Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia » Shkrimtarė shqiptarė »
Ali Asllani

Share

Shko tek faqja : 1, 2  Next

+ Pėrgjigju Diskutimit

avatar
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv

Posted prej 5th February 2008, 20:26

Ali Asllani, poeti i dashurisė

Ali Asllani u lind nė Vajzė tė Vlorės ku qė nė moshė tė re mbeti jetim. Nė Vlorė kreu shkollėn fillore, nė Janinė shkollėn e mesme, gjimnazin "Zosimea" nė 1888. Nė fillim studioi mjekėsi, por pastaj vazhdoi Institutin e Lartė tė Shkencave politiko-shoqėroro-administrative nė Stamboll. Pas shkollės kreu stazhin nė prefekturėn e Janinės. Nė 1908 zevėndėsoi pėr tre muaj nėnprefektin e Delvinės dhe u kthye pėrsėri nė Janinė. Ai ishte njė nga antėrėt e shquar tė Klubit "Bashkimi". Pėr mbėshtetjen qė i dha Ismail Qemalit filloi tėØpersekutohej nga organet qeveritare turke, madje u dha urdhėr tė internohej nė Halep tė Sirisė. Mundi t'i shpėtojė internimit, kaloi nė Korfuz dhe prej andej nė Vlorė. Mori pjesė nė Kuvendin e Dibrės, si pėrfaqėsues i Klubit "Bashkimi" tė Janinės. Mė 1910 u kthye nė Stamboll, pas rėnies sė kabinetit qė e internoi. U emėrua sėrish nėnprefekt, por me kusht qė tė punonte nė viset shqiptare. Deri nė 1912 punoi si nėnprefekt nė Akseqi, Ellgen dhe Boskėr tė vilajetit tė Konjės nė Anadoll. Pas shpalljes sė Pavarsisė, Ismail Qemali, i besoi atij detyrėn e Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė Presidencės e tė Kėshillit tė Ministrave, ku qėndroi deri nė 22 janar 1914. Mėp pas punoi pėr disa kohė si nėnprefekt i Fierit e kajmekan i Ballshit. Pas largimit tė Princi Vidit shkoi disa kohėn nė Itali e u kthue sėrish ku administrata lokale e cakoti sekretar tė pėrgjithshėm (10.11.1915 - 1.1.1917). Pushtimi italian e gjeti nėnprefekt, por meqėnėse kundėrshtoi pushtimin u pushua nga puna. Nga 20 dhjetori i vitit 1918 - 5 nėntor 1920 ishte kryetar i Bashkisė sė Vlorės. Nė vitet 1921 - 1922 ishte kryekėshilltar i qeverisė dhe mė pas sekretar i pėrgjithshėm i kryeministrisė. Mė pas u caktua konsull nė Trieste, ku qėndroi deri nė fund tė prillit 1925. Po atė vit u emėrua "Zėvėndės i ngarkuar me punė" nė Sofje e mė pas, po aty, "sekretari parė" dhe "i ngarkuar me punė". Nė vitet 1930 -1932 ishte ministėr i akredituar nė shtetin grek. Mė 1934 pėrsėri ėshtė kryetar i Bashkisė sė Vlorės deri nė prag tė pushtimit fashist 1939, ku u emėrua antar i Kėshillit tė Lartė nė Tiranė. Pak kohė mė pas u largua nga jeta politike dhe vajti nė fshatin Vajzė tė Vlorės. Pas ēlirimit ėshtė ndėr tė parėt themelues tė Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve. Deri nė vitin 1952 mbahej nga tė ardhurat e pakta nga pėrkthimet pėr llogari tė Institutit tė Shkencave, por kjo mundėsi iu pre mė vonė. Ka botuar vjersha qė nė moshė tė re. U bė i njohur me poemėn "Hanko - Halla" nė 1942. Pak vite para vdekjes mundėn tė botohen disa libra tė tij dhe iu lidh njė pension i vogėl. Ndėr librat e botuar nė vitet 1960 - 66 pėrmendim: "Vidi - vidi pėllumbeshė" (1960), "Shqipėria kryesorja" (1961), "Vajzat dhe dallėndyshet" (1964), "Kur merr zjarr rrufeja" (1966) dhe pas vdekjes iu botua nė 1973 "Poezia shqipe". Eshtė autori i kėngės sė njohur "Vlora, Vlora".

Pas viteve 90 iu botuan disa libra si "Poezi tė zgjedhura" nė 1996, dhe "Vidi, vidi pėllumbeshė" nė 1999.
Vdiq nė Tiranė nė 20 dhjetor 1966.
Aktori i Teatrit kombėtar Bujar Asqeriu sė fundi ka nxjerrė nė treg njė kasetė me poezitė mė tė bukura tė poetit Ali AsllaniShiko profilin e anėtarit


avatar

Posted prej 2nd March 2014, 23:19

HAKERRIM

Qė nga Korēa gjer te Shkodra mbretėron njė errėsirė,
nėpėr fusha, nėpėr kodra, vėrshėllen njė egėrsirė!
Pra, o burra, hani, pini, hani, pini or’ e ēas,
Pėr ēakallin, nat’ e errėt, ėshtė ras’ e deli ras’!

Hani, pini dhe rrėmbeni, mbushni xhepe, mbushni arka,
tė pabrek’ ju gjeti dreka, milionier’ ju gjeti darka!
Hani, pini e rrėmbeni, mbushni arka, mbushni xhepe,
gjersa populli bujar t’ju pėrgjigjet: peqe, lepe!

Ai rron pėr zotrinė tuaj, pun’ e tija, djers’ e ballit,
ėsht’ kafshit pėr gojėn tuaj. Rroftė goja e ēakallit!
Shyqyr zotit, s’ka mė mirė, lumturi dhe bukuri,
dhe kur vjen e ju qan hallin, varni buz’ edhe turi!

Hani, pini dhe rrėmbeni, ėshtė koha e ēakenjvet;
hani, pini e rrembeni, ėsht’ bot e maskarenjve;
Hani, pini, vidhni, mblidhni gjith’ aksione, monopole,
ekselenca dhe shkelqesa, tuti quanti come vuole!

Nėnshkrim i zotris suaj nėpėr banka vlen milion,
ju shkėlqen nė kraharuar decorata “Grand Cordon”!
Dhe kėrkoni me ballhapur (!) komb i varfėr t’ju thėrres’
gjith me emrin tingėllonjės: Ekselenca e Shkelqes’
dhe tė quheni pėrhera luftėtar’ e patriot’,
nė ka zot dhe do duroj’, posht ky zot, ky palo zot!

Grand Cordon i zotris’sate, qė nė gji tė kan’ vendosur,
ėsht’ pėshtyma e gjakosur e atdheut tė vremosur;
dhe kolltuku ku ke hipur, duke hequr nderin zvarr’,
ėsht’ trikėmbshi qė pėrdita varet kombi nė litar!
Dhe zotrote kullurdise, diē, u bėre e pandeh,
kundėr burrit tė vėrtetė zė e vjell e zė e leh!

E na tunde, na lėkunde, nėpėr salla shkon e shkunde,
mbasi dora e armikut ty me shok’ tė heq pėr hunde.
Rroftė miku yt i huaj, qė pėr dita los e qesh,
tė gradoi katėr shkallė, pse i the dy fjal’ nė vesh!

Koha dridhet e pėrdridhet, do vij’ dita qė do zgjidhet
dhe nga trasta pem’ e kalbur doemos jasht’ do hidhet!
Koha dridhet e pėrdridhet, prej gradimit katėr shkallė
nuk do mbetet gjė nė dorė veē se vul’ e zezė nė ballė!

Mirpo ju qė s’keni patur as nevoj’ as gjė tė keqe,
mė pėrpara nga tė gjithė, ju i thatė armikut: “Peqe!”
Qė tė zinit njė kolltuk, aq u ulėt u pėrkulėt,
sa nė pragun e armikut vajtėt si kopil u ngulėt!
As ju hahet, as ju pihet, vetem titilli ju kihet…
Teksa fshat’ i varfer digjet… kryekurva nis e krihet!

Sidomos ju dredharakė, ju me zemra aq tė nxira,
ju dinakė, ju shushunja, ju gjahtar’ nė errėsira!
Ē’na pa syri, ē’na pa syri!... Hunda juaj ku nuk hyri:
te i miri, te i ligu, te spiuni mė i ndyri!

Dallavera nėpėr zyra, dallavera nė pazar,
dallavera me tė huaj, dallavera me shqiptar’
Vetėm, vetėm dallavera, dhe nė dėm tė kėtij vėndi
qė ju rriti, qė ju ngriti, qė ju ngopi, qė ju dėndi!

Nėse kombi vete mbarė, nesėr ju veproni ndryshe,
dylli bėnet si tė duash, kukuvajk’ dhe dallandyshe…
kukuvajka gjith, me lajka, neser silleni bujar,
nėnė dorė e nėnė maska, shkoni jepni njė kapar!

Dhe kujtoni tash e tutje me tė tilla dallavera
kukuvajka do pėrtypi zog e zoga si pėrhera…
Ja, ja grushti do tė bjeri pėrmbi krye tė zuzarve,
koha ėshtė e maskarenjve, po Atdheu i shqipėtarve!

Edhe ju tė robėruar, rob nė dor’ tė metelikut,
fshini sofrat e kujtdoj’, puthni kėmbėn e armikut!
Qė ta kesh armikun mik e pandehni mėnēuri,
mjafton bėrja pasanik, pasanik dhe “bej” i ri,
dhe u bėtė pasanik, me pallate, me vetura,
kurse burrat mė fisnikė, japin shpirtin nė tortura!

Vėndi qėnka sofr’ e qorrit, vlen pėr goj’ e pėr lėfytė,
bėni sikur veni vetull’, shoku shokut krreni sytė…
Dhe pėr njė kėrkoni pesė, po mė mir’ njėzet e pesė.
Le tė rrojė batakēiu dhe i miri le tė vdesė!

Po njė dit’ qė nis e vrėret do mbaroj’ me bubullimė,
ky i sotmi zėr’ i errėt, benet vetėtimė
dhe i bije rrufeja pasuris’ dhe, kėsi lloj,
nuk ju mbetet gjė nė dorė, vetėm njė kafshit’ pėr goj’!

A e dini qė fitimi brėnda katėr vjet mizor’
nuk ėsht’ yti, nuk ėsht’ imi, ėshtė i kombit arbror,
ėsht’ i syrit nė lot mekuar, ėsht’ i vėndit djegur, pjekur,
Ju do thoni si tė doni… po e drejta dermon hekur!

Shkruar nga autori Ali Asllani nė vitin 1942.Shiko profilin e anėtarit


avatar

Posted prej 2nd March 2014, 23:24

Vetem jeta s’mund te matet

Dhe ajo qe m’u duk mua e perhershme shkoj e vate
Vate jeta ime vate, me la vetem nje kujtim
S’di, i ziu, c’eshte kujtimi: Vetem shkrep si vetetime
e me ndrit e me tregon gjurmezat e zoteris’ sate

Thone lindi me kemishe, per ate qe paske fate’
meqe une te dua ty, paskam lindur me kemishe
s’di, i mjeri c’eshte kemisha, vetem ish ashtu si ish
midis mishit dhe kemishes futej dor’ e zoteris’ sate

Thone paska paraise, gjith’ lulishte e pallate
tufa, tufa me hyjrira, vargje vargje me humrira
s’di, i ziu, c’eshte hyrija, por hyrirat me te mira
s’mund te ken’, t’u befsha une, ate zjarr te zemres sate

Paska vende gji-ergjend e pallate me shtate kate
ku ka defe, ku ka qefe, ku ka ēupa me kaēupa
s’di, dhe s’di, se c’eshte kaēupi, me pelqen me teper kupa
kur ma mbush e kur ma jep, ajo dore pa mekate

Dy te tretat e nje kohe, te nje shekulli qe vate
vate jeta ime vate, me ‘te bashke van’ dhe fatet
s’di, i ziu, se ku vane, vetem jeta s’mund te matet
vec me ditet qe kalova, ne prani te zoteris’ sateShiko profilin e anėtarit


avatar

Posted prej 2nd March 2014, 23:25

Do t'i shtrydh tė dy sytė

Un' jam un', saksi e vjetėr!
Lule gjirit qė stolisa shkoi stolisi njė gji tjetėr
Un' e nisa e stolisa me ē'i jep e s'i jep sisa
dhe me kėngė ylyveri buz' e gushė ja qėndisa

Nėpėr vapėz i dhash' hijem nėpėr hije er' e shije
i dhash' shije poezie, gjith' fuqit' e njė magjie
gjith ato, qė fllad i ėmbėl nėpėr lule mbar e bije
ar' e diellit me tallaze, ar' e hėnės fije-fije
dashuria me dollira dhe me thelp lajthije pije...

Po u bė ajo qė s'bėnej, si, pra, zemra do duroj',
syri lotin ta qėndis, loti syrin ta harroj?
Si, pra, zėmra do durojė un'saksia tash tė vuaj
edhe kėngė e gjirit tim tė kėndoj' nė gji tė huaj?

Un' e nisa i stolisa me ē'i jep e s'i jep sisa,
dhe me kėngė ylyveri buz' e gushė ja qėndisa
buz' e gushė ja qėndisa, e ormisa mu nė zėmėr
plasi hėna ziliqare qė shikonte me sy vėngėr!

Mė sė fundi i dhash' lotin, kryepajėn time pajė
i dhash' lotėt qė pikonin ku i shkelte kėmbė e saj'
i dhash' vjershėn time valė, dy herė valė tri her' zjarr
qė buēet nė maj tė penės edhe bėnet kėng e marr'
kėng' e marr' e mallit tim, qė tani e paskėtaj
do t'i shtrydh tė dy sytė nėpėr gjurma tė asaj!Shiko profilin e anėtarit


avatar

Posted prej 2nd March 2014, 23:26

Zonja Lu

Nje dite dola per shetitje,
Afer udhes ne varreza
Pashe nje zonje me shume habitje
Veshur krejt me rrob' te bardhe
Duke i bere veri nje varri,
Qe ti besh veri nje varri
Eshte pune e nje te marri.
Iu afrova.. nje flori
Mrekulli nje bukuri...
Dore e saja vente vinte
Ben veri e ben veri!

E un' teper i cuditur
I them zonjes te me fale
Dhe si gjysem ngushellimi
Peshperita dy- tre fjale
Dhe iu luta te me thoshte
I kujt eshte ky varr i ri
Varr i fresket e i njome
E perse i ben veri?
Zonja kuqet e sterkuqet
Ben te thote e nuk me thote
Nuk me thote asnje pergjigje
Lutja ime vajti kot.

Rrobe e bardhe qe kish veshur
Me tregoi se mbante zi
Sado heshti buze e kuqe
Foli syri saj i zi!
Lem te lutem.. dhe vazhdoi
Perseri e perseri...
Dore e saj s'kish te lodhur
Ben veri e ben veri...

Nuk me ikej nga meraku
Po kur shoh se aty afer
Po ma ben me dore nje grua
Ajo ish nje plake e varfer
E me thote eja e di une
Te rrefej se c'jane ata,
Ate varr e ate grua
Ne me jep disa para!

Edhe une more zoteri
Me keto parate e tua
Shkoj e blej nje nuske nga prifti
Te me zgjatet jeta mua,
Pse ne vendin ton' te dashur
Me fuqirin e florinjve
Edhe jeta blihet shitet
Rrofte magji e prifterinjve!

Tash ajo qe pyesni ju
Eshte zonje e nje poeti
Edhe quhet zonja Lu.
Varri eshte i te shoqit
Ish poet i madh i vendit
Qe peshohej kenge e tija
Me derheme te argjendit!
Burre e grua mish e thua
ēift i embel, ēift me shije
ēift o ēift qe ska te dyte
si dy kokerra qershije.

Nje dite burri u semur
Dy plevite ne nje vend
Nje semundje shume e rende
Zonja Lu u prish nga mend
Dhe i thote burrit te saj
Nese mbyllen syte e tu
Une veten do ta vras
Dhe bej be qe ate cast
Me ke prane e me ke pas
Ti ma bere shtratin tim
Kryefron te dashurise
Dhe une varrin tend do ta bej
Shtratin tim te nuserise.

Jo, te lutem-i thote burri
Shume te lutem mos e bej
Mire athere, une do mbetem
Gjithe jeten nje e ve
Jo, te lutem, Luja ime
Mos e bej dhe kete be
Si pra une te duroj
Ne me zente kjo rrebe?
Pra te pakten do te mbyllem
Dhe do rreshkem disa vjet
Jo, te lutem Luja ime,
Eshte e shkurter jete e shkrete.
Vetem prit e ki durim
Sa te thahet varri im.

Tash poeti ra e fjeti
Ra e fjet' per mote jete
Gjeme e madhe qe e gjeti
Zonja Lu therret bertet
Me oi e me oi
Per ate qe benej fli
Nje minute e dy vili!
Ē'me gjet mua,ēme gjet mua
Ulurin e zeza grua
U plagos, u shkaterrua
U Plagos e u gjakos
Me bicakun e fildishte
Fije fije beri floket
Cope cope i beri mishte.

Pas dy diteve vjen nje djale
Nje djalosh nje bukurosh
E i thote zonjes Lu
Ti shendoshe e une shendoshe
Ti e une nje cift i embel
Ēift i bukur,ēift me shije
Ēift, o ēift qe ska te dyte
Si dy kokerra qershije.

Mirpo zonja eshte besnike
Ka dhene fjalen ka bere be
Sa te thahet varri burrit
Doemos do rrije e ve
Meqe varri eshte ifresket
Eshte i njome e eshte i ri
Qe te thahet shpejt e shpejt
Zonja Lu i ben veri!Shiko profilin e anėtarit


avatar

Posted prej 2nd March 2014, 23:27

Vlora, Vlora!


Jam vlonjat e jam vlonjat,
e kam shkabėn mėm' e atė,
shkaba trime dykrenore
fron' e saj e ka nė Vlorė!

Vlora, Vlora, Vlora, Vlora,
rroki armėt, bėja forra!

Vlora trime shqipėtare
si rob jetėn s'e do fare,
a do mbetet Shqipėri,
a do bėhet tym e hi!


Vlora, Vlora, Vlora, Vlora,
rroki armėt, bėja forra!

Jam vlonjat e jam burrė,
s'duron burri zgjedhė kurrė,
jam vlonjat e si vlonjat
di bėj luftė me tė shtat'!

Vlora, Vlora, Vlora, Vlora,
Bjeri, moj, t'u lumtė dora!

Jam vlonjat dhe trim me besė,
rreth flamurit di tė vdesė,
a me hir a me pahirė
doemos do rroj i lirė!Shiko profilin e anėtarit


avatar

Posted prej 2nd March 2014, 23:27

Ē'do tė thotė patriot?

Ē'do tė thotė patriot
sot pėr sot nė Shqipėri?
Njė tuf' ah e njė tuf lotė,
njė njeri i pa njeri!

Jo, jo! Burri i bėn ball'
do buēit si val' mbi zall,

Sa mė zi edhe mė zi
sido qoftė pun' e tij,
copė-cop' i bėnet buza
po aspak s'i falet shpuza.

Sikurse njė gur stėrrall,
nė gji zjarrin e ka ngjall,
qoft nė lum' e qoft' nė det
zjarr' i tija nuk humbet!Shiko profilin e anėtarit


avatar

Posted prej 2nd March 2014, 23:28Nje veshtrim i arratisur

Nje veshtrim i arratisur
Nga qepallat e qendisur
Ku eshte shpirti im skalisur,
Nga dy syt' e zez te tu
Vjen me thote ashtu-keshtu!

Me thot' jo edhe me ndez
Me thot' po edhe me vdes
Nata zgjatet edhe zgjatet
Ah kjo nat' me or' nuk matet!
E un' mbetem duke lutur
Lutem yjeve te keputur.

Dhe un' lus e kerkoj ty,
Ate vetull, ate sy!
Se ne syrin tend te zi
N'ate sy te zi, mazi
Shenj' e buzes sime duket
Si nje prush ne re kur muget!Shiko profilin e anėtarit


avatar

Posted prej 2nd March 2014, 23:30

7 PRILL 1939

Shtatė prill...
Kopilove o kopil
E u lute u kėpute
Njėqind pash nė dhe u fute!

Natyrisht njė tradhėtor
Spor e fisit arbėror
E pret hasmin me daulle
Kur gjen ditėn ta bėn pulle!

Na e gjeti dhe na ra
Vret Shqiponjėn qė s'u vra
Nuk u vra dhe nuk do vritet
Posht perpjet me vrull vėrtitet!

Ja dhe hymni qė na thurri
Hymn'i zi i njė qivuri:
"Eja, eja alala
Tė na rrojė Duēeja
Duēeja guguēeja
Le tė rroj’ edhe flamuri
Sa pėr sy e pėr bela!”

I pabesi ta dij’, pra
Ndėr kasolle me njė tra
Qė nga Shkodra gjer nė Dropull
Rron ai qė i thon’ popull!

Ajo dor’ qė rreh dybekun
Di ta mbush edhe dyfekun
Nė se ditėn ēan ugar
Edhe natėn thurr litar
Thurr litar e kalit grushtin
Dhe e var nga kėmbėt pushtin!Shiko profilin e anėtarit


avatar

Posted prej 2nd March 2014, 23:31

KOKA BEN E KOKA VUAN,
ēke moj zemer qe renkon!

Njeher' varet trikollari, heren tjeter kryq i thyer...
Paska rar' hallva prej qielli e ja nis nje dallaver,
Mbushen xhepat me flori
E qinosen ujk e dele per te ber' nje stan te ri!

Shitet vendi per para, me para e per para
Benet burri telendi, dy para nje maskara,
Para hasmit lepe peqe
Para zerit te atdheut hund e tyre shtate sqepe!

Duke blere e shitur ere, dikush benet milioner,
Kurse shoku pinte uthull lum zotria pinte vere,
Milioneri yn' i ri
Para shokut te dikurshem vari buz' edhe turi!

E perhera me dy faqe, qe te haj'e qe te bluaj,
Ne nje kohe mbi dy frona, ne nje ēast mbi dy kuaj,
Me dy faqe, me dy nofulla, ne nje xhep e dy flamure
E hedh kemben me daulle edhe turk edhe kaur!

Na te urt' e te mendafshte s'qeme te zot te benim ze
Ku fillon me thash e theme hij' e vetes te perze;
Neve ndryshe, puna ndryshe, defi ndryshe, kenga ndryshe
E ē'kerkon ne gji te gjembit te kendoj' nje dallandyshe?

Mirpo vendi paskish zemer, paskish sy e paskish vesh,
Shikon lark e degjon thelle, di te vesh, edhe te zhvesh
Tani eja e t'ja themi asaj kenge qe ja thone:
Koka ben e koka vuan, ē'ke moj zemer qe renkon?!Shiko profilin e anėtarit


avatar

Posted prej 2nd March 2014, 23:32

HANKO HALLA (Fragment)

Nuse e kesaj kohe tjeter zanat s'paska
A do marre kalemin qe te beje laraska
A do zere te shkruaj ose do degjoje
Nje kuti te vogel qe na flet me goje.
Nje kuti te vogel qe mos qofte te jete
Eshte nje freng i marre, cirret bertet!
Me nje biz' ne dore ben sikur punon
Kemben permbi kembe nusja e degjon
Dhe cudi moj moter si e qysh duron!
Duket nga nje here zeri e lendon
Frengu rri i qete ose do bertase
Nusja e humbet dhe i vete pas
Frengu e ngre zerin edhe sekellin
Nusja e le perin edhe vershellin
Ai flet me vete flet e flet percart
Nusja s'eshte ne vehte benet me e zjarte!

Halla do nje nuse, nuse goja plot
Si nje zall te bardhe si nje zall te forte
Me shami ne krye ane e mbane qendisur
Dhe me floke te gjate prapa arratisur
Dhe me floke te gjata deri mu ne mes
Mu si nate janari sa te thelle te zes
Me shami te holle balle e faqe hedhur
sa t'i duket syri ne qepalla kredhur
Me flori ne gushe hapur mu si prush
Si tju them moj motra... pjergulla me rrush.

Rralle e tek te duket, rralle e tek te flase
Nje thelleze e bukur mbyllur ne kafaz
Mbyllur ne kafaz nje thelleze e bukur
Mu ne mes te reve hena ne te dukur
Mu ne mes te reve si hene e si yll
Ose si nje xhinde fshehur ne nje pyll.
halla do nje nuse si edhe i biri
Rrenjet prej argjendi degat prej floriri
Me te folur halla, nusja te hape syte
"Lepe" fjale e pare, "Peqe" fjale e dyte
edhe asgje tjeter, vetem lepe e peqe
Pasi zemra halles qenka si nje qelqe
Po u thye, vajti, e ska me ngjite, qepe
Zogu i plagosur di te kap me sqepe!Shiko profilin e anėtarit


avatar

Posted prej 2nd March 2014, 23:32

Dėshpėrim dhe shpresė

Edhe sot e kėtė orė,
edhe sot ajo stuhi,
ajo flamė-madhe dorė
do na bėjė tym e hi!
Komb i varfėr, komb i gjorė
si njė zok i pafole,
njė pėllumb i bardhė borė,
ngeli keq nė njė rrėke!
Qė nga korēa gjer te Shkodra
fat'i vendit errėsirė,
nėpėr fusha, nėpėr kodra
fryn e ēfryn njė errėsirė.
Komb i varfėr, komb i mjerė,
i pamėm'e pa atė,
shpresa jotė kėtė herė
si njė fletė nė deg'tė thatė.
Komb i varfėr, kombi i mjerė,
derėzi e punėzi,
edhe sot si kurdoherė,
njė njeri i panjeri!

Jo, se, ja edhe hėna mbrėmė,
dukej kredhur nė njė rrobė,
edhe nxinte si njė mėmė
qė ka mbetur qyqe korbė!
Mirpo sonte bukuri,
buzė e saja burim gazi,
edhe nga gjiri i saj zbrazi
vargje, vargje, drit flori!
Nuk e di se gjysh e si,
nuk e di se qysh nga se,
po nashti njė shpresė e re,
shtin e shkrep nė sytė e mi.
Do na zhduket errėsira,
do tė zhduket ajo dorė
nesėr vjen me shumė tė mira
shkaba jonė dykrenare.
Nėn hijen e asaj
pranvera asht pėrhera,
qė nga fundi gjer nė maj
rreth e rrotull ylyvera.
An'embanė bukuri,
komb i lirė, tokė e lir
shqipėtar e Shqipėri
sa tė lumtur, sa tė mirė!Shiko profilin e anėtarit


avatar

Posted prej 2nd March 2014, 23:33

Hanko Halla

Pjesa e pare

I

Halla ka marr’ mashėn, urat po i shkrep
edhe merr e jep,
trungu i ullirit digjet me gazep,
digjet mala-mala, sidomos bujashka;
nė dimėr, moj motėr, zjarri shum’ u dashka!

Dhe, i lumtė goja kush e tha mė par’
xhan e shpirt, o burrė, xhan e shpirt, o zjarr!
Buk’ tė that’ nė sofėr, buk’ dhe asgjė tjatėr,
po agai sa malet edhe zjarr nė vatėr!

II

Rreth e rrotull zjarrit nunuris njeriu,
si gjithkush tė tijat plaku dhe i riu…
Fjala e tė rinjve ēelet me pėrrrallė
me njė gjum’ tė ėmbėl gati mbi qėpallė:

Ē’ėshtė njėz’e njėzė, ē’jan’ata dervishė,
Ē’jan’ ata dervishė, kryet me fildishė?
ē’ėsht’ai qė s’hahet, ē’ėsht’ai qė s’pihet
edhe nėpėr xhepe kurr’ e kurr’ nuk vihet?

Fjala e tė rinjve ēelet me pėrrallė
Brezi yn’po dihet, zėm’e qajmė hallė…
Njė ka bėr’ tė mira, po s’ka par’ tė mira
tjetri qėnka pjekur keq nė takllaira;

plagve tė atia nuk iu gjend melhemi
dertet e kėtia nuk i merr kalemi;
njėri s’paska miell, tjetri s’paska thes,
fund’ i fjalės bota qėnka e pabes’!

Muaj i shėnėndreut, muaj i flamosur
ngryset edhe s’gdhihet, nata s’ka tė sosur
Shum’i hidhur qėnka, shum’ e shum’ po thuaj
sa edhe pulat s’pjellin, brėnda kėtij muaj.
Enėt mbahen mbyllur, qypa, shtėmba, butet,
pasi karakėshi vjen e brėnda futet!

Netėt shum’ t’errta, dita shum’e vrazhd’,
mbetėm mu si patat mbyllur nė njė grazhd;
pa le llafazankat vin’e na bezdisen
pasi kot sė koti zėn e kakarisen;
ruana zot nga fjala, zgjatet edhe zgjatet
sa me pash’njeriu s’ka se si tė matet!

III

Xhiko xhevahirja, Halla dhe Xhixhia
Krushka Hanko Shega edhe xho Inxhia
Bulla Qeribaja, dadara gegera
zonjat e mėhallės qė na vin’ ngahera
veshur kadifera, veshur me shalira,
rroba rrob’ stambolli, s’paska mė tė mira!

S’paska mė tė mira, po pėr sy tė ballit
bora mė e pastėr ėsht’ nė maj’ tė malit
rroba me e paster esht’ mbi trup te Hallės,
mu si shkum’ e bardhė mu ne sup te valės!

Edhe rreth’i Halles, rreth’ i atij gjiri
ruaj zot nga syri, mu si prush floriri
Duket der’ e pare, bukur e deres
ēquan mbi kater stina stin’ e paraverės!
Ngulur mbi shiltera, gjith’ ato shiltera
hapur gjer te dera, shum’e shum’ te vyera
me ixhat Janine lule ylyver
dy mexhide topin Halla i ka bler’!

Pa degjoni, zonja, - nisi Halla plak’-
do ju them nje fjalez, fjale pa kapak!
Erdhi koh’ e keqe, koha e flamosur
na u prish dynjaja, bota esht’marrosur!

Sot nje lajmes erdhi, e mir’ se na erdhi
pati ēar nuk pati nje nga nje i derdhi’
lajkat me te rralla, lajkat me te holla…
mbret mbi pem’ limoni, mbreteresh’ dhe molla…
Fjala vinte rrotull, rrotull e verdalle,
ē’do t’i thot’ limonit moll’e kuqe valle?

Thuaj e thuaj e thuaj edhe shum’ perralla
her’ i terej zeri, her’i terej fjala
her’ i terej fjala, her i terej zėri,
dale me ngadale mos keputej pėri
her’ i ēelej buza, her’i ēelej gazi
dha e dha e mbushi…pasandaj e zbrazi:

Qenka mos na qenka, nje hadi bilmes
na e do per nuse ēupen time mbes’!
Fėt e fėt e mora nje kongjill nga zjarri
nxora dhe nga xhepi nje gjerdan prej ari:
“Na – i thash’, - trazoj’ nuk trazohem kurrė
njeri per ne gusha, tjetri per ne furrė”
U! me mart’ te keqen dhe m’u beft kurban
far e fis i tia an’ e mban’ ku jan’!

vazhdonShiko profilin e anėtarit


avatar

Posted prej 2nd March 2014, 23:33

IV

Halla thot’ tė drejtėn, ēupa si dy sytė
si do bėnej nuse, nus’ e derės s’dytė,
kurse Hanko Halla rrjedh nga der’ e parė?
Bota tė mos kishte disa pashallarė
soj i Hanko Hallės do ta kish me hak
qė tė kish saraje dhe te kish oxhak;
Halla do te quhej Halla Pashallesh’
fjal’ e saj do te ishte mu si vėth ne vesh;
Halla do te bėnte si t’a kish istekun
eja-ik mileti, merr e puth etekun!

Gjyshi paska pasur shum’ para te thata
paska pasur arqet plot me kollonata
paska pasur mbushur arqe e sėnduqe
me para te bardha, me lira te kuqe’
gjalp’ e vaj’i tyrej derdhej si pėrua
katėr teste qypa kishin ne katua,
katėr teste qypa, katėr teste zgjoje
mbushur me pekmeze, mbushur mjalt’ e hoje!

V

Pastaj – vazhdon halla – patėm disa halle
malet u bėn’ fusha, fushat u bėn’ male;
fushta u bėn’ male, malet u bėn’ fusha
humbi dhe floriri varur nėpėr gusha!
Dale me gadale humbėn gjith’ te mirat
humbi dhe xhanfesi, humbi dha atllasi
prej te katėr anėve damėllana plasi!
Humbi arm’ e burrit , humbi pall’ e lar’
humbi rrob’ e gruas kredhur gjith’ ne ar!
S’mbeti ar ne xhepe, ari shkoi e shkriu
s’mbeti gjak ne zėmra, gjaku i burrit ngriu!

Ku ėsht’ brez’ i vjetėr, brez qė s’beri mes?
Dhe qė di e shuan dhe qė di e ndes?
Flok’ i zi i tyrej si lele asllani
ball i gjer’ i tyrej digjej yll karvani;
fjal’ e fort’ e tyrej njė e njėsh me vulė
shtati i holl’ i tyrej hedhur sa njė kulė!

Ku ėsht’ Labėria, Labėri e parė
vėnd’ i jataganit, vėnd’ i pallės s’larė?
Ku ėsht’ zonj’ e vendit, dor’ e llėr ēelnik
qaf’ e ēap’ sorkadhe hedhur me deftik?
Qaf’ e ēap sorkadhe, me deftik vėrvitur
dhe me thelp lajthi rritur e gostitur?

Ku jan’ ato fėmra, fėmra deli fėmra?
Ku jan’ ata meshkuj me nje teste zėmra?
Njėri musi lisi, tjetri musi shkėmbi
mė sė fumdi mortja erdhi e i shėmbi!

Ku ėsht’ Fejzo Xhafua, dif i vėndit tėnė?
Rrapua i Hekalit , burr’ i ler’ me hėnė?
Ēelua i Picarit, Ēelua i Athinės krismat e rrufeve
gjėm’ e suferinės?

E ku ėsht’ Gjoleka, kryetrim i Kuēe?
E ku jan’ kemishat permbi gju hajduēe?
E ku ėsht’ xhyzdani, folla e pallaska?
Pa kėto Arbreshi fare hije s’paska!
Tepėr dredharake qėnka kjo jallane
E ku jan’ Ajanėt, burrat hane-hane
pleqėsi e vendit veshur me fustane?
Veshur me fustane, hej…fustan’ e shkretė…
humbėn parėsia, humbe dhe ti vetė
lisit te gremisur mė s’i mbeti fletė!Shiko profilin e anėtarit


avatar

Posted prej 2nd March 2014, 23:34

VI

S’mbeti bor’ nė male, bora paska shkrirė
s’mbeti uj’ nė fusha, ujėt paska ngrirė
Fusha paska dimėr, mali paska vapė
sqifi dhe sorkadhi humbi krah e ēapė!

Mu nė mes na theu dynjallėku i shkretė
nuk na mbetėn lule, nuk na mbetėn fletė
fletėt na kan’ rar’, pendėt na kan’ rar’
nuk na peshon bota fare nė kandar!

S’mbeti der’ e hapur, humbi salltaneti
humbėn zijafetet, humbi muhabeti
Plasėn duke thirrur rroft’ e qoft’ mileti
qė tė rroj’ mileti, u bė kijameti
ja, edhe mileti nashti u bė popull
dhe nga sherr i tia mėndja na vjen rrotull!

Populli si deshi bėri njė kanun
qė t’i thot’ agait, bujku: “si ti, un”
Si ti, un’ moj motėr , dhe s’ta ka pėr pes’
breh Valiu i Korēės, fare dinglemes
i zot’ i hostenit vjen e tė merr pjes’
i zot i femanit mbet me duar nė mes!

Musi lesh arapi bota u trazua
duaxhiu i djeshėm sot na u harvua
jo vetėm ha bukėn edhe pėrmbys kupėn
po guxon e dashka dhe pėr grua ēupėn!


V I I

Mbylle, mė thon’ djemt, tepėr plak njeriu
bėnet mėndje – vogėl mu si ēilimiu
qėnka si ēdo plak
ena pa kapak!

Mir’ po un’ s’jam plakė, mermur i harbuar
shtatdhjet’ e dy vjeēė vajti mė ka shkuar
Un’ e mbaj mėnd mirė, isha goxha keēe
kur u bėra nuse isha njėzet vjeēe
rrojta e martuar dyzet e dy vjet
dhe tridhjet ka burri qė ndėrroi jet’
bėni mir’ hesapin, dale, me ngadalė
ky harbut memur rrenacak do dalė!

Mė par’ kishim hoxhėt me divit nė bres
shkruanin mbar’ e bukur, shkruanin me kujdes
jo vetėm deftera po edhe duara
dooktor e reēeta s’kish nė koh’ tė para!
Me kėto reēeta, me kėto gėnjeshtra
u helmua gjaku, u helmua eshtra;
zjarr nė zemėr s’mbeti, vajti e u shua
dale me gadale burri u bė grua!

E ku qėnka parė e ku ėsht’ dėgjuar
qė tė hapi fėmra gji e kraharuar
dhe tė shkoj’ pėrpara, burri t’i vej prapa
ky pa hedhur ēapėn, femra hedh tri ēapa?

Nuk i merr kalemi gjith’ kėto hesape
kur qė dor’ e burrit futet nė ēarape
llėr’ e gruas dolli lakuriq nė shesh…
Gjėn shejtani shesh edhe bėn pėrshesh !Shiko profilin e anėtarit


avatar

Posted prej 2nd March 2014, 23:34

VIII

Mir' pėr na tė parėt s'mbeti fjal' e vend
brez'i ri vall ē'pati qė u prish nga mend?
Gjeti ēar nuk gjeti, pati ēar nuk pati
amanet nga nėna, amanet nga ati
gjith'ato zakone, gjith'ato zanate
gjith'ato qė ishin burime, irate
si ato tė burrit dha ato tė fėmrės
thell' e thell' rrėnjosur mu nė thelp tė zėmrės
dhe pėr vendin ishin eshk' edhe stėrall
qė nė gji tė burrit zjarr' e mbajn gjall'
zjarrin e Arbėreshit, zjarrin e vatanit
zjarrin qė bėn vendin, vend i jataganit!
Sidomos, moj motra, punėn e tezgjahut,
qe punonin zonjat me fuqin' e krahut
me djersėn e ballit
punra qė tregonin shpirtin e te gjallit;
guna e mėngore, linja e jelekė
leshin na i ēonte stani deles bejkė;
gjith' ato qė ishin prokopi e tija
dhe pėr hera mbahej shtėpi e fėmija
gjith' ata qė thoshin: "jemi gjith' Arbresh"
keq a mir' tė ishin dhe kudo tė jesh
njė nga njė i hodhėn mu si gun' tė grisur
deh, moj kok' e krisur, puna e mavisur!

Njė nga njė i hodhėm mu si gun' e vjetėr
dhe nuk qem' tė zotėt qė tė bėnim tjetėr
Papo mbetėm drangull…nė shi e nė diell
mbytur nėpėr halle thell' edhe mė thell’

Mbytur nėpėr halle si nje frėnk myflis
me njė pallto kashte hedhur mbi kurris
dhe njė palo shapkė me njė pal' shallvare
dhe mė keq akoma, qė nuk vete fare
veshur benevrekė ose njė poture
dhe nė rrip tė mezit varur njė kobure!
Jemi bėr', moj motra, ē'far' tė them nuk di
gjysm' e trupit zok, gjysm' e trupit mi!

XI

Ku jan' ato kohra, kohra tė ergjėndit
kur na sillej qjelli si baba i vendit?
Po ashtu dhe shiu, po ashtu dhe djelli
kurse na i deshim binin qė nga qjelli;
me tė hapur gojėn qjelli na i ēonte
mu nė mes tė vapės shi flori pikonte!

Ku jan' ato kohra tė ergjėndit
qė dhe hėna sillej mu si nėn'e vendit?
Pra dhe beja bėnej po pėr hėnė
po pėr atė nėnė
pėr diell, e pėr qiell
dhe pėr atė zot q'ėsht' mė i thell'!

Nashti kur betonet burri thot': "per nder"
be' e par' dhe feja mbeti pa njė vler';
bota u ēkallmua puna u trazua
burri u bė grua, femra u harbua
hoxha e u bė prift, prifti u tėrbua
dhe, gjynah mos qoftė, bėnet mish e thua!
vera u bė dimėr, dimri u bė bishė
shiu na i kalbi mish edhe kėmishė!

Gjėja mė e vyer mbeti pa njė vler'
e pra hund e botės duhej pakėz thyer…
Edhe mir' u thye
pa kapell' nė krye
mu si njeri pylli
humbur vul' e ylli
del e shetit burri…
Vdiqen duke qeshur turku dhe kauri!
Ēdo gje e ka humbur, humbi dhe pusullėn
s'ka nė dor' as kokėn qė tė vėr' kėsulėn!Shiko profilin e anėtarit


avatar

Posted prej 2nd March 2014, 23:35

X

Kor atė qe mbolle, thėnka fjal’e vjetėr
ja, nga an’e zotit dhe vrejtje tjetėr:
vinte ramazani, dimėr qoft’ o verė
kthehej nga Qebeja hėna, me njė herė!
Nashti edhe hėna zuri shkon vėngėr
Pasi kemi ndjekur udhėn mė tė shtrėmbėr!

Pa veshtroni hoxhėt qė aty mė parė
shkruanin si desh’ zoti, me kalem tė mbarė
vinin nga e djathta, venin nė tė mėngjėr
nashti, t’i haj’ ujku, zun’ e shkruajn shtrėmbėr!

Gjith’ kėto gjynahe nuk i lan as deti
duket qė afroi koha kijameti
Thėnka dhe qitabi: rob’ i kėsaj jete
dale me gadale nuk do jet’ nė vete
sa qė do harrojė portėn e gjitonit
sa qė do peshtetet’ degės sė rigonit!


XI

Halla aty heshti, hoqi thell' nė zemėr
diēka iu kujtua, sikurse njė ėndėrr...
Njė kujtim i vjetėr erdhi e qėlloi
si njė yll i djegur flak' e fill kaloi!
"Ai" i kujtonet, veshur me fustane
nė njė dor' tespihet vark e radh' merxhane
dhe nė dorėn tjetėr njė ēibuk sermaje
rrahur me sadefe, gurė qehribaje!
Vula dhe sahati varur pėr mbi gryk'
dhe mbi supe hedhur atė goxha qyrk
Dredhur dhe mustaqet, dredhur e pėrdredhur
brenda nė silahe dy pisqolla kredhur
Kredhur dy pisqolla dhe harbin'e artė
shpatullat njė pash, koka atje lartė
varet nga haremet, zbret ne zapanara,
zapanat' e shkreta, zapanat' e para!

Kur ia hipte kalit, kali qyhelan
edhe shkon revan
edhe qahjaj pas
me njė dor' nė vithje...zėmra fryhej gas!
kali si dragua
katėr vetėtima shkrepte njė potkua!

Ah! - thot' Hanko Halla, - kur ish "Ai" gjallė
kurr' nuk bėnte "gėk" njeri nė mėhallė! -
"Ai" na thot' Halla, - pasi fėmra kurrė
s'mund t'i flas' nė emėr burrit qė ka burrė!


XII

Tym e re e mjegull dhe nė mes tė saj
ēquan njė drit' kandili terur e pa vaj...
ēquan njė drit' e varfėr, ēquan njė drit' e shkret'
s'ka fuqi tė digjej, ka fuqi tė vret
si nje sy i bukur, flak' e lot shteruar
gati pėr t'u mbyllur, gati pėr t'u shuar!

Ēdo kujtim i ėmbėl po kėshtu na duket
kurse dit'e jetės ngryset edhe myket
Kurse dit' e jetės iku e u ngrys
duket sikur bota vajti u pėrmbys!

E ...ēfar ėsht' kjo jetė? Nuk e di kush thėnka
qėnka mos na qėnka, njė kujtim na qėnka
Vdiqe - tė qan tjetri, linde - do qaē vetė
midis tė dy lotve njė kujtim i shkretėShiko profilin e anėtarit


avatar

Posted prej 2nd March 2014, 23:35

Pjesa e dyte

I

Hallės nuk i hahet, Hallės nuk i pihet
me tė ren’e saja fare s’po i kihet
Nusen nuk e dashka sa nė od’ s’e qaska
dhe qė kur se erdhi, hal’ nė sy e paska!

Dhe qė kur se erdhi Halla paska thėnė
nuk mė duket nusja nuse pėr tė qėnė
Lum shtėpi e babės diti dhe e nxori
mjer’ shtėpi e burrit, ra nė lak e mori!

Tani – vazhdon Halla – si do ia bėj hallit?
Ēar t’i bėj zemanit, pa pėr sy tė ballit
do i thoshja djalit jepi pak e hak
edhe ktheje prapa, bosh me tre tallak!
Shko andej nga erdhe, erdhe kot sė koti
se paraja kallpe vete te i zoti!
Ēar t’i zemanit, shum’ zeman i keq
shum’i rėnd’ pėr plaka, shum’ i rėnd’ pėr pleq
hoxha nuk trazohet, kadi’ nuk na mbeti
me tė tilla femra hall i math na gjeti
Hall i math me nuse, hall i math me ēupa
njė lėkur kunadhe hedhur pėrmbi supa
tunden dhe lėkunden dhe nė mes kėputen
nėpėr duar tė shkasen, po nė zėmra futen!

Pun’ e tyrej vetėm lahen edhe lyhen
edhe nėpėr valle ven’ e vin’e thyhen;
Femra me njė mashkull, vallja vet’i dytė
plasur dell’ i ballit, mė u plaēin sytė!
Gjith’ me flok’ tė prera
jo alla garsone, jo alla bebera
me njė llėr tė freskėt nėpėr djell tė thekur
me njė trup tė zeshkėt nėpėr kum tė pjekur
gji e gusha hapur digjen ylyver
me njė mes tė hollė gati pėr t’u thyer
Me njė buz’ tė kuqe shum’ e shum’ tė nxehur
dhe me atė vetull tej pėr tej tė prehur
me ato veshtrime mu sikur tė lutet
gjan se halle-madhes shpirti i kėputet;
me ato kapelle varur gjer nė vesh
zjarr’ i xhehenemit dolli krejt nė shesh!
Jo, moj xhane, kurrė s’mundem qė ta heq
qė tė thon’ se nusja ka njė huq tė keq;
na fle e na ngrihet kur asaj i teket
dhe i bėn qepallat sikur qan e meket!
Brėnda s’e mban vendi, gjan se u ēkallos
jasht’ na shkon pėrpara si njė koēollos
me dit’ e me orė zgjatet e mbufatet
me hije tė saja afėr darkės matet!

II

Nus’ e kėsaj kohe tjetėr zanat s’paska
a do marr’ kalemin qė tė bej’ larska
a do zėr tė shkruaj ose do dėgjojė
njė kuti tė vogėl qė na flet me gojė
Njė kuti tė vogėl qė mos qoft’ tė jetė
ėsht’ njė frėnk i marrė, ēirret e bėrtet!

Me njė biz’ nė dorė bėn sikur punon
kėmbėn pėrmbi kėmbė nusja e dėgjon;
dhe ēudi, moj motėr, si e qysh duron!
Duket nga njė herė zėri e lėndon
frėngu rri i qetė ose do bėrtas’
nusja e humbet dhe i vete pas
frėngu e ngre zėrin edhe sokėllin
nusja e lė pėrin edhe vėrshėllin;
ai flet me vete, flet e flet perēartė
nusja s’ėsht’ nė vete, bėnet mė e zjarrtė!Shiko profilin e anėtarit


avatar

Posted prej 2nd March 2014, 23:36

III

Halla do nje nuse, nuse gojaplote
si nje zall te bardhe, si nje zall te forte,
me shami ne krye an’e mban’ qendisur
dhe me flok’ te gjata prapa arratisur;
dhe me flok’ te gjata deri mu ne mes
mu si nat’ janari sa te thell’ te zes;
me shami te holle ball’ e faqe hedhur
sa t’i duket syri ne qepalle kredhur;
me flori ne gushe hapur mu si prush,
si t’ju them, moj motra … pjergulla me rrush!

Rrall’e tek te duket, rrall’e tek te flas’,
nje thellez’ e bukur mbyllur ne kafas,
mbyllur ne kafas nje thellez’ e bukur,
mu ne mes te reve hena ne te dukur,
mu ne mes te reve si hen’ e si yll
ose si nje xhinde fshehur ne nje pyll!
Halla do nje nuse si edhe i biri
rrenje prej ergjendi, degat prej floriri,
me te folur Halla, nusja te hap’ syte
“Lepe” fjal’e pare, “peqe” fjal’ e dyte;
edhe asgje tjeter, vetem “lepe”, “peqe”
pasi zemr’ e Halles qenka si nje qelqe:
po u thye, vajti, s’ka me, ngjite, qepe,
zogu i plagosur di te kap’ me sqepe!

IV

Cupa – tregon Halla – nuk stoliset fare
qe ta njohen bota zogezen beqare;
po kur benet nuse, nusja do te niset
me fleta me lule pema do stoliset!

Dora me kenah, koka me mazi
dhe ne cep te syrit nje gjekafsh te zi,
“sevap” e “xhaiz” esht’ disa pika ere
sa t’i njom cullufet fresk’e bukur prere!

Hajde dhe shamine, sado esht gjynah,
lere qe ta lidhi shtrember ne nje krah!
Po te sillet bukur si dhe grat’ e para
sidomos - thot Halla – dua temenara!

Temena e shkrete humbi si nje enderr
vjen te merr nga sheshi dhe te ve ne zemer,
pasandaj te merr nga sheshi dhe te ve ne zemer,
pasandaj ne buze, mbasandaj ne koke
aty ku esht’ vendi per miq’e per shoke!
Aty ku ish vendi per miq’e per shoqe,
kurse nashti femra, kokerr dhe karroqe,
vjen ta ben me koke, pasi tash po thuaj
na u ben’ frengesha brenda disa muaj!

“Me nje her’u beme
Zoti ia beft’ frengut shapken sa nje leme”
than’ e bjer per dita rroba te mendafsha,
rroba te mendafsha, rroba kasht’ e bar,
nusja per nje manto jep dy grushte ar!

Gjith’ pazarin nusja mu ne od’e futi,
na u be shtepia magazi cifuti;
rroba per pasdreke, rroba per mengjes,
rroba per ne mjegull, rroba per ne ves’,
disa per ne banjo, disa per ne kum,
disa kur t’ia beje nje daulle bum;
Disa per ne cajra, disa per ne valle,
ruana zot dhe rroba per ne kanavale!
Disa per ne dimmer, disa per ne vere,
tamem sa per vjehrren qe te fryhet vrere!

V

Mir’se mendjeshkurter femra u harbua,
burri q’eshte burre c’ka qe benet grua?
Cdo gje ka mgjare, po kurr’ edhe kurre
doren e nje femre nuk e puth nje burre!

Pa me thoni, zonja, si ka sy e faqe,
si mundet e benet mashkull pa mustaqe?
Kurse be’e burrit, beja me me hije
dora ne mustaqe benej deri dije
dora ne mustaqe edhe mos u tund
pasi fjal’e burrit aty merret fund!

Cdo gje u ndryshua, cdo gje u shkallmua,
koka u zbulua, kemba u mbulua,
kur ne kohrat tona, me te hyr’qe hyje,
kundra mbetet jashte, festja permbi krye;
nashti futet brenda cdo kepuc’e lyere
dhe kapell’ e paster varet permbi dere!Shiko profilin e anėtarit


avatar

Posted prej 2nd March 2014, 23:36

Pjesa e trete

I

Halla paska pritur me them' e tė thash',
sa u rrit shelegu edhe u bė dash;
nusja, ajo nuse, ndiz' e fal' cingar,
mė shum' nga cingari nusja merret zjarr!

Nusja, ajo nuse,...ari i shtėpis'
bėri kėmb' e iku, xhepi u vithis.
Ari i shtėpis' bėri kėmb' e iku
kur njė nat' pas darke, njė kokosh: kikiku!

Ish kokosh'i Hallės, njė kokosh i bardhė
njė kokosh qė shokve nuk iu linte radhė,
kur ia thosh' i shkreti hipur pėrmbi shkallė,
zėr' i tij, moj motėr, ruante shtat' mehallė!

Atė nat' - thot' Halla - bėri zė pa kohė
na u prish dhe moti, bėri shi e llohė,
koha u ndryshua, moda u ndryshua,
"Dua dy pal' rroba" nusja u harbua,
njėrėn do klosh, tjetrėn ohohosh,
zuri borxh'e parė dy mij' e ca grosh!

II

Njė dit' mė thosh' nusja, gjėra pėr tė qeshur,
sa mė ra krahut dhe kėmish' e veshur:
"Hall' nė ke tė holla mbetur e kursyer,
lėri nė njė bankė, vėndi mė i vyer!"

Nuk e dinte nusja fjalėn e tė parit:
- Haje o i menēur, mallin e tė marrit -
Ari, bija ime, ari i kursyer
vėndin e ka bukur brėnda nė qemer!
Me tė thirrur : xhep!
xhepi tė thot' : lep!
Ari nė qemer, foshnja pėrmbi bel,
na i tha i pari qė shikonte thell'!

Ka edhe tė tjera, fjalė q'i merr era
mir'po nga njė herė nuk i nxė as dera
ē'pret nga brez'i ri?
Gjėja mė ēudi s'quhet mė ēudi!

Nusja paska parė nė qitap tė ri
qė pėrpara ligjit jemi njė lloji,
edhe unķ, moj motėr, zėre nga t'a zėsh
me kėdo njė grua qėnkam njė e njėsh!

Mir'i thash, moj bijė, po qitap' i vjetėr
thėnka njė gjė tjetėr:
Syri do t'i plasė, dora do t'i thyhet,
dora e mameshės qė s'ju preu kryet
dhe ju la bela,
zjarr nė xhep pėr burra, hal' nė sy pėr gra!
Nashti jam mėsuar
mu si maj' e malit me dėbor' ngarkuar!

III

Halla thot' tė drejtėn, nusja kur tė flasė
para Hanko Hallės, fjalėt mir' t'i masė;
nusja eci mėngjėr ose shikoi vrėngėr,
s'ka tė bėj', se Halla, ka njė deli zemėr.
Femra nė ka njė, Halla na ka dy,
dhe sado qė fajin bam ta thot' nė sy,
sa her' na ka falur! Nusja na lajthitet,
kok'e falur s'pritet!

Tė rinjt' e tė rejat jan' si dita prilli
rriten dita-ditės dhe si trėndafili
her' i deh bilbili, her' i deh veriu
her' po kot sė koti dehen vetvetiu.
I riu - veriu thėnka dhe i pari
fjala e tė parit vlen mė shum' se ari!
Si e re qė ėshtė edhe nus' e Hallės
derdhet mu si vala, vala i ngjan valės;
po sado tė derdhet mu si val' e detit
nonjė dėm s'i bėhet detit e kismetit!

Shkoni e shikoni valėn qė valon,
se sa shum' gjėmon, se sa pak gjykon'
me re' e me erė zė e guduliset
tundet e lėkundet dhe nga shtrati niset;
fryhet edhe fryhet duke ngritur kryet,
pasandaj i teket anės detit thyhet;
njėra shkon pėrpara, tjetra turret pas
njėra do pėrplaset, tjetra do pėllcas';
si e si tė bėjnė sa shum' e shumė
mbi kurris tė detit buj' e zhurm' e shkumė!

Mir' po deti det
dhe asgjė s'humbet!
Dhe sado qė duket se u bė rrėmujė
deti si pėrhera rrafsh e plot me ujė!Shiko profilin e anėtarit


#21

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 2)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi