Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia »
Ca Vargje nga Unė,e panjohura!

Share

Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

+ Pėrgjigju Diskutimit

avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:11

E pash tė arsyeshme ta hap kėtė temė edhe pėr vogėlsinė tonė, edhe ne qė nuk jemi poetė, tė japim kontributin tonė me atė ēka dijmė!

Po e filloji me qytetin tim e ku dalė pastaj, njė Zoti e di..ė


MITROVICĖ

Sa Shumė mė dhemb zemra
Pėr fjalėn Pavarėsi,
Athua moj Mitrovicė -
Do ta kesh edhe Ti??

Mė dridhet edhe dora
Kur kėto vargje shkruaj
Nga frika nė zemėr
Mos po mbesesh e huaj!!!!

Athua do valoj Flamuri
Nė jug e nė Veri
Apo do tė mbetesh
E ndarė nga ky gji??Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:11

A dėgjoni?


A dėgjoni ju njė klithmė nga varri?
A dėgjoni njė thirrje tek blini?
A dėgjoni more ju qe pranuat ndarje?
A dėgjoni thirrje nga ISA BOLETINI?

Pse mė lat nė dorė te shkaut?
Pse mė ndat nga gjiri i vellaut?
Pse kullėn ma lat shkret?
Pse mua mė lat atje vet???

Nuk meritova te mė ndani
Nuk luftova tė jetoni tė ndarė
Luftova pėr t'i bashkuar
E gjithė popullin SHQIPTAR!!

Mbi kėtė lumė tė uruar
Rrethojat me gjemba qėndrojnė
Ne qytetin tim te lindjes
As varret s'mund ti vizitojm!

Do ju mallkojnė nėnat
Qė mbetėn me duar nė gji
I dhanė mė tė shtrejtit e tyre
Qė ne tė jetojmė nė liri!!!!!!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:12

Dita e ēlirimit?????

Mitrovicė qė nuk ke festė
Athua e bren ndokend?
Nuk ke ditė ēlirimi
Nuk valon flamuri
Sepse telat gjembor
Na janė bėrė si muri
Festuan tė gjithė
E ne ē'tė festojmė??
S'kem datė as ditė
Se te lire nuk jetojm
Me padurim presim
Tė gjithė pavaresinė
Po me Mitrovicėn e ndarė
S'dijmė si ta festojmė LIRINĖ!!!!!!!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:12

-------Pse????---


Pse m'i fut kthetrat ne zemer
Moj dhembje e bekuar
Pse nuk me len te harroj
Por vjen duke i shtuar!

Nuk kame fuqi mbinjerezore
Te perballoj me shum
Kjo enderr e uruar qe pash
Me shtoi dhembje pa fund!

Ishim se bashku moj zemer
Tek shtepia ku u linda
Por kjo ishte vetem enderr
Veteveten veshtir e binda!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:12

-------Sonte-----

Sonte me dhemb koka
Nje dore e kerkoj
Te ma ferkoj ballin
Ndoshta do me kaloj!

Syt mu mbushen lot
Kur mendova ku je
Te ma ferkosh ballin
Kurr mundesi nuk ke!

Ne kete nate me shi
Dola te thirra ne emer
Athua me degjove
Se mu qa kjo zemer!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:12

----Me dridhen duart....Babi!

Po me dridhen duart
Shkronjat s'po i shof fare
As forc nuk me mbeti
S'jam me guximtare!

Mu kujtua Babi
Kur fliste per trimeri
Me thonte ,,me ngjan mua''
Trimeresh do jesh dhe ti!

Babi im i dashur
Do ta them te verteten
S'me mbet forc as trimeri
Te gjitha me Ju u treten!

Pse iket nga une
Me lat te vetmuar
Mbeta dhe pa engjellushen
Me zemer te shkrumuar!

Ajo ishte o Babi
Pjese e zemres sime
Kur te qane, perkdheleni
E kerkon doren time!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:13


---------Mė merr'.......

Me ideale t'shkatėrruara eci gjatė natės
Dua tė sjell pjesėn e fundit tė gėzimit
Tė trokas mbi varr dhe tė bijė nė gjunjė
... Dashuri, tė lutem mė merr

Tė gjithė ata qė vodhėn dhe vranė shpirtin
Morrėn atė qė ju dasht, lumturin tonė
Hape derėn e varrit nė kėtė natė tė ftohtė
Unė nuk jamė njeri, unė jamė vetėm njė kufomė.

Mė merrė zemėr tė lutem,duarhapur mė prit
Me buzėt e plasaritura e mėrdhirė nga tė ftohtit
Dhe tė lutem pėr dashurinė
Duke u dridhur me ankth, dhe duke qarė per ty...Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:14

Atje......

Mė kėrkoni atje...
Ku jetė nuk ka fare
Atje do gjėndem unė
E strukur pėrmbi varre

Atje c'mallem me Ju
Lulet me lot i ujis
Pastaj ngadalė e pėrlotur
I flas edhe fotografis'

Asnjė pėrgjigjėje nuk marr
Apo unė nuk i dėgjoj
Shpirtdjegur zemėrplasur
Nuk dijė si po jetoj?

Gurvarret m'u bėnė miq
Krah hapur mė presin prore
Tė tjeret nganjėherė mė harrojn
M'duket qė mė lėnė pas dore..Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:14

--------Nese.....----

Nese me shef te perlotur
Mos u qudit
Kjo eshte perditshmeria
Qe e kam cdo dite!

Nese jame e buzqeshur
Mos me beso
Kjo eshte nje genjeshter
Se zemra vajto!

Nese ma degjon zerin
Ky nuk eshte kendim
Eshte denesja ime
Thjesht eshte nje vajtim!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:14

E ndjeva!

E ndjeva nje dhembje ne zemer
Me rreshqiten ca lot pa prit
Mu duk nje ze i embel nga larg
Me thrriste zemer e shpirt!

Nuk ishte thirrje per mua
Ishte nje imagjinat
Kujt do ti bije ndermend
Te me thrras ne kete nate

Edhe po te me thrriste zeri
Pergjigjeje nuk do kete
Jam e lodhur nga dhembja
Fjala ne fyt do me mbet!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:15

-----Kujtim i hidhur!------

Jam ulur pran nje trungu
E kujtoj kohen e shkuar
Iku sikur kurr mos te ishte
Me la te jetoj e vetmuar!

Me la te re e pa pervoj
Me la mu atehere
Kur asgje nga jeta
S'dija te kuptoj!

Ku more krih qe fluturove
Pse nga une i fshihje vall
Kishe krih po nuk i vereja
Ti ishe Engjull i gjalle!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:15

------Hmmm,nuk kam pergjigjeje------

Perlahem me veten time
Pse shkruaj me dhimbsuri
Thuase ne jete nuk pata
As nje dite dashuri!

Pse nuk me vijn ne mend?
Ditet e lumturis qe kisha
Athua s'po me vijn ne koke
Sepse shum e re isha!

Po te me kthehej koha e shkuar
Athua do isha po kjo qe jame?
Ndoshta do isha me e lumtur
Nuk dij pergjigjeje nuk kam!?Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:15

------Nuk dija--------

Po ta dija se c'me pret ne jete
Shekspirin s'do e lexoja kurr
Gadi me doli nje lloj tragjedie
Qe nuk e kisha menduar!

Tragjedi pas tragjedie me ndodhen
Por mendjen e ruajta te kthjellur
Nuk lejova askujt te me perul
Te mbetem si nje leck e hedhur!

Nese dhembjen e shprehu me shkrime
Mendjen e kam te shendosh
Gjithmon mbeta ballehapur
Per kete ja vlen te jetosh!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:15

Ėndėrr dhe lot!

Tė ėndrrova si dikur
Kur ishe nė jetė
U mundoja ngadal
Kokėn tek Ti me mbėshtet!

E ofrova kokėn pran
Dhe dashta ta mbėshtes
Eh, ky gjum ē'mė doli
Mbeta duke dėnes!

Syri i mbushur lot
Nuk dinte tė ndaloj
U zgjova sot e mėrzitur
Erdha tė tė vizitoj!

E mbėshteta kokėn
Mbi gurin e varrit
Mendova pėr veten time
Athua mbeta kafshatė e djallit?

Nuk po mė flet zemra
As unė zė nuk lėshova
Loti t'i thonte te gjitha
Putha gurin e u largova!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:16

-------S'dua te genjej....----

Po tė thoja jam mirė
Do tė ishte gėnjeshtėr
E pėr rrena tė tilla
Duhet tė jesh mjeshtėr!

Tė te them se nuk vuaj
E di qė s'do besosh
Kėshtu shkruaj si ndihem
Qė tė me kuptosh!

E di qė nuk i dėshiron
Lot nė sytė e mi
Mė thuaj si t'i ndal
Unė s'po kam fuqi!
********************Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:16

---Nėse..------

Nėse do hesht
Apo mėrmėris nė vehte
I njejt do tė jet veprimi
Si bėrtite si hesht!

Askush kėnd se dėgjon
Askujt nuk i dhemb per ty
Shurdhmemece tė isha
Mos tė shihja as me sy!

Asgjė tė mirė s'dėgjoj
Kam nis edhe mos tė flas mirė
Edhe syri mė duket hidhėrohet
Qė t'kqijat na sulen pa mėshirė!!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:16

---LULJA E KUJTIMIT----

Njė herė dashurova me shpirt e me zemėr
Nuk do ja uli vlerėn, do e ruaj at emėr
Ai ėshtė emėr i shenjt, por pa ardhmėri
Ėshtė emėr qė mbeti nė zemėr, DASHURI!

E humbur e futur atje thell nėn tokė
Dashuri e pangopur e ruajtur me lot
Asgjė nuk mė lė prapa pėrveē mallėngjimit
Dhe njė lule tė tharė qė e quaj,,Lulja e kujtimit''Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:16

------Dritė-terri------

Tė shkruaja me dritė tė qiriut
Tani edhe ai ngadalė po fiket
Apo nuk don t'mi shoh lotėt
Nga unė filloi tė mėrzitet!

Pse o i bekuar nuk ndriēon?
Pse ma shuan edhe kėtė dritė?
Tė lutem, mos mė le nė gjysmė
Shkrimin dikush ėshtė duke prit!

Unė do shkruaj edhe nė terr
Por kam frig mos po gaboj
Po shkruaj diēka qė nuk duhet
Kam frig mos po i lėndoj!

Edhe pak dritė tė lutem shumė
Nuk kėrkoj tė rrish i ndezur gjatė
Vetėm edhe ca fjalė mė mbetėn
T'ju them: S'e i deshta shuumė!

Ju qė mė ikėt e mė lat nė kėtė botė
Po Ju them tė drejtėn, prore jam me lot!
------------------------------------------
------Kėrkim mes yjesh----

Mė shkuan sytė nė qiellin e lartė
Sytė m'u mbushėn me lot
Pse nuk je me mua zemėr
Lotin ta ndalivetem sot?!

Nė mes yjesh tė kerkoja
Asnjė nė Ty s'mė ngjan
Iu ofrova varrit shpirt
E dija qė atu tė kam!

Ti ujita lulet mbi varr
Me lot qė mė shkonin rrėke
Ani qė je nėn tokė o shpirt
Dije qė me mua je!

Asnjėerė nuk u mundova
Nga vetja tė tė largoj
Se te dashta shumė
Gjithmon do tė dashuroj!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:17

-----Lotsyri----

Jam pak e mėrzitur
E me lot ne sy
S'di a mė dehu vera
A mė dehe Ti!

I mora dy gota
Dhe i mbusha plot
Njėrėn e piva verė
Tjetra ishte me lot!

A thua cila mė dehu
Vera apo loti?
S'di tė pėrcaktohem
Mundohem kot se koti!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:17

Dhembje!


Pse mė ndjek hap pas hapi
Ti dhembje e shėmtuar
Asgjė borgj nuk tė pata
Qė nė shpirt m'ke pėrvėluar!

Pse nuk ndalon hapin?
Pse nuk mė le tė qetė?
Mė lesho nga ato kthetra
Tė jetoj kėtė qė mė ka mbet!

Pse nuk e ndal rrugėtimin?
Pse udhėton bashkė me mua?
Mė le vetėm njė moment
Dua njė ēast me tė harrua!Shiko profilin e anėtarit


#21

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 9)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi