Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia »
Ca Vargje nga Unė,e panjohura!

Share

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

+ Pėrgjigju Diskutimit

avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 4th April 2016, 21:23

*
POPULAR

@epanjohura shkruajti:
Pa Ty nuk ka agim...

Mė mungon
dora jote mbi dorėn time,
mė mungon
buzėqeshja jote nė buzėt e mia
tė mė sjelli ngrohtėsi.

Mė mungon
prekja e qepallave tė mbyllura,
lundrimi nėpė ėndrra,
me Ty
dhe pėshpėritjet si mė parė...

Mė mungon...
ai vargu i fundit
nė njė ėndėrr,
humbas......
pėr tė derdhur njė pjesė tė vogėl tė dashurisė

Mungon....
dje,
sot
dhe nesėr ...
humbas
ēdo mėngjes tė ri...
pa Ty agimi nuk zbardhi
pa buzėqeshjen tėnde nė buzėt e mia
as dielli nuk mė ngroh'.


Mrekullisht shkruar...te lumte epanjohura !Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 4th April 2016, 21:39

*
POPULAR

@ergita shkruajti:
@epanjohura shkruajti:
Pa Ty nuk ka agim...

Mė mungon
dora jote mbi dorėn time,
mė mungon
buzėqeshja jote nė buzėt e mia
tė mė sjelli ngrohtėsi.

Mė mungon
prekja e qepallave tė mbyllura,
lundrimi nėpė ėndrra,
me Ty
dhe pėshpėritjet si mė parė...

Mė mungon...
ai vargu i fundit
nė njė ėndėrr,
humbas......
pėr tė derdhur njė pjesė tė vogėl tė dashurisė

Mungon....
dje,
sot
dhe nesėr ...
humbas
ēdo mėngjes tė ri...
pa Ty agimi nuk zbardhi
pa buzėqeshjen tėnde nė buzėt e mia
as dielli nuk mė ngroh'.


Mrekullisht shkruar...te lumte epanjohura !
Flm.zemra...Mrekullia je Ti qe i lexon...Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 4th April 2016, 23:17

5 IV....

Askund nuk gjej prehje
Veshtire te pajtoj
Ne vend qe t'uroj Ditelindjen
Jame ulur po t'vajtoj....

Shpirti ime i vogel
Athua me akuzon...
Qe ne cdo ditelindje
Nena me lot te uron..

Force nuk me ka mbet'
Te shkruaj me teper
Lotet nuk me ndalen
Ngushllim s'me mbeti tjeter..

Tani zemėr e nėnės
Lotin ta lash kujtim
Deri nė takimin tjetėr
Mbaje nė pėrqafim.....Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 4th April 2016, 23:44

*
POPULAR

Vėshtirė tė jetoj pa Ty...

Si t'i hap kėta sy...
Engjėllusha ime e shtrenjtė
Vėshtirė tė jetoj pa Ty
Kjo botė nuk ėshtė e drejtė....

Vėshtirė tė jetoj pa Ty..

Si tė ndalojė shpirtin e vuajtur
Ty pėr tė kėrkuar?
Ngela s'i njė lule e vyshkur...
Pa Ty Engjull i paharruar....

Vėshtirė tė jetoj pa Ty...

Trokas nė pėrshkrimet e ditės,
Duke mbyllur derėn e realitetit tė hidhur,
E lodhur e vetmuar,nė kafazin e frikės
Strukem diku nė njė skutė duke u dridhur!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 7th April 2016, 12:09

E enjte

Ulem pran dritares me shikim duke tė kėrkuar.
nuk tė gjejė askund,as nė anėn tjetėr tė qytetit nuk je...
po iki nė fushėn e kujtimeve, duke kujtuar tė enjten e kaluar.

Tė enjten.
sa shumė i urrej tė enjtet....
Shumė herė kam qenė e plagosur vetėm tė enjten.

Ai ra nė gjumė pėrgjithmonė...
zemra mė ėshtė lodhur shumė.
kamė tė drejtė tė prehem herėt apo vonė.

Doja tė fllija kėtė dimėr....
fare pėr tė mos u zgjuar
s'doja tė jetoja pa ty...dhe..
gjithėmonė tė enjtet i kam fajėsuar...

....Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 8th April 2016, 23:26

*
POPULAR

@epanjohura shkruajti:
Vėshtirė tė jetoj pa Ty...

Si t'i hap kėta sy...
Engjėllusha ime e shtrenjtė
Vėshtirė tė jetoj pa Ty
Kjo botė nuk ėshtė e drejtė....

Vėshtirė tė jetoj pa Ty..

Si tė ndalojė shpirtin e vuajtur
Ty pėr tė kėrkuar?
Ngela s'i njė lule e vyshkur...
Pa Ty Engjull i paharruar....

Vėshtirė tė jetoj pa Ty...

Trokas nė pėrshkrimet e ditės,
Duke mbyllur derėn e realitetit tė hidhur,
E lodhur e vetmuar,nė kafazin e frikės
Strukem diku nė njė skutė duke u dridhur!

Lexohet kaq embel,sikur merr ze...Shume e bukurShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 8th April 2016, 23:29

@ergita shkruajti:
@epanjohura shkruajti:
Vėshtirė tė jetoj pa Ty...

Si t'i hap kėta sy...
Engjėllusha ime e shtrenjtė
Vėshtirė tė jetoj pa Ty
Kjo botė nuk ėshtė e drejtė....

Vėshtirė tė jetoj pa Ty..

Si tė ndalojė shpirtin e vuajtur
Ty pėr tė kėrkuar?
Ngela s'i njė lule e vyshkur...
Pa Ty Engjull i paharruar....

Vėshtirė tė jetoj pa Ty...

Trokas nė pėrshkrimet e ditės,
Duke mbyllur derėn e realitetit tė hidhur,
E lodhur e vetmuar,nė kafazin e frikės
Strukem diku nė njė skutė duke u dridhur!

Lexohet kaq embel,sikur merr ze...Shume e bukur
Flm.Gita per vlersimin xhanShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 11th April 2016, 23:59

*
POPULAR

Vargjet dhe poezite e tua e panjohura te ngjallin shume emocion,vargje te nje shpirti qe vuan dicka brenda tij, vargje kushtuar njerezve te t'u me te dashur qe te krijojne kete nostaslgji per te kaluaren dhe vargje te trishtueshme per te dashurin e zemres tende qe ka mare gjysmen e saj dhe ajo rreh jo e plote tashme...jeta vazhdon zemer!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 21st April 2016, 18:10

@burbuqka shkruajti:Vargjet dhe poezite e tua e panjohura te ngjallin shume emocion,vargje te nje shpirti qe vuan dicka brenda tij, vargje kushtuar njerezve te t'u me te dashur qe te krijojne kete  nostaslgji per te kaluaren dhe vargje te trishtueshme per te dashurin e zemres tende qe ka mare gjysmen e saj dhe ajo rreh jo e plote tashme...jeta vazhdon zemer!
Flm.e dashur...S'i gjithemone fjalet e Juaja me vijne sikur nje perkdhelje...Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 21st April 2016, 18:16

PA TY

Sot kam vuajtur pėr dashuri i dashuri im
Sot kam kėrkuar pėr tė vdekur vetė
Sot ndjeva tmerrin e nisjes nė amėshim
Sot kam vuajtur pėr ty i dashur vėrtet'....

Sot nga mungesa jote jam e sėmurė
Sot edhe diellin nė hėnė do ta ktheja
Sot, dita e ngrohtė nė natėn e dimrit ka humbur
Sot..sikur tė vdisja pėr ty,do mė kaplonte hareja....

Sot kam gjetur njė boshllėk pa ty
Sot kam shikuar fundin e jetės pa sy
Sot, unė betohem pėr Zotin, i dashur
Sot kam mėsuar jeta ėshtė njė parajsė,....


    ....Por vetėm atje ku do ishim te dy.....Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 21st April 2016, 18:18

Ku je?

Ku je tani, unė pėr ty mendoj
shikojė nga dritaret me nostalgji
shof dy tė dashuruar vetėveten imagjinoj'
dhe qindra kujtime i kamė fshehur ne gji'..

Retė dhe deti nė njė janė shkrirė
ti nuk mė sheh pasi nuk shifet fundi
ku na ngelėn ėndėrrat qė i ėndrronim tė shtrirė..
larg ikėn shumė larg,e keqja na mundi....Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 22nd April 2016, 14:35


PA TY...

Sot kam vuajtur pėr dashuri i dashuri im
Sot kam kėrkuar pėr tė vdekur vetė
Sot ndjeva tmerrin e nisjes nė amėshim
Sot kam vuajtur pėr ty i dashur vėrtet'....

Sot nga mungesa jote jam e sėmurė
Sot edhe diellin nė hėnė do ta ktheja
Sot, dita e ngrohtė nė natėn e dimrit ka humbur
Sot..sikur tė vdisja pėr ty,do mė kaplonte hareja....

Sot kam gjetur njė boshllėk pa ty
Sot kam shikuar fundin e jetės pa sy
Sot, unė betohem pėr Zotin, i dashur
Sot kam mėsuar jeta ėshtė njė parajsė,........Por vetėm atje ku do ishim te dy.....Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 24th April 2016, 21:34

Tė njėjtėn ditė tė njėjtėn dhimbje...

Nuk ka asgjė nė kėtė botė
qė do tė fshihet nga kujtesa ime.
sikur ditėn qė u ndam,tė kujtoj edhe sot
na ngelen peng shumė kujtime....

Dhe rrugėt e dinė historinė tonė,
dashurinė qė nė dysh e ndam
vetėm dua tė tė shoh pėr njė moment,
pa ty nuk jetoj dot,dua tė t'kam pran'

Dhe tė gjitha kėto vite nė tė njėjtėn ditė
tė njėjtėn dhimbje ndiejn,athua mendoj kot?
mendo tė lutem,jamė duke tė pritė....
tek vendi ku u ndam me lot......

Dua tė jemi tė bashkuar
qoft'edhe pėr tė fundit herė
buzėtharė zemėr pėrvluar
me zemėr tė mbushur vrer'
E dij qė nuk do ndodhė
do ngelet njė lutje pa vlerė .....Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 28th April 2016, 22:05

*********

Tė lė kėtė shkrim si njė dhuratė nga unė,
e di se jeta s'ėshtė njė mrekulli nė kėtė botė,
nuk dua asgjė nė kėmbim mė shumė,
vetėm mė lejo, tė marrė frymė edhe sot.

Ndoshta do tė ndjej nė ajėr erėn e jetės,
ajo qė nė jastėk mė lė ēdo agim,
ndonjėherė mė kujto tek cepi i shpresės,
s'dua tė mėrzitem fare,ky ėshtė fati im.

E ēuditshme do ishte tė zihemi unė dhe jeta ,
ndonjėherė nė mosmarrėveshje me veten time,
por, kur tė vije nata dhe ėndrrat tė janė tė qeta
me jastėkun pėrqafohem,kjo ėshtė jeta ime.....Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 29th April 2016, 11:39

Nė ėndrrat e mia

Nuk janė shkrimet e mia,
vetėm vargje dhe rimim,
janė tė shkruara nga brendėsia
por nuk janė gabim....

E pra nuk ėshtė kjo poezi
vetėm nga fjalėt dhe vargjet
por ajo fsheh njė magji
ėshtė e vėshtirė mos tė ndjehet.

Dije se ēdo poezije
i jap njė pjesė tė vetes
pėr mendimet e njerėzve tė tjerė
mė intereson shum pak,
dhe at pė hir tė t'vėrtetės

E pėrgjumur shikoj nė qiell dritė yjesh
shikoj nė yjet qė shkėlqejnė aq shumė
mundohem tė relaksohem dhe tė mė ndjesh'
nė njė ndjenjė tė pafundėsis zhytem nė gjumė

Imagjino njė det blu dhe valėt
tė cilat shkatėrrojn shkėmbinj
atėherė mos mė harro!
shijoje aromėn nė flokėt e mi'
mbyll sytė dhe mė kujto....Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 30th April 2016, 12:54

Kilometra nga trishtimi....

Se sa dhimbje mbante ajo dashuri.
sikur mos te kishte ende do jetonte
ēdo natė ėndėrroj pėr ty, tė shikojė nė sytė e gjelbėr dhe :
mendoj,athua dashuria ekzistonte?

As kėto kilometra tė pikėllimit ,
nuk janė kujtimet e njė pranvere tė re.
por janė kilometrat e trishtimit
qė i fshijnė shumė gjėra,por jo edhe ne....

Nė rrugėn se si ne u ndaluam
as ėndrra tė reja nuk parashikova
nuk kuptova kurr ku gabuam....
por....unė kurr nuk tė harrova....Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 1st May 2016, 21:08

Njė letėr do doja....

Mė shkruaj njė letėr tė modės sė vjetėr
shkruaj me ēfar tė duash, nuk ka rėndėsi
stilolaps, gjak zemre ose diēka tjetėr
shkruaj me mjaltė blete,i ēik ėmbėlsi...

Shkruaj tė dua e dashura ime
shkruaj tė lutem ēfar tė duash edhe pa emėr
njė zarf blu ose tė bardhė nuk bėj dallime
postoje me njė shigjetė dashurie,
edhe nėse shigjeta mė godet nė zemėr...

Letrėn e dua nė kutinė postare
thjesht dėrgo fjalė e grafite dore
nuk dua shkrime nė mėnyrė elektronike
pėr shkak se ato janė pa shpirt...pėrbrenda
shkronjat janė tė vrazhdėta,e fjalėt janė mizore...Ishte njė dėshirė pėr kohėn e vjetėr
e dij qė atje nuk ka,as laps e as letėr....

Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 5th May 2016, 22:04

Faleminderit

Faleminderit jeta ime....  
mė fale ēaste tė bukura dikur,
kujtimet e pėrjetshme dhe vitet
ngelėn sikur tatujat mbi lėkur'..
Ti ishe gjithēka pėr mua.
shoku im besnik, dielli im gjatė natės,
bileta ime pėr nė pėrjetėsi
gjithė jetėn Ti ke qenė njė plan,
dėshira qė kisha tė jetoja me ardhmėri..
realiteti im dhe ėndrra ime ishe Ti.
Ndoshta nuk kisha ē'tė jap'mė shum
veq vetes dhe shpirtit... o jeta ime,
dhe kėtė zemėr qė ėshtė lėnė tė vuaj pa ty...
por kjo ėshtė jeta,ėshtė ngritja dhe rėnia,
njė kohė e vėshtirė,
nė gojėn time tani kam shijen e hidhur tė mjerimit.
at botė ishte lumturia,tani ėshtė zėvendėsuar me shpresė
shpresė qė do tė takohemi nė njė jetė tjetėr
atje do ta njohėsh dashurinė time dhe mirėsin...
kėrkova vetėm njė jetė tė lumtur,por m'u mohua
dhe nė kthim fitova vetėm vetėmin
njė hidhėrim tė pamerituar kam fituar...
ngela mbi valė deti.....s'dijta pėr t'notuarShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 9th May 2016, 14:55

Vajzė....


Jam ende ajo vajza qė isha dikur
kam menduar se njė ėndėrr ėshtė jeta
vajzė qė nuk ndryshova kurr,
e thellė nė shpirt mė fshihet e vėrteta...

Jeta mund tė jetė e bukur dhe e hidhur
por fati ėshtė ai qė s'mund ta parashikojmė ,
megjithatė, ne mbetemi nė njė luftė duke u dridhur.
e vėshtirė do tė jetė rruga, gur e gjėmba duhet t'i kalojmė...

Shpesh e gjejmė njė arkė tė mbyllur me dry...
me thesar brėnda, por ēelėsat janė zhdukur.
shpresa tė fshehura duam t'kėrkojmė aty
si gardhi i parajsės na duket,me tel gjembor' rrethuar....

Atėherė isha njė vajzė,tani shoh njė hije tė rėndė...
nė parkun tonė tė braktisur asgjė nuk mbeti kujtim
fantazmat e fėmijėrisė nga era nuk ikėn nė kėmbė.
por...fluturuan pa lėnė asnjė gjurmė,u zhdukėn me nxitim.....Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 14th May 2016, 12:41

Thuarje me ėndėrra....

Dua qė tė lėrė pėrshtypje ky varg...
kėto fjalėt lum qė rrjedhin nga unė..
shkruara me njė zė tė heshtur nga larg..
nė netėt e zeza,atėherė kur mė mungon shumė..

Dua tė tė jap ėndrrėn mė tė bukur
marrur nga yjet e qiellit blu
dhe njė dielli tė artė nė ditėt e zymta,
kjo ėshtė e gjitha qė kisha ėndėrru'

Nė livadhet me vesė mbuluar
lule shumėngjyrėshe,kudo gjelbėrim
i shikoj e pėrlotur duke menduar
ti nuk i shohėsh,ke ra nė gjumė pa zgjim.....

Do doja tani tė isha e bashkuar
nė njė shtrat tė reve tė buta me Ty
ėndrrat mė tė bukura pėr tė jetuar
tė shohim edhe njėherė,njėri tjetrin nė sy....

Me dafina do thur kurorė
tė dekoroj varrin tėnd dhe t'imin
vargje tė buta pėshpėritje
me kėtė do ta zbusja ėndėrrimin.....Shiko profilin e anėtarit


#161

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 8 e 9)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi