Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia »
Ca Vargje nga Unė,e panjohura!

Share

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

+ Pėrgjigju Diskutimit

avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 18th May 2016, 23:33

U mundova pėr ta shpėtuar dashurinė e pėrjetshme

Shkova nėpėr shkretėtirė,
pėr tė mbjellė farėn e dashurisė sė tij
e ujita me lot, si lule tė shpresės pėr mua...
doja njė pranverė tė pėrjetshme tė vijė,
doja gjithė ujėvarat  nė botė me i ndalua.....

Doja diellin nė sytė e tu ta shof ēdo ditė
nė qiell njė formė zemre,nė njė re tė zbardhur,
doja qė jeta jonė nė ēdo cep tė shėndrit
nuk doja tė pėrjetoja humbje......
edhe qė nuk u pajtova kurr,ajo kishte ardhur......

Dashurinė e pėrjetshme nuk e shpėtova dot
mė iku nga kjo botė ngela me shpirt tė vrarė
pa Ty po jetojė me sy tė mbushur lot
jeta ime nuk ndryshoj kurr drejtimin
pra jemi tė,,bashkuar''por fizikisht tė ndarė....Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 20th May 2016, 22:13

Mėngjes me shi...

Nė kėtė fillim tė ditės me qiellin gri
kur shiu i mėngjesit bie me nxitim
kujtimet u shpėrndanė me shpejtėsi
ėndėrroja zgjuar nė orėt e hershme.....
ėndrrėn qė nuk i dėshiroja mbarim....

Edhe zogjtė e dinin fundin e javės...pushuan
pjesėn tjetėr tė ditės qetė rrinin me mua sot
heshtja ishte me vlerė,nuk mė trazuan
nuk flinim gjumė syhapur rrinim bashkė
zogjtė nė njė anė..dhe unė qė rrija kot....Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 21st May 2016, 16:55

Ti mė thirrje..

Kur njerėzit pėr ty mė pyesin
sytė e mi bredhin nga qielli
ata shpirtin ngadalė ma mbysin
pa ty nuk ndjej as kur djegė dielli

Ėndėrruam njė jetė tė tėrė si dy tė ri
nė gjysėm ngelėm,rrugėt na u ndan
ne qė vetėm kėrkuam dashuri ...
u larguam shumė herėt,gojėt na u than'....

Mė thirrje engjull,mjaltė e drenushė
mė thoje qė nuk ka forcė qė na ndan
forcėn qė kishte vdekja,s'mund ta ndali askush
tani vetėm njė kujtim pėr ty,nė jetė mė mban'Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 10th October 2016, 18:36

*
POPULAR

Kamė ngelur e njejta...


Unė nuk kamė ndryshuar
kamė mbetur e njėjtė;
si njė shkėmb i bardhė
qė ngrihet nga deti,
qielli nuk ėshtė blu
pafundėsi e ujit tė thellė,
dhe era fryen pa pushuar
mbi njė shkumė tė bardhė
valėt e tua shqetėsuar.

Unė nuk kamė ndryshuar;
ngela njė lis qė krijon hije
mbi shtratin tuaj tė ftohėt,
ndalova tė kėnduarit
e vetmuar veshur me tė zezė,
u pėrpoqa pėr tė fluturuar
por kisha krahė tė thyera.

Unė nuk kanė ndryshuar;
jamė njė re qė sjelli shi
i cili derdhet nė pika tė pastra
nė puset tuaja tė thata,
ngela errėsira e harresės
e cila nuk sjell lumturi
nė gjumin tuaj nuk erdha
ngela nėn kėmbėt tuaja......Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 1st May 2017, 21:47

Pa dashuri

Nuk ka asgjė mė...
vetėm zbrazėti.. .
Fjali tė shkurtra,
Rima pa kuptim.....

shkruaj,mos shkruaj
merrė frymė,mos merrė frymė.....

Nė pikat e lotėve tė mi
nuk ka mė magji dhe shkėlqim,
tė gjitha u shuan.....
sepse...nuk ka mė Dashuri.....

Nė mėngjeset e mia mjegull
tė gjitha u tretėn...
pa Dashuri nuk ka as muzė..
ngela bashkė me lotin
qė rrjedhė nga syri gjerė nė buzė.....Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 1st May 2017, 21:49

Fundi i pashprehur....

Nė disa fjalė tė ėmbla mė vijnė ca mendime,
dikur dhimbje tė ngrohta fshihja nė distancė,
mendimi pėr ditė,errėsirė dhe pikėllime..
duke e zvarritur njė heshtje tė rėndė ...

Shkėlqim i diellit tani aq pak,mė thotė
as qiellin blu nuk mund tė shof nga ky shi,
nxehtėsinė prej teje nuk rrezistojė dot',
e ndjej,e dij ... nuk ka mė... Unė dhe Ti.....Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 10th May 2017, 12:04

*
POPULAR

Kur humbas'.....

Tė gjitha qė kam ėshtė  njė fund i ditės
ky ėshtė njė vazhdim...ėndėrr,kėngėt nuk kėndohen
Vetėm duke pritur pėr kėtė moment pėr takime vargu,
atėherė  jamė mė e fuqishėme,por e qetė.
Kjo ėshtė njė gjė e madhe, sepse rinin do ta jetojė
kur tė mplakem...e mė ngelet shum pak jetė

Do tė gjej' vehten kur tė jam mė e fortė...
e dijė se kjo do tė jet dhe ėshtė gabim
Por ėshtė gjėja mė e vėshtirė nė botė,
zogu me  njė krah mund t'bėj fluturim?Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 14th July 2017, 22:26

*
POPULAR

Perėndia s'e di qė unė ekzistoj...


Tė bie nė gjunjė? Eshtė e panevojshme.
Do ju tregoj nė kėmbė qė jetoj.
Tė ulem poshtė? Edhe mė keq,
Eh,..pra po e ndiej ende veten qė frymoj ...

Athua jam e harruar?
Jo jo nuk ėshtė e vėrtetė,
Pasi unė gjithėmonė tė kam menduar....
Dhe do tė kujtoj pėr jetė.......

Sa herė dua t'i flas heshtjes...
Sytė i drejtoj nė fotografi....
Dua t'i them Perendis dhe Ty...
Jam e gjallė...frymoj,mė kujtoni qė tė dy.....Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 24th July 2017, 22:21

Do tė jetojė......

Pėrsėri jam e ulur nė ballkonin e dėshirave..
qielli ėshtė pėrsėri i afėrt...
Mė udhėtojn' ėndrrat prapa reve.
e vetmuar mes vargjeve tė kėrkoj tek qielli i lart.....
Unė jam kėtu....por ka distancė mes neve.....

Jetoj dhe.... nė vend tė shiut shoh ngjyrat e ylberit,
do tė jetojė tė paktėn nė njė vend imagjinar.
Bekimi i ishullit nuk mė duhet.....
jetoj,me helmin e vrerit....,
Kjo ėshtė muza ime,edhe qė ,,jetojm'' tė ndarė.....

Pėrsėri do tė dėgjoj kėngė tė vjetra....
ca lodra tė fėmijėrisė do ti marr patjetėr...
Ato janė tė vogla, por kujtimet janė mė tė mėdha,
do ipja njė pjesė tė shpirtit pėr njė buzėqeshje rasti,
Nuk e di ndryshe,ajo ėshtė ilaē zemre.......Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 26th August 2017, 12:16

Mė vdiq kėnga

Kėnga ime vdiq....
Kur u largove....
Pa thėnė lamtumirė....
Ajo vdiq,
Diku nė buzė,
Uthull e njomur me verė.
Kurrė nuk do tė arrijė.....
Lartėsinė e saj.....
Dhe si njė zog.....
Gati pėr t'u ngritur nė qiej.
Por tani...
Krahėt m'u thyen...
Dhe vetėm mund tė thoni:

Vdiq nė heshtje.......Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 13th September 2017, 14:52

Sonte......

Engjėjt e harruar mbėrritėn sonte
pėr tė mė kujtuar jetėn para jetės,
se zemra ėshtė duke rrahur nė mua
pėrsėri fshij lotėt dhe i drejtohem vetvetes....

Pėr tė gjetur se pse jamė e mėrzitur
dhe pse natėn nuk fle,vetėm rrijė shtrirė..
ku ēelėsi pėr gjetjen e sekreteve pa vrejtur
ka humbur diku,t'a gjej ėshtė shum vėshtirė.....

Edhe sa do tė zgjasė ky kėrkim nuk dijė?
dicka nė mua ėshtė mė e fuqishme
edhe pse e gjithė bota pėshpėrit: "I dashur!",
unė ngela duke qarė,u bėra e mėrzitshme.....

Hėnėn dhe tokėn, tokėn dhe detin,
detin dhe kripėn, dritėn dhe errėsirėn.
asnjė nuk flejnė, sepse po presin pėr agim,
dhe shpirti ėshtė disi i lodhur,nė ta kėrkon mėshirėn.....

Derisa sekreti ngadalė, ngadalė zbulohet...
Po po.. 'pak vdekje' do ishte ndihmė pėr mua,
e zgjuar jamė,dhe shpirti mė torturohet,
inkurajoi dėshirėn pėr t'u ringjallur,por ajo u shua.....Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 15th November 2017, 22:49

*
POPULAR

Vitet po ikun.......

Ne po zhdukemi ngadalė,
dukemi zbehtė, jemi tė mėrzitur,
Jemi tė lodhur sillemi vėrdallė..
edhe vitet me ne janė rraskapitur....

Ato po ikun
orėt po lėvizin,me nguti
Ne marrim me qera ėndrrat tona
pėr mos tė lindur tė reja pėrsėri....

Ndėrsa fillimi na duket shumė i largėt,
mbarimi ėshtė duke u afruar,
Ani qė kemi shumcka tė mangėt
gjithmonė ngelėm ata qė dicka na ka munguar....

A kemi njė premtim pėr t'i dhėnė vetes
para ėndrrės sė fundit,s'i mbarim
Dhe tė harrojmė pėr mendimin
se jeta eh jeta....nuk paska kuptim......Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 16th November 2017, 16:15

Mė kujtohet.....

Mbaj mend se kėnga ishte.....
,,kur nuk ekziston, tė gjithė ujėrat e moēalit do tė pastrohen"
Une do iku.....
po ju lė liqen tė pastėr tė ėndrrave.
Hapėsira blu tė dėshirės pėr t'jetu...

Ndoshta disa nga fotografitė nuk janė tė pėrsosura,
por ato mund tė bėhen nėse syve u jep' pak kohė ...
Ndoshta dikush do i shef ndryshe....
jo tė pėrkryera, por jo pėrgjithmonė tė zbehura ...
Nuk e shohim nė distancė tė gjithė shkėlqimet e Hėnes...
mbi liqenin e qetė mbi ujė tė reflektuara.....

Vetėm atėherė,do ta kuptosh o njeri ,
se dashuria nuk ėshtė njė gabim apo njė detyrim.
Dashuria ėshtė rebelimi i vetes mbi gjithėsi.
duhet tė mbani mend,ajo tė kaplon....
Nuk mundi askush ta ndali gjer tani......Shiko profilin e anėtarit


#174

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 9 e 9)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi