Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia »
Ca Vargje nga Unė,e panjohura!

Share

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

+ Pėrgjigju Diskutimit

avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:17

------,,S'ka vend per ty''

Ditėt s'i numėrova fare
Mendova te Ti tė vij
Por mė kthyen moj zemėr
Thanė:,,ska vend per ty''

Dhembje kisha shumė
Por fare si hetoja
Mendoja sa mė shumė dhembje
Me shpejt Ty t'u ofroja!

Syt m'u mbyllėn ngadal
Njė djersė m'a mbuloj ballin
Athua ky ēenka dhe fundi
Qė tė m'a shuaj mallin?!

Por prap hapa syt
Dhe pėr rreth shikoja
E dija qė nė agoni isha
Vetem Ty tė kėrkoja!

Prap s'mė dashti toka
Mė ktheu nė kėtė botė
Nė vend tė buzqeshjes
U ktheva me lot..Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:17

----Ah ky diell!----

Ky diell i pranverės
Ngroh me rrezet e tij
Por nė zemren time
Akullin s'mund ta shkrij!

As Ty moj zemėr
Ne tokė t'zezė s'te ngroh
Lulet mbi varr ēenkan rritur
Nga lotėt mezi i shoh!

Mbi gur tė varrit tėnd
Ta lash njė kujtim
E di qė s'mund ta marrėsh
Por ėshtė loti im!

Do tė rrėshqet ngadalė
Loti im mbi fytyrė
Tė afrohem mė afėr
S'po gjej tjetėr menyrė!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:17

MĖ MUNGON..

Sa e shkurtėr ishte femijėria
Kur na mbaje fort pėr dore
A thua ne u rritem shpejt
A po nga ne ike pse u lodhe?

Na le me mall tė pa shuar
Mbetėm tė afėrt plot dashuri
Unė me vėllaun pe rdore
Njashtu si na mesove Ti!

Kur na kaplon malli o nėnė
Shpalosim kujtimet per Ty
Ruhemi nga njėri-tjetri
Lot mos t'na duken nė sy!

Nuk ishte e lehtė jeta
U dasht me e pėerballuar
Ashtu vepruam si na mėsove
Pasi tė kemi premtuar!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:18

Dashuria ime!

Dashuria ime kishte sy
Pse ia verbuat?
Dashuria ime kishte vesh
Pse ia shurdhuat?
Dashuria ime kishte ardhmėri
Pse ia ndaluat?
Dashuria ime ishte e shėndosh
Pse e lėnduat?
Dashuria ime ishte e pastėr
Pse e njollosėt?
Dashuria ime ishte e lirė
Pse e burgosėt?
Dashuria ime nuk kishte lot
Pse ia sollėt?
Dashuria ime nuk kishte urrejtje
Pse ja mbollėt?
Dashuria ime donte tė jetoj
Se lejuat, do ju mallkoj
TĖ MALLKUAR QOFSHI PĖR JETĖ
QĖ VRAT NJĖ DASHURI TĖ VĖRTET!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:18

----------- NĖNĖ....------

Njė dasėm ėshtė kėto ditė
Tė martohet nipi o nėnė
Nuk ėshtė dasma ime
Unė mbetem si mė ke lėnė!

Lot nuk do tė derdhi
Tė betohem o nėnė
Por nė heshtje do tė lutem
Shpejt tė tė vij pran!

Atje tek Ti moj nėnė
Kam dritėn e syrit
Kam gjysmėn e zemrės
Kam gjysmėn e shpirtit

Do t'i lus dasmorėt
Kėngėn mos ta ndalin
Kam frikė nga lot
Me tradhėtojnė, dalin

As tek varri Juaj
S'do tė vij kėto ditė
Tė lutem nėna ime
Shumė mos u mėrzit!

Nėnė tė lutem shumė
Afrohu bijės sime
Pėrkėdhelja flokun e artė
TI KE AROMEN TIME!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:18

---Errėsira!----

Nė kėtė natė tė errėt
Pa yje e pa hėnė
Mė duk qė dėgjova
Njė thirrje o nėnė!

Dola e pėrlotur
Rrugėn e vėshtroja
Asgjė nuk vėrejta
Asgjė mė s'degjoja!

U ula ngadal e mėrzitur
Pritja tė dėgjoj edhe njė herė
Kot mbeta duke pritur
Ai zėri mė s'mė erdhė!

Hyra ne dhomen time
E perlotur mbeta ne vetmi
Nuk do me vijsh Ti
Po une tek Ti do vij..Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:18

------Kjo natė..----


Kjo natė me shi mė la pa gjumė
Shikoj nga dritarja dhe mendoj
Athua tė lagem edhe unė zemer
Pasi Ty s'kam si tė mbroj!

Do bėhesha ombrellė mbi at varr
Njė pikė shiu mos tė bie
Po nuk kam forcė moj zemėr
Tek varri nė mesnatė tė vijė!

Sa e dobėt mė duket vetja
Pse s'mundem asgjė tė veproj
Shiun nuk mund ta ndali
As Ty s'po mund tė mbroj!
------------------------

----------VETMIA-----

Mos me trazoni ju lutem
Mė leni tė vetmuar
Askujt s'ii bėhem barrė
Dua tė mbes e harruar!

Edhe nėse nuk harrohem
Mė kujtoni nė fshehtėsi
Ndoshta do ju bijė ndermend
Se edhe unė isha njeri!

Edhe unė kam ndjenja
Edhe unė kam lot
Kėshtu isha tėrė jetėn
Kėshtu mbeta dhe sot!

E pa vėrejtur erdha nė kėtė botė
E pa vėrejtur jetova tėrė jetėn
E pavrejtur do shkoj ne amshim
Nuk e njoha kurrė veten!

I pa njohur tė mė mbetet varri
As njė shenj mbi tė nuk dua
Lėreni tė zhduket si mos te ishte fare
Askush mos tė qaj per mua!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:19

-----Babi,dhe Ju te tjeret!----

Urime Bajramin,e dij qe s'me degjoni
Ju uroj pa lot,ketu jame e fort shum
Kam nje vend te posaqem,me besoni
Ku derdhi lotet si nje lum!

Ketu mbi varret Tuaja,do qendroj
Jo e perlotur si herave tjera
S'dua dheun te ja u rendoj
Do Ju genjej,qe jeta per mua ka vlera!

Nga nje lule mbi varret ju lash
Lotin kete here e kurseva
U bera e fort si guri i kalas
As nuk qava,as nuk vajtova


A me ndjen Babi,Sa e fort u tregova!?Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:19

-----MIIKU IM-----

Herė tė kam mik
Herė tė kam mikeshė
Herė mė shtyen tė qaj
Herė mė shtyn tė qesh!

Tė ēmoj shumė lartė
Tė dua mė shumė se vetėn
Kurrė mos tė genjehemi
Ta njohim vetėm tė vėrtetėn!

Mos kėrko shumė nga unė
As unė s'kėrkoj nga Ti
Do jemi kėshtu afėr
Ani qė jemi nė largėsi!

Kur kam nevoj tė qaj
Prehėrin tėnd kėrkoj
Do mbėshtetem mbi gjoksin tėnd
Dhe ngapak do lotoj!

Mos ma ndalo lotin
Sepse do lėndohem
E kam shok tė shpirtit
Vetėm me tė pajtohem

Mos ma fshij lotin
Lere t'rrjedh rrugės sė vet
Nėse loti mė ndalet
Dije qė s'jam nė jetė

Nėse nga jeta largohem
Tė lutem mos me qaj
Shkruaj ndoj fjalė pėr mua
Por pa lot e pa vaj!!!!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:19

-----Ju lutem!----


Nese vargu ime ju bezdis
Ju lutem mos me lexoni
Nuk shkruaj ti dhimbsem askujt
Por kam dhembje me besoni!

Edhe une do doja shum
Te shkruaj per lumturin
Por ku ta marr me iku
Bashk me shpirtin tim!

Nuk shkruaj per lavdata
As dekorata s'kerkoj
Nese ju bejn me nerva
Me thuani do ndaloj!

Edhe kur nuk shkruaj
Nje folder kam n'zemer
Kur ta mbyll folderin
S'do ti ve as emer!

Kur t'me hargjohet ngjyra
Me lot do ti shkruaj
Eshte ngjyre e padukshme
S'i bie ne sy askuj!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:19

-----Gjumi mashtrues!-----


Nje gjum i thelle me zuri
Ne pike te dites mu mbyllen syt
Te endrrova sikur qendroje
Tek vendtakimi duke m'prit!

Hapa syt dhe u zgjova
Doja te vrapoj n'shpejtesi
Por verejta qe ishte enderr
S'takohem dot me ty!

U ktheva tek shtrati
Me sy te mbushur lot
E pyeta veteveten
C'po ndodhe me mua sot?

Pse me mashtron kot
Ti enderr e pa meshir
Mos ma bjer ne enderr
Edhe keshtu e kam veshtir!

Jo qe nuk dua ta shof
Por shum shpejt ik nga une
Doja vetem t'a pyes
,,Pse te deshta aq shum"?Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:20

-----Me lot-----

Po te shkruaj me lot
Qe pranvera ka ardhe
Nese pyet per mua
Ndihem si mos t'isha e gjalle!

Ne cdo ane gjelbrimi
E ka mbulua token
E une shpirti i nenes
S'po mund ta ngris koken!

Kur i veshtroj lulet
Si dalin mbi dhe
Don me m'pelcit zemra
Ti nene toke qe je!

Sikur te ishe lule
Te dalesh mbi toke
Ti s'do ishe e vdekur
Une s'do kisha lot!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:20

-----Erdha zemer-------

Tek varrezat isha
Mos mendo qe te harrova
Kisha nje pervjetor zemer
Tek Ti fare nuk u ofrova!

U ula tek bija ime
Dashta te c'mallem me te
Mu duk qe nga varri me thoje
,,Rri aty ku je"

E dij qe nuk do te doje
Te me shofesh duke qa
Po nuk kam c'te beje o shpirt
Zemra cope-cope me eshte ba!

Lulet mbi varr ia lash
Engjellushes sime
Tjeter s'mund ti dhuroj
Perveq zemres sime!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:20

---Mbeta jetime------

Me nostalgji e ruaj
Nje mall ne zemren time
Atehere isha me prind
S'me quanin Jetime!

Atehere isha e lumtur
Isha plot me jete
Tani me quajn jetime
Lumturia humbi, u tret!

Mendoja kur te rritem
Do mbetem me at lumturi
Te gjithe qe i dashta me iken
Mbeta vetem te mbaj zi!

Lotin e kam shok
Vetmin e kam mike
Asgje s'me mbeti ne jete
Te gjitha mi morre dhe ike!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:20

---E flliqur eshte kjo bote!----

Me mire te rrij symbyllur
Mos t'shof asgje mbi kete toke
Cdo gje eshte e hidhur
E felliqur eshte kjo bote!

As gojen nuk do e hapi
Te mbyllur do ta mbaj per mot
Gabim me thon po flet
E felliqur eshte kjo bote

As veshet nuk do ti hapi
Me mire mos te degjoj kot
Asgje e mire nuk degjohet
E flliqur eshte kjo bote!

Me mire sy,vesh e hund mbyllur
Keshtu po u jetohka sot
Me mire te rrij e mbyllur
E flliqur eshte kjo bote!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:20

----E shenjta dashuri!----

Dashuri e shenjt ishte dashuria ime
E kultivoja me tere qenjen qe kisha
Athua nga qe e teprova shum me iku
Me la vetem me vuajtje e kujtime!

Viktim e gjalle mbeta ne kete bote
Si nje lule e pa ujitur kurr
E shoqeruar me ca fotografi te zbehura
Mendoj per kohen e lumtur, qe kishim dikur

Ah moj dashuri..ti mjalt e hidhur
E shef qe edhe shkronjat me ngatrrohen
E duart prap shkruajn duke u dridhur
Zemer e shqetesuar,vuajtjet shum te lodhen!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:21

------E zhgėnjyer...----

E zhgėnjyer erdha nė kėtė botė
Ashtu si ditėn kur linda e pėrlotur
Mbeta si atėherė edhe sot
E zhgėnjyer dhe e vuajtur!

Pak kohe jetova e lumtur
Me pak hare e gėzim
Kjo jetė qė tani e jetoj
Ėshtė vetėm njė zhgėnjim!

E zhgėnjyer nga dashuria
Qė mė iku nga kjo botė
E zhgėnjyer nga vuajtjet e mia
Po humbi miq e shokė!

E sėmurė jam mė besoni
Nga sėmundja qė nuk ka shėrim
E kjo sėmundje ėshtė jeta ime
Qė ishte vetėm nje zhgėnjim!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:21

BABI

Babi, mė dhemb koka
Tė lutem mė ndihmo
N'ėndėrr puthma ballin
Ndoshta do mė kaloj!

Kėrkoj tė pamundurėn
Por tė lutem shumė
Kur unė t'i mbylli sytė
Eja mė puth nė gjum

Buzėt tua BABI
Do mė freskonin ballin
Do m'i ndalin dhembjet
Do ma shuanin mallin!

-------------------------
FJALA JOTE E FUNDIT
-----------------


Pėr femiun ishe fėmi
Pėr tė riun ishe i ri
Pėr plakun ishe plak
Ah, sikur tė ngjaja pak

Erdha tek varri Yt
Me sy mbushur lot
Tė pyeta pėr atė qė mė mundon
Por Ti nuk mė pėrgjigjesh dot

Mė ka humb rruga Babi
A thua nga mallėngjimi
Tani nuk di as vet
Ku ėshtė fundi e as fillimi

Mendoj nė vete si e marr
Ah, sikur tė isha gurė varri
Tė qėndroj te koka jote
E vdekur pėr sė gjalli

I dashur Babi!!!!!
Tė gjithė shkruajnė
Pėr Nena
Prozė e poezi
E unė kėtė qė shkruaj
Ta kushtoj vetem Ty

Te deshta pėr sė gjalli
Tė dua edhe nė varr
Pėr fjalėt qė i shkrova
Tė lutem ma bėnė hallall

Kujt t'i ankohem babi
Pėr atė qė mė mundon
Tė gjithė ma kthyen shpindėn
Askush s'mė dėgjonShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:21

--------EH BABI--------


Mos mendo qė tė harrova
Se nuk shkruaj pėr Ty
Kam dhembje o Babi
Kam shumė lot nė sy!

Mė mungon ai prehėr i Yti
Ku kokėn kam mbėshtet
Kur qaja pėr tė kaluarėn
E kisha shumė mė lehtė!

Ai zė i Yti i ėmbėl mė mungon
Kėshillat qė i degjoja ēdo ditė
Bijė bėhu e fortė mė thoje
Nuk ia vlen me u mėrzit!

Nuk jam e dėgjueshme o Babi
Askėnd nuk po e dėgjoj
Shpesh nga vuajtjet qė kam nė zemėr
Edhe miqt e mi i injoroj!

Injorante nuk isha kurrė
Si duket nga dhembja e fitova
Nuk po mundem te pajtohem
Me humbjet qė pėrjetova!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:22

------Stinėt nuk i shof----

As pranverė nuk shoh si dikur
Verėn s'e dua fare
Tė gjitha mė janė bėrė njejt
Nė kėtė botė gėnjeshtare!

Me sy tė pėrlotur mė le
Me sy tė pėrlotur mbeta
E pėrlotur do vij tek ti
Kėshtu e paska jeta!

Kur tek Ti tė vij babi im
S'do tė kam mė mėkate
S'do tė kem as lot nė sy
Tė gjitha do t'i shly!

Do ta vej kokėn tek Ti
Do tė kėrkoj tė mė falėsh
Pėr lotė qė derdha pa nda
Tani Ti do m'i ndalėsh!

Prap do tė jemi bashkė
Flokun do ma pėrkdhel si dikur
Tė betohem Babi im
Lotin s'do ma shohesh kurrė!

Edhe dhembje tjera
Me Ty do t'i kaloj pa lot
S'do t'i permendi fare
Vuajtjet qė pata n' kėtė botė!Shiko profilin e anėtarit


#41

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 2 e 9)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi