Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia »
Ca Vargje nga Unė,e panjohura!

Share

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

+ Pėrgjigju Diskutimit

avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:22

PĖR TY BABI

Tė shkruaj sonte Babi
Nesėr do tė vij tek varri
Tė tregoj se bija jote
Ėshtė e djegur nga malli!

E di qė s'tė vjen mirė
E di qė ndryshe mė mėsove
E di qė jam gabim
Po ndryshe s'mund tė veproj!

Besėn qė ta dhash
E mbaj, nuk e shkeli kurrė
Se gjithmon mė thoje
Ti je e fort, sii t'ishe burrė

Nganjėherė Babi
Kur biej nė gjumė
Nė ėndėrr mė vjen Ti
Mė thua me zė tė ėmbėl
,,Bijė tė dashta shumė"

Tash tė lutem Babi
Mos mė duaj mua
Duaje mbesėn ,afroje
Nė vend meje, ledhatoje!!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:22

BABI, JAM PĖRMALLUAR

Jam pėrmalluar shumė
Tė kėrkoj me mallėngjim
Tė thėrras me zė tė shterrur
Tek Ti kėrkoj strehim!

Mė merr Babi atje
Dua tė tė kam pran
Dua tė qaj nė prehėr
Se shumė vuajtje kam!

Asgjė nuk shof me sy
Mė janė errėsuar
Vetėm kėto duar tė zgjatura
Mė mbetėn duke tė kėrkuar!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:23

MĖ THUAJ!

MĖ thuaj shpirti im
A ndjeve kėaqėsi
Kur isha aq afėr
Tė vija tek Ti!

Athua u lute zemėr
Qė toka mos t'mė pranoj
Pasi mė ktheu nė jetė
Dhe prap duhet tė jetoj?

Pse s'mė doni pran
Ti dhe engjellusha ime?
Pse mė leni kėshtu?
Pa Ju jam jetime!

E Ti o babi im
A s'ke mall si unė?
A e di or Burrė
Se tė deshta shum?!

Ti nėnlokja ime
E di qė pran s'mė don
Gjithmon mė ke thėnė
Se jeta vazhdon!

Po vazhdon moj Nėnė
Po a jetoj unė?
Ju mė ikėt tė gjithė
Qė Ju desha aq shumė!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:23

NGA QYTETI I NDARĖ

ShiKoj me pėrmallim
Atje lartė kalaja
Me shumė xhelozi
E mban njė kujtim!

Nė njė gur tė lartė
Ka dy shkronja tė shkruara
A thua qėndrojnė ende
Apo janė tė demtuara?

Po te isha zog
Atje tė fluturoj
Vetėm njė minut
Shkronjat t'i pėrqafoj!

Me krahėt e lehtė
Pluhurin t'jua fshi
Ato ishin shkronja
Qė i shkruam UNĖ DHE TI!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:23

-----Tė mbushi njė gotė raki..---

A tė mbushi njė gotė raki
Apo t'i mbushi dy
Njėrėn ta pi gjerė nė fund
Tjetrėn me lot ta pėrzi!

A tė ulem mu nė skaj tė detit
Me dy gota tė mbushura plot
Njerėn tė mbushur raki
Tjetrėn tė mbushur me lot!

A tė shkoj nė rrėzė tė malit
Me njė shishe tė mbushur plot
Tė pi pėr Ty e pėr vete
Se ndihem e mėrzitur sot!

O qiell i kthjellėt si loti
O diell qe fare s'mė ngroh
A thua do t'ia dal me jetėn
E ATĖ mė mos ta shoh?Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:23

E ti i dashur??
---------------------
Athua ike me qėllim
Ani qe tė dashta aq shum
Apo vdekja tė rrėmbeu
Dhe tė ndau me dhunė!

Pse nuk mė berė njė vend?
Atu afėr tek Ti tė vij
Tė jetojm tė bashkuar
Atje nėn tok vetėm unė dhe TI!

Edhe pse s'jam atje
E vdekur jam nė kėtė botė
Nuk ka asnjė ndryshim
Vetėm qė jam mbi tokė!

Nuk besoja kurr pėr jetė
Se do tė ikėsh nga unė
Ani qė shum mirė e dije
Qė u dashtėm aq shum!

Vdekje e mallkuar
Pse na ndave nė rini
A nuk tė erdhi keq
Qė ishte shum i ri!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:24

----Nuk dijė!...--

Nuk dij pse te dashta aq shum
Nuk besova se keshtu mbaron
Ti nen toke te zeze po prehesh
E jeta per mua vazhdon!

Nuk me shkonte mendja kurr
Se do te ndahemi per jete
Mendoja qe ata qe duhen
Do jetojn gjithmon te qete!

Ti gjete qetesin tende
Po ku mbeta une moj zemer
E vrar thell ne shpirt mbeta
Gjithmon duke te thirre ne emer

As loti nuk me ndalet kurr
As fat tjeter nuk kerkova
Nese ndojhere me shkon buza ne gaz
Mos mendo qe te harrova!

Tek varrezat e beje pushimin
Ulem tek koka jote lotoj
Qaj per fatin tend dhe timin
Athua edhe sa do te vazhdoj?

---------------------
-----Doja ndryshe-------

Kaluan disa ditė pa shkruar
Doja ndryshe tė shkruaj
S'po mund tė ndryshoj
Pasi me shpirt vuaj!

Tė gjithė ikėn nė pushime
Unė me Ju kam mbet
S'doja tė ju lė vetėm
Nuk do ndihesha e qet!

Ju pushoni nėn dhe
Unė mbi tokė me lot
Si atė ditė qė ikėt
Ndihem edhe sot!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:24

DIKUR!


Dikur isha e lumtur lozonjare
Dikur isha plot jetė e gėzime
Dikur isha njė fėmi fatėlum
Dikur kisha nėnė e babė
Dikur i kisha ata qė i doja shumė
Kjo ishte jeta ime
Nuk mė quanin JETIME!

Tani u rrita
Nuk kam mė lumturi
Nuk jam ajo vajzė lozonjare
Nuk kam shkėlqim nė sy
Nuk kam nė goje buzėqeshje
Tė gjitha mė shkuan me Ty!
__________________________

---Edhe unė.....

Edhe une jam njeri sikur Ti
Edhe une kam zemer e jo guri
Edhe qe jam vetem nje femer
Une kam nje bese Burri---(me dy RR)

Te pabes nuk pata as fis as fare
Ball hapur kokelart jetova
Shume qka nga te paret trashegova
Kurr nuk genjeva
Kurr nuk mashtrova!

Nuk trembem nga askush ne bote
Perveq nga Ai qe me krijoj
Me zemer te paster si loti jetova
Keshtu do mbetem gjersa ket bote ta leshoj!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:24

Nese....

Nese nje dite me thua shko!
Mos me kerko me kurr
Edhe une kam nje organ ne trup
Qe quhet zemer e jo gur!

Nese don te me lendosh
Mos me kerko per jete
E lenduar jam qe moti
Sherim nuk mundem me gjete

Nese loti me rrjedh mbi fytyre
Mos kerko t'ma largosh
U mesova te jetoj n'kete menyre
Nga sot je i lire te shkosh

Nese kam gabuar me ty
Dua te kerkoj falje
Ne tunelin e erret qe u futa
Gjeta hyrje pa dalje!

Nga ti s'kerkova asgje
As ti mos kerko nga une
Plaga me plage nuk sherohet
Vetem zgjerohet me shum!!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:24

Peshku i arte!

Ne breg te lumit e ulur
E tretur ne mendime
Nje peshk doli nga uji
Me pyeti per deshiren time

Me thuaj moj e perlotur
A mund te te ndihnoj
Une jam peshku i arte
Deshirat do ti plotesoj

Fshiva lotin nga syri
Fillova ta kerkoj
Nuk pash as peshk as njeri
Qe me mua bisedoj

Eh po te eshte e vertet
Deshirat peshku t'mi plotesoj
Do zija peshqit e botes
Deshiren te ma realizojShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:25

----Mengjesi!------


U zgjova ne mengjes
Dielli me ra ne dritare
Mendoja ne vetevete
Athua deperton ne varre?

E perlotur u nisa
Atje tek Ju ne vizite
S'munda te duroj me
Sa shum isha merzit!

U ofrova ngadal
Gurin perqafova
Mu duk qe me the
SA SHUM U GEZOVA!

U ula pran varrit
Me rrodhi nje lot
Dashta te them Zemer
Se te dashta fort!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:25

----Mesnatė...-----

Mesnat pa yje sante me duket
Erresire pa Yje e pa hene
E ulur pran dritares se dhomes
Per Ty mendoja o xhan!

Kujtoja ato netet e lumtura
Jo,keto sot qe i vuaj
Sa te shkurta ishin ato nete
Tani me duken si shekuj!

Pse asgje nuk eshte e bukur
Sikur qe ishte dikur
Nuk po mund te pajtohem
Qe nuk do te shof me KURR!

Mundohem ti mbylli syt
Te mendoj dicka tjeter
Po me qfaqet vetem zeri Yt
Dhe koha jone e vjeterShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:25

-----Hėnė!-----

Me thuaj moj hene
A tu bera e merzitshme
Qe cdo nate nga ti kerkoj
Varrezat te jen te zdritshme?

Pa me thuj te lutem
Nese e teproj
Do te shkoj une me qiri
Atje do te qendroj!

Nuk e donte terrin
Ishte e vogel shum
Kur erresohen varret
Vend nuk gjej askund!

Nese ti me thua
Do ta bejm me rend
Kur ti te jesh e lodhur
Une do ndriqoj ate vend!

Do te ndezi qirinj
Mbi ato varre te njoma
Dua qe ata te dijn
Qe si harrova akoma!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:25

----Leje ndertimi!-----

Me erdhi te bertas
Te ndihem ne kup te qiellit
Te kerkoj nje leje ndertimi
Per nje pallat pran diellit!

Ndoshta ma nxen zemren
Qe eshte ngri kahmot
Te ma than edhe lotin
Qe me kaploi sot!

Te mi nxen kto duar
Qe me jan ngri fare
Te nisi te shkruaj ndryshe
Te filloi si ne abetare!

Mos te shkruaj kurr me
Per dashurin e humbur
Leja nuk mu dha
Me than:Nuk eshte e mundur!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:26

-----Eh sa......Eh sa here te thashe
Jo vetem nje fjale
Por kur po ja nisi
Spo di as me u ndal!

Te them se jam merzit
Nuk po mund te duroj
Krejt cka kisha te mire
Mi mori dhe shkoj!

Te them se me dhemb shpirti
S'po mundem me durua
Krejt T'mirat e botes
Me te me kan shkua!

Te them se nuk kam fjale
Eshte genjeshter e kulluar
Kam shum cka te them
Po kush me me degjuar!

Ai qe me vemendje
Gjithmon me degjoj
Me shpejtesi te vetetimes
Iku me la dhe shkoj!

Tash kujt ti drejtohem
Toka s'me degjon
Atje thell nen toke
Zeri nuk deportonShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:26

.......BABI!
Sa shum me mori malli
Sa shum kohe kaloj
Pa Ty Babi i dashur
Sa veshtir te jetoj!

Lulet qe ke mbi varr
T'i ujita me lot
Te them Babi ime
Jame e merzitur sot!

Tani Babi im
Me mall te perqafoj
Do t'largohem ngadal
Me gjate s'mund te qendroj!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:26

---Neser Shtatori......

S'po mund tė koncentrohem
As njė ēast, as njė orė
Ah, sikur mos tė ishte fare
Ky muaji shtator!

Ma zgjon mallėngjimin
Shumė ēka mė kujton e pranoj
Librat do t'i bleja me dėshirė
Po skam kujt t'i dhuroj!

Nesėr kur mėsimi ia nis
S'do t'i ndali lotėt aspak
Do t'i percjelli femij't e komshis
Duke u dėshiruar mėsime me fat!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:26

----Mos me akuzoni.......

Sa mė shum qė po mundohem
Ta ndali shkrimin e kėta lot
Mė shum po mė shtohet malli
Thuase mė ka ndodhur sot!

E di qė nuk jam e vuajtur
Vetėm unė nė kėtė botė
E di qė s'mund t' kthej kurrė
As me thirrje as me lot!

Duhet tė pajtohem moj zemėr
Tė jetoj pa prezencėn tuaj
Mos mė akuzoni ju lutem
Qė kaq shum po vuaj!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:26

Me morri malli!

Me morri malli te qeshem si dikur
Athua kam qesh ndoj here
Apo nuk buzeqesha kurr!

Pse e harrova buzeqeshjen vall?
Pse me iku nga buzet e mia
Dhe mbeta vetem me vaj e mall!

Asgje nuk ndryshova nga jeta
Asgje as nuk do te ndryshoj
E perlotur linda e perlotur mbeta!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:27

-----Babi!---------Neser do te vij tek varri
Por nuk do vij me lot
Do ta uroj festen
Qe ne e festojm mbi toke!

Tavolinen festive Babi
Une kur do ta shtroj
Vendin ku ti u ulje
Pjaten do ta servoj!

Ndoshta s'jam e drejt
Me Ty o Nena ime e shtrenjt
Babin e kisha mbeshtetje
Kete te gjithe e kan vrejt!

Kur me qante zemra
Ai qante me mua
Koken ma vnonte ne preher
Flokun duke ma lemua!

Me mungon ajo dore
Me mungon zeri yt
Kur degjoj thirrjen BABI
Dicka me ngulfat ne fyt!Shiko profilin e anėtarit


#61

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 3 e 9)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi