Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia »
Ca Vargje nga Unė,e panjohura!

Share

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

+ Pėrgjigju Diskutimit

avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:27

------Njė vizitė varreve----


Sot tek varri Babi
Unė kur u ofrova
E perqafova gurin
Por fare nuk lotova!

Edhe ke Nėna ime
Loti s'mė pikoj
Por ke Engjėllusha
Zemra nuk duroj!

Ju ula te koka
Lotėt me shkonin krua
U mundova tė shtėrngohem
Po s'munda me i ndalua!

Tek Ti i dashuri im
Erdha me lot nė sy
Ah sa e drejt do tė ishte
Tė isha edhe unė me Ty!

----Mu fikėn dritat!----

Mė janė errėsuar syt
Shkronjat po mė ikun
Thuase tė gjithė pas shpinde
Dritat po mi fikun!

As drita e hėnės
Nuk mė ndriqon fare
Iku edhe ajo nga unė
Mbeta si qyqare!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:27

----Nuk dij------


Nuk dij a te shkruaj
Per vete a per ty
Mu kan mbeshtjell shkronjat
Vendet s'po ua dij!

Nuk eshte hera e pare
Qe keshtu po me ndodhe
Mu ka ngatrrua jeta
Truri me eshte lodhe!

Edhe ditet e javes
Mu kane bere njesoj
Ne kohe te fundit shpirt
As muajt s'i dalloj!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:27

-----Zgjimė mesnate-------


Ne mesnat u zgjova
E perlotur shum
Kisha pa nje enderr
Me tronditi pa fund!

Kinse kisha shkua
Ne nje vend te huaj
Kerkoja dicka te humbur
Zjarin qe ta shuaj!

Me pyeste dikush
A mos kerkon pune
Jo,i thash ne enderr
E kam nje pune une!

Iu lutja te huajit
Deshiren te ma plotesoj
Ne vend t'imin te me kthej
Vetem ate deshiroj!

I erdhi keq atij
Deshiren ma plotesoj
Me ktheu ne vend t'imin
Rojtare e varreve te punoj!

Ah thash me vetevete
Sa u gezova sot
Kur me doli gjumi
Isha e lar ne lot!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:27

---Dialogu me pasqyrėn------

Nje buzeqeshje u mundova,
Syrit, t'ja fal nė pasqyrė.
U mundova unė e shkreta
Dhe nuk ja dola dot' kurrė.

Vet' pasqyra qe mėsuar,
Se ēdo ditė shef vetėm lotė.
Unė mendoja e nxituar,
Kjo pasqyrė s'mė shikon dotė.

Dėshiroj tė jem e lumtur,
Pak e lumtur nė pasqyrė.
U mendova e pa bindur
Dhe nuk ja dola dot' kurrė.

Pse moj pasqyrė e uruar,
Buzėqeshjen s'ma pranon!
E kupton qė e kam fallco,
E kupton qė nuk mė shkon?!..Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:28

-------Njė zė!--------

Nje plogeshti ma kaploj trupin
Dicka me therri ne zemer
Papritmas nje ze pas meje
E thrriste tendin emer!

Lotet me rridhnin krua
Kur koken mbrapa e ktheva
E pash nje moshatare tenden
Sa shum qe u mallengjeva!

Dashta te i ofrohem pran
Flokun t'ia ledhatoj
Prap ndalova veten
Nga friga se mos po e trazoj!

S'po mund ta bind veten
Qe duhet Jetua pa ty
Sa shum qava sot
Si nuk mu verbuan keta sy!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:28

Me mungon!

Me mungon buzqeshja
E kerkoj ne cdo skut
Athua ma moret me vete
Nen toke te zeze e keni fut?

Kerkoj me vite mbi toke
Buzqeshjen nuk e gjeje dot
Goja ndojhere kur me qesh
Syt me mbushen me lot!

Ne nje fshat kishte nje krua
Me than qe nuk rrjedhe,eshte shterr
Nuk pati fuqi as ai krua i uruar
Te shtyhet me lotin qe une derdh!

Cdo nate e heshtur lutem
Ne enderr te me vini ngadal
Me thell ne vuajtje po futem
Ah,se c'me dogji ky mall!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:30

Porosi!

Kur une sdo jem me ne jete
mos me vajto
kendoje nje keng te lehte
per mua jeto

Kur te varri me qoni
lot mos derdhni per mua
dy fjal te mi thoni
vdiq per te jetua

Kur nata te bije mbi varrin
nuk do te kem me frig
tani ktu do shuaj mallin
nuk kam nevoj per driteShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:30

-------Kur me nuk do te jemi!-----


Edhe nese na vajtojn
S'do ti degjojm dot
Edhe nese na thrrasin
Do na thrrasin kot

Atje kur te shkojm
Eshte nje rruge pa kthim
Nuk dua te qaj askush
Atje do gjejm pushim

Zogut mbi varr te kendoj
Nuk mund t'ia ndali
Le ta kendoj ate kenge
Qe e degjonim per se gjalliShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:30

________NJE MALLE!!!__________

Kam nje malle ne zemer
Nuk dije as ta tregoj
Diqka me ka zane frymen
S'mundem te duroj

E shtrire pran dritares
Nje zoge ngadal troket
Jam une thot zogu
Kam ardhe me te pershendet

U mundova te ngrihem ngadal
Por syte mi kaploj terri
E zogu iku kraheleht
Nuk arrijta ta perkdheli!!!!!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:30

-----Mos me thuani!!!!-----

Mos me thuani harroje
E keni te Kot
Mos me thuani ka vdek
Nuk do bindem dot

Me lejoni ta qaj
Me lejoni ta vajtoj
Mos ma ndaloni ju lutem
Te vdekur ta perqafoj

Si te perballoj??
Ju lutem me thoni
Behuni real me mua
Mos me mashtroni

Pse moj vdekje e bekuar
Ma more driten e syrit
Pse me le mua ne jete
Ta vuaj te zijt e ulliritShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:31

-----Jetė--------

Mu servove njashtu si deshte vet
Nuk tė prita kaq te hidhur kurr
Tė kerkoj po s'tė gjeta askund
Ti jetė e pashpirt mė mbeshtete pėr mur!

Athua nuk dijta tė t'jetoj
Apo ti vet nuk mė lejove
Apo ishte dikush qė tė shtyu
E mua fare s'mė dėgjove?

Jetoj prap jetoj nė kėtė botė
Por sdij si ta quaj jetė
Njė gjė u binda shum herė
Se po u jetohka edhe nėse ndjenja ka vdek!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:31

---Nuk jamė e njejt....----

Sa shum me merr malli
Te shkruaj vargje gezimi
Po ku ti gjej e mjera
Nuk me len pikllimi!

Ku ta marr gezimin
Qe ne varg ta shkruaj
Bashk me ty eshte tret
Tani vetem vuaj!

Kur ishim se bashku
Qeshnim me embelsi
Tani s'kam buzqeshje
Vetem lote ne sy!

Si su shterren lotet
Po quditem shum
Kur ne vazhdimesi
Rrjedhin si nje lum

Kur do te ndalet loti
Kur s'do kam merzi
Ateher mbaron jeta
Tek ti do te vij!

Me prit shpirti ime
Se te dashta shum
Ndoshta s'do me njohesh
Kam ndryshua shum!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:31

NESE!!


Nese me kerkoni ndonjehere
Do t'jem e merzitur plot mall
Nga dhembja qe kam ne shpirt
Nuk do jem ajo qe me mbani ne mend
Do t'jam nje grua e mplakur
Nga vuajtja e mallengjimi
Vitet me iken aq shpejt
Sepse me shkatrroi pikellemi
Pra mos me kerkoni kurr
Me mbani ne mend si dikur
Kur isha e hareshme,plot jete
E jo si nje grua statuj!!

-----Mos me ngushlloni....----

Sot mos me ngushlloni
Dua te qaj ne vetmi
As dritat nuk i ndezi
Po rrij ne terr te zi!

Sot mos mi trazoni kujtimet
Dua t'i mbledhi ne nje vend
Dua vetem te kujtoj te kaluaren
Per asgje tjeter s'kam vend!

Sot me mua mos qani
Dua te qaj e vetmuar
Dua qe loti te derdhet lirshem
Ne vendin e deshiruar!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:32

----Rrugėtova gjatė!----

Ditė tė tėra rrugėtova
Qiellin me re ta kaloj
Tė kėrkoj pak diell tė ngrohem
Kot u mundova,rrugėtimi dėshtoj!

U ktheva nė pikėnisje prap
Me re tė zeza tė shoqėrohem
Pasi nuk gjeta diell tė ngrohem
Mė duhet me re e me shi tė pajtohem!

Kėto i kam besnike gjithmonė
Nga unė nuk largohen pėr jetė
Vonė ėshtė me kėrkua diellin
Ka kohė tė gjatė nga unė ka tretė!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:32

-------Nėnės sime-----

A mė ndin o nėna ime e shtrenjt
Kur tė thėrras e zgjuar dhe nė gjum
Athua m'i degjon thirrjet e mija o e shenjtė
Pa Ty mbeta si njė dru-cung!

Pse ditėt kaq tė gjata pa Ty
Pse netėt me kalojn pa i mbyll syt
A thua ėshtė malli qė mė kaplon
O nėnė! mė beso,mė mungon pėrqafimi Yt!

Mė mungon fjala jote e ėmbėl
Kėshillat tuaja mė mbajn nė jetė
Po mos tė i kujtoja ato fjalė
Qysh moti do isha tretė!

Edhe tani kur pėrballem
Me vuajtje e mundime
Me fjalėt e tua c'mallem
Ishe dhe mbete krenaria ime!

O duar-buta ime nėnė
Mė mungon ledhatimi yt
Mė mungon thėnja jote
,,Tė dua moj flokė-art"

As floku mė nuk shkėlqen
I mungon ai ledhatim
Eh sa vėshtirė qenka o nėnė
Tė mbetesh jetim!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:32

---------Sonte---------

Sonte do tė doja
Tė bėhem njė re e zezė
T'ia zė dritėn e hėnės
Asgjė mos tė shof mbi dhe
Pasi nuk shof fytyrėn e Nėnės!
Nė mes tė njė pyelli tė dendur
Nė zgavrat e lisave tė futem thellė
Mos tė dalė fare nga aty
E mbyllur tė rrij nė terrė,
As dritė as diell nuk dua tė shiqoj
Dua vetėm edhe njė herė
Nė ėndėrr ta pėrqafojShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:32

----Ngjyra blu!-----

Pse me humb ngjyra blu
As ne qiell nuk po e verej
Athua pasi humba syt e tu
Askund nuk po e gjej!

Qiellin kur e shiqoj
E hinta ngjyre dominon
Ah sa shum me merzit
E kalterta humbi,nuk dominon!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:33

------Me zemrėn bisedova!------


Dua- tė dehem sot,tė bėhem tapė
Dua- tė qėndroj me ty nė kujtime
Dua- sot ti harroj vuajtjet qė kam patė
Dua- tė bisedoj me ty,zemra ime

E- dij qė s'jamė e drejt me ty
E- dij qė shpesh herė tė mundoj
E- dij qė ta ndrrova ritmin e punės
E- dij zemėr por duro,s'mundem tė ndryshoj!

S'mundem- tė t'premtoj moj zemėr
S'mundem- tė t'genjej pėr jetė
S'mundem- pa e kujtua atė emėr
S-mundem- tė ndryshoj,e till kam mbet!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:35

---Urime ditelindja Zemer!----(Urim nga varri)

Urime ditelindja zemer
Nga varri te uroj
Kam shum dhe mbi vehte
S'mund te t'perqafoj!

Edhe po te kisha mundesi
Nuk do ta puthja ballin
Buzet i kam te ngrira
S'do ta shuaja mallin!!

Edhe duart i kam te ngrira
Nuk mund te t'ledhatoj
Syt me jane shterr moti
S'mund as te lotoj!

Eh pra shpirti ime
Ky eshte urimi nga une
Nje mbaje ne mend
Se te dashta shum!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:35

--Edhe te gjallet me uruan----

Hmmm......
Me than:Urime urime
Me uruan jete te gjate
Eh,i thash vetes sime
Per kend te jetosh moj e ngrat?

Ata qe i dashta shum
Iken dhe me lan ne vetmi
Kujtim te vetem me lan
Vetem ca fotografi!

Shpesh c'mallem me dheun
Qe moti i ka mbulua
Pergjigjeje nuk marr kurr
Athua me kan harrua?Shiko profilin e anėtarit


#81

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 4 e 9)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi