Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia »
Ca Vargje nga Unė,e panjohura!

Share

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

+ Pėrgjigju Diskutimit

avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:35

----O qiell.....---


O qiell i uruar
Q'po ndodh me ty sot
Ti leshon shi nga lart
E une s'po i ndal kta lot!

Me sy nuk po shof
Koka me dhemb shum
Trupi me eshte renduar
Vuajtje,a ke fund?

Nje rreze dielli kerkoj
Athua gjendet kund per mua
Apo edhe dielli e hena
Me mua jane hidherua!?

Pse nuk jame e fort
Si shkembi i kalas
T'i harroj te gjitha
S'e keshtu dua me plas!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:36

----Dhėmbje-Mikja ime!------


U bėra mike me dhėmbjen
Kurr nuk mė tradhėtoj
Ju betova pasi ėshtė besnike
Kurr s'do ta largoj!

Mė mban nė duart e saj
Gjithmonė pran e shterngoj
Edhe atėherė kur qaj
Edhe ndojherė kur,,kėndoj''!

Nuk ju merzita e pėrlotur
As nė gjum nuk mė le vet
Pra dhėmbja ime ėshtė
Njė mike e vėrtet!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:36

Mos Qani Kur Iken Dielli...Jo nuk do te qaj per diellin
Kur iken nga une
Pasi nuk i nxen fare
Ata qe i dashta shum!

As per henen nuk trishtohem
Nese fare nuk bene drite
Pasi thelle nene toke
Ajo nuk shendrit!

As shiun nuk e dua
Me merziti aq shum
S'dij pse s'pushon ai
E te vazhdoj une!

Bora e bukur duket
Por e merzitshme eshte per mua
Mi mbyll te gjitha rruget
Varreve si me ju ofrua??Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:36

----Mė vran.....

Mė vran
U zgjova
Plaga u shėrua
Mė gjuajtėn nė lum
Notova
Ja dola
Prap shpėtova
Eh,mė ndan nga dashuria
Pėr tokė u rrėzova
Kjo qe mė e rėnd
Nuk ja dola
Ani,qė e rrėzuar vazhdova!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:36

---------Rruga---------

Netet pa gjum
Ditet pa pushim
Kto te gjitha ishin
Per TY o miku im!

Tani jam e semuar
Dua te pushoj
Dua keto dite
Ne qetesi ti kaloj

Kur ke mall per mua
Dua te kujtohesh
Asgje s'te premtova
Duhet te pajtohesh!

Nje jete te lumtur te uroj
Une kam tjeter rrugetim
I lutem Zotit shum
Mos te jet nje rruge pa kthim!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:36

-----Rrugė pa dobi------

I lakmova dites me diell,rrugtova
Ju erdha mbi kokat Tuaja te c'mallem
Po per cudi asnjeri nuk me pershendeti,
Athua ishin hidherua,a po menduan qe i harrova?

Mbi ato ,,shtepit'' tuaja,nga nje lot ua dhurova
E permalluar edhe me teper mbeta
Asgje perveq pullazeve tuaja mbi ,,shtepit''nuk gjeta
Veshtir ua ktheva shpinen,me guret u perqafova!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:37

--------Pritėheshtja------


Nese pritja eshte heshtje,heshtja c'fare eshte?
A eshte si njera si tjetra e veshtire, apo mua me duket
Qe te dyja duan kohe te mesohen,rezultati cili do jete
Kete duhet pas durim e besim, pastaj ta mesosh vertet!

Veshtir te perballesh me gjera qe nuk ke njohuri
Me to do sjellesh probleme vetevetes dhe tjerve
Me mire te strukem atje ku isha me pare
Dhe c'fare te me servir kjo jete te pres per,,karshi''!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:37

----Njė figurė kėrkoj-----


Ne qiellin e perhimt,kam drejtua shikimin
Ne ato re te shkaperderdhura si shllunga
Kerkoj te gjeje nje figur qe me ngjan mua
Kerkoja me ato re te hinta,ta shuaj pikllimin!

Nje rreze dielli ne largesi me duket
E lodhur e rraskapitur mundohet te deportoj
Largohu,i thash me denesje te shpirtit te lodhur
Me le te qete te lutem o diell,nuk mundem te t'duroj!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:37

------Njė jetė-------Njė jetė tė tėrė u mundova tė t'harroj

Tė ngjitem brigjeve tė larta me shpejtėsi

Prap rrėshqitje tė rėnda pa dashje pėsova

Dhe kthehem e pėrlotur i themė vetes sime

-Edhe kėsaj radhe nuk ja dola,deshtova!


Cdo gjė m'ep shenjė tė mos hyj fare nė kėtė garė

Dicka nga brendėsija me thote,,Ndalo,nuk tė shkon"

E unė prap kokėfort,e padėgjueshme mundohem tė arrij

Mbi ato shkrepa tė larta pran qiellit,me mendime tė cuditshme

Me shpresė qė atje lart mbi re,lumturija ime qėndron!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:37

-----Pse humbe???----

Pse humbe nga endrrat e mia
A e din qe u be kohe e gjate pa ty ne enderr
Me lajmro..se paku ne enderr me thuaj
Ku gabova,qe u hidherove,me mbyti vetmia!

Eja ma ledhato ballin,koka po me qahet
Me ato buze te ngrira akull,eja ma puthe ballin
Edhe nese me kurr nuk do te zgjohem e gjalle
Se paku ne enderr,do te ma shuash mallin!

Eja nuk do te zgjohem,syt te mbyllur do i mbaje
Vetem edhe njehere me prek,me ledhato dhe hesht
E dij qe Ti vuan por lot nuk ke,te jane ngrir
E pra me lejo edhe nje enderr,ne preherin tend te qaj!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:38

-----------Pse?-----------


Me thoje te dua shum
Nuk me paske dashur fare
Po te me doje moj zemer
S'do m'leje n'kete bote genjeshtare!

Vendin ku takoheshim shpirt
E pagezuam,,Fole e lumturis"
Tani kur Ti nuk je me
E quaj,,Fole tragjike e dashuris"

Druri qe e mbollem se bashku
Eshte rrite eshte bere lis
Qdo mbremje qdo mengjes i ofrohem
Pa me degjua askush,emrin tend peshperis!!!

Deri sa te jame gjalle mbi toke
Me lotin tim do ta ujis
E kur edhe une iku nga kjo bote
Mekat!Do te thahet ky Lis!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:38

-----Pika shiu.....------

Ma lagun fytyren
me perkdhelin
i fshijn gjurmat tuaja...
kurse era e leht mi zgjon mendimet
ndihem e lodhur
po frigohem....
E ti shetit
nga nje enderr ne tjetren
Ma viziton vetmin
Fytyren e ke te shtangur
Pse hesht??
Bertit...piskat thuaj qe po shkon
Por prap ne gjysem bertim ndalu...
dhe behu endrra ime
Leshoje nje lot
e dij qe nuk te del loti
nga ajo fytyr e shtanguar
por behu te lutem
Pjese e endrres sime....Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:38

----Eja nga atje ku je...------

Eja dhe ma sjell at buzeqeshjen tende
Buzeqeshja eshte krejt ajo cfar kerkoj
Tjerat i kam te gjitha...
I kam syt
Qe do ta veshtrojn ate fytyren tende te zbehur
I kam duart qe nuk do te lejojn te rrezohesh
Prap ne ate vend
Me ka mbet nje cope zemer
Atu do ta kesh shtepin
Pra eja mos rri atje ku je!!!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:38

----Nje ankth...

Une e mbuluar
me dheun tend
Ti pran meje
Athua i ndrruam vendet
eh sa u gezova
por i shkurt ishte ndrrimi
prap isha lart mbi toke
prap e lodhur dhe e lar ne lot...
Pse?Kjo enderr nuk zgjati
vetem edhe nje cik
sa te ngopesha me arome dheu
Ankth i mallkuar
As ty nuk te dhemb shpirti per mua
Te gjithe jeni kunder meje
Te gjallet dhe te vdekurit
Keni nje zemer te hekurt
Pa ndjenja
Pa dhembje....
Pa meshire me mundoni..
Pse?C'keni me mua?
Une ju dashta
Po ju?
U treguat shum te pa shpirt per mua?
Kush mbeta une?
Nje permendore e gjalle...por
Qe nuk do lejoj te mposhtem kurr...
Edhe atehere kur te vdes
Do mbetem e pamposhtur....Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:38

---Nuk ua prishi....----

Ata qe me sillnin gezim,
Ata qe me benin te ndihem e fort
Iken me shpejtesi te drites
Me lane mua ne terr
Mu ne pike te dites!
Krenarin nuk ma morren
Vetem ajo me ka mbet
Edhe ndoj fjale miresie
Me ka mbet shprehi
S'dua askend t'a urrej
Askend s'dua me e fy!
Festat nuk ua prishi
Me ju do te festoj
Lotin do ta fshehu
diku brenda ne zemer
Edhe kur te qaj
Askush s'do me hetoj!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:39

-----,,Femij te llastuar''-----


Sonte nuk kam gjume
Sonte dua te t'kujtoj
Asnje detaj qe kaluam se bashku
Nuk dua ta harroj!
Te lidhur dore per dore
Vraponim te gezuar
Athua njemend ishim
Si c'na quanin
,,Femij te llastuar''
Jo jo nuk ishim
Te llastuar as Ti as une
Ishim dy te dashuruar
Eh,pse u dashtem aq shum??
Mengjezi dua te me ze te zgjuar
S'dua t'i mbylli syt
Nga friga qe me humbin kujtimet
Mbetem prap e vetmuar
Pa kujtimet qe i mbaj ne gji
Ajo do me mbyt!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:39

---Nje lot----

Ai lot ne syrin tend
ma ndryshoi ritmin e jetes
Vetem at lot mos ta shihja
Kah rrokulliset mbi faqen tende
Ishte lot plot dhembje
Ishte lot plot dashuri
Ishte paralajmrim i ndarjes
Ishte fund-per mua e per Ty!
Ato pika loti,qe mbi fytyre na rane
Ishin lotet e dhembjes
Dy zemra qe u dashten aq shum
Njehere e pergjithmon-U ndan!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:39

-----Mos mė ngushlloni!----

Nuk dua te me ngushlloj
Njeri i gjalle mbi kete toke
Do ta ngushlloj veten time
Njashtu si bera gjere me sot!

Askush mos te brengoset
Per dhembjet qe kam ne zemer
Une do t'i perballoj ballehapur
Ani qe mendon dikush-
-Nuk mundet se eshte femer-!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:39

------Me mbaje!-----

Me mbaje si engjullin nen sqetull
S'mendova se do me largosh fare
Sa shum i besuam moj zemer
Kesaj bote genjeshtare!

Tani kur mbeta e vetmuar,kam mall
Nganjehere mendohem ne vetevehte
Athua cfar mbeta une ne kete jete
Engjull apo djall!

E djallezuar nuk isha kurrnjehere
Te betohem ne kta dy sy
Ani qe u munduan te me djallezojn
Do mbetem prap-engjellush....

Ashtu sikur me quaje Ti!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2014, 04:39

------Furtunė-----

Furtunė,uragan i papėrshkruar mė ėshtė bėrė jeta
Meskujtimesh a jetohet vall,e pyes vetėveten
Si sot si dje sikur ditėt qe vijn nė vijim,pa risi
Enigmė mė ėshtė bėrė jeta,s'ja mėsova tė vėrtetėn!

Edhe imagjinatėn e humba diku,nuk e gjejė dot
Iku nga unė edhe ajo,mė la tė vetmuar
Pse ti moj e uruar,nuk mė shoqėrove deri nė amshim
Por ike ashtu sikur qė erdhe,mė le tė humbur e piklluar?!Shiko profilin e anėtarit


#101

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 5 e 9)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi