Forumi Zeri YT! » Argėtim - Humor » Humor - Gjeagjeza - Lojra »
POEZI HUMORISTIKE

Share

Shko tek faqja : 1, 2  Next

+ Pėrgjigju Diskutimit

avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 19th January 2008, 21:31

kėnga e sorrės

krra,krra,krra
krrokati sorra
shkoi ra n“male
mbi kurora.
Qeshibilbili
kėngėtari zgjuar
-Nga vjen kjo kėngė e shėmtuar?!

Sqepgjati flet prej mollės
si se njeh kėngėn e sorrės?!

Sorrat vetėm njė gjuhė kanė
kur kėndojnė edhe kur qajnė.

FlagShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 19th January 2008, 21:38

KORBI E LEPURI
Ra korbi mbi njė dru tė thatė
e ja nisi me krrokatė
-Krrok-krrok,krrak,krrak
u struk lepuri nė ēubak.

E ndjeu veten korbii gjorė
e gjet lepurin ta vė nė lojė!
-Lepur,lepur,frigacak
veshėt e gjatė bishtin cubak
Ē“ke qė strukesh nėn ēubak
mos i ke ti ndokuj hak?

-Druhem se jam krijesė mali
kam shumė frikė nga gjuetari
por mbahem,krenohem fort
qė nuk linda si ti korb.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 19th January 2008, 21:42

KAM NJĖ DAC
Kam njė dac
ėshtė pėrtac
i sheh minjtė
s“u vėhet pas.

Pėrherė neve na trazon
vjen nėn sofėr mjaullon
-Mjau,mjau!...
kam uri
kėrkon bukė
e s“gjahton mi.

Ē“ka na duhet
ky dac dembel
vetėm bėnė gjumė
ngaporta s“del?!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 19th January 2008, 21:48

NĖ VRESHTĖ

Baca Beqė punon nė vreshtė
Lushi zuri tė i buzėqeshė.

Ēfarė qeshashtu,more Lush
-Baca Beqė,mė jep pak rrush?
-Urdhėro,merr sa tė duash.

Lushi shpejt vajti te rrushi
fėt e fėt,grushtat i mbushi
po tė keqėn,mori ves
tė nesėrmen kėrkoj me thes!
-Ēfarė tė duhet,or i mjerė
do tė bėsh edhe ti verė?
Ik largohu pa vonesė
nė daē verė-puno nė vreshtė.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 20th January 2008, 14:01

vertet mirė i ke shkru
ndaj duhet met pergezu
vazhdo shkruaj z.shaban
se pa kto hiq nuk ban!

npaqa kohė te dal ne ndihmė
lidhim vargjet e poezinė
gyrbeti nuk mundet ndrysh
ndaj te thash pa to s'ban hiq!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 20th January 2008, 14:50

Flalemnderit miku i mirė
pėr pėrkrahėjen nė krijim
krijuesit duan bashkėpunim
andaj tė pritim me shumė dėshirė
bashkėpunimi dhe dėshira
japin fryte mė tė mira

thurim vargje nga kurbeti
jem mė afėrme njėri tjetrin.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 21st January 2008, 16:21

UJKU DHE QENGJI
Se ē“na qenka krijuar
bota pėr hata
i forti tė dobėtit
nė shpinė pėrti ra.

Qengji i butė
Ujku egėrsirė
ujku nėn njė shkurre
qėngji nė lendinė.

Ujku i uritur
bėnte llogarinė:
"Nėse e marr delen
do tė kem mundim
po e mora qėngjin
lum si barku im".

Fare i tėrbuar
kėrceu nga kaēuba
se ē“i ēmendi delet
qengjin ndau nga tufa!

Por,e deshi fati
qengji s“qe pa zot
sot kėrcen i lirė
ujku mbeti i ngordh“t.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 21st January 2008, 16:37

TĖ MENDUARIT GOMARISHT
Na ishte se ē“na ishte
njėherė nė Druvar
njė gomar
mizat i priste me bisht
dhe mendonte gomarisht.

-Nuk jetohet
me barrė nė shpinė
do tė iku
do ta lė shtėpinė!

Iku gomarziu
e la shtallėn
shkoj nė fund t“katundit
ia krisi pikės sė gjumit.

Dhe,kur i doli gjumi
pa ujkun te lumi.

E ktheu kokėn anash
paksa me pėrtesė
ujku dhėmbėprehti
i thotė:"Mirėmėngjez".!

Deshi gomarziu
tė bėjė njė taktikė:

-Mė fal se po iki
prijės i ujqėrisė,
atje mė pret zotėria
shumė punė ka shtėpia!

-Tė ikėsh dot sķa del,
or gomar dembel
unė dheti
do ta shtrojmė njė duel.
mė vjen keq gomar zotėria
barkun tim eka marrė uria!

Dėnesi gomari
e tha fjalėn e fundit.

-Ah edhe njė herė
sikur ti kthehesha bujkut
dhe t“u shpėtoja
dhėmbėve tė ujkut
barra do tė mėdukej
e lehtė si vesė
tė gjitha punėt do tķ bėja
pa pėrtesė.

Thonė qė nga ajo ditė
ai gomar
kurrė mė nuk ngrėri bar
as mizat nuk i priti me bisht
nuk mendoj mė kurrė gomarisht.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 5th April 2008, 12:34

NASTRADINI VRAU
KĖMISHĖN

Doli Nastradini natėn nė oborr
Kėmisha nė tel iu duk si njeri
U kthye brenda mori koburen
E qėlloi kėmishėn "bri mė bri".

Nė mėngjes doli pėr tė parė
Kėnd nė oborr e kishte vrarė
U kthye shpejt gruas po i thotė
Na ziej njė hallvė tė mirė sot.

Shyqyr nė kėmishė s`qėllova vet
Sot do tė mė ēoje drejt pėr ahiret.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 5th April 2008, 12:37

NASTRADINI
PSHTYU PASHĖN

E thirri pasha nė saraje
Nastradinin mikun e vet
Eja i tha qė tė shikosh
Si rron pasha n`salltanet.

Shkeli mbi qilim Persie
Pa perdet e mira tė dynjasė
Fėrkoi sytė mos ishte ėndėrr
Ishte gjallė a ishte nė parajsė.

Hall insani hall nevoja
Me kėlbazė iu mbush goja
Sillu pėshtillu s`diti tjetėr
Ia pėrplasi pashės n`mjekėrr.

Mė fal pashė tungjatjeta
Se vend mė tė ndytė nuk gjeta.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 5th April 2008, 12:39

KUSH SHET BOSTAN

Nastradini ngarkoi gomarin
Me bostan nga kopshti i vet
Pasi i bėri ca orė rrugė
Arriti nė treg nė qytet.

Hajde bostan, hajde bostan
Me zė tė lartė hoxha vikati
Kurse pas tij si pėr inat
Ia, ia, ia, bėri veshgjati.

Hej, ē`ėshtė me ty kjo punė
Shet bostan ti apo shes unė?Shiko profilin e anėtarit


avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 5th April 2008, 12:41

VAJZĖ APO DJALĖ

Nastradinin thirri mbreti
Se e kish gruan me barrė
Mendo mirė t`ia qėllosh
E ka vajzė, apo e ka djalė.

Mendo mirė e mos qit hoka
Po s`e gjete tė shkoi koka.

Para e prapa ecte gruaja
Hoxha e pa me kujdes
Kah po ikė m`duket vajzė
Kah po vjen djalė, serbes.

Pas do kohe thonė mbreti
I ēoi selam hoxhės plak
Ty tė lumtė se ia qėllove
Djalė e vajzė lindi binjakė.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 5th April 2008, 12:44

NASTRADINI
U FSHEH

Njė zabit nė njė nahije
Mblidhte gomarė pėr angarie
Kur dėgjoi Nastradini plak
U fsheh mirė nėn parmak.

Erdh i tha fqinji i parė
Pse po fshihesh s`je gomar
O e di pasha shpirtin
Po s`kam besė nė zabitin.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 5th April 2008, 12:45

NASTRADINI
E BERBERI

Me njė barrė dru nė gomar
Nastradini shkon nė pazar
Iu afrua njėfarė berberi
A i shet krejt drutė o njeri.

Nastradini zbarkoi gomarin
Berberi i mori edhe samarin
Por s`vonoi as gjysmė ore
Nastradini shkoi n`rrojtore.

O berber a bėn tė py`ti
Sa bėn t`rruhem vet i dyti
Pasi u mor vesh pėr pazarin
Nastradini e solli gomarin.

E pranoi gabimin berberi dinak
I solli samarin Nastradinit plak.Shiko profilin e anėtarit


#15

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 7th April 2008, 15:13

Telemuhabeti

Tash ka ndėrruar moda
As nė fshat s`ka oda
S`ka lojė me kapuqa
Jo huqe jo nuk huqa
Njerėzit me internet
bėjnė telemuhabet
Dikush nga qarshia
dikush nga shtėpia
flasin pėr fėmijė
flasin pėr dashuri
flasin per dhenė
flasin dhe pėr qenė
flasin pėr argėtim
por jo edhe pėr mėsim
Disa me kėtė teknikė,
kėnaqen me muzikė
Andej ėshtė njė djalė
"ēikės" i qon fjalė
Tė lutem pash nderėn
ma lėsho kamerėn
Kamera si kamera
qet rrenėn te dera
N`atė anė e n`kėtė anė
tė dy meshkuj janė
Pastaj normal, bablok
njėri e bėn bllok
Unė qė jam mė plak
me miq flas ngapak
por edhe qeshi shpesh
me shkrimin pėrshesh
Mė tha njė mik qebesa
interneti lidhė fejesa
Por edhe bėn ngatrresa
Se nė njė kompjuter
S`i zė dy pėrnjėherė

avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 7th April 2008, 16:33

Biligoa, a ke harruar ta marrėsh edhe emrin e autorit tė kėsaj poezie?Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm

Posted prej 1st March 2016, 20:16

Hall i madh mė ka zėnė
Njė takim kisha mbrėmė
Ajo serdhi mė mashtroj
Nuk e di se nga shkoj
Te mullari un e prita
Gjithė natėn u merzita
I kam ēuar njėzet zile
Por se hapte ajo debile
Un i thash qė e dua
Por ajo tallet me mua
Si tja bėj po pėlcas
Po e kapa do ta vras.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 6th March 2016, 08:40

Ne dritare rrija une,
ne dritare rrije ti.
Buke me gjalpe haja une
buke me gjize haje ti.
...eh dashuri, dashuri


Te koshi i pleherave
te prita une ty...
te mblidhnin kanoce
bashke ne te dy.....

Te prita te prita
gjersa doli hana..
pastaje e kuptova
qe nuk te linte nanaShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 6th March 2016, 08:40

Vlore
Kemi brigjet plot me skafe
turist' plot nga gjithe bota
det si yni s'ka Evropa
lum si ne qe na ka Vlora.

Mirdite
Kena pula qe hane gur
kena shkrepa me ba mur
kena pisha me ba drite
lum per na qe rrim' n'Mirdite.

Sarande
Kemi Jonin per tu lare
prane Greqise per pazar
shtepi bosh e me verande
lum si ne per k'te Sarande.

Shkodra
Kena Bunen e Liqenin
kem' Rozafen dhe humorin
kem' gjakmarrjet e shoqnine
s'ka si Shkodra per Shqipnine.

Korca
Kemi fjalet, pastertine
nikoqire e besimtare
arsimdashes e shtegtare
Korca jone nuk ke te share.

Tirana
Kemi Dajtin edhe Lanen
Parlament , aeroportin
njerez plot ,pluhur e zhurme
o Tiron te duam shume.

Durresi
Kemi portin me te madh
kemi plazhe te pamate
korridorin tete, si dhe autostrade
Durrsi i refugjatve e Teutes me varke.

Gjirokastra
Kemi keshtjellen, shtepite muze
ish- udheheqsin, te madhin Kadare
konsullaten, tregtare me shumice
Gjirokaster guri, kursen pa teprice.

Fieri
Kemi fushat myzeqare
kemi Benz-a kemi pare
bejm' kanabis e duhan
Fieri yne qe je me nam."Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 6th March 2016, 08:41

E Etura


E vogel ishje
Te flsije akoma nuk dije
Por fjalen e pare ama, l*qe therite


Dhe kur u rrite l*qe me l*qe brrodhe
Te gjitha l*qet ne ato ane i provove
Por prap u pendove
Te tjera kerkove...


Kaluan dite, kaluan vite
Dhe kur u plake moi e marrosur
Dore prape se prape nuk hoqe
Pleqte i q*je, djemurine rehat nuk e lije


Dhe nje here kur nje djale tu afrua
"Nene, a do ndihme te tha"?
Por ti ja ktheve:
"Jo nuk dua ndihme, por hajde e q*m"


Dhe kur vdiqe nje amanet e le:
"Te vari kur te me hidhni nje dore dhe
l*qet mi lini si lule permbi dhe"Shiko profilin e anėtarit


#21

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 2)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi