Forumi Zeri YT! » Rubrikat » Shtypi - Aktualitet »
Ēfarė kėrkoi Doshi nė prokurori?

Share

avatar

Posted prej 9th March 2015, 20:2616:30 - Deputetit Tom Doshi ka kėrkuar nga Prokuroria sot zbardhjen e tabulateve telefonike mes tij dhe deputetit kristiandemokrat Mark Frroku, pėr tė provuar dėshminė dhe deklaratėn e tij se ka qenė pikėrisht Frroku ai qė e ka njoftuar i pari pėr njė komplot pėr eliminimin e tij fizik.

Po ashtu, sipas burimeve nga brenda organit tė akuzės, Doshi ka kėrkuar edhe sekuestrimin e kamerave tė sigurisė tė njė lokali nė Tiranė, ku deputeti socialist pretendon se ka biseduar me Frrokun nė lidhje me planin e njė atentati tė mundshėm.

Pasi pėrfundoi dėshminė e tij nė prokurori prej 3 orėsh, Doshi nuk pranoi tė thoshte asgjė pėr media se ēfarė kishte thėnė para organit tė akuzės.

Po sot, rreth orės 12:00 ėshtė paraqitur nė prokurori edhe deputeti demokrat, Mhill Fufi i cili pasi ka pėrfunduar dėshminė e tij, ka thėnė pėr mediat se u qėndron deklaratave tė bėra mė parė se, nuk ka dijeni pėr kėtė ngjarje dhe ka kėrkuar qė tė lihet drejtėsia tė bėjė punėn e vet.

15:20 - Doshi mbyll gojėn para mediave

Deputeti socialist Tom Doshi kė pėrfunduar dėshminė e tij nė Prokurorinė e Krimeve tė Rėnda, por nuk ka pranuar tė bėjė asnjė koment pėr mediat rreth dėshmisė sė tij.

Pas rreth tre orėve nė mjediset e Prokurorisė, Doshi nuk qėndroi asnjė moment para gazetarėve qė prisnin daljen e tij.

“Nuk jap shpjegime pėr arsyet e mija”, tha Doshi.

Tė njėjtėn gjė bėri edhe ish-kryeministri Sali Berisha dhe deputeti Mark Frroku. Ky i fundit tha se kam deklaruar ato qė deklarova herėn e shkuar.

Mark Frroku "tradhton" sėrish Doshin

14:05 - Deputeti Frroku la rreth orės 13:50zyrat e Prokurorisė sė Krimeve tė Rėnda, pas gati dy orė ballafaqimi me deputetin Tom Doshi. Mė herėt, Doshi ka thėnė se kolegu i tij, Frroku e ka vėnė nė dijeni i pari pėr ekzistencėn e njė atentati.

Deputeti i Partisė Kristian Demokrate ėshtė shprehur pėr “A1 Report” se i ka qėndruar dėshmisė qė dha tė premten kur tha se nuk ka pasur asnjė dijeni pėr atentatin qė deputeti i pėrjashtuar nga PS pretendon se ka pasur ndaj tij.

Me kėtė dėshmi, Frroku rrėzon pėr sė dyti alibinė e Doshit, i cili deklaroi publikisht nė media se ishte kolegu i tij qė e kishte sinjalizuar pėr planin e vrasjes sė tij gjashtė muaj mė parė dhe qė e kishte prezantuar me Durim Bamin, personi qė Doshi pretendon se ishte paguar nga Meta pėr eliminimin fizik tė tij.

Cili ishte qėndrimi juaj?
Si nė datėn 6 para prokurorėve!

Pak minuta mė parė, para Frrokut e la prokurorinė edhe Ilir Murati, avokati i Durim Bamit. Edhe Murati nuk ka pranuar tė bėjė asnjė koment mbi ēka ėshtė folur brenda nė prokurori.

Prokuroria e Krimeve tė Rėnda do tė pres sot katėr zyrtarė pėr tė dėshmuar lidhur me atentatin e pretenduar nga deputeti Tom Doshi, ku sipas sė cilit ishte planifikuar gjashtė muaj mė parė. Dėshminė e parė e bėri ish -kryeministri Sali Berisha, i cili shkeli pėr herė tė parė gjatė karrierės sė tij politike nė ambientet e organit tė akuzės.

Pėr gati 50 minuta, Berisha dėshmoi nė ambientet e Prokurorisė nė lidhje me pretendimet e bėra publike nga Tom Doshi se kryeparlamentari Meta ka paguar pėr ekzekutimin e tij gjashtė muaj mė parė.

Nė orėn 09.09 minuta tė kėsaj tė hėne, nė pėrgjigje tė ftesės sė organit tė akuzės, deputeti demokrat mbėrriti nė ambientet e Prokurorisė ku e priste kėshilltarja e tij pėr mediat, Erla Mėhilli. Me tė zbritur nga makina shoqėruese, zoti Berisha ėshtė kthyer nga gazetarėt duke pėrshėndetur me dy gishta, simbolin e demokracisė qė pėrfaqėson Partinė Demokratike.

Deputeti demokrat mori zyrtarisht fletė-thirrjen ditėn e premte, ndėrkohė qė sot do tė jetė edhe hera e parė e deputetit Berisha qė do tė shkelė nė ambientet e organit tė akuzės pėr tė dėshmuar.

12:52 - Mhill Fufi pėrfundon dėshminė

Rreth njė orė pas hyrjes sė tij nga ambientet e Prokurorisė sė Krimeve tė Rėnda, deputeti demokrat Mhill Fufi doli nga ky institucion. Fufi pėrfundoi dėshminė e tij para hetuesve rreth orės 12:52 tė kėsaj tė hėne.

Ai ka bėrė publik dėshminė e tij dhėnė para prokurorėve, duke i qėndruar besnik qėndrimit tė dhėnė ditė mė parė se nuk ka dijeni pėr ngjarjen. Fufi ishte deputeti i dytė veē Doshit, ndaj tė cilit ky i fundit pretendoi se ishte planifikuar njė atentat gjashtė muaj mė parė.

“U pėrmbahem deklaratave tė mėparshme. Para prokurorėve deklarova se nuk kam dijeni pėr ngjarjen”, deklaroi Fufi pėr mediat.

11:45 Tom Doshi dhe Mark Frroku mbėrrijnė nė Prokurori

Deputeti i pėrjashtuar nga radhėt e PS-sė, Tom Doshi, mbėrriti nė ambientet e organit tė akuzės, por ndryshe nga zyrtarėt e tjerė, ai hyri nga dera e pasme e institucionit pėr tė shmangur mediat. Gjithashtu nė Prokurori u paraqit edhe deputeti Mark Frroku, i cili u pėrmend nga Doshi, si personi qė e kishte vėnė nė dijeni pėr atentatin e pretenduar ndaj tij gjashtė muaj mė parė.

Dy deputetėt pritet tė pėrballen sot para prokurorive lidhur me deklaratat e tyre, pasi bien ndesh me njėri-tjetrin.

10.00 - Sali Berisha largohet nga organi i akuzės: Tė kontribuoj sadopak me rrėfimet e mia

Deputeti demokrat u shpreh se kryeministri Rama dhe ministri i Brendshėm Tahiri kanė bllokuar hetimet pėr atentatin e pretenduar ndaj Doshit dhe Fufit, pėrmes pushtetit tė tyre. Pavarėsisht se nuk pranoi t’iu pėrgjigjet tė gjitha pyetjeve tė gazetarėve, Berisha nuk ndaloi akuzat nga qeverisė. Ai shkoi mė tej duke deklaruar se Tahiri ėshtė ‘dashuruar’ me tė akuzuarin, ndėrkohė qė ky i fundit ka pranuar tė mbėshtesė ministrin duke ndryshuar deklaratėn dhe jo drejtėsinė.

"Prokuroria e Krimeve tė Rėnda mė ēoi dy ditė mė parė thirrjen pėr tu paraqitur si person qė ka dijeni pėr ngjarjen nė hetimin e akuzės mė tė rėndė tė 23 viteve tė fundit skenarit tė vrasjes sė dy deputetėve pėr qėllime tė mirėfillta politike pavarėsisht nga pretekstet nė mėnyrė qė tė shpėtohet Rama nga kundėrshtari politik qė u krijua brenda partisė sė tij dhe meta t’i japė njė goditje opozitės pėr qėllime personale. E prita ftesėn me kėnaqėsi nė kuptimin qė tė mund tė kontribuoj sadopak nė rrėfimet e mia pėr kėtė ēėshtje, natyrisht ato ēka thash aty pėrbėjnė sekret deri nė momentin qė prokuroria t’i nxjerrė nga klasifikimi, por nuk ėshtė aspak sekret dhe ėshtė tronditėse fakti qė kėtė skenar ogurzi kreu i qeverisė, kreu i parlamentit, ministri i Brendshėm, e mbajti pėr gjashtė muaj njėlloj si nė shpellėn e mafies, e mbajti jashtė ligjit, si njė ēėshtje midis tyre dhe nuk e dorėzoi para ligjit dhe pėr ligjin. Jo vetėm nuk e dorėzoi por nė gjashtė muaj kupola e pėrfshirė nė kėtė krim ndėrmori veprime qė tė rrėnojė dhe tė bllokojė me ēdo kusht hetimin.

U kryen dy atentate ndaj dorėsit qė do tė realizonte vrasjet dhe ndaj paguesit tė parave dhe sekserit tė Metės nė mėnyrė qė gojėt e tyre tė mbylleshin nė mėnyrė pėrfundimtare. Gjatė kėsaj periudhė jo vetėm tentuan tė eliminojnė dy dėshmitarėt kryesorė, por hetimin ja besuan kryetarit tė PS pėr Tiranėn mikut tė ngushtė tė Emiljano Shullazit, Saimir Tahirit. Tani e merrni ju me mend kur hetimi bėhet nga kryetari i PS tė Tiranės dhe firmoset nga kryetari i PS pėr Shqipėrinė, pra nė kėto rrethana dhe krahas kėsaj u pėrpunua skenari tjetėr, sipas tė cilės fajin e ka opozita. Nė kėtė skenar tė turpshėm Meta, kryesisht ai por edhe Edi Rama nuk lanė akuzė pa nxjerrė pėr opozitėn. Kryehetuesi i partisė Saimir Tahiri pas 6 muajsh pasi e priti nė zyrė nė kundėrshtim me ēdo lloj rregulli etik tė zyrave tė ministrave, kodit e kushtetutės, Tahiri zhvilloi disa seanca nė zyrėn e tij me Durim Bamin, tė tjerat mund t’i ketė zhvilluar gjetiu unė nuk di, por nė fund Tahiri pėrfundoi avokat i pamposhtur i Bamit. Kjo ėshtė e faktuar qė pėrfundoi i dashuruar me Bamin, aq shumė e bindi Bami saqė i thotė unė nuk pranoj tė funksionoj si dėshmitar i mbrojtur i drejtėsisė, se jam dėshmitar i mbrojtur i Tahirit, se ndihet mė i fuqishėm me Tahirin. Kemi tė bėjmė me njė bllokim pėr qėllime politike tė hetimit pėr 6 muaj, pėrpjekje pėr manipulim tė gjithanshėm ,presion mbi institucionin e akuzės sepse paraqitja para drejtėsisė gjashtė muaj mė vonė kur kryeministri, kryetari i kuvendit dhe ministri i Brendshėm janė nė bllok, nuk ka nė botė prokuror as nė vendet mė tė zhvilluara qė mund tė hetojė njė gjė tė tillė.

Nuk mundet qė njė kryeministėr tė informohet qė ka pasur njė tentativė vrasje pėr deputetin e tij tė mos kėrkojė ndihmėn dhe tė adresojė nė prokurori ēėshtjen pėr ta zbardhur. Donte ta zbardhte me Tahirin e partisė, dhe nė fund Tahiri tha se Bami im ėshtė i pafajshėm, kurse Rama vet tha se ėshtė njė aktor", deklaroi Berisha.

Keni besim te prokuroria?

Unė e thash, nuk paragjykoj pėrpjekjet, por nga ana tjetėr edhe guri po tė ishin prokurorėt, me njė presion tė tmerrshėm, me njė manipulim tė paimagjinueshėm duke pasur nė bllok, kryeministrin, kryetarin e Kuvendit, ministrin e Brendshėm, atyre u vėshtirėsohet puna nė shkallė ekstreme, ndaj dhe sovrani vjen kėtu me 12 mars nė protestėn mė tė fuqishme tė shqiptarėve pėr tė mbėshtetur dhe hapur rrugėn drejtėsisė. Ilir Meta ka njė alternativė, tė japė dorėheqjen, tė mos ulet para prokurorėve si zoti kryetar, por si njė njeri i akuzuar.

Thelbi i dėshmisė?

Thelbi i dėshmisė nuk dekonspirohet nė mėnyrė absolute nga unė. Merrni ēfarė kam deklaruar para se tė vij nė prokurori. Tani qė erdha kėtu nuk ju deklaroj asnjė gjė.

Nuk kam asnjė lidhje me personat e implikuar nė kėtė skenar, ishte nė dorė tė kryeministrit, unė jam ish-kryeministri.

Cili ėshtė personi qė ju ka vėnė nė dijeni?

(Berisha nuk pėrgjigjet)

Pėrse nuk e denoncuat ngjarjen kur e mėsuat?

(Berisha nuk pėrgjigjet)

Pėr herė tė parė pėrballė prokurorėve, si ndiheni?

Kam ardhur me kėnaqėsi ta them hapur. Kjo ėshtė akuza mė e rėndė e 24 viteve tė fundit. Dhe e konsideroj zbardhjen e saj si njė kusht themelor pėr paqen sociale tė kėtij vendi. Konsideroj bllokimin e hetimit atentatin mė tė rėndė qė i ėshtė bėrė tė vėrtetės nė kėtė vend.

Si e vlerėsoni deklaratėn e Frrokut?

(Berisha nuk pėrgjigjet)

09:10 Berisha paraqitet nė Prokurori, pėrshėndet me dy gishta


Ish-kryeministri Sali Berisha u paraqit pėr herė tė para nė organin e akuzės, pėr tė dėshmuar pėr ēėshtjen Doshi. Ai nuk e la mėnjanė pėrshėndetjen me dy gishta, as gjatė hyrjes sė tij nė ambientet e Prokurorisė.

Prokuroria e Krimeve tė Rėnda i ka ēuar ftesė ish-kryeministrit nė cilėsinė e personit qė ka dijeni pėr ngjarjen.

Berisha u bė pjesė e hetimit, pas deklaratės sė tij nė seancėn plenare tė 5 marsit, ku ai deklaroi nė Kuvend se ishte nė dijeni pėr atentatin e pretenduar tre muaj mė parė, por nuk ka dashur tė bėhet pjesė e ēėshtjes.

09.03 - Kėshilltarja Erla Mėhilli: Berisha do tė vijė nė Prokurori
Nė orėn 09.03 nė ambientet e Prokurorisė sė Krimeve tė Rėnda mbėrriti Erla Mėhilli, kėshilltarja pėr mediat e ish-kryeministrit e cila konfirmoi paraqitjen e zotit Berisha nė organin e akuzės pėr tė dhėnė dėshminė.

Nė 11.00 pritet dėshmia e deputetit Fufi

Nė orėn 11.00 sėrish me ftesė tė Prokurorisė, pritet edhe dėshmia e deputetit demokrat tė Lezhės Mhill Fufi pėr tė cilin deputeti i pėrjashtuar nga PS, Tom Doshi pretendon se ka qenė objektiv i atentatit tė porositur nga Meta. Nė reagimin e parė zyrtar mbi kėtė ēėshtje, Fufi tha se nuk kishte pasur asnjė informacion pėr planin e pretenduar nga Doshi.

Nė 12.00 pritet pėrballja Frroku-Doshi

Nė orėn 12.00 pritet edhe pėrballja mė e fortė, ballafaqimi i deputetit tė larguar nga PS Tom Doshi dhe kolegut tė Partisė Kristian-Demokrate, njėherėsh mikut tė tij, Mark Frroku.

Publikisht Doshi ka deklaruar se Mark Frroku ka qenė personi qė i ka prezantuar Durim Bamin dhe e ka vėnė nė dijeni pėr atentatin ndaj tij, por kjo alibi ėshtė mohuar nga deputeti Mark Frroku i cili para hetuesve ka mohuar gjithēka.

/Shekulli Online/Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi