Forumi Zeri YT! » Shkencat Ekzakte » Shkenca dhe Teknologjia »
WhatsApp vendos tė rikthejė thirrjet qė hapi dhe mbylli nė pak orė

Share

avatar

Posted prej 29th March 2015, 21:55

Pak javė mė parė, kur WhatsApp nxori shėrbimin e thirrjeve edhe nga ky aplikacion qė pėrdoret pėr mesazhe dhe foto, audio e video, kjo zgjati vetėm pak orė.

WhatsApp e mbylli shėrbimin, pėr arsye qė nuk u bėnė tė ditura zyrtarisht.

Shumė njerėz e panė ikonėn e thirrjes lart nė tė djathtė tė aplikacionit, edhe pėr disa ditė, por kur klikoje mbi tė, kryeje njė telefonatė normale.

Por sė shpejti do tė jetė e mundur tė telefonojmė edhe nė shėrbimin WhatsApp.

Brian Acton, pėrfaqėsues i WhatsApp, tha nė njė konferencė tė mbajtur nė San Francisco (SHBA) se ky aplikacion ka blerė shėrbimin VolP nga rrjeti social Facebook. Acton tha se ky shėrbim ėshtė blerė 19 miliardė USD dhe do tė pėrdoret nė sistemin operativ iOS tė Apple, qė ėshtė nė Iphone.

Acton shpjegoi se WhatsApp vitin e kaluar ka shpenzuar shumė pėr tė patur thirrje tė pėrsosura. Motivi i kėsaj risie teknologjike ka tė bėjė me evitimin e 700 milionė pėrdoruesve tė chatit tė cilėt shpeshherė krijojnė shqetėsime apo dėrgojnė mesazhe tė padėshiruara.

Aplikacioni WhatsApp duhet tė ruhet si i “shenjtė” dhe tė jetė privat, nė mėnyrė qė mos tė krijojė bezdisjen, ashtu siē mund tė bėjė chati i Facebook, - ka thėnė z.Acton.

Njė vit mė parė, Facebook nė aplikacionin e tij tė chat-it, nxori edhe shėrbimin e thirrjeve telefonike brenda njerėzve qė kanė aplikacionin e chat-it, me cilėsi tė lartė komunikimi.

Facebook, pak vite mė parė bleu WhatsApp. Nuk ėshtė e qartė se pse WhatsApp blen njė shėrbim nga kompania qė e ka blerė atė mė herėt.Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi