Ish Kryeministri i vendit, Sali Berisha, ka akuzuar Partinë Socialiste dhe Edi Ramën se është financuar nga mafia. nëpërmjet një statusi në Facebook, Berisha shkruan se Amiran Dzanashvili është financuesi kryesor i PS. Sipas Berishës, Dzanashvili është bosi i mafies i cili ka financuar PS edhe në 2013. Ndërsa tani, shkruan Berisha, ai ka marrë nën zotërim kazinotë e vendit, si shpërblim për paratë e hedhura në fushatë.

Ja çfarë shkruan Berisha

Te dashur miq, kunder qeverise se PD dhe Sali Berishes nuk u moblizuan vetem te gjthe vrasesit, trafikantet, boset e droges dhe te prostitucionit, pengmarresit, perdhunuesit hajdutet, pra qelbesirat e vendit por dhe eksponente kryesor te mafies nderkombetare. Njeri prej ketyre boseve te mafies nderkombetare, qe flitet se derdhi shuma te medhan rreth 2 milion euro per Edi Ramen dhe kunder qeverise se PD ne zgjedhjet e vitit 2013, eshte dhe manjati i lojrave te fatit, kazinove, superbosi i nje rrjeti te madh prostitucioni, miliardieri Amiran Dzanashvili, qe aktualisht eshte i burgosur ne Rumani per veprimtari mafioze, rrjet prostitucioni.

Me ardhjen ne pushtet te Edi Rames, sipas burimeve te policise kriminale, Amirani duke shfrytezuar kontributin e tij ne fushaten e PS, lidhjen e tij me Ramen dhe “çorapen”, Gazhelin, qe kishte financat e PS, shtriu tentakulat e tij ne nje rrjet te gjere kazinosh, lojerash fati ( me Mark Frrokun), nafte me njerez shume te afert te Rames dhe sipermarrje te tjera ne Shqiperi.

Pas emerimit te “çorapes”, (me kete nofke e therrisnin ne dogana ish financierin e PS Gazhelin) ne krye te agjensise te luftes kunder larjes te parave, Amirani shnderroi Tiranen ne lavatricen e parave te tij!
Burime nga mediat bejne me dije se prokuroria e Shqiperise ka hapur hetimet ne disa pista per veprimtarine e bosit nderkombetar te mafies.

Me kete rast i bej thirtje prokurorise te hetoje lidhjet e Amiranit me Edi Ramen dhe njerezit perreth tij, financimin e fushates se PS nga bosi i mafies si dhe rolin e “