Forumi Zeri YT! » Rubrikat » Sport »
HISTORIKE! Shqipėria nė EURO 2016; fitojmė 0-3 nė Armeni

Share

avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 13th October 2015, 22:06


11 Tetori i vitit 2015 do tė hyjė nė kalendarin e datave historike tė Shqipėrisė, si dita kur kombėtarja kuqezi kualifikohet nė EURO 2016, hera e parė pėr perfaqėsuesen tonė nė njė kampionat Europian.

Italiani i natyralizuar, Gianni De Biasi, zėvendėsi i tij, Tramezani sė bashku me tė gjithė lojtarėt dhe stafin tjetėr teknik, e kthyen nė realitet ėndrrėn shumėvjeēare tė tė gjithė shqiptarėve.

Nė Armeni, pėrfaqėsuesja jonė e drejtuar nga De Biasi fitoi 3-0 ndeshjen mė tė rėndėsishme tė kėtyre eliminatoreve, duke kurorėzuar me sukses 13 muaj, punė, shpresa, dėshira e duke larguar pėr njė moment mendjen e shqiptarėve nga hallet e pėrditshme.

Duke qenė se ishte shansi i fundit pėr nė Francė, De Biasi provoi ta sulmonte qė nė fillim kundėrshtarin, duke hedhur qė nga minuta e parė nė fushė, Roshin, Gashin dhe Cikalleshin.

Armenėt patėn rastin e parė, por pėr fatin tonė shpėrdoruan njė top tė artė. Pas kėtij momenti ishte radha e tanėve dhe menjėherė nė minutėn e 9 Hoynasian nė pėrpjekje pėr tė ndaluar Gashin e dėrgoi topin nė rrjetėn e tij. Nė minutėn e 23, Xhimshiti dyfishoi rezultatin dhe mbylli pjesėn e parė me avantazhin e kuqezinjve.

Edhe nė fillimin e tė dytės ishin tanėt qė rrezikuan, por Basha dhe Gashi nuk shėnjestruan portėn. Armenėt u zgjuan pas kėtij momenti, por ata nuk arritėn pėr asnjė moment tė vinin nė rrezik Berishėn.

Nė tė 76-ėn ishte Armando Sadiku ai qė vulosi fitoren 3-0 dhe vajtjen e Shqipėrisė pėr herė tė parė nė njė Europian.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 13th October 2015, 22:09

Komenti i ndeshjes

PERFUNDON TAKIMI. Shqiperia fiton 0-3 dhe siguron bileten per ne France 2016.

86' - Basha le fushen e lojes i demtuar, futet Abrashi.

83' - Tjeter karton e verdhe per armenet. ndeshkohet Andonian.  

82' - Goditje e forte nga jashtezone nga armenet, por jashte kuadratit te portes.

76' - GOOOL 0-3 Shenon Armando Sadiku. Roshi i papermbajtshem ne te djathte, kroson ne zone aty ku Sadiku nuk fal, por siguron fitoren duke shenuar golin e trete.

72' - Tjeter zevendesim per Shqiperine. Largohet Memushaj, aktivizohet Kukeli. 

71' - I pakalueshem Berisha. Nje pritje e shkelqyer pas goditjes se forte nga jashte zone te armeneve.

66' - Mundesi e arte per te shenuar edhe golin e trete per Shqiperine.Roshi ne kundersulm, kroson per Sadikun ne zone, por topi devijohet dhe per pak sa nuk perfundon ne rrjet.  

64' - Dalje e shpejt e njerit prej armeneve ne krahun e majte te sulmit te tyre, por Xhimshiti e ndal ate me faull. Gjyqtari e ndeshkon shqiptarin me karton.

63' - Armenia vazhdon me kontrollin e gjate te topit, por mungojne rastet per ta.

58-Zevendesimi i pare per Shqiperine. Largohet Cikalleshi, futetSadiku. Aktivizohet edhe Sarkizov per Armenine, duke zevendesuarMovsisyan

57' - Minuta te mira per armenet. Lojtaret tane jane te kthyer prapa duke u mbyllur mjaft mire sulmet e vendasve.

53' - Armenet shfaqen rrezikshem ne porten tone, por me te drejt gjyqtari akordon nje pozicion jashte loje.

52'-Kartoni i pari per lojtaret tane. Ndeshkohet me te verdhe Aliji.  

46' - Mundesi e shkelqyer menjehere per tane, por Basha nuk godet si duhet brenda zones.

Nis pjesa e dyte e ndeshjes, me zevendesime per Armenin. Ozbiliz futet ne fushen e lojes duke zevendesuar Yusbashyan.

Perfundon pjesa e pare Armeni-Shqiperi 0-2. Loje e mire e lojtareve tane, por mbi te gjitha rezultati i pjeses se pare jep siguri per 45 minutat e dyta.

45' - Mundesi e shkelqyer e armeneve, te cilet godasin nga jashte zone, por fatmiresisht topi perfundon jashte.

43' - Kombinime te bukura te armeneve, por ndalen nga Cana ne hyrje te zones sone. 

42' - Lendohet Cikalleshi pas nje perplasje me kundershtarin, por pa probleme per te vazhduar me tej. 

39'- Dalje e shpejt e Bashes ne krahun e majte, pason per Gashin qe nuk arrin te gjuaje drejt portes. 

34' - Kontroll i gjate i topit per armenet prane zones sone, por pa rrezikuar kuadratin e Berishes. Shqiperia eshte e terhequr mbrapa, por Roshi qendron i gatshem per tu nisur ne kundersulm. 

28' - Tjeter mundesi e mire per Shqiperine,por topi devijohet nga mbrojtesit e Armenise. Cikalleshi pretendon per prekje me dore. 

27'- Kartoni i dyte per armenet, ndeshkohet Yusbashyan.

23 - GOOOL. Shenon Xhimshiti 0-2 per Shqiperine.Memushaj kroson ne zone dhe aty Xhimshiti nuk gabon, por e dergon topin ne porten e armeneve, duke e ēuar rezultatin ne 0-2. 

20' - Tjeter rast i mire per Shqiperine. Cikalleshi godet ne hyrje te zones, por topi ndalet nga portieri qe ishte ne pozicion. 

19' - Presing i lojtareve tane, te cilet synojne ti ndalin armenet qe ne mesin e fushes.

17' - Kalim i bukur i Roshit nga e djathta dhe vetem me faull mund ta ndalte lojtari armen Arzumanjan, i cili ndeshkohet me kartonin e verdhe, i cili eshte i pari ne kete ndeshje. 

13' - Lojtaret tane duken disi te terhequr pas golit, ndersa armenet kontrollojne topin, por pa qene te rrezikshem ne porten tone.

9'-GOOOL. Shenon Shqiperia. Godet Basha, pret portieri, por nuk arrin ta kontrolloje topin. Ne tentative per ta larguar mbrojtesi i vendasve Hohannisyan e dergon ne porte. Ne feste tifozet shqiptare ne stadium.

7'- Berisha ben mrekulline, duke mos i lejuar golin armeneve.Mkrtchyan goditi fort, topi u devijua nga muri dhe reagimi i Berishes ishte fantastik ne kete rast.  

6' - Goditje denimi per armenet ne hyrje te zones sone. 

3'- Kombinime ne mesin e fushes nga lojtaret tane, por ka nje nderhyrje te gabuar ndaj Memushajt. Goditja e pare e lire e takimit.

1' - Mkhitayan kroson nga e djathta e sulmit armen, por topi perfundon ne duart e Berishes.

Nis ndeshja Armeni-Shqiperi. Topin e pare e luajne armenet. 

Skuadrat zbresin e fushe, Cana dhe Mkhitaryan udheheqin ekipet perkatese. Luhen himnet e te dyja kombetareve.

Armeni-Shqiperi do te drejtohet nga polaku Szymon Marciniak. Asistente te tij do te jene Pawel Sokolnicki dhe Tomasz Listkiewic, gjyqtar i katert eshte Radoslaw Siejka.

Kjo ndeshje zhvillohet ne stadiumin Vazgen Sargsyan ne Jerevan. Kapaciteti i ketij stadiumi eshte 14.935 spektatore.

Publikohen formacionet e te dyja skuadrave: Armenia: Kasparov; Andonian;Haroyan; Arzumanyan; Mkrtchyan; Pizelli; Ghazaryan; Hovhannisyan; Movsisyan; Yusbashyan; Mkhitaryan. Shqiperia: Berish; Hysaj; Cana; Xhimshiti; Aliji; Basha; Memushaj; Gashi; Xhaka;Cikallesh; Roshi.

Mesohet se para takimit, presidenti i Federates Shqiptare te Futbollit, Duka, ka vendosur 2 milione euro premio per skuadren ne rast kualifikimi. 

Behet fjale per ndeshjen qe mund te ndryshoje historine e futbollit shqiptar, pasi nje fitore ne kete ndeshje na con ne Euro 2016, ne rast humbje apo barazimi luajme ne play off.

Komenti live i ndeshjes Armeni-Shqiperi, e vlefshme per grupin I te eliminatoreve te Euro 2016.

/ Top ChannelShiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi