Forumi Zeri YT! » Rubrikat » Shtypi - Aktualitet »
Afera me "CEZ", Meta-opozitės: S'jap dorėheqjen pėr shpifje, thoni tė vėrtetėn, opera

Share

avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 14th October 2015, 04:32
Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta nė seancėn e sotme ka  mbajtur njė fjalim tė gjatė ku ka folur pėr ēėshtjen CEZ, ku ai  ėshtė pėrmendur  nė njė shkrim tė BIRN si i pėrfshirė nė aferė.   Meta nėnvizoi se ēdo gjė ėshtė e mirėorganizuar  por operacioni ėshtė mafioz.  Sipas tij, studioja qė pėrmendet nga BIRN ka dalė nė njė deklaratė pėr media ku nuk e pėrmed emrin e tij.   Ai u ka bėrė apel deputetėve te opozites qė tė thonė tė vėrtetėn dhe tė mos bėhen pjesė e  njė operacioni mafioz, politik, mediatik dhe financiar.    Ai tha se bėhet  fjalė pėr njė tjetėr ish-kryeministėr dhe ai nuk ėshtė ai.    Kreu i Kuvendit nėnvizoi se nuk e jep dorėheqjen pėr shpifje, ndėrsa  para shumė kohėsh e ka dhėnė se  kishte koflikt interesi.   Meta tha se ėshtė pro hetimit ndėrkombėtar tė ēėshtjes CEZ.    “Keni ndonjė kritike pėr punėn time si kryetar i parlamentit? Pse sa herė tė gjeni ju ndonjė mafioz, mashtrues qė tė kėrkojė dorėhejen do jap dorėhejqn une?”, tha kryetari i Kuvendit.   Nė kėtė kontekst ai solli nė vėmendje vitin 2011 kur tha dorėheqjen si ministėr i Jashtėm pas publikimit tė videos Meta-Prifti, por tha se “demokratėt nuk duhet tė mėsohen keq nga ky fakt”, kur vetė lideri i opozitės Basha i ka bėrė “bisht” hetimit tė tij pėr rrugėn e Kombit.   “Po kush ma kėrkon mua Lulzim Basha, ai i ka ikur gjykatės, i ka ikur procesit duke sajuar vizita jashtė shtetit dhe duke e mbyllur cėshtjen, ndėrsa unė i kam shkuar hetimit deri nė fund. Nuk e marr si personale, ndoshta ėshtė dhe faji im qė nuk kam folur mė pėrpara mė hapur, por kam menduar qė do tė ndėrgjegjėsoheshit”, tha kryeparlamentari.   Meta pėrsėriti edhe njėherė qėndrimin se ėshtė pėr njė hetim ndėrkombėtar tė kėsaj ēėshtje.   "Ka rreth njė muaj qė po bėhemi dėshmitarė tė njė operacioni mafioz politik, mediatik dhe financiar pėr tė mė pėrfshirė me domosdo pėrmes njė propagande mashtruese e cila nuk mbėshtetet nė asnjė fakt dhe provė, pėrmes financimit mafioz tė emisioneve dhe gazetarėve qė publikojnė tė pavėrteta dhe kolegėve deputetė qė bėhen zėdhėnės sė tyre. Lidhur me kėtė kompani qė ka nisur nga njė agjencia BIRN mund t’ju them se gjithēka ėshtė fare e qartė, ēdo gjė ka qenė e studiuar mirė. Agjencia BIRN ka pėrmendur emrin tim pasi i referohet raportit tė studios e cila nuk ėshtė angazhuar nga qeveria aktuale, por ėshtė angazhuar nga qeveria e mėparshme dhe ėshtė firmosur nga ish-drejtori i OSHEE Sahit Dollapi. Dhe Clifort ėshtė kompani qė ka bėrė dhe shėrbime tė tjera pėr qeverinė. Pas pėrmendjes sė emrit tim nė mėnyrė tė manipuluar nga gazetarja e papėrgjegjshme e BIRN-it qė natyrisht ka bėrė edhe ajo shėrbimet e saj duke pėrmirėsuar standardet e jetės, kompania Clifort ka bėrė njė sqarim, qė nuk e ka pėrmendur emrin e zotit Meta pėr njė transfertė dhe asnjė praktikė korruptive lidhur me ēėshtjen e DIA-s. Natyrisht ėshtė pėrmendur fakti qė kanė qenė tė pėrfshirė politikanė dhe fakti qė ka qenė njė ish kryeministėr i proceduar mė parė pėr korrupsion. Ka qenė njė ish kryeministėr i cili ka pėrfituar transferta nga DIA pėr llogari tė kompanisė sė tij private e regjistruar nė QKR me emrin e tij, organet po hetojnė pėr tė kuptuar nėse ėshtė nė mėnyrė tė paligjshme ose jo. Nėse ju doni qė patjetėr tė jem unė ai ish kryeministėr mė vjen keq. Kompania  DIA dhe ēdo kompani tjetėr, se janė dhe 9 tė tjera, po DIA ka mbledhur vetėm 20 % tė borxheve, 80 % tė tjera i kanė mbledhur kompanitė e tjera qė janė krijuar. Njė tjetėr falsifikim qė ėshtė bėrė ėshtė se Ilir Meta ka ikur nė Pragė pėr tė negociuar, sipas ish-drejtorit Hejsek. Mos u merrni me spekulime tė tilla, lexoni dhe deklaratat e Hejsek se unė kam pasur probleme me tė se asnjė herė nuk i mbanin premtimet se Shqipėria ishte pa drita. Ai ka deklaruar nė Pragė ku propozimin pėr Ismailajn ja ka bėrė ambasadori ynė atje nė atė kohė duke i thėnė se ky person ishte njeri i besuar i ministrit tė Jashtėm dhe kryeministrit Sali Berisha. Ambasadori ka qenė i emėruar prej tij, ka qenė edhe deputet i djathtė zotėria, tė mos e marrim nėpėr gojė. Juve ju pėlqen ajo pjesė qė doni ju. Mos falsifikoni mos manipuloni, mos u bėni pjesė e njė operacioni mafioz, politik, mediatik, dhe financiar. Se paguhet tė gėnjehet dhe tė mashtrohet. Nuk mė ka shkuar mendja tė shkoj nė Pragė pėr tė negociuar, por kam qenė nė Pragė pėr kongresin e partive socialiste evropiane zoti Balla, ka qenė dhe Balla atje po s’i kishim tė mira marrėdhėniet atėherė pėr arsye tė koalicionit ku unė ndodhesha.   Keni bėrė namin se qenka njė dėshmitar E.M qė qenka i LSI e ka vėnė Meta. Ky dėshmitar ka qenė 3-4 muaj nė LSI ėshtė konfliktuar me njė tė ri aty pėr motive tė dobėta dhe ėshtė pėrjashtuar nga LSI nuk ka asnjė lidhje me kėtė forcė prej 10 vitesh. Ilir Meta ka pasur vetėm njė njeri nėn varėsi, KESH-in. as ERE nuk ishte nė varėsinė time si ministėr, anėtarėt e bordit ishin vendosur qė para vitit 2009. Kastriot Ismailaj nuk mė ka kėrkuar asnjė favor, nuk i kam bėrė asnjė favor. Nėse mė gjeni njė letėr qė justifikon me kėrkesėn e vet ERE-s pėr problemet qė kishte CEZ , nuk keni fare nevojė tė mė kėrkoni dorėheqjen, dorėheqjen e jap vet unė. Kur nuk keni fakte mos pėrdorni Tom Doshin, Dritan Priftin pėr tė shpifur kundėr Ilir Metės. Mos u bėni pjesė e kėtij operacioni mafioz. Mė kėrkoni dorėheqjen mua se ju ka thėnė kryetari i pafajshėm Lulzim Basha? Sepse ka mashtruar gazetarja e BIRN-it? Nuk e kuptoj, mbi ēfarė baze, mbi ēfarė fakti, mbi ēfarė prove. U mėsuat keq me dorėheqjet e mia, edhe pse zoti Berisha mė ka thėnė mos jep dorėheqjen se ėshtė montazh unė thash dorėheqjen pėr videon nė 2011. Por e dhash dorėheqjen se kisha konflikt interesi, isha ministėr.   Keni ndonjė kritike pėr punėn time si kryetar i parlamentit? Pse sa herė tė gjeni ju ndonjė mafioz, mashtrues qė tė kėrkojė dorėhejen do jap dorėhejqn une? Po kush ma kėrkon mua Lulzim Basha, ai i ka ikur gjykatės, i ka ikur procesit duke sajuar vizita jashtė shtetit dhe duke e mbyllur cėshtjen, ndėrsa unė i kam shkuar hetimit deri nė fund. Nuk e marr si personale, ndoshta ėshtė dhe faji im qė nuk kam folur mė pėrpara mė hapur, por kam menduar qė do tė ndėrgjegjėsoheshit.  Unė jam pėr hetim amerikan, se kam dėgjuar kėta mafiozėt qė thonė shkrimi ėshtė bėrė me porosi tė ambasadės amerikanė. Kėshtu qė unė nuk kam frikė tė pėrballem as me amerikanėt, as me evropianėt. Unė jam i bindur tek e vėrteta", tha Meta.  


 Thursday, October 1, 2015 - 11:52 Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi