Forumi Zeri YT! » Shkencat Ekzakte » Turizėm - Arkiologji »
Fshati i mbuluar nga pylli/ Zbulohet nė Delvinė Kamenica 900-vjeēare

Share

avatar

Posted prej 12th November 2015, 02:23Nė rrethin e Delvinės, nė njė kodėr tė mbuluar nga pylli, zbulohen ende “nė kėmbė” ngrehinat 2, 3 dhe 4-katėshe tė 110 banesave e 12 kishave tė njė fshati qė daton qė nga shekulli i 12-tė.

I lėnė jashtė vėmendjes sė arkeologjisė prej mė shumė se 4O vjetėsh, fshati mesjetar i Kamenicės ka qenė njė qendėr arkeologjike e panjohur pėr publikun. I pyetur pėr kėtė mangėsi nė arkeologjinė shqiptare, drejtuesi i ekspeditės qė zbuloi dhe dokumentoi pėr herė tė parė njė pjesė tė ndėrtesave dhe objekteve tė kėtij fshati, Skėnder Muēaj, rrėfen shkaqet.

“Njėra arsye ėshtė se nė fshat ėshtė vėshtirė pėr t’u bėrė eskpedita, edhe pse pėr Kamenicėn ėshtė shkruar qė nė vitin 1970 nga Aleksandėr Meksi. Nė atė kohė pati njė ide tė vijonte projekti me zbulimet arkeologjike, por sa u evidentua ekzistenca e fshatit projekti u ndėrpre”. Arkeologu Skėnder Muēaj, kujton se nė harresė janė lėnė edhe disa fshatra tė lashta nė luginėn e lumit tė Vlorės, tė organizuara si qytete tė vogla, “siē ėshtė fshati i dokumentuar qė shekullin e IX-tė, Brataj, apo Grehoti tė cilin e dokumentojnė burime tė filimshekulit tė 11-tė.Ndėrsa mė pas njihet si Arkondia e Grehotit, nė shekullin e XIII”
Arkeologu rrėfen pėr “Shqiptarja.com” se ēfarė ėshtė zbuluar gjatė kėrkimeve sipėrfaqėsore pėr dokumnetimin e fshatit mesjetar tė Kamenicės nė rrethin e Delvinės.

“Ėshtė folur edhe mė parė pėr ekzistencėn e tij, por nuk ėshtė dokumentuar dhe kėrkuar. Kamenica ėshtė njė nga fshatrat mesjetare qė ėshtė njė nga perlat mė tė bukura qė ruhet deri mė sot mė Mesdhe. Ėshtė njė fshat qė ruhet plotėsisht me rrugica, me dyqane, me punishte, por pėr fat tė keq ėshtė pak i studiuar dhe pak i vlerėsuar.

Burimet nga regjistrat osmane tregojnė qė fshati nė fund tė jetės sė tij ka pasur 606 familje dhe ishte njė nga qendrat qė paguante mė shumė taksa nga ēdo qyte tjetėr i Shqipėrisė, kishte 606 familje, ishte njė qendėr e rėndėsishme ekonomike. Kishte pesė lagje. Lagja kryesore e Kamenicės kishte rrėnoja qė i kemi dokumentuar tashmė. Bėhet fjalė pėr 110 banesa dhe 12 kisha. Janė zbuluar nja katėr punishte vaji, etj”.

Ndėr zbulimet mė tė rėndėsishme, arkeologu Skėnder Muēaj pėrmend dy nga rezidencat kryesore tė fshatit, ku sipas tij njėra ėshtė ajo e kishės e tjetra e pronarit administrativ tė fshatit. “Nga kėrkimet qė kemi bėrė janė zbuluar se dy prej ndėrtesave janė rezidenca shumė tė mėdha, me ambiente tė shumta, me njė sipėrfaqe tepėr tė madhe, me punishte e me prodhime tė ndryshme.

Kėshtu qė marrin vlera nė kėtė kėndvėshtrim, sepse fillimet e kėtij fshati, ne i kemi qė nė shekullin e 12-tė. Qė nga shekulli i XII, e kemi tė argumentuar se ka filluar jeta nė kėtė fshat dhe ka vazhduar tė ketė jetė deri nė fillimin e shekullit tė XVII. Nė fillim tė shekullit tė XVIII kėto banesa janė braktisur, sidomos lagja kryesore qė ėshtė Kamenica ėshtė braktisur pėrfundimisht. Kemi dokumentuar nė mėnyrė sipėrfaqėsore edhe njė lagje tjetėr, ku duken gjurmėt e banesave, ku ėshtė njė kishė e njė manastir, etj. Ėshtė edhe njė lagje tjetėr qė duhet studiuar, ku ruhen toponimet, e ku ka edhe banesa, qė ėshtė e paeksploruar deri tani”. Arkeologėt e kėsaj ekspedite, tė zhvilluar vetėm pėrgjatė tri javėve nė muajt korrik-gusht, pohojnė se me kėto zbulime Kamenica po merr vlera tė veēanta. Ėshtė bėrė tashmė dokumentimi grafik,duke u ruajtur materialet e para sipėrfaqėsore qė do tė studiohen pėr tė parė periudhėn se kur ka filluar ky fshat dhe se kurrė ka pėrfunduar.

“Ky fshat hyn nė atė periudhė, kur nė zonėn e Mesdheut fillojnė tė ndėrtohen fshatra dhe tė kthehen nė qyete”, rrėfen drejtuesi i ekspeditės, Skėnder Muēaj. “Madje ishin hapat e para tė ndėrtimit qė nisin tė funksionojnė si qytete deri nė shekullin e X dhe tė XI. E tillė do tė jetė panorama e fshatit qė po studiojmė, njė zhvillim qė ndodhte paralelisht nė territorin Mesdheut, edhe me fshatrat e Italisė dhe Greqisė. Duke zbuluar nivelin e jetesės nė fshatin e Kamenicės zbulojmė se territori i Shqipėrisė nė atė kohė ishte nė tė njėjtin nivel me vendet e tjera.

Aty kemi banesa me dy, tre, katėr kate. Kemi njė urbanistikė tė pėrcaktuar. Nė qoftė se shohim sot lagjen e Mangalemit, nė Kamenicė ėshtė njė shumėfish i lagjes sė Mangalemit”, thotė Skėnder Muēaj, duke rrėfyer edhe se fizionomia e kėtij fshati ėshtė i sė njėjtės periudhe mesjetare, ku arkitektura e kėsaj periudhe ka marrė edhe tipare orientale. Mendimi i arkeologut pas kėtij zbulimi ėshtė qė tė hapen mjedise tė vizitueshme dhe nėse ky fshat do tė ruhet i gjithi do tė ketė interes tė madh pėr turistėt.

“Ka ndėrtesa nė kėmbė qė vetėm ēatitė u mungojnė dhe ruhen me shenja tė qarta tė 3 dhe 4 kateve nėpėr muret e tyre. Janė elementė qė datojnė deri nė shekullin e XII dhe kanė vijuar deri nė shekullin e XVI-XVII. Edhe pse janė braktisur qė nga shek. i XVII, muret qėndrojnė ende nė kėmbė, pėr arsye tė teknikės sė pėrsosur tė ndėrtimit”, shpjegon arkeologu Muēaj, ndėrsa kujton se pėr zbulime tė mėtejshme arkeologjike Shqipėrisė i mungojnė arkeologėt. “Problemi ėshtė se ka pak persona qė merren me arkeologji. Ka pak arkeologė. Numri i arkeologėve nė Shqipėri ėshtė i pamjaftueshėm pėr ekspeditat arkeologjike, qė bėhen me tre-katėr veta”, shprehet ai, ndėrsa i kthen sytė sėrish nga zbulimet nė Kamenicė. “Duhet parė se ē’domethėnie kanė kėto banesa me tre e madje me katėr kate, tė cilat u kanė rezistuar shekujve. Ne shohim se ato plotėsojnė kushtet e topografisė sė njė qyteti tė kohės, edhe pse nuk arriti tė kthehet nė njė qytet plotėsisht, por ka shumė elementė tė njė qyteti si dyqanet e punishtet.

Shkaku mund tė ketė qenė se ishte larg rrugėve tė kalimit dhe nė kėtė zonė mė afėr rrugėve tė kalimit ishte Delvina. Kėshtu Kamenica mbeti jashtė vėmendjes si qendėr administrative dhe e zhvilluar, ku gjenden tė dhėna tė rėndėsishme pėr studimin e gjithė mesjetės”.

Ndėrsa rrėfen pėr rėndėsinė e kėtyre zbulimeve arkeologu Skėnder Muēaj tėrheq vėmendjen se “kėrkime duhen bėrė edhe nė veri me gėrmimet si nė Dalmaci, Banjė, etj, ku ka tė dhėna me interes qė fillojnė nga shekulli i IX deri nė shekullin e XV”.Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi