Forumi Zeri YT! » Rubrikat » Shtypi - Aktualitet »
Maqedoni, nisin punimet pėr ngritjen e gardhit me Greqinė

Share

avatar

Posted prej 20th November 2015, 10:19Pas vendimit tė Kėshillit tė Sigurisė sė Shtetit nė Maqedoni, si masw mbrojtėse nga fluksi i refugjatėve, autoritetet kanė nisur punimet pėr ngritjen e njė rrethoje pėrgjatė kufirit me Greqinė.

Mediat raportojnė se pėrgjatė hapėsirės kufitare qė ndan Maqedoninė dhe Greqinė janė parė kamionė tė shumtė, tė cilėt sjellin materialet e nevojshme pėr ngritjen e gardhit me gjemba.

Ndėrkohė, edhe kryeministri i Maqedonisė ka shprehur shqetėsimin e tij lidhur me paralajmėrimet e shteteve fqinje se do i mbyllin kufijtė e tyre, me qėllim tė uljes sė valės sė refugjatėve. Njė situatė e tillė, sipas kryeministrit Gruevski, do tė reflektonte shumw shpejt edhe nė Maqedoni.
 
“Ushtria ka marrė detyrė qė tw pėrgatisė terrenin. Pason periudha e dimrit dhe do tė jetė shumė e vėshtirė nė dhjetor dhe nė janar, po qe se do tė jetė e nevojshme, tė vendosen barriera tė caktuara. Ndėrkohė, ushtria do tw bėjė pėrgatitjet e duhura dhe ashtu si do tė shkojnė punėt nė Evropė, edhe ne do tė reagojmė nė mėnyrėn pėrkatėse”, ka thėnė Nikolla Gruevski.
 
Sipas Gruevskit, “tani pėr tani, kjo masė nuk do tė ndėrmerret, por janė duke u bėrė pėrgatitjet pėr kėtė gjė, siē janė pastrimi i terrenit, gėrmime dhe nėse do tė ketė nevojė tė vendosen edhe shtylla”.

/ Top Channel
Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi