Forumi Zeri YT! » Rubrikat » Shtypi - Aktualitet »
Opozita manifeston nė Gjakovė: Nuk tėrhiqemi!

Share

avatar

Posted prej 6th December 2015, 21:19Tri partitė opozitare manifestuan paraditen e sotme nė sheshin “Nėnė Tereza” tė Gjakovės duke kundėrshtuar marrėveshjet e nėnshkruara nė Bruksel pėr Bashkėsinė e Komunave me shumicė serbe dhe demarkacionin me Malin e zi.

Kreu i AAK-sė, Ramush Haradinaj, zbuloi pse u zgjodh Gjakova si qyteti i parė pėr serinė e manifestimeve nėpėr qytete kundėr marrėveshjeve. “Ju kemi ftuar sot kėtu, edhe pse keni plagė nė trup e nė shpirt, sepse nga Gjakova, nga ēdo familje juaj, nga ky shesh buron liria, buron pavarėsia. Sovranitetin, Kushtetutėn, territorin e Kosovės e keni larė me gjakun tuaj! ‘Kosova ėshtė gjaku im qė nuk falet’ - ka thėnė Ali Podrimja. Pėrjetėsisht mirėnjohje sakrificės sė bashkėkombėsve tanė pėr liri. Shumė faleminderit pėr vendosmėrinė tuaj, pėr vendimin tuaj pėr tė qenė bashkė sot, kėtu nė kėtė shesh, pėr t’u thėnė ‘JO’ marrėveshjeve tė dėmshme”, u shpreh Haradinaj.

Kreu i Nismės pėr Kosovėn, Fatmir Limaj, tha se nga Gjakova pėrcillen mesazhe ndaj atyre qė i kanė mbyllur sytė. “Kosova nuk ėshtė me e pėrgjumur, por shumė aktive. Asgjė nuk do tė na ndalė - as arrestimet e as bastisjet - derisa tė anulohen tė dyja marrėveshjet”, theksoi ai.

Kurse pėr kryetarin e Vetėvendosjes, Visar Ymeri, sot qytetaret i kundėrshtojnė marrėveshjet se janė tė vetėdijshėm qė po ua cungojnė Republikėn. “Isa Hashimi janė kryepolicėt e ‘Zajednicės’ qė qytetarėt nuk mund t’i durojnė. Ne nuk heshtim. Kosova nuk e duron e as i pranon marrėveshjet me Serbinė dhe Malin e Zi”, tha Ymeri. Sipas tij, Gjakova ishte e para qė e shporri Jabllanviēin dhe ajo kėrkesė u arrit, prandaj “nga Gjakova ka nisur manifestimi pėr Republikėn nėpėr qytete pėr t’u thėnė ‘jo’ marrėveshjeve tė dėmshme”.

(09:50) Opozita proteston sot nė Gjakovė


Protesta e opozitės kosovare kundėr marrėveshjeve pėr Asociacionin e komunave me shumicė serbe dhe demarkacionin me Malin e Zi shtrihet edhe nė qytetet e tjera. Pas protestės sė zhvilluar nė Prishtinė fundjavėn e shkuar, e cila u pasua nga arrestimi i Albin Kurtit, njė tjetėr protestė pritet tė mbahet sot, nė Gjakovė.

Lėvizja Vetėvendosje, Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės dhe Nisma pėr Kosovėn, tė cilat vijojnė tė kundėrshtojnė nėnshkrimin e marrėveshjeve pėr krijimin e Asociacionit tė Komunave me shumicė serbe dhe demarkacionin me Malin e Zi, do tė manifestojnė kundėr marrėveshjeve nė Gjakovė, me fillim nė orėn 13:00.

Manifestimi do tė mbahet nė sheshin “Nėnė Tereza”, ku pritet tė flasin Visar Ymeri, Ramush Haradinaj dhe Fatmir Limaj, bėn tė ditur "Zėri".Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi