Forumi Zeri YT! » Shkencat Ekzakte » Shkenca dhe Teknologjia »
Cilat janė 10 makinat mė tė shitura nė Evropė?

Share

avatar
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv

Posted prej 10th December 2015, 01:38


A e keni menduar se cilat janė 10 makinat mė tė shitura nė Evropė gjatė vitit 2014? Padyshim qė fitues edhe pėr vitin 2014 ėshtė Volkswagen Golf si modeli mė e shitur pėr vitin qė lamė pas, me 520.000 modele te shitura.

Volkswagen Golf tashmė 7 vite e mban titullin e modelit mė tė shitur nė Evropė. Vendi i dytė i takoi Ford Fiesta, ndėrsa vendi i tretė Renault Clio.

Prodhuesi gjerman, nė mesin e 10 modeleve mė tė shitura ka 2 modelet e saja, ndėrsa i gjithė grupacioni Volkswagen me gjithsej 4 modele.

Volkswagen gjatė vitit 2014 ka shitur gjithsej 520.958 makina tė modelit Golf, rezultat ky i cili ėshtė pėr 11,1% mė i mirė se rezultati i vitit tė kaluar, ndėrsa modeli i renditur nė vendin e dytė nė kėtė listė Ford Fiesta, mbetet pas me 200.000 makina mė pak tė shitura.

Clio me pozitėn e tretė, ka mbajtur vendin siē e kishte edhe nė vitin 2013, ndėrsa nė pozitėn e 4 ndodhet Volkswagen Polo.

Nga lista e TOP 10 makinave mė tė shitura pėr vitin 2014 nė Evropė janė larguar modelet si Opel Astra dhe BMW Series 3. Vendin e tyre e kanė zėvendėsuar Skoda Octavia e cila ėshtė pozicionuar nė vendin e 8, dhe Audi A3 nė pozitėn e 10.

Ndėrsa nė pozitėn e 9 akoma ndodhet Nissan Qashqai, si pėrfaqėsuesi i vetėm Japonez nga modelet mė tė shitura nė kontinentin e vjetėr./itShqip.com

Lista e plotė:

1. Volkswagen Golf

2. Ford Fiesta

3. Renault Clio

4. Volkswagen Polo

5. Opel Corsa

6. Ford Focus

7. Peugeot 208

8. Škoda Octavia

9. Nissan Qashqai

10. Audi A3Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi