Forumi Zeri YT! » Shkencat Ekzakte » Kuriozitete »
Kinė, statujė gjigande e larė nė ar mė rastin e 120 vjetorit tė Maos

Share

avatar
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv

Posted prej 5th January 2016, 00:31

Ėshtė e lartė thuajse 40  metra dhe e mbuluar nga bojė ari statuja e Mao Zedong e ndėrtuar nė fshatin e Tongxu, nė provincėn kineze tė Henanit.

Vepra ka kushtuar 3 milionė yuan – rreth 420 nijė euro – dhe ėshtė financuar ngs sipėrmarrės lokalė pėr tė pėrkujtuar 120 vjetorin e lindjes sė babait themelues tė Republikės Popullore kineze, i cili vdiq nė vitin 1976.

Festimet po zhvillohen nė tė gjithė vendin.

Nė Pekin, Muzeu i Historisė Kombėtare ka inauguruar ekspozitėn “Gjigandi Mao Zedong”, ku janė paraqitur punime tė skulpturave dhe pikturave tė udhėheqėsit.Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi