Forumi Zeri YT! » Rubrikat » Shtypi - Aktualitet »
Bora, probleme nė Kukės, Korēė, Shkodėr e Dibėr. Haxhinasto: Janė marrė masat

Share

avatar
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv

Posted prej 5th January 2016, 00:34Ministria e Brendshme informon mbi situatėn e reshjeve tė dėborės nė qarkun e Kukėsit, Korēės, Shkodrės e Dibrės tė cilat kanė shkaktuar probleme nė qarkullimin rrugor.

Strukturat e Policisė sė Shtetit, tė Emergjencave Civile dhe pushtetit lokal kėshillojnė drejtuesit e mjeteve tė bėjnė kujdes dhe tė vendosin zinxhirėt nė disa akse problematike.

Ministria thotė se nuk raportohet ndėrprerje e furnizimit me ujė tė pijshėm dhe energji elektrike apo probleme tė emergjencave mjekėsore.

Nė bazė tė tė dhėnave dhe informacioneve tė Emergjencave Civile, situta sipas qarqeve mė problematikave:

Nė qarkun Kukės, mjetet borėpastruese po punojnė pėr tė mbajtur hapur akset Kalimash – Morinė; Kukės – Ura e Zapodit; Krumė – Qafė Prush – Kam -B.Curri – Valbonė, ku vėrehet prezencė e ngricave.

Qarku ėshtė pėrfshirė nga reshje tė dendura dėbore ku lartėsia nė qytete shkon: Kukėsi 12 cm, Has 25 cm, Tropojė 30 cm. Nė lartėsitė mbi 700 m lartėsia e dėborės varion nga 30 deri nė 50 cm.

Nė qarkun Korēė, pėrdorimi i zinxhirėve ėshtė i nevojshėm nė njė pjesė tė aksit rrugor Korēė – Dardhė.

Nė qarkun Shkodėr, rrugėt nė Pukė, Shkodėr dhe Malėsi e Madhe janė tė kalueshme, pėrveē aksit Bardhoc – Iballė, dhe Bogė – Theth, i bllokuar nė vendin e quajtur Qafė Thore ku ka rreth 70 cm dėborė, si edhe nė aksin Bardhet – Iballė.

Nė aksin Qafė Mali – Fierzė dhe Pukė – Fushė Arrėz, kalimi i mjeteve bėhet me zinxhirė.

Nė qarkun Dibėr, temperaturat e ulėta sot janė pasuar nga njė mot me vranėsira dhe reshje lokale shiu. Kujdes duhet treguar nė akset nacionale Kala e Dodės – Peshkopi, si edhe nė aksin rural rrugor Selishtė – Muhurr.

Firmat qė mirėmbajnė rrugėt kanė nisur hedhjen e skorjes dhe pastrimin e akseve tė tjera kombėtare Peshkopi – Kala e Dodės; Peshkopi – Bllatė; Maqellarė – Ura e Topojanit – Fushė Bulqizė.

Nė qarqet e tjera nuk ka problematika, nga kushtet e motit.

Ndėrkohė, ministri Edmond Haxhinasto po ndjek nga afėr situatėn nė Rrugėn e Kombit dhe masat e marra, pas reshjeve tė dendura tė dėborės. Haxhinasto tha se janė angazhuar tė gjitha strukturat.

“Jam kėtu pėr tė parė nga afėr gjėndjen e rrugės dhe masat e marra nė kushtet e pėrkeqėsimit tė motit. Ka angazhim tė strukturave dhe firmės kontraktore, ėshtė e rėndėsishme qė kjo rrugė tė mos bllokohet pasi ėshtė mjaft e rėndėsishme”, tha Haxhinasto.

Ministri kishte njė thirrje edhe pėr shoferėt”

“U bej thirrje pėrdoruesve tė automjeteve qė tė kenė kujdes tė madh pasi kjo rrugė nė mot tė keq ka prezencė tė akullit dhe borės. Zbatim tė rregullave tė qarkullimit dhe sinjalistikės. Nė kėtė arterie kryesore janė nė gadishmeri nje flote e terė borepastruesesh”, u shpreh ministri Haxhinasto.Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi