Forumi Zeri YT! » Shkencat Ekzakte » Kuriozitete »
Zbulimi tronditės i NASA-s, zbulohen sekretet, civilizimi nė Hėnė!

Share

avatar
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv

Posted prej 8th January 2016, 12:20Ish shefi i departamentit tė menaxhimit tė tė dhėnave dhe fotografive, nė laboratorin e NASA-s pėr zbulimet dhe gjithēka i pėrkiste Hėnės, Ken Johnson, i cili ishte dhe pėrgjegjėsi pėr misionin e drejtuar tė programit tė Hėnės, Apollo ka zbuluar mjaft fakte tronditėse kohėt e fundit nė SHBA.Ky shkencėtar i aftė, tė cilin NASA e kishte vendosur pėrgjegjės pėr kėtė mision, si dhe pėrgjegjės nė laboratorin e menaxhimit tė dhėnave tė saj tė ardhura nga Hėna, zbuloi fotografi tė cilat vėrtet befasojnė, pasi nė to pasqyrohen rrėnojat e njė civilizimi tė lashtė…!
Madje, ai pretendon se astronomėt zbuluan aty dhe njė mekanizėm, i cili kontrollon gravitetin.

Ken Johnson, pohon se astronautėt zbuluan aty shumė gjėra interesante, por NASA e urdhėroi atė qė t’i mbante sekrete kėto dhėna dhe shumė kohė mė vonė i kėrkoi atij qė t’i shkatėrronte.
Ndėrkohė Johnson nuk ndoqi udhėzimet e “eprorėve” tė tij.

Ken Johnson, pohoi gjithashtu se qeveria amerikane mbajti pėr disa dekada sekrete kėto zbulime. Johnson filloi t’i bėjė kėto zbulime, duke paraqitur dhe foto-fakte, tė cilat ai i ka pasqyruar mė sė miri nė librin e tij tė cilin do ta nxjerrė nė qarkullim javėn e ardhshme, me titull “Misioni i Errėt: Historia Sekrete e NASA-s” (“Dark Mission: the Secret History of NASA”).

Kėtė libėr e bashkė-nėnshkruan dhe kanė kontribuar shumė edhe ish kėshilltari i NASA-s, Ritzarnt Chogklant si dhe Mike Bara, i cili ėshtė konsulent i departamentit tė inxhinierisė hapėsinore dhe i aeronautikės tė aplikuar. Si dhe u bė i njohur, shefi i programit hapėsinor tė NASA-s, Kay Ferrari (JPL Director of the SSA Program), pas njė komunikimi telefonik qė ai pati me Johnston, me epiqendėr promovimin e librit, i kėrkoi Johnson, tė japė dorėheqjen nga posti qė ai zotėron.
Arsyeja, ngaqė me kėtė mėnyre kritikohej NASA.Ndėrkohė, Johnston refuzoi tė japė dorėheqjen dhe deklaroi se mbrohet nga ligji pėr lirinė e fjalės.
Por, megjithatė, Kay Ferrari e hoqi atė nga puna nė kėtė program, javėn e shkuar pa e arsyetuar gjestin dhe vendimin e tij.

Ndėrkohė, specialistė tė tjerė tė cilėt komentuan fotografitė e Johnston, nėnvizuan se ky libėr do t’i shkaktojė NASA-s dhimbje koke. Fotografitė tregojnė ndėrtesa tė shkatėrruara me kupolat e tyre gjigante, tė ndėrtuar me qelq, si pasqyrohen dhe kulla tė ndėrtuara me gurė, tė cilat duken sikur qėndrojnė tė ulur nė “ajėr”.
“Nuk kam asgjė pėr tė humbur. Jam nė kontradiktė me NASA-n dhe ndodhem nė “gjaknxehtėsi”, sigurisht qė kam tė drejtė”, deklaroi Kehn Johnston.

Ndėrkohė, NASA beson se rrėnojat e civilizimit qė zbuloi atje – nė Hėnė-, beson se nuk janė tė rėndėsishme.Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi