Forumi Zeri YT! » Rubrikat » Shtypi - Aktualitet »
Ministria e Transporteve/ Ja makinat qė dalin jashtė pėrdorimit

Share

avatar
Fillestar
Fillestar

Posted prej 11th January 2016, 07:34Matja e shkarkimit tė gazrave tė automjeteve ėshtė ulur, gjė qė penalizon fort makinat e vjetra.

Specialisti i Drejtorisė sė Qarkullimit dhe Sigurisė Rrugore nė Ministrinė e Transporteve shpjegon se cilat automjete do tė penalizohen nga rregulli i ri.

Eksperti nė Ministrinė e Transportit, Maksim Tashi nė njė intervistė pėr gazetėn Panorama, tregon se qeveria ka vendosur tė ulė ndotjen e automjeteve nė tri shkallė.

Gjatė 6-mujorit tė vitit tė kaluar u vendos pėr herė tė parė matja e gazrave tė makinave, kjo ishte faza e parė.

Nga 1 janari, niveli i ndotjes nga gazrat e makinave ėshtė ulur mė tej.

Pak kush e di se sa gazra nxjerr makina e tij, por Maksim Tashi shpjegon se nė fazėn e tretė, pas 1 korrikut 2016, normat e ndotjes nga gazrat e makinės do tė barazohen me ato tė BE-sė dhe shumė makina rrezikojnė tė dalin nga

qarkullimi.

Tashi tregon edhe shifrat e para, nga 1 korriku deri nė fund tė nėntorit tė vitit tė kaluar, kur ka filluar matja e ndotjes dhe penalizmi. Sipas tij, gjatė kėsaj periudhe “9,21 % e mjeteve kanė ngelur pėr shkak tė mosplotėsimit normave”.

Ja normat qė duhet tė plotėsojnė makinat qė tė mos dalin jashtė pėrdorimit

Makinat me Benzinė

Makina mbi 29 vjeēare Norma e ndotjes 4.5 + 5 %

Makina 22-29 vjeēare Norma e ndotjes 3.5 + 10 %

Makina 13-22 vjeēare Norma e ndotjes 0.5 +12 %

Makina deri nė 13 vjeēare Norma e ndotjes 0.3 +30 pėrqind

Makinat me Naftė

Makina mbi 35 vjeēare Norma e ndotjes +10%

Makina 7-35 vjeēare Norma e ndotjes 3.5 +20 pėr qind

Makina deri nė 7 vjet Norma e ndotjes 0.5 +30 pėrqindShiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi