Forumi Zeri YT! » Shkencat Ekzakte » Kuriozitete »
Ja ēfarė na pret kėtė vit sipas Nostradamus

Share

avatar

Posted prej 13th January 2016, 02:53Nostradamusit i janė pranuar shumė parashikime, duke filluar nga Zjarri i madh i Ēikagos, i vitit 1871, e deri te ngritja e Hitlerit nė pushtet, gjatė viteve 1930. Ne mė parė ju kemi njoftuar me disa parashikime tė tij pėr kėtė vit, nė tė cilin jemi, por ka edhe shumė parashikime tė tjera, tė cilat janė interesante, e qė, sipas parashikuesit, na presin brenda 12 muajve tė ardhshėm, por edhe nė njė tė ardhme mė tė largėt.

Lufta III Botėrore

Do tė fillojė njė luftė midis dy fuqive tė mėdha botėrore, e cila do tė zgjatė 27 vjet. Momenti i dhunės sė madhe do tė koincidojė me paraqitjen e njė komete nė qiell. Luftimet bėrthamore dhe fatkeqėsitė natyrore do ta prekin planetin tonė, pasi qė atij do t’i afrohet njė planet tjetėr, i madh.

Shpėrthimi i madh i vullkanit tė Vezuvit

Erupsioni mė i madh i vullkanit tė Vezuvit nė histori do tė shoqėrohet nga tėrmete, tė cilat do ta dridhin tokėn ēdo 5 minuta, duke vrarė midis 6 dhe 16.000 njerėz.

Tėrmeti mė i madh, i regjistruar ndonjėherė

Do tė ndodhė tėrmeti mė i madh qė ėshtė shėnuar ndonjėherė nė SHBA, duke prekur sidomos pjesėn perėndimore tė vendit. Fuqia e kėtij tėrmeti do tė jetė aq e madhe, saqė do tė hetohet edhe nė vende tė tjera tė botės.

Leja pėr tė pasur fėmijė

Ata qė duan tė kenė fėmijė, duhet tė marrin leje dhe licencė tė veēantė, gjė qė nuk do tė arrijnė gjithmonė ta marrin.

Kolapsi i ekonomisė botėrore

“Tė pasurit do tė vdesin disa herė”, thotė Nostradamusi.

Njerėzit do tė jetojnė mė shumė se 200 vjet


Pėrparimet dhe zbulimet nė mjekėsi do ta zgjasin jetėgjatėsinė e njerėzve deri nė 200 vjet. Nostradamusi thotė se njė 80-vjeēar do tė duket si 50-vjeēar.

Rrezatimi do ta djegė planetin

“Mbretėrit vjedhin malet, qielli do tė hapet, fushat do tė digjen nga nxehtėsia”, thotė ai. Kjo ėshtė njė vėrejtje se shkatėrrimi i maleve tropikale do tė shkaktojė vrimė nė ozon dhe njė ekspozim tė tokės ndaj rrezatimit radioaktiv.

Nė Perėndim do tė hiqen tė gjitha taksat

Njė revoltė e madhe do t’i japė fund pėrgjithmonė pagimit tė tatimeve. Nostradamusi thotė: “Njerėzit do tė refuzojnė t’ia paguajnė tatimet mbretit”. Atė ditė, shumė njerėz do ta festojnė lirinė, nė njė vend, i cili ka tatime tė pamėshirshme.

Njerėzit do tė flasin me kafshėt


“Derrat do tė bėhen vėllezėr tė njerėzve”, thotė Nostradamusi nė njė tekst, tė cilin shumė interpretues e kanė lidhur me pėrparimet shkencore, tė cilat do t’ua mundėsojnė njerėzve tė bisedojnė me kafshėt e tyre.

Do tė zhduken dallimet gjuhėsore

“Pas shpikjes sė njė motori tė ri, bota do tė jetė si nė ditėt para Kullės sė Babilonisė”. Sipas interpretimeve, ky motor do tė pėrdoret si kompjuter, pėr t’u kuptuar mes vete.Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi