Forumi Zeri YT! » Shkencat sociale » Historia » Krimet e regjimit komunist nė Shqipėri »
Enveri, orgji me sekretaren dhe Tom Stefanin

Share

avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 11th March 2008, 17:58

Nga vera e ’44-ės, nė Odriēan tė Pėrmetit, kur bukuritė bėheshin njė me magjinė e ngjyrave tė ylberit, … nė Tiranė (maj 2012), me njė paradė tė zhurmshme (gay nga shumė vende) nė bulevardin kryesor pėr orientim tė lirė se.ksual: Tė njėjtė por tė ndryshėm. Dhe shpėrthejnė debatet. Ėshtė folur nė tė shkuarėn komuniste pėr bise.ksualitetin e udhėheqėsit, amą vesh mė vesh”. Vasfi Baruti e nis me kėto fjali kapitullin “Nė qiellin e shtatė”, ku flitet pėr orientimet se.ksuale tė Enver Hoxhės. Ai thotė se nė vitet ’90 e mė pas pati guxim tė shkruhet edhe nė libra, por kundėrshtues me to u shkrua nė “Biografia e Enver Hoxhės” (2011): … U pėrmendėn emra gay-sh tė famshėm tiranas etj., tė cilėt, sipas traditės orientale, e paskėshin pasur Hoxhėn dylber tė tyrin, por deri mė sot, pėrveē thashethemnajės, askush nuk ka dhėnė ndonjė fakt nė kėtė drejtim: Asnjė prej miqve tė tij tė vjetėr, edhe prej atyre qė pak mbijetuan, nuk ka ditur tė thotė diēka konkrete pėr kėtė dimension tė tij. Mė shumė jehonė pati njė trakt i shkrimtarit Arshi Pipa i shpėrndarė kudo nė SHBA. Nga “VENERIADA” e Arshi Pipės: H. Po u ē’faj i kam atdheut?/ Pse ja dola Skėnderbeut?/ Shqipėria, unė tė bėra./ Unė, me vithet e gjėra! S. O bandill, tė lumtė bitha!/ Ajo i shpjegon tė gjitha./ Ē’duhen dituri e mend/ Kur njeriu ka fatin tėnd?

Bise.ksualiteti i Hoxhės
Sipas Barutit, nė fund tė viteve ’70 flitej pėr bise.ksualitetin e udhėheqėsit dhe identifikohen tregtarėt tiranas Ali Qorreliu (berber) e Dull Xhepa, qė bėjnė dylberin; i pari pushkatohet pa gjyq me grupin e Ambasadės Sovjetike (shkurt 1951), i dyti nė vitet e para pas lufte.

Gazetari amerikan, Pecer Lucas, nė njė libėr tė tijin me burime arkivore amerikane pėr Shqipėrinė nė vitet e luftės nazifashiste, vjen me konstatime erotike tė Enver H.. Nė numrin e madh tė misionarėve Lucas heq vetėm dy paralele: Enver Hoxha dhe Thomas Stefani, dhe flet pėr marrėdhėnie tė forta intime mes tyre.

Lucas shkruan se Hoxha dhe Stefani shkonin shumė mirė me njėri-tjetrin, ēka kuptohej lehtė, pasi Tomi mund tė shkonte dhe tė bisedonte me Hoxhėn nė ēdo kohė. “Nė tė vėrtetė ai kurrė nuk e lajmėroi atė paraprakisht. Tomi kishte njė marrėdhėnie tė mirė, tė fortė me Hoxhėn. Shumė tė fortė”, shėnon Lucas. Ai shton se Stefani ka qenė i vetmi oficer aleat me tė cilin Hoxha dilte nė foto vetėm pėr vetėm. Kur botoi librin, ishte i ftuar nė njė emision nė “News 24″, dhe i pyetur me kėmbėngulje pėr marrėdhėnien Hoxha-Stefan, Lucas, i zemėruar edhe me shqiptarėt qė nuk mundėn ta lexonin si duhet mesazhin e tij, do tė shprehej: “Enveri e Stefani flinin bashkė, bashkė flinin”.Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi