Forumi Zeri YT! » Shkencat Ekzakte » Turizėm - Arkiologji »
Voskopoja, njė cep i vogėl parajse nė Shqipėri

Share

avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 26th January 2008, 19:07

Ndriēimi i mbrėmjes praron ėmbėlsisht malet pėrreth. Bonbonet dhe rakia janė vendosur mbi tryezėn nė kopshtin me trėndafila, ku kanė zėnė vend mysafirėt qė i ka pritur ky fshat. Dhori Falo psherėtin, me buzėt nė qelqen e rakisė: - “Jam pėrfaqėsuesi i shkretė i njė fshati tė varfėr tė njė Shqipėrie tė varfėr qė shpresoj tė pėrparojė nė tė ardhmen”. Njeriu, qė mbush tė tetėdhjetė vitet vitin qė vjen, jep pėrfytyrimin e fshatit tė tij, Voskopojės, me njė paraqitje tė thjeshtė, por me njė pasuri tronditėse. Ėshtė njėri ndėr ata qė i njeh boll mirė orėt e lavdisė tė kėtij cepi tė vogėl nė fshat, njė vend malor pėr pushime dhe pėr t’u vizituar, nė fillim tė shekullit XVIII. Si shumė intelektualė tė brezit tė tij, Dhori Falo tregon kujtimet e veta nė frėngjisht, gjuhė tė cilėn e ka mėsuar nė liceun e Korēės, pak mė sipėr, por nė njė vend mė tė ulėt. Atje tirani i ardhshėm, Enver Hoxha, do te jepte mėsimet e frėngjishtes dhe tė moralit. Ndėrtesa kishte mbyllur dyert nė kohėn e pushtimit italian tė 1939-s. Dhe s’i hapi mė kurrė. Njerėzit vinin nga larg pėr tė thithur ajrin e pastėr e tė freskėt tė maleve tona. U ofrohej kafe, kishte njė park tė bukur, motoēikleta, magazina, njė skuadėr futbolli, njė rrugė si nė Europė. Kryetari i komunės ishte njė intelektual i shquar, qė kishte studiuar nė Stamboll”, - tregon Dhori Falo. – “Veēse nė Ballkan fati i njė qyteze ka ngjitje-uljet e tij. Voskopoja ishte shpallur, pėr njė kohė tė shkurtėr, Republikė autonome, nė vitin 1917! Dy shekuj mė parė, nė kulmin e lulėzimit, ishte njė kryeqendėr kulturore, njė qytet shumėkombėsh i pėrmendur pėr shkencėn dhe pėr artet, i pajisur me njė akademi tė famshme dhe me njė bibliotekė tė rėndėsishme. Ishte njė enklavė ortodokse nė zemėr tė Perandorisė otomane, ku numeroheshin njėzet e gjashtė kisha. Sot ka pesė, pėrveē njė manastiri, nė gjendje tė keqe.

Kujtesa e gurėve
Nė Voskopojė, jo larg nga kufiri maqedonas, tanimė kanė mbetur atje 300 banorė, bletė pėr mjaltė, dhi qė pėrdoren pėr tė nxjerrė djathin, disa lopė, njė ari nė kafaz, me emrin Lola, disa gomarė e disa mushka, kuaj pėr karroca tė vogla, por nuk ka traktorė. Ka mjaft hane dhe ndonjė hotel, por nuk ka mė magazina e dyqane. Rrugėt fshatarake qė gjarpėrojnė pyjeve kanė mbuluar rrugėt e hershme, qė ishin me kalldrėm. Nė Voskopojė kanė mbetur gurėt, me bollėk. – “Ne kėmi menduar se duheshin ndihmuar shqiptarėt qė tė ruanin kujtesėn e tyre, identitetin, pas asaj qė kanė hequr”, - kishte thėnė nė Paris Zhėnėvievė Galo (Gallot), qė drejton Institutin kombėtar tė trashėgimive (INP). – kėtė shkollė qė varet nga ministria franceze e Kulturės, njė qendėr e njė niveli tė lartė tė pėrtėritjeve (restaurimeve) dhe tė ruajtjeve (tė monumenteve tė kulturės,- p.).

Dhe iu vumė
udhėtimit...
Do tė na duheshin pesė orė pėr tė mbėrritur kėtu nga Tirana, me veturė, nė njė largėsi prej 180 kilometrash, pa u sorollatur fare gjatė udhės. Zyrtarė tė rinj, ndėrkaq, kishin bėrė disa zhvendosje. Ėshtė njė ditė feste. Bisedohet nė frėngjisht, nė italisht, nė greqisht, shqip, nė gjermanisht dhe nė anglisht; njė pėrzierje e denjė pėr kohėn e artė tė qytezės. Nė vitin 1760, fjalori i parė shqiptar, nė gjuhėn arumune, serbishte e greqishte, kishte dalė nga shtypshkronja e Voskopojės. Nė vitin 2005, do tė duhet t’i hyet jetėsimit tė njė pune pėr veprimtarinė e mbarė tė kantierit-shkollė tė pėrtėritjes sė kishės sė Shėn Thanasit.
Pėrurimi u bė me tri fjalime tė shkurtra. E kemi fjalėn pėr sesionin e dytė tė punimeve, me tė cilin u morėn nja tridhjetė veta gjatė njė muaji. Shoqata Trashėgimia pa kufij (PSF) ėshtė nismėtarja e kėsaj pune. Ajo u pėrpoq pėr tė gjetur specialistėt e parė, pėr tė pėrftuar financimet dhe nė vitin 2001 e shkroi emrin e monumenteve tė Voskopojės nė listėn e njėqind monumenteve mė tė kėrcėnuara tė botės, nė “World Monuments Watch”. PSF-ja u orvat menjėherė qė tė bindte Zhėnėvievė Galonė qė tė dėrgonte ata ndėr studentėt qė pėrgatiteshin pėr t’u bėrė ekspertėt e pikturave tė murit dhe tė afreskeve tė tjera tė rėnuara. T’u jepte mundėsinė kėtyre tė rinjve qė tė mundeshin, me pėrtėritjen e kėtyre veprave tė artit, t’i sillnin njė ballsam nė shpirt kėtij populli, qė nuk kishte pasur as tė drejtėn tė vizatonte thjeshtėsisht shenjėn e njė kryqi, gjatė dhjetėvjetėshash! Drejtoresha tėrė gjallėri e INP-sė, shefja e zbatimit tė kėtij projekti, nga ana e saj kishte vėnė nė lėvizje homologėt e institutit tė Romės dhe tė Maastrihtit, universitetin e Marburgut, si edhe disa historianė tė artit. Tė gjithė kėta iu vunė bashkėpunimit me Monumentet historike shqiptare dhe shpenzimet do tė mbuloheshin nga Komisioni europian.
Shėn Thanasi ėshtė vėndosur nė anė tė fshatit, i rrethuar nga varre tė krishterėsh dhe myslimanėsh. Nuk ka kambanore, as shenjat e dukshme tė njė kishe. Nuk duheshin lėnduar nė sedėr myslimanėt. Kjo ėshtė arsyeja qė kambanoret e kėsaj kishe, tė ndėrtuar nė vitin 1724, nuk duken, duke qenė tė mbuluara nėn njė ēati gri. Pėrbrenda kjo ndėrtesė, karakteristike e kohės pasbizantine nė kėtė krahinė tė Ballkanit, pėrshfaq ndriēimin e saj. Qė nga dyshemeja, - e gryer sė tepėrmi pėr tė fituar nė lartėsi, - gjer nė tavan muret dhe kubetė (kupolat), mbulohen nga pikturat e njė stili tė hijshėm, njė pjesė e tė cilave u kryen nė vitin 1745 nga dy artistė tė famshėm: Kostandini dhe Thanasi. Kėta vėllezėr tė njohur si “vėllezėrit Zografi”, paraqitėn mė vonė nė shumė kisha malin Atos. Nė muret e Shėn Thanasit rreshtohen koleksione shenjtorėsh e martirėsh, dėshmi e pėrhapjes kaotike tė krishtėrimit. Tė gjithė kėta martirė, tė cilėve u kishin prerė kokat, tė masakruar, tė gatshėm pėr t’u flijuar pėr njė fe qė po lindte, tė bėjnė tė kridhesh nė mendime.
Poaq domethėnėse ėshtė edhe galeria e jashtme qė paraqet skena tė Apokalipsit. Fytyrat e shenjtorėve shpesh janė tė dėmtuara rėndshėm. Por s’prish punė: Maksimilien Dyrani i njeh. Ky i ri i qeshur, qė jep mėsim nė Shkollėn e Luvrit dhe nė INP, dallon jetėn e secilit prej tyre sikur t’i kishte tė gjithė nė kujtesė. Janė shėn Premti, shėn Julia dhe i biri, Siri, Kostandini, Katerina e Aleksandrisė, Nabukodonozori...
Nxnėsit e restaurimeve dhe mėsuesit e dėgjojnė me vėshėt katėr dhe e ndjekin nė kishat e tjera tė Voskopojės, qė paraqesin tė gjitha, - me pėrjashtim tė njėrės, - tė njėjtėn cilėsi tė dekorit, por edhe dėmet po aq tė rėnda. Ia vlen tė fillohet pėr tė shpėtuar njėrėn nga kėto monumente, sė paku.

Kantieri-shkollė ndėrkombėtar
Nė mbarimin e ditės, fshatarėt mblidhen e bisedojnė nė kėmbėn e skelės sė ndėrtimit. Gjithė kėta shėnjtorė! Ata paksa i kishin harruar kėto pesėdhjetė vitet e fundit.
Na pėrkthen Viktor Sharra, - njė ish-gazetar qė kishte pasė punuar nė ministrinė e Kulturės, nė Tiranė dhe i kalonte vullnetarisht pushimet nė kantierin e pėrkthimeve. Flitet pėr pėrparimin e punimeve. Shqiptarė dhe francezė – kėta tė fundit pėrbėjnė pjesėn mė tė madhe tė grupit, - shpesh e kanė tė vėshtirė qė tė merren vesh. Punėt e ndėrlikuara tėrė pėrkujdesje nga ana e francezėve, me analizat klimaterike, fotografike, kimike, i hutojnė tė parėt. Kėta janė tė shqetėsuar mbi gjithēka pėr ngutjen. “Kėtu studentėt mėsojnė edhe se afresket mund tė bien sa hap e mbyll sytė”,- thotė si me gjysmėzėri Beatriēe dė Dyfori, kryetarja e PSF-sė, - fshati ka humbur edhe tri kisha, qė nga vititet 1960".
Sė fundi njė admirim tė madh zgjon qėndresa qė i kanė bėrė kėto monumente luftės dhe ligėsisė pushtetare, si djegieve tė shkaktuara nga bombardimet e italianėve gjatė Luftės II Botėrore, por edhe shndėrrimit nė depo plehrash kimike nga pushteti komunist. Pa llogaritur kėtu lėkundjet e truallit nga tėrmetet dhe dėmet nga lakuriqėt e natės. Duke mos i pasur mjetet dhe mundėsitė pėr t’i ruajtur si duhet, shqiptarėt bėnė ē’mundėn pėr tė dhėnė ndonjė ndihmesė, duke e pasur shqetėsimin vazhdimisht pėr to.
“Gjyshi im, Sali Butka, ishte nga njė vend kundėrshtar; ai ishte me austro-hungarezėt. Ishte njėri ndėr ata tė fundit qė i vunė zjarrin, nė vitin 1917, Voskopojės, paksa e prirur ndaj grekėve, siē e mendonte ai”. – thotė Yllijet Aliēka. Shkrimtari, qė punon pėr Komisionin Europian, tregon me njė humor tė kripur por edhe tė frikshėm, aventurat e kėtij gjyshi tė tmerrshėm i cili, sidoqoftė, mbetet si njė atdhetar i spikatur nė kujtesėn kolektive. Kur u plagos, ai e nxori njėrin sy me gisht, nga frika se mos qante nė gjumė po t’i nėnshtrohej anestezisė. – “Ishte nė Bari tė Italisė. Shkruan gazetat pėr kėtė”.
Voskopoja ėshtė bėrė njė vendkėrkim, si shumė vende tė tjera ku bėhen gėrmime. Siē ka hapur kufijtė, Shqipėria ka hapur edhe nėntokėn e saj. Arkeologė tė Shkollės franceze dhe tė asaj athinase kanė sjellė dashamirėsisht nga kryeqyteti i Greqisė disa litra tretėsish (solventesh) pėr kantierin e Shėn Thanasit. Tė gjitha kėtu janė tė ndėrlikuara. Prodhimet, skelat, veglat elektrogjene. Vetėm mikpritja nuk mungon.

Po pritja e tė huajve nė kėtė fshat?
-”Ėshtė e mrekullueshme, - zhotė Astrit Zėre. Prej pesėmbėdhjet vitesh ky njeri e zmadhoi shtėpinė e tij pėr ta bėrė si njė hotel tė lezeēėm turistik. Kryeplaku Dhori Falo vėshtron kėtė hapje tė fshatit tė tij me njė optimizėm tė pėrmbajtur. Ai ka parė e vuajtur shumė, pa dyshim. Nėn komunistėt ai ka pasė qenė i pėrndjekur, siē thotė edhe vetė, pa hyrė nė hollėsira. I ati, kryeredaktor i njė gazete pro mbretit Zog, u vra nga komunistėt. Atij vetė nuk i dhanė tė drejtėn pėr tė ndjekur studimet, pas liceut. Ishte mėsues i matematikės, para se tė degdisej, pėr njėzet e katėr vjet, nė shkollėn e Voskopojės. – “Kėto kisha ishin tė rėndėsishme, - pėrfundon ai - dhe jo vetėm pėr ortodoksėt, por edhe pėr myslimanėt qė vinin atje, meqė mungonin xhamitė, jo vetėm nga Korēa, por edhe nga vende tė tjera. Ato flasin pėr vlerėn dhe pėr traditėn e popullit shqiptar.

Botuar ne:
“Le Monde 2”
Vjeshte 2005Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi