Forumi Zeri YT! » Mė pranė njėri tjetrit » Diskutime shoqėrore »
Sa e njohin shqiptarėt kombin dhe njėri-tjetrin?

Share

avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 12th April 2008, 14:10

Po flitet shumė pėr ribashkim kombėtar, diku me spekullime e demagogji, e diku me dėshirė tė pastėr. Por a e njohin shqiptarėt njėri-tjetrin? A e njohin Shkodrėn, Kukėsin, Ulqinin, Plavėn, Gucinė, Prishtinėn, Gjakovėn, Pejėn, Prizrenin, Preshevėn, Shkupin, Tetovėn, Kėrēovėn, Manastirin, Janinėn, Korēėn, Beratin, Tepelenėn, Pargėn, Prevezėn etj etj?
Se ribashkimi duket i vėshtirė kur njė pjesė e mirė e shqiptarėve nuk njohin shqiptarėt e tjerė, dhe nisen me paragjykime ndaj tyre duke u kapur te propaganda sllave e greke.
Kam njė javė nė Tiranė, dhe mė kanė zėnė veshėt lloj-lloj ēmendurish, si tipit: I urrej kosovarėt, nuk i dua "maqedonsit" (term qė disa ndyrėsira pėrdorin pėr shqiptarėt nė FYROM), ēamėt e poshtėr duan tė na prishin vllazėrinė me grekėt, lalucė tė urryer, kuksianė tė poshtėr, etj etj.
Dhe ma merr mendja qė persona tė tillė, nuk kanė marrė mundimin tė dalin jashtė qendrės sė Tiranės, megjithėse kanė para pėr tė shėtitur nė Athinė, Beograd, e lloj-lloj shtetesh.
Kam takuar plot tė rinj kėtu nė Tiranė, qė nuk kanė qenė asnjėherė nė Kosovė, ose nė pjesėn Shqiptare nė FYROM, bile kishte nga ata qė kishin qenė nė FYROM, dhe njihnin njė tufė me sllavomaqedonas, por nuk njihnin asnjė shqiptar nga FYROM, dhe mendimet rreth shqiptarėve aty i mbėshtesnin dhe ndėrtonin sipas atyre qė u kishin thėnė sllavomaqedonasit. Ose ke shumė qė nuk kanė qenė as nė ndonjė qytet tjetėr pėrveē Tiranės e Durrėsit, dhe pastaj ndėrtojnė dhe u lindin lloj-lloj mendimesh tė kėqija rreth bashkėkombasve tė tyre.

Ne duhet tė propagandojmė me tė madhe takimet mes shqiptarėve qė kemi mbetur nė shtete tė ndryshme. Pa e njohur njėri-tjetrin, nuk mund as tė bėhemi atdhetarė, e as tė ribashkohemi. Duhet qė tė gjitha shkollat ku ka shqiptarė, ta kenė me detyrim tė paktėn njė udhėtim nė vit nė zonėn shqiptare nė Mal tė Zi, nė Kosovė, Preshevė, zonėn shqiptare nė FYROM, dhe nė Ēamėri.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 5th March 2016, 08:51

Shqiptaret per para shesin nenen edhe motren Smile jo me kombin e vetenShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 10th March 2016, 22:02

Shume e vertet Black, duke u nisur dhe nga zhvillimet e fundit ne politiken shqiptare ku politikanet tane zgjedhin partine ne vend te shqiperiseShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i mirėnjohur
Anėtar i mirėnjohur

Posted prej 10th March 2016, 22:25

kush lexon histori meson per shqiperine dhe per shqiptaret ,saper njeri tjetrin jemi deshmitare te nje realiteti dy kontrastesh ne shqiperi nje realitet i te pasurve dhe nje i te varferveShiko profilin e anėtarit


#5

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi