Forumi Zeri YT! » Rubrikat » Shtypi - Aktualitet »
Mirela Kumbaro: Shqipėria, njė fshat i madh ku kemi fatin e keq tė jetojmė

Share

avatar

Posted prej 29th January 2016, 00:52Ministrja e Kulturės, Mirela Kumbaro, e ftuar nė emisionin "Shih programin" tė gazetarit Enkel Demi nė TVSH, e ka cilėsuar Shqipėrinė njė "fshat tė madh, ku pėr fat tė keq jetojmė".
Shqipėria vėrtet mund tė jetė njė vend ku jetohet keq, por e thėnė kjo nga njė ministre, ngjan si kapitullim edhe i qeverisė ndaj gjendjes sė vėshtirė qė po kalojnė qytetarėt shqiptarė. Mė shumė akoma, duket si njė legjitimim i asaj qė kryeministri Rama po mundohet ta fshehė prej kohėsh, ikjes masive tė shqiptarėve drejt perėndimit.
Ministrja Kumbaro mund ta quajė veten vėrtet fatkeqe qė i ka rėnė tė jetojė kėtu dhe mbase mendon se do tė meritonte njė vend ku e ku mė tė mirė se Shqipėria, por sa fatkeqė mund tė ndihen ata shqiptarė qė drejtohen nga njė ministre qė e quan fatkeqėsi qė jeton bashkė me ta.
Ja se ēfarė ka thėnė Kumbaro kur ėshtė pyetur nga gazetari pėr ēmimin qė iu dha librit "Vrima":
 
Ju e dhatė vetė ēmimin pėr librin “Vrima” dhe kėtu u bė nami apo jo?
"Nuk u bė nami pėr botimin e plotė tė veprės sė De Radės qė u bė pėr herė tė parė nė Shqipėri, e kuruar nga dy profesorėt arbėreshė, Mandala dhe Altiomari, ndėrkohė qė ia vlente tė bėhej nami, sepse ishte njė botim me vlerė. Nga ana tjetėr u bė ngjarje, pėr ēmimin “Lumo Skėndo”, njė ēmim i cili ėshtė dhėnė nga Biblioteka Kombėtare dhe ėshtė ēmim bibliofilie, qė do tė thotė ėshtė ēmim pėr libėrlidhjen mė tė mirė tė librin. Unė sapo kam marrė detyrėn i kam dhėnė fund njė historie qokash, si kanė qenė ēmimet vjetore tė letėrsisė, aq sa edhe kur ka patur libra me vlerė kritika ėshtė tretur, sepse e kanė dominuar llafet e historitė e fshatit tė madh, ku pėr fat tė keq jetojmė. Ndaj unė i reduktova nga dhjetė ēmime nė dy tė tillė, me juri krejt tė pavaruar nga Ministria e Kulturės. Ēmimin “Lumo Skendo” Ministria e Kulturės ia kaloi Bibliotekės Kombėtare, e cila ka dhe ekspertė tė libėrlidhjes".lapsi/alShiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi