Forumi Zeri YT! » Shkencat Ekzakte » Turizėm - Arkiologji »
Berati mes 10 vendeve tė shenjta nė botė /FOTO

Share

avatar

Posted prej 29th January 2016, 01:27Ka disa vende nė botė, nė tė cilat ndjehet lidhja me hyjnoren dhe qė kanė njė fushė energjike tė fortė, ku njerėzit e ndjeshėm shohin ėndrra tė ēuditshme gjatė natės. Vende tė tilla i japin pėrgjigje pyetjeve shumė tė vjetra, ndėrsa bėjnė qė energjia tė ndjehet ne njė nivel mė tė lartė shpirtėrorė. Berati ėshtė njė prej tyre.
Rila nė Bullgari, ėshtė njė nga qendrat mė tė njohura tė energjisė nė botė dhe veēanėrisht zona pėrreth liqenit me tė njėjtin emėr.
Machu Picchu nė Peru, njė qytet i veēantė i ndėrtuar mes Andeve, ėshtė nė gjendje t’u japė njerėzve tė jetojnė njė ndjesi, qė nuk i pėket botės sonė.
Socotra eshte nje arkipelag prej kater ishujsh ne oqeanin Indian. Energjia spirituale ketu, lidh shpirtin njerezor direkt me kozmosin, ndersa vendi i izoluar ka bere qe gjallesa te rralla e te vecanta te marrin jete.
Pllaja Uluru nė Australi e vendosur nė qendėr tė shtetit kontinent,  ėshtė e njohur pėr burimin e saj tė energjisė dhe shumė histori tė lidhura me legjendėn, qė thotė se nėse njė person shkon pėrmes pllajės, arrinė tė ketė vizione spirituale.
Ishulli Lindor, ėshtė vendi mė i izoluar nė botė, por qė ėshtė shtėpia e statujave tė mėdha, pėr tė cilat shkencėtarėt nuk kanė ditur tė japin pėrgjigjen: kush i ndėrtoi? Aty mendohet se gjendet edhe guri qė mban sekretin e universit.
Belintashi i Shenjtė ndodhet nė Bullgari dhe krijon njė nga zonat mė tė forta tė energjisė nė Europė,  ku qindra njerėz dėshmojnė pėr fenomene tė vazhdueshme paranormale.
Berati nė Shqipėri pėrfaqėson njė kombinim tė kulturės sė lindjes dhe asaj perėndimore duke qenė njė thesar i historisė sė Shqipėrisė dhe harmonisė mes besimit dhe kulturės. Nė Berat njerėzit pėrjetojnė eksperienca dhe energji shėruese shumė tė forta. Sot, pėrtej mureve tė qytetit tė ndėrtuar nė shekullin III, jetojnė ende njerėz qė nuk besojnė tek sėmundjet dhe e bėjnė kėtė vend unik dhe autentik.
Stonehenge ėshtė monumenti mė i famshėm megalitik nė botė, ndoshta i dedikuar diellit dhe qė funksionon si njė observator i lidhur me kultin dhe performancėn ekonomike tė popullsisė.
Piramidat e Bosnjės, tė cilat janė edhe mė tė vjetra se Piramidat e Egjiptit kanė mbajtur nėn vete dhoma tė nėndheshme dhe liqene te vegjėl tė kaltėr. Ata i quanin ujėrat e jetes, sepse pastronin trupin dhe sėmundjet zhdukeshin.


Shiko profilin e anėtarit


avatar

Posted prej 29th January 2016, 01:29Shiko profilin e anėtarit


avatar

Posted prej 29th January 2016, 01:30

Shiko profilin e anėtarit


#4

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi