Forumi Zeri YT!identifikimi

Zeri i çdo shqiptari ne internet


Citate dhe shkrime për dashuri..

Share

descriptionVazhdonCitate dhe shkrime për dashuri..

more_horiz
Këtu mund të shkruajm shkrime të juajat apo të huazuara...

Histori e dhimbshme,lexojeni
-E do?!
-Po!
-Pse u ndate?
-Sepse ai nuk po ndjente si me pare!
-Pse keshtu?!
-Se kam iden.
-A u zhgenjeve?
-Po shummm.
-E urren me siguri tani?
-Jo nuk e urrej,e s'do e bej kurre.
-Pse?!
-Sepse kur perpiqem ta bej,me mbushen syte me lot e kuptoj qe e dua shum
-A te ka mar malli?
-Shummm!
-Pse nuk i flet atehere?
-Sepse nuk dua ta bezdis me,dashurine time.
-Cfar kujtimi te dhemb me shum kur e kujton.
-Bisedat qe beja me te.S'do i harroj kurre..
-Cfar ndjen ti per ate?!
- MALL...SHUME MALL...

XXXX

descriptionVazhdonRe: Citate dhe shkrime për dashuri..

more_horiz
Burrat gjithnjë duan të jenë dashuria e parë e një gruaje, ndërsa gratë duan të jenë romanca e fundit e një burri.

descriptionVazhdonRe: Citate dhe shkrime për dashuri..

more_horiz
E di, une jam mire..!
Nuk kam gjetur askend qe te te zevendesoj dot ty, nuk kam gjetur askend qe ta dua ashtu sic te dua ty, po gjithsesi jam mire...
I kam pritur keto dite me padurim dhe me ne fund erdhen..!
Ta dish qe jam me e qete kur s'te mendoj, kur s'te shoh, edhe pse ndonjehere me merr shume malli, por e ndjeje qe jam mire.
Mbaj mend ato ditet qe ne c'do frymarrje nuk te lija pa te menduar, ato dite qe me lije pa gjume, ato dite kur me terhiqte zeri, biseda jote... por edhe kur flija me hyje ne endrra, te pakten c'mallesha, shikoja fytyren tende te bukur qe kaq shume e doja.
Por ato dite iken, mgjithate une jam mire...
Pervecse ne ato momente kur permendet emri jote dhe kur te mendoje... por ne pergjithsi une jam mire...
Shpresoje qe dhe ti te jesh mire tani!!xxxx

descriptionVazhdonRe: Citate dhe shkrime për dashuri..

more_horiz
E dashuruar si sot do të mbetem pas teje përgjithmonë. Dhe nëse kam lënë diçka tek ti, një ndjenjë të vogel dashurie apo respekti, të lutem mbroje, mos e fshij nga kujtesa jote. Unë do të dua deri në përjetësi vetëm ty dhe këtë fjalë do ta mbylli brenda në shpirtin dhe kurrë s'do ta tradhëtoj veten time. Nësë do të më marr malli për ty do ta gjej, ta shuaj në skutat e kujtimeve të mija që i ruaj të pastra....xxxx

descriptionVazhdonRe: Citate dhe shkrime për dashuri..

more_horiz
Dashuria eshte semundje dhe iluzion kur je larg.

descriptionVazhdonRe: Citate dhe shkrime për dashuri..

more_horiz
Mos e lexo këtë shkrim nëse të duket i gjatë!

Ti e din shumë mirë çfar ndija unë për TY,.... ...
Vetëm imagjino, i dashur, dashurinë e madhe të humbur ...
Imagjino dashurinë time! Paramendo se këto vargje janë vetëm për Ty!
Përse?
Ajo dhemb .. dhemb kur dëgjojë (lexoj)emrin tënd ...
dhemb kur të,,shof'' .. nguliti thonjtët në gjoks...mundohem t'a ndaloj zemrën mos të rrah... në mendjen time një ndjenë e panjohur ...dhemb koha që mbeti e mbyllur përgjithmonë në ne ..
Dhemb koha...kur ,,flenim'' të përqafuar, shum të kam dashur ..
Pse lejove të ndodhë? ...
Në ndjenjat e mia më të thella Ti ishe më shumë se një mik, ..dashuria e jetës sime ...( ani që pak më ndryshe nga ajo çfar duhej të ishte)
Lotët rrjedhin, duke rënë në këtë shkrim të varfër,
Në regjimin e pasionit dhe injorancës ofshaj nga thellësia e zemrës, oh virtyti im i humbur!
X....vështirë do mund të bëjë pa ty ...

E vetmja gjë që mund të bëj...Të shkruaj një poemë të mirë për Ty..
Doja të më duash të përqafohemi, ,
Do të doja të lundrojë në një ëndërr pafund, dhe të lundrojmë për në pikën e pafundësis,( ani që vetëm imagjinatë).....
Dhjetori ishte ... Së shpejti bora ..
Perëndia ... , më fal për gjithçka që kam premtuar ndonjëherë ...
Më mungon shumë X....E vetmuar jam , duke qarë ...dhe shkruar për Ty për ne...Ti as nuk do të lexosh këto rreshta ....
Pse jam duke e bërë këtë?
Eh sikur të paktën të më degjoje.. X ....

descriptionVazhdonRe: Citate dhe shkrime për dashuri..

more_horiz
Nga gjithçka e përjetshme, afatin më të shkurtër e ka dashuria

descriptionVazhdonRe: Citate dhe shkrime për dashuri..

more_horiz
Letër engjëllit tim....

Do të doja ta jap shpirtin timtë futesha në thellësitë e oqeanit të dashurisë,të më mirrnin uraganet nga kjo botë,s'dua të jetoj në burgun e vetëmisë...
Kamë uri për buzëqeshjet tuaja që m'i falje sa herë që i kërkoja,çdo gjë ishe për mua..sikur edhe një copë nga qielli nëse do ta dëshiroja do ma dhuroje...
Zemra është zhytur në ëndërr,megjithatë unë shoh se të kam diku ku vështrimi yt.... dëshirë e madhe panjollë ...i kërkonë gjurmët tona.
Nuk mund të thërras, shqyej qiellin,kjo nuk mund të jetë dashuri pa ndjenjë.
Dashuria ime dhe zëri im për ty është kënga vetë, ...më duket që të dëgjojë i ringjallur dhe i zgjuar....por...nuk kam asnjë ide se pse?
Asgjë në këtë jetë nuk është ashtu siç duhet,me përjashtim të ëndërrave në krahët e tu....pse o trishtim,ma more dritën time?
Ngushëllim kërkojë tek perëndimi i diellit,pse je ra në tokë pa mua, tani unë pyes veten!?
Pse jeta nuk të ka ruajtur për mua,për të shërbyer ty, e jo të tretem,shumë dashuri kishim mes vete, ti e din se është një pjesë e imja me ty....

descriptionVazhdonRe: Citate dhe shkrime për dashuri..

more_horiz
Dashuria lind nga besimi,jeton nga shpresa por vdes nga meshira.....
Dashuria e vertete eshte si zane,shume flasin rreth saj,dhe shume pak e kane pare ate...

descriptionVazhdonRe: Citate dhe shkrime për dashuri..

more_horiz
Kur filluam të ishim Ne....

Kur ndaluam të shofim ëndrra në të cilat ishim unë dhe ti,e jo Ne dhe Ju ??
Sytë ende plot gjum' ndritshëm shkëlqenin ditët e ardhshme ...
Kur ndaluam ëndrrat që nuk ishin një distancë e rëndësishme për ne, nuk kishte mjegull, as retë e shiut të cilat përhapeshin shpesh sipër dëshirave tona nuk na pengonin...athua u harruam?
E merrnim ditën sikur të kishte ardhë vetëm për ne, dhe orët ishin vetëm për shkak se ne do të shkojmë më ngadalë, me orar të plotë,buzëqeshje dhe ëmbëlsi ajo ishte përditshmërija jonë......
Ne jetonim afërsinë, shpikësi ishte në thellësitë e veta, në një pëshpëritje me buzë........

Një stol që ishte i yni, është zhytur në psherëtimën tonë, plot dridhje ... dhe dashuri.

Ndoshta edhe tani i lëshon ngadalë në qiell ofshamët...Nuk i dëgjoj unë as Ti,sepse u bëmë NE...

Kur u bëmë NE, na ndau në botët e veçanta të mendimit, dyshime, akuza?
Kur?
Në atë që ishte një moment....na u zhduk besimi tek vetja dhe ajo që kemi krijuar në momente sikur dy shpirtra që donin të bëheshin një, duke mos ditur se fati do veprojë ndryshe ...
Pse u bëmë NE?
Unë nuk kam përgjëje,po Ti?
Po stoli do të tregoj athua?


Thjesht....një meditim i çastit......

descriptionVazhdonRe: Citate dhe shkrime për dashuri..

more_horiz
Vdekja nuk mund të vdesë.....

Të doja.. kurrë askend aq sa ty.Isha e gatshëme për çdo gjë, të sakrifikojë .E tani shpenzojë vetëm ditët e mia, zemra është e gjallë por e plagosur, tani unë mendoj se dashuria është vetëm një shaka pa kripë.Shpirti yt më ,,tradhëtoj'' tashmë, por unë ta fala, duke besuar se çdo gjë do të jetë më mirë, por tani për këtë besim nuk kamë fuqi.Mua vetëm një gjë mu bë e qartë, por shumë vonë,gjithçka është e humbur, shpirti mbeti i lënduar, trupi kalbet, zemrës i sjellë vetëm vuajtje.Dua t'a dijsh që zemra ime ngeli tek Ti,madje edhe në qoftë se më vrasin mua ajo do ,,shpëton'', ... Megjithatë unë kam qenë prej kohësh e vdekur përgjithëmonë.....Si përfundim e them:

-S'e vdekja nuk mund të vdesë ...

descriptionVazhdonRe: Citate dhe shkrime për dashuri..

more_horiz
Asnje knaqesi nuk eshte me njerezore sesa ajo e dashurise , asnje nuk eshte me e afte per t'a humanizuar njeriun. Por, dashuria si dhe arsyeja , nuk njeh gjysma... Ne nuk duam pregjysme.

Erich Fromm

descriptionVazhdonRe: Citate dhe shkrime për dashuri..

more_horiz
Eshte me e preferueshme te kesh dashuruar dhe ta kesh humbur
dashurine, se sa te mos kesh dashuruar kurre.


Lord Tennyson

descriptionVazhdonRe: Citate dhe shkrime për dashuri..

more_horiz
Dashuria eshte triumfi i imagjinates mbi inteligjencen.

descriptionVazhdonRe: Citate dhe shkrime për dashuri..

more_horiz
Udhekryq...ndodhemi te gjithe ne udhekryq,ne cdo hap qe hedhim takojme kryqezime,pengesa te kapercyshme apo jo,te veshtira apo te lehta. Ndodhemi ne kryqezim sa here marrim vendime,sa here kerkojme te flasim,sa here perpiqemi te jetojme. 
Udhekryq jeta jone,mendimet tona,ndjenjat. Dashur pa dashur fusim veten ne kryqezime rrugesh sepse qenia njerezore eshte e krijuar per te qene kurioze. Thjesht e kemi te veshtire te ecim drejt,te ndjekim rrugen tone. Duam te provojme cdo sfide,behemi kurioz per cdo rruge te re qe njohim apo rrugica. Futemi ne ate rruge dhe pasi provojme te dalim kuptojme se jemi pjese te nje kurthi. Jeta na ka ngritur kurth dhe e kemi te veshtire te dalim prej saj,ndonjehere dhe te pamundur. Biem lehte pre e kurthit. Jeta na rezervon ato lloj surprizash qe nuk i presim,qe nuk i mendojme. 

"Te tjere duam,te tjere na duan e me te tjere perfundojme"

Edhe kjo eshte nje udhekryq. Udhekryq ndjenjash...Sepse ndonjehere duam njerezit e gabuar dhe nuk veme re ato te duhurit qe na rrine afer dhe na duan vertete. Sjemi ne gjendje te kuptojme se ai qe na rri me afer eshte pikerisht ai qe na do ne heshtje dhe na do vertete,pa mashtrime. Ai esht aty gjithmone duke pritur qe ti ta vesh re,por kjo nuk ndodh se ti je e zene duke dashur njeriun e gabuar. Keshtu,ai lodhet nga ajo pritje aq e lodhshme dhe iken,largohet duke te lene te perfundosh me dike te panjohur. Me vone ndoshta diku do degjosh se dikush te deshi marrezisht,por do te jete teper vone te kthehesh mbrapa.
Keshtu humbim ne rruget e jetes,keshtu mbesim pre e kurtheve te saj,mbesim ne ate labirint ndjenjash,mendimesh dhe vetem ai qe tregohet me i zoti arrin te gjeje rrugedalje. 


Ne udhekryq nuk ka miq,as shoke,as familjare,ska asnjeri. Te gjithe jemi vetem kur mbesim ne labirintin e jetes. Aty largohen te gjithe duke te lene ty vetem ta gjesh rrugedaljen prej atij vend,prej asaj rruge ku ke hyre. Te lene vetem,madje disa te kerkojne dhe llogari,disa te bertasin,te ulerasin sepse ske plotesuar nje apo disa nga tekat e tyre. Qetesohu,kshu ndodh gjithmone!
Njerezit kerkojne dhe kerkojne e shume pak japin. Njerezit jane vampire qe e vetmja gje per te cilen mendojne eshte te thithin sa me shume gjak e jete nga jeta e trupi jot.

Sepse....

Ne udhekryq te gjithe jemi vetem....xxxx

descriptionVazhdonRe: Citate dhe shkrime për dashuri..

more_horiz
Cili nga ne nuk e mban mend heqjen e fleteve te nje luleje per te kerkuar dhe luftuar kunder dyshimit te tmerrshem per dashurine ose personin qe dashurojme???

descriptionVazhdonRe: Citate dhe shkrime për dashuri..

more_horiz

Kujtimet...


Eh,kujtimet...jane copeza letrash,fjalesh,veprash,momentesh. Jane ato copeza momentesh te gezuara apo te hidhura,te vetmet te cilat pavaresisht cdo gjeje qe ndodh mbesin aty,me ty. Jane te vetmet te cilat te perkasin pavarsisht gjithckaje,pavaresisht deshires se cmendur qe ke ti flakesh tej,bashke me cdo gje te ikin dhe ato...por jo,ato jane me kokeforta se ti,rrine aty si per te te denuar me cdo gje te bukur apo te hidhur qe ke kaluar.
Kujtimet,kto copeza momentesh te cdo stadi te jetes,mbesin te dokumentuara ne ate cep te mendjes tende. Ato nuk zhduken asnjehere,mund ti harrosh per nje moment,mund ti thuash vetes mos kujto me,por ama ato nuk ikin asnjehere. Jane aty gjithmone. 

Ato te torturojne e shpesh te shtyjne te ndjesh urrejtje per njeriun me te afert,shpesh te detyrojne t'u rrish besnike dhe te mos i lesh menjane,por te ecesh krah per krah me ta e te qendrosh krenare para atyre qe te bene t'i perjetoje ato kujtime. Shpesh qendrojne ne ate cep te mendjes tende si i bukuri shejtan duke te peshperitur cdo moment ne vesh se duhet te denosh ato qe te bene te vuaje,te kishe ato kujtime te hidhura. Shpesh te kujtojne se si ka qene femijeria jote,si ke vrapuar duke gjetur nje cep te dhomes per te qare vetem pa te pare askush. Shpesh te bejne te kujtosh ate qe dikur te bente te lumtur e tani nuk eshte me.


Kujtimet jane copezat e mendjes te cilat vijne si sekuenca filmike duke shkaktuar dhimbje,mall per dike qe dikur ke kaluar aq bukur dhe qe papritur e humbe. Kujtimet jane si djalli qe te peshperisin ne vesh e shpesh per te harruar e mos degjuar me peshperimat e "djallit" zhytesh ne alkol,ne duhan apo droge. Per te ikur larg realitetit,per te zhdukur kujtimet dhe dhimbjen qe shkaktojne strukesh ne cepin e nje lokali ku e vetmja gje qe ben eshte te pish pa fund,aq sa te harrosh dhe kush je.

Por....

Kujtimet jane ato copeza jete ku ke kaluar bukur. Jane ato momente te fotografuara ne ditet e tua me te bukura. Jane fotot qe i ruan ne albumin me te bukur te mendjes tende,i ruan me fanatizem dhe sa here qe ulesh ne dritare duke pare yjet e henen e bukur,i hap duke kujtuar ato momente te bukura. Hap fotografite me vendet ku ke qene,me njerezit qe ti kane bere ato momente te paharrueshme apo me momentet qe nuk harrohen lehte ne jete. Jane momentet kur mbaron klasen e pare dhe sheh syte e prinderve qe shkelqejne e ndihen krenare teksa te degjone duke recituar. Jane momentet kur feston ditelindjet dhe pervec zemres te mbushur plot,jane dhe dhuratat qe mbushin dhomen tende bashke me njerezit e dashur. Jane momentet kur mbaron gjimnazin dhe hyn ne fazen e femijes se rritur tashme. Kur merr diplomen e gjimnazit dhe perseri syte e tu bashkohen me ate te prinderve duke pare se ato jane perseri krenare per ty. Te puthin ne balle dhe te urojne fat ne hapin e ri qe do hedhesh ne jete. Jane momentet kur ti fillon punen e pare,ngrihesh ne mengjes dhe jane prinderit ato qe te urojne fat ne diten e pare te punes. Jane momentet kur fejohesh,martohesh dhe prane ke njerezit me te rendesishem e qe mbushin jeten tende. Ato te japin bekimin dhe ndihen krenare qe e kane permbushur me sukses misionin e tyre ne jete. Momenti kur ti fillon jeten tende,kur ne krahe ke femijen tend dhe kupton se aty ke filluar misionin tend. Aty po fillon jeta jote e vertete. 

E kur plakesh duke pire kafen me ate te cilin e fillove kete mision,ndan me te kto kujtime te bukura dhe me buzet e rrudhura formon nje buzeqeshje aq te kendshme sa edhe pse syte po humbin shkelqimin e tyre,japin nje drite te zbehte si per te thene se kujtimet,ato te bukurat japin jete dhe permes vdekjes.

Kujtimet....

Ah,kujtimet.....

Kujtimet bien tani si gjethet e vjeshtes,bien per disa caste per te filluar perseri pas pak kohesh. I forte eshte ai qe di te perballoje fuqine e tyre dhe ti beje balle pa rene pre e kurthit dinak te tyre....
Kujtimet jane thesari i perjetshem i zemres!!xxxx

descriptionVazhdonRe: Citate dhe shkrime për dashuri..

more_horiz
Çdo ndjenje ka gjuhen e vet qe i pershtatet dhe te perdoresh gjuhen e nje ndjenje per diçka tjeter, do te thote te maskosh mendimin qe ke.

descriptionVazhdonRe: Citate dhe shkrime për dashuri..

more_horiz
Dashuria nuk ka te beje me atë çfarë ti pret te marrësh, ajo ka te bëj me atë qe ti do të japësh- e cila është gjithçka

descriptionVazhdonRe: Citate dhe shkrime për dashuri..

more_horiz
Te duash,do te thote te kalosh cdo dallge te jetes si nje serfist profesionist mes dallgesh te fuqishme te nje deti te trazuar.

descriptionVazhdonRe: Citate dhe shkrime për dashuri..

more_horiz
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi