Forumi Zeri YT! » Shkencat sociale » Filozofi dhe Psikologji »
Profil pėr Shtjefėn Gjeēovin " Gur i shenjtėruar i Shqipėrisė "

Share

avatar

Posted prej 3rd February 2016, 23:40

Mbi 100 vjet mė parė, nė vitin e trazuar 1913, tre burra tė kombit shqiptar si Gjergj Fishta, Faik Konica dhe Shtjefėn Gjeēovi do tė uleshin nė famullinė e kėtij tė fundit, nė Gomsiqe tė Mirditės dhe pėr njė natė tė tėrė do tė shikonin pasuritė intelektuale dhe materiale tė tij. Konica vinte nga metropolet e Londrės, Parisit etj. nė Shkodėr gjithė-gjithė pėr dy javė. Me propozim tė Fishtės, pas 7-8 orė rrugė maleve do tė mbėrrinin tek shtėpia e Gjeēovit. Do tė shihnin aty qė nga thesaret folklorike, kanunin e maleve e deri tek gjetjet arkeologjike tė At Shtjefėnit. Tė dy qė nga ajo kohė dhe mė pas do tė ruanin njė respekt tė jashtėzakonshėm pėr Shtjefėn Gjeēovin, si shkencėtar, shkrimtar, publicist, arkeolog, folklorist, teolog etj., por mbi tė gjitha si atdhetar. Pas njė Naum Veqilharxhi, Hasan Tahsini, Pashko Vasa tė brezit tė parė tė rilindasve, pas njė Naim e Sami Frashėri tė brezit tė dytė, do tė vinte brezi tretė i rilindasve ku pėrfshiheshin dhe Ibrahim Temo e Dervish Hima, Fan Noli e Faik Konica, Gjergj Fishta e Shtjefėn Gjeēovi.

“Instituti shkencor” gjeēovian do tė punonte me kapacitet tė plotė nga viti 1899-1905 nė Laē Sebaste tė Kurbinit (qyteti Laē i sotėm) dhe nga 1907-1914 nė fshatin Gomsiqe tė Mirditės; pra pėr rreth 15 vjet ai do tė shkruante shumicėn e veprės sė tij qė ne sot e njohim po dhe s’e njohim mirė sepse mungojnė studimet e mirėfillta si pėr tė nė pėrgjithėsi, pa le tė flasim pėr fusha tė veēanta. Pėr Gjeēovin ende nuk ka dalė njė studiues si pėr Ndre Mjedėn qė tė shkruajė gjerė e gjatė pėr tė. Mund tė shkruhen jo dymbėdhjetė vėllime pėr jetėn e veprėn e tij, por dyfishi. Krijimtaria, materialet e grumbulluara prej tij, letėrkėmbimi, dokumentet pėr tė etj., ruhen nė arkivin e shtetit shqiptar, nė bibliotekat e Shqipėrisė e tė Kosovės, nė arkivat e Beogradit, Vjenės, Romės, Vatikanit e gjetkė. Gjeēovi ėshtė njė figurė poliedrike qė dinte mė sė paku tetė gjuhė, njė njeri enciklopedik qė u mor me shumė fusha tė dijes ndaj pėr tė nevojitet tė bėhen studime tė gjithanshme.

Do tė ndalem pak pėr Gjeēovin si filozof. Nė gjithė sa ėshtė shkruar deri mė sot pėr tė, ky aspekt anashkalohet ose ta themi mė shkoqur pėr dimensionin filozofik nuk thuhet pothuajse asgjė. Numėrohen njė mori anėsh tė tij si atdhetar, arkeolog, etnograf, folklorist, gjuhėtar, pėrkthyes, teolog etj. Por pėr kėtė anė themelore tė tij, duke qenė figurė pak e rrahur, e palėvruar mirė, askush nuk e pėrmend ose del fare fare pak kalimthi, aty kėtu nėpėr tė, si pikėpamje filozofike dhe kjo krejt rastėsore. Gjeēovi ka qenė filozof si nė kuptimin e antikitetit, pra si dijetar, ashtu dhe atė tė sotėm, si filozof i mirėfilltė. “Miqėsia” e Gjeēovit me filozofinė fillon qė nė kolegjin e Troshanit pėr tė vazhduar gjithė jetėn. Raportet e Gjeēovit me tė duhet t’i shohim nė tre plane: si nxėnės, si mėsues dhe si hulumtues. Po tė nisemi nga natyra e kontakteve tė tij me filozofinė do tė themi se ato janė tė ndryshme. Si nxėnės dhe student nė shkollat e ndryshme qė ai kreu, Shtjefėni studioi filozofinė nga ajo antike e deri tek iluminizmi. Si pedagog ai dha mėsim nė vende tė ndryshme, sipas trajektores sė jetės qė pati, por si mėsues filozofie duhet tė pėrmendim sidomos Troshanin dhe Shkodrėn. Gjeēovin duhet ta kemi parasysh edhe si hartues veprash filozofike. S’duhet tė harrojmė edhe aspektet botėkuptimore qė dalin nga veprat jo filozofike si letrare etj. At Shtjefėni spikat edhe si lexues e studiues i thukėt i literaturės filozofike apo i dashuruar me autorė tė caktuar filozofė, sidomos ata klasikė. Biblioteka e tij flet shumė pėr tė si dijetar. Po ashtu frutdhėnėse nė kėtė drejtim ka qenė periudha kur ai qe nė Shkodėr si sekretar i Provincės Franēeskane Shqiptare, gjatė sė cilės ai mundi tė shfrytėzojė jo vetėm bibliotekėn, por dhe arkivat e saj. Gjeēovi bėn pėrgjithėsime filozofike, duke u nisur nga realiteti shqiptar si pėr problemet e gjuhės e tė mendimit, tė kombit, tė fesė e besimit, tė shoqėrisė, politikės, shtetit, qytetėrimit etj. At Shtjefėni i drejtohet dhe urtėsisė, menēurisė popullore, fjalėve tė urta, proverbave tė tij. E rėndėsishme ėshtė dhe nxjerrja e mendimit apo mendėsisė filozofike tė popullit shqiptar nė Kanunin e Lekė Dukagjinit, tė mbledhur dhe kodifikuar nga vetė At Shtjefėn Gjeēovi, dėshmi e kulturės jo thjesht juridike, por dhe filozofike tė tij. Nė veprat e veta ai i referohet lashtėsisė greko-romake dhe asaj pellazgo-ilire. Kjo e fundit ndryshe nga e para qė na vjen e shkruar, bėn jetėn e saj tė gjallė si askund tjetėr nė botė, nė malėsitė shqiptare sidomos ato tė veriut, nė trajtėn e besimeve, besėtytnive e gojėdhėnave tė pėrcjella nga brezi nė brez. Kjo flet veēanėrisht pėr vitalitetin e popullit tonė. Sė fundi Gjeēovi u mor dhe me pėrkthime filozofike si p.sh fjalėt e urta tė Sokratit etj. Pra kontaktet e tij me filozofinė janė nga mė tė ndryshmet e mė tė larmishmet. Ai ėshtė njė figurė e jashtėzakonshme jo vetėm nė pėrgjithėsi, por dhe nė fushėn e filozofisė nė veēanti. Kjo e parė nė disa aspekte. Le t’i marrim me radhė…Sipas jetės

Pasi u largua nga Janjeva, vendlindja e vet, nė vitin 1884 Gjeēovi filloi kolegjin filozofiko-teologjik tė Troshanit tė cilin e mbaroi me sukses pas katėr vjetėsh. Dihet se ky kolegj ka qenė njė shkollė gjysmė e mesme, semimature, qė ka vazhduar jetėn e vet, me ndonjė ndėrprerje tė vogėl, nga viti 1882 deri nė vitin 1945 pėr mbi 50 vjet. Ashtu sikurse Seminari Papnor nė Shkodėr qė nga 4-5 vjet si shkollė, 2 vjet nė vit tė dytė e tė tretė, bėnte filozofi edhe nė kolegjin e Troshanit kryet e vendit i kish filozofia. Mbasi mbaroi kolegjin franēeskan tė Troshanit vazhdoi studimet e mėtejshme liceale dhe filozofike nė kuvendin e Derventes e nė kuvendin e Banja Lukės nė Bosnje. Mė 15 gusht 1892 hyri nė urdhrin franēeskan nė kuvendin e Fojnices po nė Bosnje dhe pas njė viti prove kėtu vazhdoi studimet e larta teologjike nė kuvendin e Kreshevės nė Dalmaci. Kėtu me sa duket shkroi nė gjuhėn latine edhe njė punim tė gjatė prej 350 faqesh qė dėshmon pėr talentin dhe pėrgatitjen intelektuale tė tij. Po tė llogaritim 12 vitet e shkollės, ku studioi mė sė shumti edhe filozofi, plus dhe 6 vjet andej kėtej si mėsues filozofie, na rezulton se njė tė tretėn e jetės sė tij 54 vjeēare u mor edhe me filozofi.Sipas veprave

Sot pėr sot njohim tre vepra tė tilla me karakter edhe filozofik siē janė:

“Agimi i Qytetnis” dalė nė prag tė shpalljes sė Pavarėsisė mė 1910. Ajo sipas mendimit tonė ėshtė njė vepėr programatike me karakter filozofiko-politik njėsoj si vepra e Sami Frashėrit “Shqipėria ē’ka qenė, ē’ėshtė e ē’do tė bėhet”, bile vazhdim i saj nė kushtet e reja pas njė dekade.

“Njė histori e Kryepeshkopatės Metropolitane tė Tivarit”, studim nė dorėshkrim latinisht 350 faqe. Vetė titulli flet shumė. Ajo ėshtė histori e krishterimit katolik shqiptar, kryeqendėr e tė cilit ka qenė dioqeza e Tivarit, sidomos nė mesjetė. Mė sė shumti ajo ėshtė shkruar nė vitin 1896, kohė nė tė cilėn Gjeēovi ka pėrmbyllur studimet e larta dhe e ka mbrojtur si disertacion. Pavarėsisht se nuk ėshtė botuar, Gjeēovi me tė jep njė temė origjinale pėr vendin e vet, Shqipėrinė, kontribuon pėr historinė e saj dhe tė krishterimit shqiptar. Ajo ėshtė vepėr sa teologjike-filozofike aq edhe historike. Ajo mė kujton veprėn e Marin Barletit “Historia e Papėvet”, pak e njohur tek ne. Sikurse Barleti, ndoshta nė gjurmė tė tij, siē u mor ai me papėt, kryeteologėt e krishterimit pėr dy-tre shekuj, ashtu edhe Gjeēovi merret me episkopėt e Shqipėrisė Veriore katolike nė shekuj. Barleti u mor me Skėnderbeun, po dhe Gjeēovi shkroi pėr Lekėn e Madh, Pirron e Epirit dhe Skėnderbeun.

“Shpėrblesi i botės ase Jeta e Jezu Krishtit” – vepėr agjiografike me karakter teologjiko-filozofik e shkruar nė formė letrare, 93 faqe (e pambaruar). Mund tė konsiderohet si njė lloj “Ungjilli Shqiptar” e shkruar me dashuri, frymėzim e art nga Gjeēovi. Me tė At Shtjefėni ecėn nė gjurmė tė traditės sė veprave tė letėrsisė kishtare tė veriut tė njė Buzuku, Budi, Bogdani, Nikollė Kazazi tė Gjakovės apo tė bashkėvendasve nga krahina e Hasit si Pal Hasi, Pjetėr Mazreku, Andrea, Pjetėr e Lukė Bogdani. Vepra ėshtė botuar nė vitin 1993 nė Ferizaj nėn kujdesin e Nik Prelės, ipeshkv i Kosovės, i cili e kish ruajtur kėtė vepėr tė fundit tė Gjeēovit, tė cilėn s’arriti ta mbarojė se e vranė; duke u bėrė kėshtu apostull i dyfishtė, i krishterimit dhe i shqiptarizmit.

Sipas autorėve

Midis filozofėve qė ju referohet Gjeēovi nė veprat e veta po pėrmendim disa nga mė tė shquarit. Kėta janė Sokrati, Aristoteli, Hesiodi, Ciceroni, Seneka, Tertuliani Majmonidi, Thoma Akuini, Volteri etj. Admirim tė madh ushqente At Shtjefėni pėr dy rilindasit tanė edhe filozofė si Naim e Sami Frashėri.

Kėtu ne nuk do tė ndalemi as tek autorėt e veēantė qė ju referohet Gjeēovi, as sipas periudhave, as sipas rrymave tė ndryshme, as sipas fjalorėve p.sh Larousse apo filozofike, mitologjike etj., as bibliografisė qė i referohet. Pėr tė shkruar vepra filozofike Gjeēovi pėrdori gjuhėn latine dhe gjuhėn shqipe, ndėrsa si gjuhė pėr tė shfrytėzuar literaturė burimore pėrdori kryesisht latinishten.

Atdhetaria e Gjeēovit ėshtė proverbiale. Nga figurat madhore tė Rilindjes Kombėtare do ta krahasoja me dy ideologė tė mėdhenj tė Shqiptarisė, Pashko Vasėn dhe Abatin e Mirditės Prend Doēin. Gjeēovi ishte pėr “NJININ-ė”, bashkimin, unitetin e kombit, tė gegėve dhe toskėve nėpėrmjet unifikimit tė gjuhės shqipe, tė gjuhės letrare. Nė qoftė se Naimi mendonte si mjet pėr unifikimin e shqiptarėve nga pikėpamja fetare bektashizmin, Gjeēovi u vu nė krye tė pėrpjekjeve pėr njė kishe Unite siē e kishin arbėreshėt e Italisė. Ka ardhur koha qė figura e At Shtjefėn Kostandin Gjeēovit Kryeziut tė rivlerėsohet nga organet pėrkatėse shtetėrore dhe tė botohen urgjentisht veprat e plota dhe tė zgjedhura nga institucionet tona shkencore si nė Shqipėri ashtu dhe nė Kosovė.

E nisa me Konicėn, shok e mik i Gjeēovit, e dua ta mbaroj po me fjalėt e tij, fjalė profetike: “Emri i kėtij njeriu tė rrallė do tė vijė duke u rritur dhe njė ditė… do tė jetė njė nga gurėt e shenjtėruar tė Shqipėrisė”

Laurant Bica
9 Mars, 2015Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi