Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia »
Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!

Share

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next

+ Pėrgjigju Diskutimit

avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th February 2016, 23:40Shiko profilin e anėtarit


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 1st March 2016, 19:19

*
POPULAR

Tė Bijtė e Shekullit tė Ri

Na tė birtė e shekullit tė ri,
qė plakun e lamė nė "shejtnin" e tij
e ēuem grushtin pėr me luftue
ndėr lufta tė reja
dhe me fitue...
Na tė birtė e shekullit tė ri,
filizat e njė toke sė rimun me lot,
ku djersė e ballit u dikonte kot
se dheu ynė qe kafshatė e huej
dhe nė marrzi duhej shum shtrejtė t'u paguhej.
Na tė birtė e shekullit tė ri,
vllazėn tė lindun e tė rritun nė zi,
kur tinglloi ēast' i ynė i mbramė
edhe fatlumė
ditėm me thanė :
S'duem me humbė
nė lojė tė pėrgjaktė tė historis njerzore,
jo! jo! s'i duem humbjet prore
duem ngadhnim!
ngadhnim, ndėrgjegje dhe mendimi tė lirė!
S'duem, pėr hir
tė kalbsinave tė vjetra, qė kėrkojnė "shejtnim",
tė zhytemi prap nė pellgun e mjerimit
qė tė vajtojmė prap kangėn e trishtimit,
kangėn monotone, pa shpirt, tė sklavnis
tė jem' njė thumb i ngulun ndėr trutė e njerzis.
Na tė birtė e shekullit tė ri,
me hovin ton e tė ndezun peshė,
ndėr lufta tė reja kemi m'u ndeshė
dhe pėr fitore kem' me ra fli.

MigjeniShiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 3rd March 2016, 18:54Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 7th March 2016, 18:53

Gjysma fjalėsh

Belbėzon kjo natė e errėt
Gjysma fjalėsh, zėra gjysėm
Fllad kujtimesh, vjenė e ikėn
Ikjen tėnde, belbėzon !

Muzgu i fundit mė kujtohet
Ēast, qė ndoshta s’harroj kurrė
Fytyra jote, flokėsh fshehur
Lamtumirė belbėzoi !

E urreva lamtumirėn

Lamtu-keq, Lamtu-shporru
Pėrse tė quhet lamtumirė?
E urrej ēdo muzg tani
Sepse ty s’mund tė urrej !

Asnjė ēast nuk munda e dashur

Muzgjesh mbytem nė dallgėt e kujtimit tėnd
Pėrplasem me ‘to nė plagėt e shpirtit
Tė tė urrej nuk munda...
Nuk mund

E ndoshta kurrė s’do mundem
Tė tė dua pak mė pak !


-Bledi YlliShiko profilin e anėtarit


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 7th March 2016, 22:08

NGADALĖ VDES…

Dalngadalė vdes ai qė bėhet skllav i zakonit,
qė pėrsėrit tė njėjtat gjėra ēdo ditė,
qė nuk ndryshon rrugė,
qė nuk rrezikon,
qė nuk ndryshon ngjyrėn e veshjeve,
qė nuk i flet atij qė nuk e njeh.
Dalngadalė vdes ai qė nuk pėrmbys tryezėn,
qė ėshtė i pakėnaqur nga puna,
qė nuk rrezikon sigurinė nga pasiguria pėr tė ndjekur njė ėndėrr,
qė nuk i lejon vetes asnjėherė nė jetė tė thyejė rregullat e vendosura.
Dalngadalė vdes ai qė nuk udhėton,
qė nuk lexon,
qė nuk dėgjon muzikė,
qė nuk zbulon hijeshi tek vetja e tij.
Dalngadalė vdes ai qė shpėrfill krenarinė e tij,
qė nuk i lė tė tjerėt ta ndihmojnė,
qė i kalon ditėt duke u qarė pėr fatin e tij tė keq,
qė ankohet pėr shiun qė nuk pushon.
Dalngadalė vdes ai qė i shmanget projektit para se tė fillojė,
qė nuk pyet pėr gjėrat qė nuk i di, dhe
qė nuk pėrgjigjet pėr gjėrat qė di.
E shmangim vdekjen me doza tė vogla,
duke kujtuar gjithmonė se tė jesh gjallė
kėrkon njė pėrpjekje shumė mė tė madhe
se thjeshtė fakti qė marrim frymė.
Vetėm durimi i paepur
do tė na bėjė tė arrijmė
lumturinė mė tė madhe.


©-NerudaShiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 15th March 2016, 13:51Shiko profilin e anėtarit


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 15th March 2016, 23:03

*
POPULAR

Koha...

Dita perbehet prej shume ditesh,
dhe ora perbehet nga minutat e nxitueshem te voneses,
dita formohet nga harresate sperdredhura,
nga metalet, nga qelqet, teshat qe jane hedhur ne qoshe,
nga paralajmerimet e letrave qe kurre nuk mberriten.

Dita eshte liqeni ne pyllin e se Ardhmes,
liqen qe e ka mbuluar gjethi, perkujdesi,
tingujt e mbytur qe zhyten ne uje,
sikur te ishin qielli.

Ne breg
mbesin gjurmet e praruara te dhelpres se mbremjes...
Dita ne shndritjen e saj grumbullon luspa, peshperima,
papritur c'do gje lind si ndonje rrobe
qe na perket neve, dhe si ndonje vezullim i paket,
qe priti sa ti vinte ora e vet dhe po vdes,
me urdher te nates, duke u rrotullisur ne terr.


NerudaShiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 18th March 2016, 19:48

U lodha IV


U lodha duke shkruar, duke heshtur, duke parė
Tė presėsh pėr tė vdekur i gjallė e jo i vrarė
Nė djallė tė venė tė gjitha, nuk dua mė tė pres
U lodha nga dilemma, tė rroj apo tė vdes !

U lodha o ju njerėz, sa tėmthat mė pėlcasin
Kur nuk mundė dot frikėn, frikėra le t’mė vrasin
Eshtė keq kur tė merr heshtja e hyn nė meditime
U lodha duke thėnė, larg nga b…. ime !

U lodha dhe nga cmira qė kudo vėrshon
E keqja nė sy njerėzish tė mirėn shkatėrron’
Tė gjithė pa pėrjashtim pas shpine kemi thikė
U lodha nga kjo vorbull me thelbin kaotik !

U lodha nga surprizat, nga V.I.P-at e kėsaj jete
Sa bukur japin mend, kur mend nuk kanė pėr vete.
Tė vetmen gjė tė bukur qė s’blihej me para
U lodha t’a kėrkoj mė kot nė kėtė dynja !

Flas pėr dashurinė, u lodha mė kuptoni ?
Kėrkojeni nė shpirt, aty mos e harroni
E vetmja gjė qė luftės, kurrė nuk i pajtohet
U lodha, por s’kam vdekur e nuk do vdes kuptohet …
------------------------------------------------------------

Bledi YlliShiko profilin e anėtarit


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 18th March 2016, 21:23

*
POPULAR

Me pelqen kur hesht


Me pelqen kur hesht, sikur te mos ishe, -
dhe me sheh nga larg e zeri im nuk t’arrin.
Thua sikur prej teje fluturuan syte,
dhe sikur nga nje puthje goja t’u vulos.


Si gjithe keto sende qe me rrethojne,
ti ngrihesh e mbushur me shpirtin tim.
Flutur e gjumit te trazuar,
ti je vete fjala trishtim.


Me pelqen kur ti hesht dhe rri si e larget.
Sikur une te shqetesoj, flutur qe fergellon
me veshtron nga larg dhe zeri im nuk t’arrin.
Lerme qe une te hesht tani ne qetesine tende.


Lerme qe une te flas me ty ne kete heshtje,
e shndritshme si nje llambe, si nje unaze.
E heshtur e plot yje, ti je si vete nata.
Ti hesht me nje heshtje yjesh, nga qetesite e largta.


Te dua kur ti hesht, sikur me zhdukesh fare.
E largme dhe e dhimbshme, sikur te jesh e vdekur.
Mjafton nje buzeqeshje – perse duhet nje fjale?
qe une te gezohem se s’eshte e vertete vdekja.


NerudaShiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 20th March 2016, 15:10Shiko profilin e anėtarit


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 20th March 2016, 17:05

*
POPULAR

Pija qė deh

I thashė zemrės, je nė risk
Kur kaq fort ti rreh!
Pse tė trembem, thotė zemra
Ndjenjat pse t'i fsheh...?!

Sa pandehma, iluzione
Gracka fati ngreh?!
Zemra ime, dashuria
Ėshtė "pije" qė deh...!

Me shigjeta helmatuese
Tė godet e ti s'sheh
Le tė gjuajnė, gufon zemra
S'mė vdes ai helm...!

Dhimbjen kur unė thellė ndjej
Botės pse t'ia fsheh
Ēfarė mė shumė se dashuria
Na merr mendtė, na deh!

Timo FllokoShiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 27th March 2016, 23:52

Me fal.

Me fal po largohem, mbase paska qene e shkruar
te bere per njeri tjetrin, ne fund per tu larguar
te lutem mos qaj, mi fal lotet e tua
te vajtoj per te dy, pa fund ty te dua

me fal qe po iki, nuk eshte faji jot
paska qene bote e padrejte, e mallkuara bote
aq sa e vogel, po aq dhe e madhe
te jetojme per te dashuruar ne me te larget skaje

mos u deshpero, trishtimin ma fal sot
mbaj ti lumturine, buzeqeshja mbreteroft
hiqe ate velle zie, nuk eshte per ty
ylberi shume ngjyresh, me duket bardh e zi

me fal qe kjo ore erdhi, dhe ngela pa arme
te luftoj per dashurine, lumturine ma vrane
i dorezuar ne beteje, me luften e humbur
jam sllav i vuajtjeve, kurre sdo jem i lumtur

ti mos hesht e dashur perpara gjithesise
mundohu, perpiqu per nektarin e lumturise
me fal qe po largohem dhe malli me ka marre
paska qene e shkruar, te vdes dhe ti e gjalle.

G. AShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 28th March 2016, 21:21

Larg e ndodhur

Sa děshirě tě flas k'tě mbrěmje
Ku dhe hěna shndrinĕ nga larg
Ti je muzě qě m' fle ně měndje
Dhe kur shkruaj, hyn nĕ varg !

Sa děshirě tě flas k'tě mbrěmje
Ku dhe hěna shndrině e plot
Tek lodroně, tě shoh me ěndje
Por ēfarė je qě s' tĕ prek dot ...

Sa děshirě tě flas k'tě mbrěmje
Ku dhe hěna sikur flet...
Ti je tema e njė ėndrre
Qė nuk rresht e zgjatė pėrjetė ...

Me dėshirėn pėr tė folur
Unė nuk fola, pėrsėri
Hėna qeshte larg e ndodhur
Larg e ndodhur sa dhe ti !
**************************************

Bledi YlliShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 30th March 2016, 22:54Shiko profilin e anėtarit


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 30th March 2016, 23:13

*
POPULAR

Te kujtoj sic ishe


Me kujtohesh ti ne vjeshten e fundit.
Me bereten bojehiri e zemren ne paqe.
Ne syte e tu haheshin dritat e muzgut.
Dhe gjethet binin ne ujin e shpirtit tend.

Ne krahet e mi si nje kulper u ngjite,
gjethet merrnin zerin tend te ngadalte.
Flake habie ku etja ime digjej.
Jasemin I dashur, - mbi shpirtin tim, - i kalter.

Syte e tu vetuan e udhen hapi vjeshta:
bereta gri, zeri si i zogjve, zemra jote shtepia
ku hyjne deshirat e mi ate shenjta
dhe puthjet e gezuara bien si shkendija.

Qielli deri te nje anije. Fushe deri te nje koder:
te kujtoj si nje drite, si tym, si pellg pa brenge.
Thelle syve te tu digjeshin muzgjet
dhe gjethet vjeshtore lekundeshin ne shpirtin tend.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 4th April 2016, 15:40

Sot ke diten e marteses
e un fundin e ksaj jetes
edhe guri sduron ka me plas
sa kjo zemer sa shum te ka dasht

Un si hen e ti si djell
ti ne drit e un ne ter
e per darsem ta qoj si dhurat
zemren time sa shum qe tka dasht

Let shkatrohet e gjith bota
Se kto vite ishin tkota
qe ti fala ty dhe jeten time
ne dor ti ta lash !!!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 4th April 2016, 15:40

U than gjethet e ksaj stine
dhe ran para meje por kjo zemer
qe te deshti tash po rrah larg teje.
Edhe boten te ma falin une prap dot vuaj
Kur edi se Dora jote mban Unaz te huaj
I kujtoj buzet tua dhe po e pys veten...
A me genjeve ti apo genjeva veten????
Shko jeto larg meje edhe pse te dua
Un sisha per ty dhe ti sishe per mua..


Jam pa dashuri, si gjepi pa pare
Kur sjam afer me ty digjem si cigare
Eja po te lutem mos me le ne vetmi
Se Zemra nuk don tjeter por vetem TY..Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 4th April 2016, 15:41

Nese lotet ne sy
te pikojne ngadale
kujto zemren time
qe dikur ta pata fale

nese e ndjen zemren
aq shum te lenduar
kujto si ndihesha une
kur me pate tradhetuarShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 4th April 2016, 15:41

Ta dhurova zemren
ti me lendove,
ta dhurova dashurin
ti se pranove
Ta dhurova syrin
ti me verberove
Ta dhurova jeten
Ti me ike bashk me teShiko profilin e anėtarit


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 4th April 2016, 23:40

Ndermend sjell...


Ndermend sjell e dashur gjithmone
Shkelqimin e flokeve te tua,
Erdh koha qe neve u ndame;
E rende ka qene per mua.

Kujtoj ate mbremje vjeshtore
E zhurma gjethesh te thate
Le te ishin te shkurtera ditet,
Se hena na ndrinte me gjate.

Mbaj mend si me the ti nje mbremje:
"Do shkojne te kalterat vjete
Dhe ti do t'me harrosh ,i dashur
Do shkosh kushedi me nje tjeter."

Dhe sot dega e mbushur me lule
Per ty c'me kujtoi prap mua.
Sa embel me lule mbulova
Dikur kacurrelat e tua.

Dhe zemra ty pa te braktisur
Nje tjeter duke dashuruar,
Porsi nje rrefenje te dashur
Gjithmon' te kujton pa pushuar.


EseninShiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


#41

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 2 e 4)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi