Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia »
Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!

Share

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4  Next

+ Pėrgjigju Diskutimit

avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 5th April 2016, 22:58

Sado tė mundohem qė ti tė mos hysh
nė vargjet e mia ti je gjithmonė.
Ti ngrite njė varg tė madh nė zemėr
me ndjenjėn qė mbet prej jehonės.

E di, s'mund ta hap zemrėn dhe ti
mos dalėsh si lulja e parė e pranverės.
Ti je nė ēdo gulē tė shpirtit tim,
gjithmonė njė afsh i madh dehės.

Pse mbete vallė? As vetė s'e di!
Unė kurrė s'tė thashė ty: tė dua!
Kurrė vetes s'i thashė me besim:
Jam i sigurt, ajo mė do mua!

Mere s'e mora vesh kurrė nga ti.
Ti ike e qetė pa bėrė jehonė.
Megjithėse kurrė s'tė thashė: tė dua,
nė zemėr mė mbete pėrgjithmonė!

Teodor KekoShiko profilin e anėtarit


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 6th April 2016, 10:31

Qendro pa ndezur driten,por syte
le ta thithin gjer ne fund erresiren,pastaj ler
qe floket e tu te mbyllet-te derdhin,te rende
mefshtesine e dallges - mbi puthjet e heshtura.

Te dy jemi te lodhur-te dy,edhe qiejt
na genjyen me diell- na plagosi drita.
Perkundim epshore- dobesite tona
ne detin e mbremjes -te dashur por te trishte.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 6th April 2016, 14:49

NĖ MUNDSH

Nė mundsh ta ruash arsyen kur bota humb fillin
E fajin ty ta hedh – dhe vetes ti besosh,
Sa herė tė dyshojnė e s’tė pėrfillin,
Por edhe dyshimet drejtė t’i gjykosh.
Nė munsh tė rrish nė pritje, nė pritje pa u lodhur,
A, kur tė urrejnė, urrejtje mos tė ushqesh
Madje ndaj shpifjeve tė rrish pa folur
Me thjeshtėsi, me to pa rėnė ndesh.

Nė mundsh tė mendosh, por jo nė shkatėrrim
Tė ėndėrrosh por jo rob ėndėrrimesh,
Dhe t’i trajtosh njėlloj e padallim
Ngadhnjim e shpartallim – burim mashtrimesh.
Nė durofsh dot thėnjet e tua tė drejta
Nė kurthe pėr tradhtarėt, kopukėt tė t’i kthejnė
T’i shohėsh tė thyera gjėrat mė te shtrenjta
E prap t’i ndėrtosh me vegla qė nuk vlejnė.

Nė mundsh fitoret qė ke korrur t’i flijosh
Si nė kumor, nė njė tė vetme lojė,
Tė rrezikosh, tė humbėsh, e prap t’ia fillosh
Dhe humbjen kurrė t’mos e zėshė nė gojė
Nė durofsh dot muskul, nerv, puls e zemėr
Tė tė shėrbejnė edhe kur gjithēka tė duket e kotė,
E tė qėndrosh kur s’ke mė asgjė veē vullnetit
Qė veē njė fjalė “ QĖNDRO” gjithnjė tė thotė.

Nė mundsh tė flasėsh me maskarenj, por nderin ta ruash
A tė ecėsh pėrkrah mbretit pa krenari qė t'vėrbon
Nėse armiku ose miku s’tė bėjnė dot tė vuash
Dhe gjithēka e ēmon, por veē sa meriton.
Nė mundsh tė mbushėsh dy minuta aq tė rėnda
Me vepra qė peshojnė–Dije dhe mos ke asnjė dyshim
Se jotja do jetė bota me cka ka brenda
Dhe burrė tė do jesh, o biri imShiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 21st April 2016, 21:26

Vdes dalėngadalė

Ai qė nuk udhėton,
Ai qė nuk lexon,
Ai qė muzike s'dėgjon,
Ai qė nuk arrin tė gjejė,
Me sytė e tij.

Vdes dalėngadalė

Ai qė behet skllav i sė zakonshmes,
Duke shkelur pėrditė nė tė njėjtėn rrugė,
Ai qė s'ndėrron kurrė zakonet,
Qė s'ndėrron kurrė as ngjyrat e rrobave,
Qė nuk i flet kurrė njė tė panjohuri.

Vdes dalėngadalė

Ai qė shmang pasionin
Dhe dallgėt e emocioneve,
Ato qė syve u japin dritė
E jetė zemrave tė plagosura.

Vdes dalėngadalė

Ai qė s'ndėrron kurrė udhė
Kur fati i keq atė e zė
Nė punė a nė dashuri.
Ai qė nuk rrezikon
Pėr tė realizuar ėndrrat.
Ai qė asnjėherė nė jetė
S'u shmanget as kėshillave me vlere

Atėherė jeto!

Rreziko sot,
Vepro shpejt,
Mos e lėr veten tė vdesėsh dalėngadalė,
Mos e privo veten tė ndihesh i lumtur …


NerudaShiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 21st April 2016, 21:50

Dashuri dhe jete..!

Ty, qė endrrėn m'a mban zgjuar.
Edhe shpirtin m'a bėn erė.!
Mijra herė mė ke lėnduar.
S'tė urreva, asnjėherė..!

Ty, qė zemrėn tė dhurova.
Si tė ishte, njė pikturė.
Dhe pse veten e pėrcmova.
Ty, nuk tė urreva kurrė..!

Dashuria ka urrejtje.
Mirėpo une se gjeta dot.
Nuk harrova tė tė dua.
Dhe pse je motiv pėr lot’..!

Dhe pse je ti shkak i heshtjes.
I mėrzis qė mė mbyll sytė.
Perėndia e kurreshtjes.
T'adhuroj dhe pse mė mbyt..!

T'adhuroj edhe i mbytur.
E vetmja udhė qė mė le ti.
Nuk do t'lodhem duke pritur.
Dhe pse ''ardhje'' s'ka, e di..!

Ty, qė ėndrrėn m'a mban zgjuar.
Edhe shpirtin m'a bėn erė.
Mijra milje e mėrguar.
E unė pranė tė ndjej pėrherė..!

Nuk ka jetė pa pasur vuajtje...
Dashuri, nuk ka pa jetė...!

Bledi Ylli.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 21st April 2016, 23:25

Mbrėmje

Mbrėmje me shi nė gri tė vrarė,
Dhe jeta vazhdon.

Pemė tė vyshkura.
Dhoma ime, boshe.
Dhe portretet e vjetra
Dhe libri pa grisje...

Pikon trishtimi pėrmbi mobilje,
Dhe mbi shpirtin tim.
Ndoshta,
Pėr mua nuk mund tė ketė Natyra
Gjinj tė kristaltė.

Mė djeg mishi i zemrės
Dhe mishi i shpirtit.
Dhe kur flas,
Fjalėt time pluskojnė nė ajėr
Porsi tapat nė ujė.

Vetėm pėr sytė e ty
E vuaj kėtė tė keqe,
Trishtimin qė kaloi
Dhe atė qė pason.

Mbrėmje me shi nė gri tė vrarė,
Dhe jeta vazhdon.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 22nd April 2016, 12:53

Ti qė prite s'di pėr sa vjet,
ti qė ėndrrat nuk i pe realitet,
ti qė natėn e vure nė gjumė,
ti qė meritove mė shumė, mė shumė.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 24th April 2016, 16:56

Mall...

Sepse u zgjova sot me mall
Nė fakt dhe dje kėshtu isha zgjuar
Por dhe pardje, me pak fjalė
Malli pėr ty mė kish’ pushtuar !

E s’ka rėndėsi tė shkoj mė prapa
Edhe t’i marr ditėt me rradhė
Mjafton tė kthehem dy-tre hapa
Edhe tė ndesh’ njė botė me mall !...

Bledi YlliShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 26th April 2016, 19:32

''Jeta ime apo unė i jetes''!

Ti mė mbart nė udh't e tua
E unė endem mbushur shpresė
Ti s'mė jep ato qė dua
Por, mė jep durim tė pres.

Dhe i vartur pas durimit
Qė s'e di sa do tė zgjasė
Bėhem pre i dėshpėrimit
Qė ēdo ditė vėrshon pa masė !

Nuk e di c'kėrkon nga mua
E mistershme, bukuri.
Je njė luftė qė nuk e dua.
Po ēfarė dua ! Vallė e di !?

S'jam naiv e as i cmendur
Thjesht mundohem tė t'kuptoj
Brenda meje rri e gdhendur
Tė ndjej, po e tė shikoj
Por, qė kurrė nuk mė je gjėndur
Me plotė-bindje e pohoj..!

Ti je shpirti i njerėzimit
Je enigmė nė cdo aspekt.
Shkak i mprehtė i ėndėrrimit
Dhe i vdekjes sė vobekt..!

Jetė.! E bukur madhėshtore
Univers e gjithėsi.
Si fėmij' mė mban pėr dore
Tė t'kuptoj sa njė fėmij' !

Ti mė mbart nė udh't e tua
Unė tė ndjek si njė i dehur.
Ē'dėshiroj m'a mban tė fshehur
E unė shpresoj, n'ato qė dua !
********************************************
@Bledi YlliShiko profilin e anėtarit


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 26th April 2016, 23:35

Ku te te gjej ty?
Mos ke ikur ne hene?
Mos ke ikur ne diell?
Mos te kam krijuar ne enderra?

Mos ke gjetur nje menyre per tu bere e padukshme?
Te me shohesh , e une mos te te shoh....
Mos te kane bezdisur kaq shume te tjeret?
Sa ti kesh vene vetes maske ne fytyre?

Mos je ti ajo qe era fryu sonte naten ne dritare
dhe ma prishi gjumin?!
Mos je ti ai shiu qe ra mbreme gjithe naten
e me futi ne mendime?!

Mos je ti zemra ime qe rreh,
mos je ti vemia qe me pret?
(Muzg i grunjte me vetmira lulekuqesh...)

Mos e ke emrin dashuri....
Mos e ke emrin lumturi....
Mos e ke emrin vetmi......

Mos e ke emrin pritje....?!Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 5th May 2016, 12:22

Trutė nė erė

Ngrita dorėn tė kap qiellin
E veē lart e mbaja kokėn.
E kėshtu pėr lart u nisa
Por papritur humba tokėn !

Humba tokėn miq tė dashur
Farė e fis edhe komshinjtė
Si tė fluturoj drejt Tokės
Pa i bėrė pėrshesh turrinjtė !

Dhe turrinjtė pėrshesh i bėra
Por dhe vura mend nė kokė
Sepse njerėz pėrfundova
Jo pėrmbi, por thellė nėn Tokė !

Dhe tani e shoh prap qiellin
Por s'kėrkoj ta prek me dorė
Se nuk do dhe shumė njeriu
Kokėr gruri mėndje ' gjorė !

Pastaj, qė tė prekėsh qiellin
Qenka thjeshtė njė metaforė !
-------------------------------------------------


@Bledi YlliShiko profilin e anėtarit


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 5th May 2016, 22:38

Tė birtė e shekullit tė ri

- Migjeni -

Na te birt e shekullit te ri
qe plakun e lame ne "shejtnin" e tij,
e cuem grushtin per me luftue
nder lufta te reja
dhe me fitue...
Na te birt e shekullit te ri,
filizat e nje toke se rimun me lot
ku djerse e ballit u dikonte kot -
se dheu i yne qe kafshate e huaj
dhe ne marrezi duhej shume shtrejte t'u paguej
Na te birt e shekullit te ri
vllazen te lindun e te rritun ne zi,
kur tinglloi cast'i yne i mbrame
edhe fatlume
ditem me thane:
s'duem me humbe
ne loje te pergjakte te historis njerezore,
jo! jo, s'i duem humbjet prore
duem ngadhnjim!
Ngadhnjim ndergjegje dhe mendimi te lire!
S'duem per hir
te kalbsinave te vjetra qe kerkojne "shejtnim"
te zhytemi prap ne pellgun e mjerimit
qe te vajtojme prap, kanget e trishtimit,
- kangen monotone, pa shpirt, te skllavnis -
te jem' nji thumb i ngulun nder trute e njerezis.
Na te birt e shekullit te ri
me hovin tone, e te ndezun peshe,
nder lufta te reja kemi m'u ndeshe
dhe per fitore kem me ra fli.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 8th May 2016, 00:33

*
POPULAR

Nje buzeqeshje

Nje buzeqeshje asgje nuk kushton
Por atij qe ia jep,jeten i pasuron
Ajo lumturon ate qe e merr
Pa varferuar ate qe nga buza e nxjerr.

Ajo nuk zgjat vecse nje moment
Por kujtimi i saj shpesh te le pa mend
Asnje s'eshte i pasur per t'ia anashkaluar ate
Dhe asnje s'eshte i varfer per t'mos e merituar ate.

Ajo eshte shenje e ndjeshme e miqesise
Eshte drite dhe pasqyrim i miresise
Ajo i jep guxim me te dekujaruarit
Dhe ngushellim me te trishtuarit

Asnje nuk blihet nuk merret hua
Dhe as nuk vidhet
As jepet hua dhe as shitet
Ajo ka vlere vetem ne castin qe jepet..Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 8th May 2016, 00:34

*
POPULAR

DETI DHE DASHURIA
(sonetė)

Dhe deti dhe dashuria kanė hidhėrimin pėr fat,
Dhe deti ėshtė dhimbje e dashuria plagė po ashtu.
Humbasim nė dashuri ashtu siē zhytemi ne det,
Se dhe dashuria ashtu si deti nuk ėshtė pa stuhi.

Ai qė ujrat ka frikė ta shkojė jetėn nėpėr brigje.
Qė dhimbjeve e vuajtjeve tė dashurisė u trembet
E veten se le tė rrėmbehet prej tė sajave flakė,
Prapė aty do vejė nė mortje e humbje do tretet !

Nėna e dashurisė pat detin pėr djep e strehim *
Prej dashurisė del zjarri e nena e tij prej ujit lind,
Por uji kundėr zjarrit me kot lufton plot mundim.

Nė se uji arrin tė fikė njė grusht prushi dashurie,
Dashuria jote mė djeg shume e plot dhimbje ėshtė.
Tė mundja atė zjarr me detin e lotėve tė mi ta shuaj.

* Afrodita (Venusi )Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 8th May 2016, 00:58

*
POPULAR

Ne mundsh!

Ne mundsh ta ruash arsyen
Kur bota humb fillin, e fajin ta hedh ty...
Dhe vetes ti besosh
Sa here te ty dyshojne
E ste perfillin,por
Edhe dyshimet drejt ti gjykosh,
Ne mundsh te rrish ne pritje,
Nga pritja pa u lodhur
E kur te urrejne,urrejtje te mos ushqesh,
Madje,
Ndaj shpifjeve te rrish pa folur,me thjeshtesi,
Me to pa rene ndesh
Ne mundsh te mendosh
Por jo gjer ne shkatrrim,
Te enderrosh,por jo si rob enderrimesh...
Ne i detyrofsh dot muskul e nerv
Dhe puls e zemer te te sherbejne,
Edhe kur gjithcka duket e kote e te qendrosh,
Kur ska asgje vec vullnetit,
Qe vec nje fjale
Qendro! gjithnje te thote...
Nese armiku ose miku
Ste bejne dot te vuash
Dhe gjithcka e cmon per aq sa e meriton
Ne mundsh te mbushesh minutat aq te renda
Me vepra qe peshojne,
Dije dhe mos ki asnje dyshim
E jotja do te jete Bota,me cka brenda,
Dhe burre do te jesh
Biri im...
Joseph Rudyard KiplingShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 8th May 2016, 00:59

*
POPULAR

KROI


Rrotull nje uje krejt akull
Sec murmurit se larti
Mu neper deget e molles
Nga shushuritja e fleteve
Rrjedh nje tpergjumur i embel...


SaffoShiko profilin e anėtarit


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 8th May 2016, 01:09

*
POPULAR

Po te me harroje

Dua qe ti te dish nje gje. Ti e di si eshte ēeshtja:
nese shikoj henen e kristalte,
degezen e kuqe te vjeshtes se avashte ne dritaren time,
nese prek prane zjarrit te imtin hi
apo trungun e rrullur te drurit,
gjithēka me shpie tek ti,
sikur gjithēka qe ekziston,
aromat, drita,metalet,
te ishin anije te vogla qe shkojne
drejt ishujve te tu qe me presin.
Sidoqofte, nese pak nga pak s’do me duash me,
s’do te t’dua me, pak nga pak.
Nese papritur me harron,
mos me kerko me,
se do te t’kem harruar.
Nese e konsideron te gjate e te ēmendur
eren e flamujve qe kalon permes jetes sime
dhe vendos t’me bragtisesh
ne bregun e zemres ku kam rrenjet,
mendo se ne ate dite, ne ate ore,
do ngrej lart krahet e mi
dhe rrenjet e mia do dalin
ne kerkim te tokave te reja.
Por nese ēdo dite, ēdo mbremje
ndjen qe per mua je shkruar me embelsi te pafundme,
nese ēdo dite ngjitet nje lule ne buzet e tua te me kerkoje,
ah e dashura ime, ah e imja,
ne mua gjithe ai zjarr perseritet,
ne mua asgje s’shuhet as nuk harron,
dashuria ime ushqehet me dahurine tende,
e dashur, e derisa ti te jetosh,
do rrije mes kraheve te tu pa dale nga te mite.


NerudaShiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 8th May 2016, 23:33

*
POPULAR

...se s'dashuroja as une e as ti...
po dashuronte dashurija!
Nje dashuri ne fshehtesi...
Me fshehte se fshehtesia...

L. PoradeciShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 8th May 2016, 23:34

*
POPULAR

Do te vish ...
Apo s'do vish...
Me qerpikun e syrit tim...
Do fshij vendin ku do rrish...l. PoradeciShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 8th May 2016, 23:45

*
POPULAR

GΕΖUAR FESTEN KRIJESAVE ME TE BUKURA TE KESAJ BOTEShiko profilin e anėtarit


#61

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 3 e 4)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi