Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia »
Poezi qė mė kanė pėlqyer shumė!

Share

Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4

+ Pėrgjigju Diskutimit

avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 13th May 2016, 00:03

*
POPULAR

Flm. shume ylli im!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 13th May 2016, 20:41

Nje kalimtareje

Rruga rreth e rrotull zjente e zhurmonte.
Veshur nė tė zeza nė dhimbje madhėshtore,
njė grua shkoi duke tundur plot salltanet,
kindet e dantellat e fustanit tė saj tė gjatė

Po pija nė mejhane i pėrhumbur, tapė e ekstravagant
kur ajo kaloi para meje, me kembė prej statuje e fisnike
si shqiponjė. E, thellė nė sytė e saj, qiell gri ku lind urugani,
pashė embėlsinė qė magjeps e epshin qė vret…

Ish njė vetėtimė verbuese e pastaj u bė… natė!
O bukuri kalimtare qė mė bėre tė fluturoj me krahė,
vallė, s’do tė shoh mė, nė kėtė jete a nė eternitet?

Ajo iku e humbi mes turmės! S’do t’a shihja kurrė!
Nuk dija ku vinte e as ajo s’dinte ku shkoja unė.
Por, oh, qeshė i bindur! Po, qeshė i sigurtė!
Ajo do ish gruaja qė do tė kisha dashuruar…


Charles BaudelaireShiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 8th November 2017, 21:27

Kohė e humbur

E tregoi koha, nuk mė pěrkisje
E humbe si ēdo gjė humb nė jetė
E kishe menduar tė mė vrisje
Dhe e provove nė tė vėrtetė.

Mė vrave njė herė dy herė e tre
Nė fund mendove qė kam vdekur
Gėzo fitoren. Vetėm se,
unė jam gjallė i fortė si hekur...

Mė vjen keq pėr veten time
E mallkoj ēastin qė tė njoha
Tě vetmen gjė qė mė pėrkiste
Unė e humba...Ishte koha !
**********************************************
Bledi YlliShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 11th November 2017, 22:31Shiko profilin e anėtarit


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 11th November 2017, 23:40

*
POPULAR

EDHE DASHURIA MUND TE VDESE

Sa te rende jane ditet.
Ne asnje zjarr nuk mund te ngrohem,
nuk me qesh me asnje diell,
gjithēka eshte bosh,
ēdo gje eshte e akullt e pa meshire
madje edhe te shtrenjtat yje te qarta
me shikojne pa ngushellim,
qysh kur kam kuptuar ne zemren time,
qe edhe dashuria mund te vdese.


Federico Garcia LorkaShiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 17th December 2017, 21:45Shiko profilin e anėtarit


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 18th December 2017, 23:19

Vetėm Jeta S'mund Tė Matet

Dhe ajo qe m'u duk mua e pėrhershme shkoj e vate
Vate jeta ime vate, me la vetėm njė kujtim
S'di, i ziu, c'ėshtė kujtimi: Vetėm shkrep si vetėtimė
e me ndrit e me tregon gjurmėzat e zotėris' sate

Thonė lindi me kėmishė, pėr atė qė paske fate'
meqė unė tė dua ty, paskam lindur me kėmishė
s'di, i mjeri c'ėshtė kėmisha, vetėm ish ashtu si ish
midis mishit dhe kėmishės futej dor' e zotėris' sate

Thonė paska paraise, gjith' lulishte e pallate
tufa, tufa me hyjrira, vargje vargje me humrira
s'di, i ziu, c'ėshtė hyrija, por hyrirat mė tė mira
s'mund tė ken', t'u bėfsha unė, atė zjarr tė zemrės sate

Paska vende gji-ergjėnd e pallate me shtatė kate
ku ka defe, ku ka qefe, ku ka ēupa me kaēupa
s'di, dhe s'di, se c'ėshtė kaēupi, me pėlqen mė tepėr kupa
kur ma mbush e kur ma jep, ajo dore pa mėkate

Dy te tretat e njė kohe, tė njė shekulli qė vate
vate jeta ime vate, me ‘te bashke van' dhe fatet
s'di, i ziu, se ku vane, vetėm jeta s'mund te matet
veē me ditėt qe kalova, ne prani te zotėris' sate

- Ali Asllani
Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


#68

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 4 e 4)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi