Forumi Zeri YT!identifikimi

Zeri i çdo shqiptari ne internet


Poezi që më kanë pëlqyer shumë!

Share

descriptionRe: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!

more_horiz
Flm. shume ylli im!

descriptionRe: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!

more_horiz
Nje kalimtareje

Rruga rreth e rrotull zjente e zhurmonte.
Veshur në të zeza në dhimbje madhështore,
një grua shkoi duke tundur plot salltanet,
kindet e dantellat e fustanit të saj të gjatë

Po pija në mejhane i përhumbur, tapë e ekstravagant
kur ajo kaloi para meje, me kembë prej statuje e fisnike
si shqiponjë. E, thellë në sytë e saj, qiell gri ku lind urugani,
pashë embëlsinë që magjeps e epshin që vret…

Ish një vetëtimë verbuese e pastaj u bë… natë!
O bukuri kalimtare që më bëre të fluturoj me krahë,
vallë, s’do të shoh më, në këtë jete a në eternitet?

Ajo iku e humbi mes turmës! S’do t’a shihja kurrë!
Nuk dija ku vinte e as ajo s’dinte ku shkoja unë.
Por, oh, qeshë i bindur! Po, qeshë i sigurtë!
Ajo do ish gruaja që do të kisha dashuruar…


Charles Baudelaire

descriptionRe: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!

more_horiz
Kohë e humbur

E tregoi koha, nuk më pěrkisje
E humbe si çdo gjë humb në jetë
E kishe menduar të më vrisje
Dhe e provove në të vërtetë.

Më vrave një herë dy herë e tre
Në fund mendove që kam vdekur
Gëzo fitoren. Vetëm se,
unë jam gjallë i fortë si hekur...

Më vjen keq për veten time
E mallkoj çastin që të njoha
Tě vetmen gjë që më përkiste
Unë e humba...Ishte koha !
**********************************************
Bledi Ylli

descriptionRe: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!

more_horiz

descriptionRe: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!

more_horiz
EDHE DASHURIA MUND TE VDESE

Sa te rende jane ditet.
Ne asnje zjarr nuk mund te ngrohem,
nuk me qesh me asnje diell,
gjithçka eshte bosh,
çdo gje eshte e akullt e pa meshire
madje edhe te shtrenjtat yje te qarta
me shikojne pa ngushellim,
qysh kur kam kuptuar ne zemren time,
qe edhe dashuria mund te vdese.


Federico Garcia Lorka

descriptionRe: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!

more_horiz

descriptionRe: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!

more_horiz
Vetëm Jeta S'mund Të Matet

Dhe ajo qe m'u duk mua e përhershme shkoj e vate
Vate jeta ime vate, me la vetëm një kujtim
S'di, i ziu, c'është kujtimi: Vetëm shkrep si vetëtimë
e me ndrit e me tregon gjurmëzat e zotëris' sate

Thonë lindi me këmishë, për atë që paske fate'
meqë unë të dua ty, paskam lindur me këmishë
s'di, i mjeri c'është këmisha, vetëm ish ashtu si ish
midis mishit dhe këmishës futej dor' e zotëris' sate

Thonë paska paraise, gjith' lulishte e pallate
tufa, tufa me hyjrira, vargje vargje me humrira
s'di, i ziu, c'është hyrija, por hyrirat më të mira
s'mund të ken', t'u bëfsha unë, atë zjarr të zemrës sate

Paska vende gji-ergjënd e pallate me shtatë kate
ku ka defe, ku ka qefe, ku ka çupa me kaçupa
s'di, dhe s'di, se c'është kaçupi, me pëlqen më tepër kupa
kur ma mbush e kur ma jep, ajo dore pa mëkate

Dy te tretat e një kohe, të një shekulli që vate
vate jeta ime vate, me ‘te bashke van' dhe fatet
s'di, i ziu, se ku vane, vetëm jeta s'mund te matet
veç me ditët qe kalova, ne prani te zotëris' sate

- Ali Asllani


descriptionRe: Poezi që më kanë pëlqyer shumë!

more_horiz
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi