Forumi Zeri YT! » Shkencat sociale » Historia » Elita kombėtare »
Dr. Ibrahim Rugova - Presidenti i parė i Republikės sė Kosovės

Share

avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 8th February 2016, 22:18

Biografi e shkurtėr

Ibrahim Rugova u lind mė 2 dhjetor 1944 nė fshatin Cerrcė, komuna e Istogut, nė Kosovė.

Mė 10 janar 1945, komunistėt jugosllavė ia pushkatojnė babain e tij Ukė Rugova dhe gjyshin Rrustė Rugova, qė kishte qenė luftėtar i njohur kundėr ēetave ēetnike qė po depėrtonin gjatė Luftės sė Dytė Botėrore nė krahinėn e Rugovės.

Ibrahim Rugova mbaroi shkollimin e mesėm nė Pejė mė 1967. Diplomoi nė Degėn e Albanologjisė tė Fakultetit tė Filozofisė tė Universitetit tė Prishtinės mė 1971.

Zoti Rugova qėndroi gjatė njė viti akademik (1976-77) nė Paris, nė Ecole Pratique des Hautes Etudes, nėn mbikėqyrjen e Prof. Roland Barthes-it, ku ndoqi interesimet e veta shkencore nė studimin e letėrsisė, me pėrqėndrim nė teorinė letrare.


Ibrahim Rugova mori doktoratėn nė letėrsisė nė Universitetin e Prishtinės mė 1984.

Mė 1996, Dr. Ibrahim Rugova u zgjodh anėtar korrespondent i Akademisė sė Arteve dhe tė Shkencave tė Kosovės.

Po nė kėtė vit ai u shpall doktor nderi i Universitetit tė Parisit VIII nė Paris.

Autor i dhjetė librave (shih mė poshtė), Dr. Ibrahim Rugova ishte nė nismė redaktor nė gazetėn e studentėve "Bota e re" dhe nė revistėn shkencore "Dituria" (1971-72), qė botoheshin nė Prishtinė. Pastaj pėr afro dy dekada, Dr. Rugova punoi nė Institutin Albanologjik tė Prishtinės si hulumtues i letėrsisė. Pėr njė kohė ka qenė kryeredaktor i revistės "Gjurmime albanologjike", qė e nxirrte ky Institut.

Dr. Rugova ėshtė zgjedhur kryetar i Shoqatės sė Shkrimtarėve tė Kosovės mė 1988, i cili u bė bėrthamė e fuqishme e lėvizjes shqiptare qė po kundėrshtonte sundimin komunist serb/jugosllav nė Kosovė.

Si intelektual me nam qė i jepte zė kėsaj lėvizjeje intelektuale e politike, Dr. Rugova u zgjodh mė 23 dhjetor 1989 kryetar i Lidhjes Demokratike tė Kosovės (LDK), partisė sė parė politike nė Kosovė qė e sfidoi drejtpėrdrejt regjimin komunist nė fuqi.

LDK-ja u bė shpejt forca politike prijėse nė Kosovė, duke mbledhur shumicėn e popullit, edhe pse nė ndėrkohė u shfaqėn nė skenė edhe edhe parti e grupe tė tjera.

Nėn udhėheqjen e Dr. Ibrahim Rugovės, LDK-ja, nė bashkėpunim me forcat e tjera politike shqiptare nė Kosovė dhe me Kuvendin e atėhershėm tė Kosovės, pėrmbylli kornizėn ligjore pėr institucionalizimin e pavarėsisė sė Kosovės.

Deklarata e Pavarėsisė (2 korrik 1990), shpallja e Kosovės Republikė dhe miratimi i kushtetutės sė saj (7 shtator 1990), referendumi popullor pėr pavarėsinė dhe sovranitetin e Kosovės mbajtur nė fund tė shtatorit tė vitit 1991, qenė prelud pėr zgjedhjet e para shumėpartiake pėr Kuvendin e Kosovės dhe zgjedhjet presidenciale nė Republikėn e Kosovės mė 24 maj 1992.

LDK-ja fitoi shumicėn dėrrmuese tė deputetėve nė Kuvend, nė tė cilin pėrfaqėsoheshin edhe tri parti tė tjera, ndėrsa Dr. Ibrahim Rugova u zgjodh Kryetar i Republikės sė Kosovės me shumicė dėrrmuese tė votės.

Dr. Ibrahim Rugova u rizgjodh Kryetar i Republikės sė Kosovės nė zgjedhjet e mbajtura nė mars tė vitit 1998. Partia e tij, LDK, fitoi shumicėn e vendeve nė Kuvendin e Republikės sė Kosovės nė atė vit.

Nėn udhėheqjen e Rugovės, LDK-ja fitoi 58% tė votave tė elektoratit nė zgjedhjet lokale, tė sponsorizuara ndėrkombėtarisht, nė Kosovėn e pasluftės, nė tetor tė vitit 2000.


Ēmimet dhe titujt ndėrkombėtarė:

- Mė 1995, Dr. Rugovės iu dha Ēmimi pėr paqe i Fondacionit Paul Litzer nė Danimarkė.

- Mė 1996, Ibrahim Rugova u shpall Doktor Nderi (Honoris Causa) i Universitetit tė Parisit VIII Sorbonė, Francė.

- Mė 1998, Rugova iu nda Ēmimi Saharov i Parlamentit Evropian.

- Nė vitin 1999, Rugova mori Ēmimin pėr paqe tė qytetit Mynster (Münster), Gjermani, ndėrsa u shpall qytetar nderi i qyteteve italiane: Venedikut, Milanos dhe Breshias (Brecscia).

- Nė vitin 2000, Dr. Rugova mori Ēmimin pėr paqe tė Unionit Demokratik tė Katalonisė "Manuel Carrasco i Formiguera", nė Barcelonė, Spanjė.

- Nė vitin 2004, Fondacioni panevropian Coudenhove-Kalergi i ka ndarė Presidentit tė Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, Ēmimin e Evropės pėr vitin 2004. Bartės tė mėhershėm tė Ēmimit tė Evropės janė:

- Mbreti i Spanjės Huan Karlos, - Helmut Kol, - Ronald Regan-i, - Oto fon Habsburg dhe - Emil Konstantinesku.

- Nė vitin 2004, Gjenerali Xheri Bek, komandant i Brigadės Multinacionale tė KFOR-it Lindja, i cili ishte pėr njė vizitė lamtumirėse te Presidenti i Kosovės ditėn e hėnė mė 16 shkurt 2004, ia dorėzoi Dr. Rugovės fletėlavdėrimin e nėnshkruar nga zėvendėsguvernatorja e Pensilvanisė, znj. Kethrinė Bejkėr Noll (Catherine Baker Knoll).

“...Nė emėr tė 12 milionė qytetarėve tė Pensilvanisė, dua t'ju shpreh lavdatė pėr arritjet tuaja tė jashtėzakonshme dhe t'ju falėnderoj pėr miqėsinė tuaj ndaj Shteteve tė Bashkuara.” (znj. Kethrinė Bejkėr Noll)

- Nė vitin 2004, Presidenti i Kosovės Dr.Ibrahim Rugova, nė njė ceremoni solemne tė zhvilluar tė hėnėn mė 2 shkurt 2004, pasdite nė qytetin e Belgjikės Atverpen (Anvers), ėshtė shpallur Senator Nderi i Evropės nga Senati i Evropės. Ky ėshtė grupacion i figurave mė eminente tė skenės politike evropiane nga i cili nderohen personalitete mė nė zė tė botės sė politikės, gazetarisė, tė shkencave ekzakte apo humane tė cilėt ka dhėnė kontributin e tyre pėr demokracinė paqen, zhvillimin apo stabilitetin nė Evropė.

"Edhe me kundėrshtimet e kėtyre viteve qė i kanė bėrė nė skenėn politike Ibrahim Rugovės, Presidenti i Kosovės ka patur kurajon qė tė vazhdojė tė pėrpiqet pėr idealin e tij nė njė nga zonat mė tė vėshtira tė Ballkanit".

"Ėshtė shumė e vėshtirė qė tė luftosh pėr vetėvendosjen dhe vullnetin e lirė tė njė populli tė vogėl, kur kjo nuk korrespondon me dėshirėn e popujve tė mėdhenj. Rugova vazhdoi qė tė luftojė vetėm, ndonjėherė pa hasur nė mirėkuptim pėr njė ideal qė do tė mund t'i japė Evropės atė paqe pėr tė cilėn ne kemi nevojė. Ėshtė pikėrisht kjo gjė qė do ta nderojė sot me titullin Senator Evropian qė tė mos dekurajohet". (Z. Oto fon Habsburg)

- Mė 9 shtator 2004, Ibrahim Rugova u shpall Doktor Nderi (Honoris Causa) i Universitetit tė Tiranės.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 8th February 2016, 22:19


Rugova shkrimtar

VEPRA E BOGDANIT" E RUGOVĖS - MONUMENT I REBELIMIT INTELEKTUAL

Ambicja e kėtij shkrimi nuk ėshtė ta analizojė veprėn e Pjetėr Bogdanit e as studimin qė i bėri dr.Ibrahim Rugova kėsaj vepre madhėshtore. Ambicie e kėtij shkrimi ėshtė qė nga njė kėnd i caktuar ta paraqesė rolin dhe rėndėsinė e kėtij studimi, qė paraqet nismėn e njė etape tė re tė mendimit intelektual shqiptar.


Vjeshtė 1984. Nė Fakultetin e Shkencave Matematiko-Natyrore nė Prishtinė formohej grupi letrar. Pėr emėr tė grupit u dha propozimi pėr emrin e Pjetėr Bogdanit. Kėtė emėr nuk e mbante asnjė grup letrar, shoqatė, shkollė, institucion shkencor, rrugė, lagje, monument, fshat, qytet, etj., dhe prapėseprapė ky ishte propozimi mė i kundėrshtuar nė mesin e dhjetėra propozimeve tė tjera. Disi menjėherė u formua koalicioni "antibogdanian". U harruan propozimet dhe grindjet e mėparshme, duke kundėrshtuar me ngulm emrin e Pjetėr Bogdanit. Shumica e studentėve mendonin se Pjetėr Bogdani ishte sėrb, njė pjesė kundėrshtonin duke thėnė se Bogdani s'kishte shkruar asgjė, duke qenė njė prift i thjeshtė, derisa pjesa tjetėr e studentėve mbronte tezėn se nuk mund tė bėhemi mė tė menēurit nė botė dhe ta pagėzonin grupin letrar me njė emėr qė nuk e ka asnjė institucion. Me vetė faktin qė ky emėr u kundėrshtua mė sė shumti i la nė hije propozimet e tjera dhe kėshtu faktikisht pa dashjen e shumicės sė tė pranishmėve ēėshtja u shndėrrua vetėm nė njė dilemė: pėr ose kundėr emrit tė Pjetėr Bogdanit. Mė nė fund propozuesi pėrdori bllofin: "Propozimi ka ardhur nga lart". Studentėt heshtazi pranuan kėtė emėr "tė padėshiruar" pėr grupin e tyre letrar. Por, puna nuk pėrfundoi me kaq. Me tė kuptuar se propozimi nuk na qenkėsh "nga lart", rifilluan tentimet pėr heqjen e kėtij emri. Tė hiqej emri i Pjetėr Bogdanit! Pėr tė riun qė kishte lexuar veprat e shkrimtarėve shqiptarė prej Barletit e deri te librat e parė tė shkrimtarėve tė rinj dhe shkrimtarėve tė huaj prej Homerit e deri te Markesi, kjo ishte njėsoj sikur tė zhvarrosej njė njeri tė cilit nuk i kishte mbetur gjė tjetėr pėrveēse emrit. Dhe vėrtet, nė hapėsirėn tepėr tė vogėl qė Dhimitėr Shuteriqi kishte rezervuar pėr Pjetėr Bogdanin nė Historinė e Letėrsisė Shqipe nuk kishte vend as pėr varrin e veprės sė tij. Tani pėrgatitej zhvarrimi i sėrishėm i Bogdanit, pagėzimi me emėr tjetėr i grupit tė vetėm letrar qė e mbante emrin e tij. Mė nė fund, pas disa muajsh pėrhapje thashethemesh, kėrkim arsyesh pse dhe si erdhi ky emėr, erdhi edhe zgjidhja pėrfundimtare pėr eliminimin e emrit tė Bogdanit; u gjet emri me tė cilin ai duhej tė zėvendėsohej. Mirėpo, nė kėtė kohė, vitrinat e librarive tė Prishtinės filluan tė shkėlqenin nga libri i posadalur nga shtypi: Ibrahim Rugova - vepra e Bogdanit 1675-1685. Nė njė libėr dy emra provokativė! Bogdani dhe Rugova! Pjetėr Bogdani diktonte njė misteriozitet qė s'kishte se si tė shpjegohej. Ky misteriozitet reflektohej diku nga tė ēarat e kohės qė nė tė njėjtėn hapėsirė e bėnin gjithnjė e mė tė kuptimtė. Ibrahim Rugova provokonte nė radhė tė parė ngaqė dallohej nga kritikėt e tjerė letrarė shqiptarė: Derisa mė 1980 nė parathėnien e kompletit tė veprave tė Kadaresė vėrente se "Kadare shkruan pa kurrfarė kompleksi inferioriteti apo tė urrejtjes ndaj rezultateve poetike e artistike qė njihen me teorinė e krijimit dhe tė eksplikimit dhe del fitues nė ēdo teori dhe pėrvojė artistike, sepse disponon autonominė e vet krijuese", te Rugova vėrehej njė mospėrfillje e normave tė standartizuara me skemat e deriatėhershme tė studimit letrar nė shqip. Dhe tani ende pa u shpaluar libri, mbresat pėr Bogdanin dhe Rugovėn shtoheshin paralelisht. Nė mbledhjen qė ishte caktuar pėr t'u ripagėzuar grupi letrar i Fakultetit tė Shkencave Matematiko-Natyrore tė Prishtinės, shumė studentė erdhėn me librin pėr Bogdanin nėn sqetull. Emri nuk u hoq. Ai mbeti sinonim pėr mbrėmjet letrare nė Universitetin e Prishtinės, ku morėn pjesė dhjetėra-mijėra studentė dhe jo vetėm studentė.

--------------------------------------------------------------------------------

Ky ishte rrėfimi pėr librin e Rugovės para 5 vjetėsh. Tani, mė 1990, ky libėr shihet nė njė dritė me tė fortė dhe mė tė shumanshme. Ėshte e qartė pse ėshtė lėnė aq pak hapėsirė pėr Buzukun, Budin, Bogdanin nė "historinė" e Shuteriqit. Ėshtė e qartė pse asnjė shkollė, rrugė a lagje nuk ėshtė pagėzuar me ndonjėrin prej kėtyre emrave. Nga tekstet shkollore, shtypi, RTV mbetej tė nėnkuptohej se socializmi distancohet nga ato personalitete historike "qė nuk kanė pasur bindje tė shėndosha politike, por vlerat e tyre artistike, kulturore, historike, etj., nuk ua mohon. As qė mund tė merrej me mend se socializmi ishte akullnajė qė mbulonte ēdo gjė me tė bardhė, qė provonte ta linte nė mėshirėn e harresės dhe tė injorancės ēdo gjė me ēka mund tė kacafytej. Pėr kulturėn socialiste dhe pėr Bogdanin sė bashku, hapėsira ishte e pamjaftueshme.Bogdani ishte i mbuluar nga akullnaja, i kishte mbetur vetėm emri. (Me gjasė Bogdani do tė pėrjashtohej tėrėsisht sikur tė mos ekzistonte interesi i studimit gjuhėsor. Aspekti letrar, pedagogjik, filozofik, ishin tė pėrjashtuar me njė arsye tė thjeshtė injorance. Nuk mund tė pranohej se njė prift ka udhėhequr rezistencėn kombėtare. Filozofia e njė prifti, etj.).
Ja, pra, pse Bogdanit i kishte mbetur vetėm emri nė "historinė" e Shuteriqit. Thjesht, nėn kushtet e diktatit tė "partisė" nuk ishte e preferueshme qė ndokush t'i afrohej Bogdanit, Budit, Buzukut, etj.. Kjo hata e katandisur nė Tiranė, nė emėr tė "patriotizmit", u bart edhe nė Prishtinė. Kėtu hataja ishte e dyfishtė dhe pikėtisht kėtu, hiq shkrimet modeste pėr shkrimtarėt e pėrmendur, u bė shkėputja e parė e njė hallke tė rėndėsishme tė prangave mbi kulturėn shqiptare. Botimi i librit tė Rugovės "Vepra e Bogdanit" (1675-1685), qe guri themeltar i nismės sė njė mendimi tė ri intelektual shqiptar qė nxiti procese vargore, deri te mendimi i ri politik shqiptar. Botimi i kėsaj vepre dinjitoze prej njė kritiku letrar serioz, me origjinalitet dhe autonomi tė theksuar, me korrektėsi maksimale, pa hyrė nė ujėrat e injorimit, por edhe pa prekur nė vorbullėn e romantizmit nacional, u bė provokim i kohės pėr intelegjencinė e re shqiptare. Kėsisoj, shfrytėzimi i potencialeve kulturore tė fshehura nėn akullnajėn e socializmit, u bė domosdoshmėri e kohės. Ndodhi ajo qė nė 300-vjetorin e vdekjes sė Bogdanit, nė solemnitetet letrare tė organizuara nga studentėt, tė marrin pjesė edhe punėtorė e fshatarė tė ardhur enkas nga tė gjitha viset e Kosovės. Ndodhi ajo qė edhe muslimanėt, edhe ateistėt, tė vinin nė Kishėn Katolike pėr tė nderuar Bogdanin e Madh. Ndodhi, pra, lindja e mendimit tė ri intelektual, i cili implikoi mendimin e ri politik dhe, ky i fundit, veprimin politik. Pėr veprėn e Bogdanit, Rugova thotė: "Vepra e Bogdanit ėshtė Monument Letrar".

Po rezervohem tė them se libri i Rugovės, "Vepra e Bogdanit", ėshtė monument i studimit letrar nė shqip, pėr tė thėnė se ky libėr ėshtė Monument i Rebelimit Intelektual.


--------------------------------------
"Fjala", Prishtinė 06.02.1991
"RD", Tiranė, Korrik 1991
"Koha e Re", Tiranė, Dhjetor 1996
"Flaka", Shkup
"Republika", Tiranė, 29.12.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 8th February 2016, 22:23

Shkruan: IBRAHIM RUGOVA

Me varg nė shpirt m`ēeli pranvera.
Desha t`jetoj gjithmonė i neshtė.
Mė bėhet se do tė vajtoj pėrhera,
Kur po hyj me tė madhe nė vjeshtė.

2.
Ah, stinė e verdhemtė, stinė e venitur
Vallė, Ty tė mallkoi mėma – natyrė?
Qė bashkė t`shkrihemi kėshtu t`nemitur,
Mos jemi tė mjerė nė krijatyrė?

Mė mbaj fjalėn, Ti e verdha stinė.
Edhe unė qeshė si ti i gjallė dikur.
E tani diēfarė fort, fort mė nxin –
E me dritė n`shpirt po bėhem nur.

3.
Po ėndėrrove me kėngė tė rritesh,
Dhe ajo jetės pėrpara t`i flasė.
E di. Me dėngė plot do t`goditesh,
E ngado tė endesh veē do tė vrasė.

4.
Athua Zoti i marrė diti tė gjykojė,
Qė njomakėt tė kalben shi nė vrug.
Apo secili barrėn e vdekjes tė peshojė
N`zjarr tė heshtjes i ndryrė si murg?

5.
I ngrohur me tė vėrtetėn nė gji,
Vėllau im dole n`mesin me erė.
Mbi fytyrėn e re t`ra njė vel i zi –
T`nxuer e t`futi n`kuvli pėrherė.

6.
O kujt t`i falem n`kėtė orė t`vėshtirė,
Kujt t`ia kėrkoj hijen e njomėsisė?
Pa frikė. Prore do t`jetė ndjellamirė –
Pikllimi im, kasnec i gjallė i fuqisė.

7.
Dua tė iki fushės e malit -
Jetėn e shoh si grusht t`rėndė.
Jo,s`dua t`iki. Dua si shpirt djalli
Tė ngjitem sė bashku nė vend.

8.
Bėn qė pėr vargjet e mia t`pėrvėlimit,
Tė mė quajnė edhe njeri fare t`prishtė.
Pa heret i vranė sytė e shtrembėrimit,
Se e flas t`vėrtetėn e kam ēiltėrtisht.

Por njė tė dihet se zemra e poetit,
N`dimėr a n`verė s`di tė ngurrė
Dhe kur e ndjen valėn rreth vetit –
Qan e qesh, nuk qetėsohet kurrė.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 8th February 2016, 22:23

Presidenti Rugova, Profeti i Kombit

Shkruan: Bujar Leskaj


Rrallėherė ndodh qė teksa thėrret njė emėr, sado gjeni tė jetė ky i fundit, njeherėsh ke parathėnė edhe fate tė mėdhenj. Kjo ndodh me Ibrahim Rugoven, njeriun qė pėr diēka mė pak se dy dekada, u shndėrrua nė njė legjendė tė kohėve tona moderne, nė njė mit pėrpara tė cilit edhe vetė vdekjes do t’i takonte tė tėrhiqej nė skutat pa dritė tė saj.

Ibrahim Rugova, sidoqoftė, ka lėnė mes ne shqiptarėvė njė dritė tė ndezur pėr tė na kujtuar se ardhmėria nuk kėrkohet kurrė pėrmes territ, por siē do tė na e mėsonte vetė lideri i madh, pėrmes dritės sė paqes. Bash pėr kėtė arėsye, edhe statueta e Papa Gjon Palit nė kabinetin e Rugovės ishte diēka mė tepėr sesa vetė pėrqasja e njė filozofie tė pėrqafuar me njė klas-elegancė, e admiruar ndjeshėm nga kancelaritė e perėndimit.

Figura e madhe e Ibrahim Rugovės na bėn tė gjithė ne shqiptarėvė tė ndihemi pjesė e nje procesi tė gjatė deri nė krijimin e njė modeli perfekt tė funksionimit tė ndjesisė humane dhe parimeve universale tė dashurisė edhe nė kohėn e urrejtjes dhe dogmės. Tė gjitha kėto qė citova, janė thjeshtė vetėm njėra anė e dimensioneve qė paraqet Rugova. Janė shumė tė rrallė rastet nė Krestomacinė e shqiptarėve tė mėdhenj tė tė gjitha kohėrave ku tė rrijė krah pėr krah, kulturologu, politikani qė shndėrrohet nė lider shpirtėror, dhe pėrmasa humane, si tek Ibrahim Rugova.

Shembulli i kolosit shumėdimensional shpeshherė ia kalon edhe vetė fantazisė mė evolucioniste, ku pėrmes saj ngjizen nė mėnyrė perfekte virtytet mė tė larta dhe mė tė arrira te vetė rracės tonė. Elita intelektuale dhe politike , kėndej dhe andej kufijve, mė shumė se kurrė bėhet sot zėdhėnėse e ndjesisė qė Ibrahim Rugova, presidenti i parė i Kosoves, Gandi bashkėkohor, esteti dhe teoricieni i letersisė ėshtė formula shqiptare mė frytdhėnėse.

Intelektuali i madh i formateve mė tė arrira tė kohės , ia doli qė nė krye tė herės tė bėjė realitet atė ēfarė secili shqiptar e kish menduar dhe aspiruar, ndonėse dimri ballkanik i kohės ishte shpeshherė njė disfavor i madh, nė dukje i pakalueshėm.

Veset e racės vepruan dhe ndaj Rugovės , ishte njė reagim meskin , njė pėrballje e kahmotshme e mediokritetit me intelektualin, e politikes vizionare e moderne me derivatet negative te saj, tė shqiptaresisė sė kulluar qė kėrkon tė integrohet me ideologjine e stepave dhe zėdhėnesit e tyre shqiptarė e jo.
Ėshtė pikėrisht kėshtu sepse ai u ushqye me doktrinėn e Pjeter Bogdanit, Nėnė Terezės dhe Papa Gjon Palit. Tė shkuarėn kulturore shqiptare e racionalizoi nė bashkėkohėsi dhe mė tej duke krijuar kėshtu njė mendim politik tė njė lloji tė veēantė. Duke e ēuar mė tej vėshtrimin tim nė universin Rugovian duhet thėnė se pėrmasat e kėtij burri tė madh kishin njė interferencė tė pėrkryer ku brenda njė politikani tė pashoq shkrihej njė shkrimtar, estet, humanist dhe kulturolog po kaq i madh.

Paralelet e veprimtarise sė tij do tė bėhen me siguri njė objekt jashtėzakonisht i madh i historianėve, biografėve dhe studiuesve. E tillė ėshtė vepra e Rugovės, njė gur mė shumė peshė nė historinė moderne te shqiptarėvė, kudo ku ata jetojnė duke aspiruar ardhmėrinė. Ky ėshtė njė ndėr mėsimet mė tė mėdha tė Ibrahim Rugovės.

Kur kombit shqiptar i qasej ora e ligė andej dhe kėtej kufirit, kur perandoria e sė keqes shfaqej nė format e veta tė idhta atje si pushtim i huaj e kėtu si urrejtje klasore, vetėm dy burra patėn tagrin dhe pergjegjėsinė tė rrinin brenda pėrkufizimit kantian “duhet tė reagosh ndaj sė keqės qė tė mos bėhesh fajtor pėr triumfin e saj” quhen Ibrahim Rugova dhe Sali Berisha. Kur sot mė tepėr se kurrė, Kosova i ėshtė afruar ėndėrrės sė saj shekullore, pavarėsisė, ikja e Rugovės tingėllon tejet tragjike.

Njeriu qė mė shumė se askush ideoi dhe udhėhoqi njė nga proceset me delikate tė shqiptarėve, pavarėsinė, nuk do tė mundet qė nė kuptimin fizik tė shohė materializimin e endėrrės qė e kish ndėrtuar vėtė. Lidhur me kėtė, pėr ta avancuar idenė time po citoj nė pak fjalė atė ēfarė thotė shkrimtari ynė i madh Ismail Kadare: “ėshtė e vertetė se ai nuk do ta shohė dot dritėn e pavaresisė pėr tė cilėn gjithė jetėn ka punuar dhe ėshtė pėrpjekur, por le tė na ngushėllojė mendimi se ai ishte njė vizionar dhe si gjithė vizionarėt e ka parashikuar dhe e ka parė pavarėsinė e Kosovės shumė kohė mė parė, atėherė kur rrallėkush e shihte dhe kishte besim nė tė”.

Ndėrsa konsiderata ime personale do tė ishte ajo qė pas Skenderbeut nė ēetėn e profetėve tė kombit tonė Ibrahim Rugova zė tė parin vend.

Lidhur me atė se ēfarė ky pėrfaqėsues i elitės intelektuale shqiptare do tė rrezatojė gjithmonė ndėr brezat qė jetojnė dhe ndėr ata qė do tė vijnė mė vonė, si anėtar i kabinetit qeveritar te Republikės sė Shqipėrisė them se nuk do t’i rreshtim asnjėherė pėrpjekjet tona pėr ta lartėsuar dhe nderuar ashtu si i takon dhe nė tė vėrtetė ashtu siē ėshtė nė mes nesh, Ibrahim Rugovėn.

Hartimi dhe botimi i njė pėrmbledhjeje ku do tė pėrfshihen nė tė pothuajse tė gjitha studimet mbi veprėn dhe rolin e tij nė fushėn e politikės, humanizmit, eseistikės dhe kulturologjisė do tė bėhėt njė realitet i prekshėm gjė qė ne e premtuem nė takimin e 4 nentorit tė vitit tė kaluar gjatė promovimit tė vepres sė plotė tė Rugoves.

Njė grup i caktuar shkrimtaresh, studiuesish historianėsh dhe politologėsh nga brenda dhe jashtė kufijve do tė angazhohen tėrėsisht nė kėtė vepėr tė madhe. Nga ana tjetėr nė rastin mė tė volitshėm do t’i propozoj kėshillit tė ministrave qė njė nga rrugėt apo sheshet kryesore tė Tiranės tė marrė emrin Ibrahim Rugova dhe do tė vendoset pėrjetėsisht edhe nje monument i liderit tė madh.

Njė nga rastet unikale ku njė personalitet ka ndėrtuar njėherėsh me aktivitetin e tij shumedimensional edhe mitin e pathyeshėm tė paqės edhe monumentin e pėrjetėsisė.

Njė jetė qė vazhdon, ashtu siē ishte nisur, pėr tė mbėrritur tek harmonia njerėzore, tek aspirata qė kishte lindur sė bashku me Ibrahim Rugovėn. Tani Rugova fillon jetėn e tij, atė mė tė gjatėn, udhėtimin pėrgjatė historisė, jetėn pas vdekjes, duke mbetur pėr shqiptarėt e Kosovės dhe tė Shqipėrisė, gjeopolitikė dhe model human e intelektual i pėrjetshėm.

Autori ėshtė Minister i Turizmit, Kultures, Rinise dhe Sporteve tė Republikės sė Shqipėrisė

Tiranė, 24 janar 2006Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 8th February 2016, 22:24

RUGOVA MEDITANS (Kritika letrare e Ibrahim Rugovės)
Shkruan: Kujtim M. Shala


1. Rugova meditans

L. Poradeci e quante Gj. Fishtёn poet meditans dhe militans, pёr ta karakterizuar dyfish, nё dy fusha: tё mendimit e tё veprimit.
Nё kёtё frymё, sintagma Rugova meditans, titull i tekstit tim, veēon I. Rugovёn mendimtar, nё fushё tё letrave shqipe, duke ditur se karakterizimi i dikurshёm i Lasgushit pёr Fishtёn, vlen po aq pёr Rugovёn, pёr mendimtarin e pёr prijёsin e shqiptarёve tё Kosovёs.
Me pёrjashtim tё vjershave tё shkruara herёt, e gjithё vepra e Rugovёs ёshtё diskursive.
Prapa Rugovёs meditans radhiten gjashtё tituj: Prekje lirike (1971), Kah teoria (1978), Strategjia e kuptimit (1980), Vepra e Bogdanit 1675-1685 (1982), Kahe dhe premisa tё kritikёs letrare shqiptare 1504-1983 (1986), Refuzimi estetik (1987).

Libri i parё, Prekje lirike, krejt i veēantё, ёshtё ndёrtuar nga tekste kritike qё rikrijojnё tekstet e interpretuara, pёr tё identifikuar, nё shumё pika, kritikёn letrare me letёrsinё. Kёtu, mendimi ka ikur nga retorika e vet, pёr te retorika e figurёs dhe e diskursit poetik pёrgjithёsisht. Sa pёr tё eksplikuar mё tej: Rugova, kur shkruan pёr Lorkёn, bёn tё vetin diskursin e Lorkёs dhe e kryqёzon atё me emocionin e vet tё leximit; kur shkruan pёr Lasgushin, diskursin e Lasgushit e kėshtu me radhė.
Diskursi i Rugovёs te ky libёr provon kritikёn letrare si vepёr letrare, si krijuese tё kuptimeve. Kėtu Rugova ёshtё thellėsisht subjektiv dhe subjektivizmi/subjektiviteti, i shpallur, i prekshёm, veti statutare/pёrcaktuese e diskursit tё tij.

Te Kah teoria, Rugova, tash mendimtar me retorikёn e mendimtarit, definon e karakterizon kritikёn letrare dhe mendimin pėr letёrsinё, pasi ka definuar e karakterizuar letёrsinё. Duke qenё letёrsia njё differentia specifica, krijim, edhe kritika letrare, si disiplinё me objekt letёrsinё, ёshtё krijim, qё mban pёrbrenda kritikёn si kategori (mjet shqyrtimi).
Objekti i dyfishtё: teoria e letёrsisё / teoria e kritikёs, Kah teoria e bёn libёr teorik/metakritik.
Vetё titulli (Kah teoria) jep orientimin e autorit e tё diskursit: Teoria.

Strategjia e kuptimit ёshtё libёr eseistik, kritik e teorizues. Duke iu referuar natyrёs sё trefishtё tё kёrkimit, autori ka strukturuar librin nё tri pjesё: I. Ese, II. Kritikё, III. Teori e poezisё shqipe.
Objekt i pёrbashkёt i librit ёshtё Kuptimi, ndёrsa strukturimi teksteve shenjon dominimin e tipit tё kёrkimit nё secilёn nga pjesёt: sё pari diskursi eseistik, nё tё cilin hapet e problematizohet ēёshtja; sё dyti leximet kritike, vlerёsuese; sё treti vёshtrimi teorik, nё tё cilin problemi preket/vёshtrohet nga disa anё, si fenomen, dhe insistohet nё argumentime mё konkrete.
Vetё objekti themelor, Kuptimi, pёrpos qё krijon boshtin qё mban pjesёt e librit e tekstet qё bёjnё pjesёt, ka imponuar interpretimin semantik; njё produkt i “pėrkthimit” tė modelit gjuhėsor tė N. Ēomskit nė model pėr kėrkimet letrare.

Ndėrkaq, Vepra e Bogdanit 1675-1685 ёshtё monografi. Projekti themelor i Rugovёs nё kёrkimet letrare. Aty, zbulohet e lexohet teksti i Bogdanit, duke u fshirё distanca kohore: teksti i djeshёm ringjallet nё leximin e sotёm.
Nga paraqitja e nga kёrkimi i gjenezёs sё veprёs sё Bogdanit, Rugova kalon te struktura e saj e tek interpetimi.
Nё planin e metodёs, Vepra e Bogdanit 1675-1685, nё esencё, ёshtё njё kёrkim struktural/semiotik: lexim i tekstit si sistem kodesh/shenjash tё mbushura mesazhe/kuptime. Rugova analizon strukturat. Hap kodet, pёr t’i hapur kuptimet. Lexon shenjat, pёr ta hapur universin e librit.
Nё fjalёn e mbajtur me rastin e shpalljes Doktor nderi (Honoris Causa) i Universitetit Parisi VIII, Sorbonё, Francё, mё 1996, Rugova e quante veten Nxёnёs tё vogёl tё Bartit tё madh. Nё aventurёn semiologjike te Vepra e Bogdanit 1675-1685 ai ёshtё Trashёgimtar i madh i Bartit tё madh.

Te Kahe dhe premisa tё kritikёs letrare shqiptare 1504-1983 Rugova rishtas ka pёr objekt kritikёn letrare. Kёtu, teoria kthehet nё praktikё kёrkimi. Kahe dhe premisa... ёshtё njё tipologji teorike/historike, esencialisht pёrshkruese e komentuese, e kritikёs shqiptare; pёrshkrimet/komentet bёjnё qё tipologjia tё mos sforcohet.
Duke qenё i pёrbёrё edhe nga njё Bibliografi e gjerё, e komentuar, e teksteve kritike, libri merr edhe status udhёzuesi nё fushёn e metakritikės. Ndėrsa, metodiciteti i kėrkimit e bėn shumė tė pėrdorshėm.

Edhe pse ndёrmjet janё dy librat monografikё (Vepra e Bogdanit... e Kahe dhe premisa...), Refuzimi estetik vijon Strategjinё e kuptimit, qoftё nё planin e fushёs sё interpetimit, qoftё nё atё tё strukturimit. Refuzimi estetik pёrbёhet nga shkrime tё viteve 1980-1986 dhe pёr referencё/objekt themelor ka letёrsinё bashkёkohёse. Tё shkruara nё kohёn e botimit tё veprave qё kanё pёr objekt, tekstet e kёtij libri i dominon vlerёsimi. Rugova komunikon gjallё me veprat e me fenomenet dhe vlerёson nё tipin e avangardёs estetike, siē e pёrcakton vetё.
Duke lexuar veprat e kohёs nёn vetёdijen mbi refuzimin estetik, Rugova provon vlerёn dhe funksonin e veēantё tё letёrsisё (si qenёsi pёrballё idesё e kёrkesёs pёr letёrsi nё funksion social: ideologjik, politik etj.).
Rugova vlerёson autorёt bashkёkohorё dhe bashkёkohёsinё, gjithnjё duke patur vetёdijen pёr vёshtirёsitё e vlerёsimit tё parё, nё distancё tё vogёl ose nё mungesё distance. Procesualiteti ёshtё veti themelore e Strategjisё sё kuptimit dhe e Refuzimit estetik. Duke shmangur kurthet e procesualitetit, edhe pse vlerёsues i parё, Rugova ёshtё vlerёsues i thellё. Nё shumё kuptime, koha i dha tё drejtё, duke i bёrё vlerёsimet e tij pjesё tė rėndėsishme tё traditёs sё leximit dhe orientuese/determinuese tė kėrkimeve letrare. Vlerėsimet e tij tashmė jetojnė edhe nė vlerėsimet e tė tjerėve pėr librat e njėjtė.


2. Teoria:
Letėrsia / Kėrkimet

Shkrimin diskursiv tė Rugovės pėrherė e shoqėron vetėdija mbi letėrsinė si differentia specifica (aktivitet krijues i veēantė). Nė pėrputhje me objektin (letėrsia), edhe kėrkimi bėhet i veēantė, i brendshėm, me burim vetė letėrsinė. Rugova, edhe kur pranon ndihmėn e disiplinave tė tjera pėr studimin e letėrsisė, njeh pėr themelore shkencėn letrare.
Leximi i letėrsisė si model i veēantė, i vetes, kur zbresim nga teoria tek empiria letrare shqipe, problematizohet vetiu, duke qenė e njohur natyra e thellė ideologjike e njė pjese tė madhe tė saj, prandaj marria e funksioneve tė jashtme, vėnia nė shėrbim tė ideologemave. Rugova kėrkon e zbulon daljen relative nga kjo skemė te moderniteti shqiptar e, pёrfundimisht, te letėrsia bashkėkohore e Kosovės. Letėrsia nė Shqipėri vijon tė jetė fytyrė e ideologjisė, prandaj nė funksion tė saj.

Koncepti pёr letėrsinė si differentia specifica, nė diskurs teorik, ėshtė shtruar, trajtuar e provuar te Letėrisa si differentia specifica. Koncepti i tillė, me njė pikėprerje me estetikėn ontologjike/fenomenologjike, me pikėpamjen e Hegelit mbi statusin/funksionin e artit e me teorinė e J. Lotmanit mbi artin si informacion artistik, ndėrtohet duke njohur empirikisht ndėrrimin e statusit tė letėrsisė e tё arteve nga misionare, nėpёrmjet procesit tė transformimit/diferencimit, nė veprimtari krijuese. Duke gjykuar pėrbrenda letėrsisė shqipe, diferencimi i tillё nėnkupton fundin e letėrsisė sė mitit nacional dhe lindjen e letėrsisė pėr vete. Ky transformim, nė fushė tė studimit, kėrkon leximin e letėrsisė si medium qė nuk pasqyron, por qė krijon botėn e vet. Kjo shpie te kėrkimi i modeleve letrare/tekstore, duke i njohur si tė veēanta; si struktura qė prodhojnė e mbajnė botėn e veprės.
Diferencimi i letėrsisė dhe i arteve kushtėzohet e shoqėrohet nga natyra e hapur e tyre. Duke pasur referencė tė deklaruar teorinė estetike e semiotike tė U. Ekos (Vepra e hapur), Rugova afrimon leximin/receptimin si zgjedhje tė lirė tė receptuesit. Vepra e hapur ėshtė produkt i poetikave tė avangardės ose i poetikave personale jonormative; receptimi i saj esencializon receptuesin pėrkrah autorit/krijuesit. Vepra e hapur ndėrton recepientin, duke e aktivizuar atė nė principin e apertativitetit.
Duke pranuar e afirmuar artin e recepientin e tillė, Rugova pranon e afirmon Individin, mendimin individual, pėrballė kolektivitetit. Kjo ėshtė shenjė e madhe, e pėrhershme, e modernitetit.

Kritika letrare, nė pėrgjithėsimin teorik tė Rugovės, ėshtė aktivitet qė vė komunikimin e parė me veprėn letrare. Ajo ėshtė tjetėr nga Teoria, Historia e letėrsisė dhe Estetika. Kritika rri ndėrmjet Teorisė e Praktikės, Shkencės e Artit, dhe, sė pari, ka karakter vlerėsues. Realisht, ky ėshtė njė tip i kritikės.
Autori ynė niset nga etimologjia e fjalės kritikė, skicon historinė e konceptit kritikė, paraqet, komenton e vlerėson metodat e kėrkimit, pėr tė arritur pėrgjithėsimet pėr kritikėn letrare si disiplinė.
Duke pėrgjithėsuar lidhur me metodat e kėrkimit, Rugova nėnvizon ”dy baza metodologjike nga tė cilat niset kritika letrare”: 1. vepra letrare produkt i jashtėsisė dhe 2. vepra letrare produkt absolut artistik, d.m.th. vepra letrare si mimesis, vepra letrare si poiesis.

Te teksti me titullin Mjeti kritikė Rugova diferencon pikėpamjen e vet mbi kritikėn letrare (disiplinė), duke e definuar atė si krijm qė aplikon kategorinė kritikė, e cila ėshtė formė e njohjes, proces/mjet. Aplikimi i drejtė i kategorisė, prodhon kritikėn shkencore, mendon teoricieni ynė.
Rugova mbron natyrėn dyfishe tė kritikės letrare: statusi njohės (gnoseologjik) dhe vlerėsues (aksiologjik). Principi kritik pėrmbushet duke kaluar nga njohja te vlerėsimi.

Kritika letrare atribuon kuptimet. Ēdo interpretim ėshtė njė mundėsi interpretimi. Kuptimi i prodhuar (vepra) dhe kuptimi i atribuuar (interpretimi) s“kanė si tė pėrputhen nė tė gjitha pikat. Vepra hesht, Intereptimi bėhet zė i saj. Kritika moderne, duke njohur fiaskon e kritikės tradicionale nė kėrkimin ekskluziv tė kuptimit tė implikuar, bėhet atribuuese. Argumentimi i referohet atribuimit e jo kuptimit tė implikuar. Argumentimi shpie te konceptet “qė pėrfaqėsojnė pėrvojėn interpretuese dhe pėrvojėn krijuese”. Pra, pėrvoja interpretuese del nga pėrvoja krijuese nė procesin e atribuimit tė argumentuar tė kuptimeve.
Atribuimi, nė esencė, ėshtė produkt i leximit tė gjuhės nė planin e dytė (si konotacion) dhe i aktivizimit tė strukturės sė thellė tė tekstit, i mbushjes sė kėsaj strukture me kuptime. Kritika, e kryqėzuar me semantikėn, kėrkon e interpreton fushėn e konotimit tekstor.

Jeta e kritikės ėshtė e barabartė me lirinė e kritikut, me shumėsinė e kėrkimeve. Rugova gjykon monizmin nė kėrkimet letrare, si skematizim qė pamundėson individualitetin.
Mjeti kritikė pėrgjithėson dijen mbi kritikėn nė e pėrtej kritikės letrare. Kritika (kategori) ėshtė karakterizuesja themelore e kėrkimit letrar dhe e kėrkimit tė shkencave humane pėrgjithėsisht.
Tė kritikosh, do tė thotė tė vėsh nė krizė. Vėnia nė krizė prodhon debatin. Debati siguron thyerjen e skemave, pėrjashton normativitetin final, shtyn dijet pėrpara. “Ėshtė e vėrtetė shikuar nė aspektin sociokulturor se kritika ėshtė treguesi mė i mirė pėr stabilitetin e njė shoqėrie. Pra aty ku ka liri, ka edhe kritikė, e ku ka kritikė ka edhe liri. Dhe, shoqėritė e meset e ndryshme qė janė tė ndieshme ndaj kritikės, dėshmojnė se ende nuk janė tė zhvilluara nė frymėn e tolerancės dhe kufizojnė me dogmatizmin. Prandaj duhet kuptuar njėherė e pėrgjithmonė se gjėrat dhe ēėshtjet e ndryshme duhet tė shikohen nė mėnyrė mė demokratike. Pėr ta pėrforcuar kėtė po shprehemi me njė mendim paradoksal tė Roman Jaboksonit se, uniteti i shkencės, me kėtė rast edhe i kritikės, qėndron nė diversitet, e jo nė pajtimėsi siē qėndron uniteti politik, ēfarė do tė thotė se fusha e parė hulumton e kėrkon, kurse fusha e dytė gjendet nė veprim aktual, ku pajtimėsia ėshtė e domosdoshme. Rezulton: nuk duhet tė frikohemi nga mospajtimet e argumentuara nė fushėn e mendimit, sepse na pasurojnė, po tė frikohemi nga pajtimet servile, qė sjellin inkuadrimin e tė paaftėve nė fushėn letrare e kulturore.”, konkludon Rugova te Strategjia e kuptimit.


3. Kritika / Metakritika

Kritika letrare e I. Rugovės, nė pikat themelore, ėshtė aplikim i teorisė sė tij pėr kritikėn. Pėrgjithnjė, kritika e tij njeh objektin e vet si njė differentia specifica.
Duke shkruar, nė pjesėn mė tė madhe, pėr vepra tė bashkėkohėsisė, Rugova leximin e sotėm (kritikėn) e mat me kohėn sot. Leximi i parė (kritika) ėshtė hyrje e konditė nė procesin e formulimit tė teorive, ndaj kapėrcimi i pėrhershėm i Rugovės te teorizimet, del krejt i natyrshėm: mbi rrjetin e kritikave pėr veprat e caktuara, fitohet diskursi qė pėrgjithėson kėtė rrjet. Domethėnė, kritika, nё njё nivel tё caktuar, aplikon teorinė, ndėrsa vetė hap rrugė pėr teorizime/pėrgjithėsime mbi korpusin e teksteve tė vlerėsuara, pėr tė synuar tė bėhet instrument edhe vetė. Kёrkesa e Rugovёs pёr njё kritikё argumentuese, pёrkon me kёrkesёn pёr bashkėjetesė ndėrmjet Kritikės e Poetikės; relacion nė tė cilin kritika aplikon principet e poetikės, bėhet diskurs argumentues.

Te Strategjia e kuptimit dhe te Refuzimi estetik procesi qė pėrshkruam pėrmbushet duke qenė objekt kėrkimi njė korpus tekstesh; te Vepra e Bogdanit 1675-1685 objekt ėshtė njė vepėr. Te kjo e fundit aplikohet/provohet teoria, ndėrsa rezultatet e kėrkimit pėrgjithėsohen, pėr t’u parė tė vlershme pėr letėrsinė e tipit tė veprės sė Bogdanit.
E thėnė mė ndryshe, Rugova aplikon e provon teorinė dhe nga praktika e kėrkimit formulon pёrgjithёsime teorike. Vepra letrare bėhet objekt i teorisė e burim i pėrgjithёsimeve/formulimeve tė reja teorike.
Pjesėn e dytė tė librit Strategjia e kuptimit e pėrbėjnė kritikat recensioniste pėr poetėt: A. Podrimja, Rr. Dedaj, B. Musliu, E. Basha, S. Hamiti etj. Kritika e tillė esencializon vlerėsimin.
Po ky tip kritike pėrbėn edhe pjesėn e dytė tė librit Refuzimi estetik; vetėm se tash bėhen referencė edhe autorė tė tjerė dhe, pėrpos poetė, edhe prozatorė.
Vepra e Bogdanit 1675-1685 hyn nė tipin e kritikės qė kėrkon provėn; procedurė qė karakterizon diskurset akademike. Zhanri pėrputhet me diskursin; kemi pėrpara njė studim monografik. Por, Rugova provon se diskurset akademike s’jetojnė pa pasionin e kėrkimit. Diskursi i Rugovės te Vepra e Bogdanit... ėshtė diskurs i dashuruar (R. Bart). Nė kėtė diskurs, Bogdani i ngjan Rugovės sa ky Bogdanit.
Rugova rigjen kohėn dhe modelin kulturor tė veprės sė Bogdanit, nė shembullin e Kurtiusit, jep gjenetikėn e veprės, duke paraqitur, pėrshkruar e duke sjellė informacione; analizon e interpreton tekstin nė principin srukturalist/semiotik tė R. Bartit.
Vepra e Bogdanit analizohet si shfaqje e retorikės sė Mesjetės, nėpėrmjet njė Retorike tė strukturės. Ndėrsa, interpretohet nė principin e Semiologjisė sė diskurstit. Lėnda e Retorikės sė vjetėr ėshtė bėrė objekt i Retorikės sė re.

Pėrfundimisht, format e kritikės letrare tė I. Rugovės janė: recensioni e kritika introduktore, kritika procesuale, kritika eseistike e kritika akademike. Nė varėsi me formėn, merr ngjyrё edhe diskursi i tij: forcohet ose reduktohet statusi vlerėsues.

Titulli Kahe dhe premisa tė kritikės letrare shqiptare 1504-1983 pėrcakton objektin themelor dhe shtrirjen e kėrkimit. Rugova ka pėrpara gjithė kritikėn shqipe dhe bėn objekt kahe e premisa tė saj. Kahe ka kuptimin e orientimit, interesimit, ndėrsa premisat janė pikėnisjet teorike dhe rezultatet e kritikės. Duke gjykuar se ta interpretosh kritikėn, do tė thotė ta interpretosh letėrsinė me ndėrmjetėsim, Rugova aplikon periodizimin e letėrsisė shqipe tash nė fushėn e kritikės. Kėshtu, kahet themelore tė kritikės vihen nė kohė, ndėrsa premisat kushtėzohen nga kahet.
Koha e shpie kėrkimin te kontekstet sociokulturore; kahet te fenomenet; premisat te shtrati teorik i fenomeneve.
Pėrballė distinksionit, tė pranuar, ndėrmjet historisė sė kritikės e teorisė sė kritikės, Rugova kryqėzon kėto principe e domene. Te studimi i tij, kėrkimi diakronik identifikohet me sistematikėn: leximi i teksteve sipas rendit kohor tė shfaqjes.
Te Kahe dhe premisa..., Rugova paraqet, pėrshkruan, karakterizon e komenton, d.m.th. pozicionohet, prandaj edhe vlerėson. Pozicionimet e tij, nė rend tė parė, janė karakterizime tė mėtejme tė objektit dhe rrallė shqiptohen mospranime, meqė ai lexon kritikėn duke pasur parasysh modelin kulturor e sociokulturor tė shfaqjes sė saj. Qė tė eksplikohet mė tej: Rugova nuk e gjykon kritikėn e djeshme nga sot, ndėrsa kur ka pėrpara kritikėn bashkėkohore, redukton maksimalisht vlerėsimin dhe pėrshkruan e karakterizon.
Proceduralisht, kėrkimi metakritik i Rugovės: paraqet, pėrshkruan, komenton, vlerėson dhe argumenton, gjithnjė duke pasur pėr burim tekstet-objekt dhe teorinė e kritikės (instrument).
Kahe dhe premisa... ėshtė sprova mė e gjerė e I. Rugovės dhe sprova mė e gjerė metakritike nė kėrkimet shqipe. Ky libėr ėshtė bėrė referencė themelore nė kėtė fushė kėrkimesh. Ėshtė njė libėr-model.


4. Estetikė dhe Ideologji

Diskursi eseistik/teorik i Rugovёs pёrherё prek ēёshtje aktuale, tё ndieshme. Rugova ballafaqon pikёpamjet e kundёrta dhe vlerёson ato. Pozicionimet e tij pėrcillen nga argumente, tё cilat vetiu pёrfaqёsojnё pikёpamje autoriale, prandaj propozojnё zgjidhje. Pikёpamjet autoriale tё Rugovёs artikulohen duke u matur me referencat, me dijen mbi ēёshtjen e diskutuar.
Nё kёtё pikё, do t’u referohemi dy teksteve tё tij: Njё korrektor estetikoteorik (Kah teoria) dhe Refuzimi estetik (nga libri me po kёtё titull), nё tё cilёt Rugova rivё, mbron e afirmon distinksionin ndёrmjet Estetikёs e Ideologjisё/Politikёs. Ky ёshtё njё problem i moēёm e i ri, me fillesё te filozofia e Platonit dhe ajo e Aristotelit. Prapa emrit tё Platonit vihet estetika ideologjike, e artikuluar fuqishёm te Republika, ndёrsa prapa emrit tё Aristotelit estetika ontologjike. Estetika ideologjike e zhvendos objektin estetik nё fushё tё sociales dhe tė ideologjisё; studimet sociologjike/sociologjizuese e ideologjike/ideologjizuese tё artit.
Estetikёn ideologjike Rugova e sheh tё shtrirё nga Antika te shek. XX, te Sartri e Lukaēi. Kёrkesё e pёrhershme e saj ёshtё vёnia e artit/letёrsisё nё funksion social/ideologjik/politik. Kjo ёshtё kёrkesa pёr art/letėrsi tё angazhuar, e skematizuar fundёsisht te letėrsia e realizmit socialist. Letėrsia e realizmit socialist, si teoria/kanoni i saj, ёshtё produkt i ideologjisё, ndaj vihet nё funksion tё ideologjisё. Letёrsia e tillё e humbet funksionin estetik.
Estetika ideologjike e realizmit socialist, duke e thjeshtёzuar skemёn fundėsisht, kanonizoi tipologjinё bardh e zi: nё njё anё “letёrsia pёrparimtare”, nё tjetrёn “letёrsia reaksionare”. Rugova vihet pёrballё skemёs sё tillё, duke njohur autonominё e qenёsisё e tё objektit estetik. Kёshtu ai shtyhet tek estetika ontologjike.
Konturat e estetikёs ontologjike i dha Aristoteli, duke ndarё tё bukurёn (estetika, arti) nga e mira (etika). Estetika ontologjike njeh objektin estetik, aktin estetik dhe efektin estetik (si produkt tё tyre). Atributi i pёrsёritur (estetik) pas objektit, aktit e efektit shenjon domenin (estetika), natyrёn/funksionin e artit dhe refuzon ideologjinё. Refuzimi i tillё ёshtё shtruar e trajtuar sёrish, mё gjerёsisht e mё thellё, tek eseja e njohur Refuzimi estetik.

“Refuzim do tё thotё tё mos pranosh, tё mos pranosh atё qё tё imponohet, e kjo varet nga qёndrimi personal dhe nga ia i pёrgjithshёm”. Kjo ёshtё fjalia e parё e esesё Refuzimi estetik; njё pёrkufizim/konkluzion dhe njё ēelёs pёr ta lexuar tekstin. Refuzimi ёshtё alternativё e pranimit, vёnё pёrballё imponimit, i cili prek tė gjitha sferat e jetёs sё njeriut.
Letёrsia, si artet, ёshtё sistem autonom. Autonomia e tillё sigurohet nga refuzimi estetik, i cili buron nga vetё kjo autonomi. Ndёrsa, autonomia bėhet e mundur nga qenёsia estetike e veprёs letrare.
Refuzimi estetik, tradicionalisht, realizohet me kategori tё brendshme, si: satira, sarkazma, grotesku etj. Kategoritё e tilla konstituojnё atё qė do ta quaja Estetikё tё refuzimit.
Qenёsia estetike mban letёrsinё gjallё, funksionale dhe me ndikim jetёgjatё pёrballё politikёs, shtetit e pushtetit. Refuzimi estetik ёshtё manifestim i brendshёm i kёsaj qenёsie, pėrballė jashtėsisė pėrplot imponime.
Rugova skicon raportin politika - letёrsia nё kohё tё ndryshme, pёr tё arritur te konkluza se ato pėrherė janё “dy fusha tё kundёrta, tё ndara”. Politika do ta kufizojё e ta kontrollojё letёrsinё, ndёrsa kjo e refuzon, pёr tё jetuar mё gjatё se politika. Politika lidhet me njё kohё; letёrsia shkon pёrtej kohёs sё shfaqjes dhe jeton e ndikon nё pёrputhje me mjaftueshmёrinё/manifestimin e qenёsisё estetike.
Politika ёshtё veprimtari pragmatike. Letёrsia ёshtё qenie estetike.
Politika mund tё zhvillojё diskurs represiv nё relacion me letёrsinё. Letёrsia mbrohet e ekziston nё vete nёpёrmjet refuzimit estetik.


5. Shekulli i Ibrahim Rugovės

I. Rugova ёshtё njё nga themeluesit e kritikёs letrare moderne nё Kosovё. Megjithatė, Rugova mbetet figurё me tё cilёn, mё shumё se njё shkollё e kritikёs, identifikohet njė mėnyrė e tė menduarit, njё model/qark kulturor: Prishtina e viteve ’70-tё tё shek. XX. Qarku kulturor i Prishtinės ka modelin e vet letrar, tё pёrfaqёsuar fuqishёm nga A. Pashku, A. Podrimja, Z. Rrahmani etj.; modelin kritik, me autoritet themelor S. Hamitin. Rugova bёn bashkё e pёrfaqёson kёto modele, nё cilёsinё e mendimtarit, ndaj fjala pёr Rugovёn ёshtё fjalё pёr ikonėn e qarkut.
Ky qark tashmё ka krijuar trashёgiminё e vet nё fushё tё krijimit e tё mendimit.

Brezi i Rugovёs, pёrballё ideologjisё mbi literaturёn, krijoi ideologjinё e literaturёs; mendimin qё buron nga literatura e qё provё e ka vetё atė.
Ēelėsi pėr ta lexuar Rugovėn pėrballė kritikės sė kohės ėshtė libri Prekje lirike. Ky libėr refuzon leximin e jashtėm/sociologjizues/ideologjizues, dominant nė kulturėn letrare shqipe, dhe provon fuqishėm kritikėn si rikrijim tė veprės letrare. Aty, normėn e leximit e pėrcakton estetika e tekstit letrar e jo skemat sociale. Veprėn e prodhon diskursi letrar; ajo pėrmbush kėtė diskurs, duke qenė njė shfaqje konkrete e tij, dhe asnjė strukturė tjetėr.
Prekje lirike, njė titull figurė nė ballė tė njė libri diskursiv. Prekja ėshtė figura e komunikimit; lirike ėshtė atributi qė shenjon komunikimin subjektiv, tė butė (lirik) me tekstin letrar. Pėr tė dalė nga paradoksi, kėtė titull do tė duhej ta lexonim si shenjues tė diskursivitetit tė relativizuar, tė kryqėzuar me diskursin letrar e shpesh tė tretur nė kėtė diskurs. Prekje lirike ėshtė figura e komunikimit me tekstin nė mungesė distance. Subjektivizmi shpallet “ideologji” e interpretimit.
E pėrbėrė nga lexime krejt personale, Prekje lirike ėshtė kritikė letrare e njė poeti. Subjekti ėshtė hapur plotėsisht pėrpara teksteve, pėr t’i hapur ato. Ēdo shenjė e tekstit, qoftė emocioni, qoftė retorika, qoftė interpretimi, ruan e reflekton natyrėn e subjektit.
Diskursi i Rugovės, duke relativizuar kufirin ndėrmjet tekstit letrar e tekstit diskursiv, provon diskursin letrar si amėz tė metadiskurseve.
Prekje lirike mban tekstet me tė cilat Rugova hyri nė botėn e komunikimeve letrare, duke qenė krejt i hapur. U bė sistematik te Kah teoria e tutje. Ai nisi jetėn nė letėrsi si Krijues, e vijoi si Rikrijues dhe e mbylli si Klasifikues/Sistematizues.

Duke karakterizuar pёrfundimisht:
Rugova teorizon e propozon studimin e specializuar tё letёrsisё.
Diskurin e tij e shoqёron pёrherё njё fill pėrgjithėsues, prandaj universalizues.
Tё gjitha trajtat e kritikёs letrare vihen nё funksion tё njohjes e tё vlerёsimit tё veprёs letrare. Rezultatet e kёrkimit, nga kёtu, mundёsojnё diskursin teorik/pёrgjithёsues. Kjo ilustron kёrkesёn e pёrhershme tё Rugovёs pёr t’u marrё me fenomenet.
Nė diskursin e pastėr kritik, Rugova kėrkon stukturat, pastaj interpreton, nė fund vlerėson.

Vepra e I. Rugovёs ёshtё njё nga trashёgimitё e mёdha tё modernitetit shqiptar. Duke reflektuar veten pёrtej kohёs sё shfaqjes, vazhdon tё jetё njё determinuese e gjallё e kёrkimeve letrare te ne.
Ajo ruan e reflekton frymёn e mendimtarit e tė njeriut Ibrahim Rugova. Reflekton natyrėn e hapur tė Njeriut dhe asketizmin e thellė tė Mendimtarit.
Vepra ėshtė shenjė ideale e identitetit. Njė idealitet i obejktivuar. Ajo mban gjallė Autorin; pse jo edhe Njeriun.
Vepra e Rugovės tashmė po bėhet objekt studimi. Kjo ėshtė edhe njė shenjė se ajo po shndėrrohet nė vepėr klasike. Vetėm veprat e tilla mbeten gjallė.
Njė vepėr klasike mė s’mund quhet Zbulim, por Vlerė, Identitet.
Unė, sot, vetėmsa po tėrheq vėmendjen: Jetojmė nė Shekullin e Ibrahim Rugovės.
________________________________________

Ky tekst u lexua ne Seminarin Ndėrkombėtar pėr Gjuhėn, Letėrsinė dhe Kulturėn Shqiptare ne Prishtinė
Autori ėshtė profesor i estetikės nė Fakultetin e Filologjisė nė PrishtinėShiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 8th February 2016, 22:25

Akademi kushtuar Rugovės


Fjala e Presidentit Sejdiu nė manifestimin pėrkujtimor me rastin e katėrvjetorit tė shkuarjes nė amshim tė Presidentit Ibrahim Rugova
Sot, nėn Patronazhin e Presidentit tė Republikės sė Kosovės, dr. Fatmir Sejdiu, u mbajt njė manifestim pėrkujtimor me rastin e katėrvjetorit tė ndarjes nga jeta tė Presidentit historik tė Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova. Nė vijim e keni fjalėn e Presidentit Sejdiu mbajtur nė kėtė manifestim.


E nderuara familje e Presidentit Rugova,

I nderuari Kryeministėr Thaēi,

I nderuar Pėrfaqėsues Civil Ndėrkombėtar, z. Piter Faith,

Tė nderuar deputetė e ministra nė Qeverinė e Republikės sė Kosovės,

Tė nderuar ambasador dhe pėrfaqėsues tė misioneve diplomatike nė Kosovė

Tė nderuar drejtues tė KFOR-it,

Tė nderuar drejtues tė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės dhe tė Policisė sė Kosovės,

Tė nderuar kryetarė komunash dhe pėrfaqėsues tė jetės shkencore, kulturore e fetare,

Tė nderuar pėrfaqėsues tė mjeteve tė informimit,

Zonja dhe zotėrinj,

Sot ėshtė katėrvjetori i shkuarjes nė amshim tė burrėshtetasit tė parė tė Kosovės, Presidentit historik Ibrahim Rugova. Ēdo vit, ne jemi mbledhur kėshtu sė bashku pėr t’i shprehur jetės dhe veprės sė tij kolosale nderimet tona mė tė larta, pėr t’i shprehur Atij falėnderimin pėr punėn e jashtėzakonshme qė ka bėrė Ai pėr lirinė, pavarėsinė dhe demokracinė e vendit tonė, Kosovės sė dashur.Katėr vjet mė parė, ne, populli dhe institucionet e Kosovės, mbetėm pa Prijėsin qė na kishte prirė me urtėsi e me largpamėsi nė etapėn mė tė vėshtirė qė kaloi jo vetėm vendi ynė, po i gjithė rajoni.

Janari i vitit 2006 sigurisht ka qenė ndėr mė tė acartėt nė Kosovė. Por, as moti skajshmėrisht i ftohtė, as temperaturat konstante 15 celsius nėn zero nuk i ndalėn dot qytetarėt e mbarė Kosovės pėr ta rishprehur adhurimin pėr Presidentin Rugova. Sheshi “Nėna Terezė”, gjatė ditėve tė homazhit pėr Presidentin Rugova, ishte pėrplot me qytetarė tė tė gjitha moshave. Asnjėherė mė parė nė historinė e Kosovės nuk ka ndodhur qė i gjithė populli, i madh e i vogėl, tė kishte vetėm njė cak – Kuvendin e Kosovės, aty ku i bėheshin nderimet e fundit Presidentit Rugova. Ajo javė do tė mbahet mend si java e Besėlidhjes sė Re tė popullit tė Kosovės me veprėn e Presidentit Rugova. Besėlidhja e Parė, e pathyer asnjėherė, ishte lidhur qėkur Ai ishte vėnė nė krye tė subjektit tė parė politik demokratik nė Kosovė, Lidhjes Demokratike tė Kosovės, e cila me kohė u shndėrrua nė njė lėvizje tė madhe kombėtare pėr liri, pavarėsi e demokraci.

Ndėrsa Kosova ishte veshur me petkun e zisė kombėtare pėr humbjen e madhe, nga mbarė bota vinin ngushėllimet dhe vlerėsimet me konsideratat mė tė larta pėr figurėn brilante intelektuale, humaniste e politike tė Ibrahim Rugovės. Liderėt e kombeve mė tė mėdha tė botės shprehnin nderimin e tyre pėr Presidentin Rugova. Edhe kėsaj radhe, kujtojmė se me rastin e ndarjes nga jeta tė Presidentit Rugova, vetė Presidenti Bush theksonte se Shtetet e Bashkuara tė Amerikės kanė humbur njė mik tė vėrtetė. Tė kėsaj shkalle ishin edhe vlerėsimet e Presidentit Bill Klinton, i cili me tė marrė lajmin pėr vdekjen e Presidentit Rugova, tha se, po citoj, “Presidenti Rugova ēdo herė mė impresiononte me devotshmėrinė dhe pasionin e tij pėr paqe, liri dhe pėr njė tė ardhme mė tė mirė pėr popullin e tij.

Pėrfaqėsuesi i Lartė i Bashkimit Evropian pėr Politikė tė Jashtme, Havier Solana, vdekjen e Presidentit Rugova e quajti “ironi tė vrazhdė tė historisė”, sepse “Rugova u nda nga jeta nė momentin kur duhej mė sė shumti, nė momentin kur pritej qė si lider tė ndihmonte nė zgjidhjen e statusit tė ardhshėm tė Kosovės”.

Atributet qė e shoqėruan nė pėrjetėsi Ibrahim Rugovėn janė tė pafundme, por kėto duken tė jenė mė tė goditurat: njeriu simbol pėr Kosovėn, njeriu flamur pėr Kosovėn.

E nderuara familje Rugova,

Tė dashur qytetarė tė Republikės sė Kosovės,

Zonja e zotėrinj,

Po bėhen dy vjet qė vizioni i Presidentit Rugova pėr Kosovėn shtet sovran, tė lirė e demokratik ėshtė bėrė realitet. Republika e Kosovės ėshtė njohur nga 65 vende demokratike anekėnd botės dhe ne po punojmė, bashkė me miqt tanė, me tėrė pėrkushtimin qė ky numėr tė shtohet sa mė parė.

Procesi i njohjes sė Republikės sė pavarur tė Kosovės ėshtė me rėndėsi jetike pėr ne. Kėtė e kanė kuptuar drejt edhe miqtė tanė, Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, pjesa dėrrmuese e vendeve tė Bashkimit Evropian dhe vende tė tjera nga mbarė bota, tė cilat na kanė ndihmuar pa hezitim nė kėtė proces. Po ashtu, tani sė fundi, nė Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė shumė vende e mbėshtetėn legjitimitetin e pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės dhe tė drejtėn e popullit tė saj pėr tė jetuar i lirė duke shtruar argumente tė bollshme, qė ne i kemi cilėsuar si argumente tė parrėzueshme nė favor tė Kosovės.

Republika e Kosovės, gjatė kėtij dyvjetėshi tė shtetėsisė sė saj tė njohur ndėrkombėtarisht, ka dėshmuar se ėshtė e zonja tė jetojė e pavarur dhe tė sigurojė shkallė tė admirueshme tė demokracisė nė vend, tė garantojė dhe tė sigurojė tė gjitha tė drejtat dhe liritė njerėzore e individuale pėr secilin qytetar tė sajin pa dallim kombi e besimi.

Ndonėse jo pa vėshtirėsi e pa sfida tė shumta, gjatė kėsaj kohe, me politikėn e fqinjėsisė sė mirė dhe me gatishmėrinė pėr marrėdhėnie tė mira bashkėpunimi me tė gjitha vendet e rajonit, Kosova ėshtė dėshmuar si njė faktor i rėndėsishėm i paqes, i stabilitetit dhe i sė ardhmes sė pėrbashkėt evropiane tė rajonit. Kjo frymė politike ka dhėnė rezultatet e veta. Ne kemi raporte tė shkėlqyeshme me tė gjitha vendet fqinje, me pėrjashtim tė Serbisė, e cila po e vazhdon politikėn e saj destruktive kundrejt Kosovės. Megjithatė, ne u bėjmė thirrje sėrish autoriteteve tė Beogradit zyrtar qė tė heqin dorė nga mendėsia e vjetėr e dominimit mbi tė tjerėt dhe t’i hapin udhė perspektivės mė tė ndritshme tė popujve tanė.

Ndėrkohė, vendi ynė ka arritur tė faktorizohet duke marrė dita-ditės vendin qė i takon nė kuadėr tė familjes sė madhe tė kombeve tė lira dhe ne nuk do tė ndalemi derisa ky mision tė mos jetė pėrmbyllur tėrėsisht.

Tė nderuar pjesėmarrės tė kėtij manifestimi,

Studiuesit e veprės sė dr. Ibrahim Rugovės, kujtoj me tė drejtė, e kanė vėrejtur se Mendimi dhe Veprimi janė dy nyjat e jetės sė Rugovės. Citojmė: Edhe pse nė fushė pragmatike, Rugova, sė pari, ėshtė politikan meditans, ai ėshtė prijės, pra krijues, ideolog. Ashtu siē e krijoi njė model kulturor, Rugova krijoi njė model politik, me parabazė humanitetin e thellė, fillin nacional tė ideve dhe me kėrkesė bosht – pavarėsinė e Kosovės.

Rugova, studiues, kapėrceu nga Poetika nė Polikė. Ky kapėrcim nėnkupton kalimin nga fusha e ideve nė atė tė veprimit. Nga poezia, nga kritika e studimi letrar, ku me bashkėmendimtarėt e me bashkėkohėsit e tij krijoi Shkollėn e Prishtinės, e cila dekada me radhė u dha dhe po u jep ende vulėn e saj meritore studimeve nė fushė tė dijeve albanologjike, Ibrahim Rugova kaloi nė arenėn e veprimit politik, nė tė cilėn, po kėshtu, u shqua si emėr prijatar e plotėsisht i veēantė.

Pėrderisa nė fushėn e studimeve albanologjike Rugovėn e bėnin tė veēantė qasjet e tij krejtėsisht tė reja dhe jokonformiste tė mbrujtura nga thellėsia e dijeve shkencore, tė cilat ai i pėrsosi edhe me pėrvojėn e mėsimeve tė fituara nga Rolan Barti, nė fushėn e veprimit politik Rugovėn e bėnte tė veēantė urtėsia e tij e paimagjinueshme, e cila u proklamua dhe u zbatua nė jetė si doktrinė nacionale pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės nė kohėn kur kjo pjesė e Evropės Juglindore ishte bėrė arenė e luftėrave dhe e tragjedive tė mėdha pėr popujt qė s’ishin tė dashur pėr Millosheviqin dhe pėr kastėn e tij gjenocidiale.

Krejt nė fund, rikujtoj se Rugova ėshtė cilėsuar arkitekt dhe ikonė e pavarėsisė sė Kosovės, shenjė me tė cilėn identifikohet shteti mė i ri nė botė – Republika e Kosovės.

Ibrahim Rugova, krijues i njė modeli kulturor nė Kosovė, u bė fuqishėm figura mė e madhe politike e historisė moderne tė Kosovės. Identifikimi me tė, prandaj, paraqet vlerė! Kėtė vlerė ne do ta mbrojmė dhe do ta kultivojmė me pėrkushtim, me dije dhe me dashuri tė paskajshme. Kjo ėshtė mė e pakta qė mund tė bėjmė ne tė gjithė, pėr njė njeri qė e solli koha pėr t’i prirė Kosovės, pėr njė njeri qė nė Kosovė bėri epokė, bėri kohėn e vet!

Tė nderuar pjesėmarrės,

Siē e dini, duke u mbėshtetur nė pėrgjegjėsitė dhe kompetencat e mia kushtetuese, si president i vendit, unė kam themeluar dekoratėn “Medalja e Artė pėr Paqe, Demokraci dhe Humanizėm - Dr. Ibrahim Rugova”. Kjo medalje u jepet qytetarėve tė vendit dhe tė huaj, vepra jetėsore e tė cilėve cilėsohet si kontribut i veēantė pėr ndėrtimin e paqes, zhvillimin e demokracisė dhe kultivimin e humanizmit.

Sivjet, pėr herė tė parė, me kėtė medalje nderohet ish-Presidenti i Republikės sė Ēekisė, dijetari e burrėshtetasi shquar Vaslav Havel. Ftoj Ambasadoren e Ēekisė nė Prishtinė, zonjėn Janina Hrebickova qė tė vijė nė kėtė podium dhe tė marrė kėtė medalje nė emėr tė Presidentit Havel, tė cilit i shprehim konsideratat tona pėr kontributin e jashtėzakonshėm dhėnė pėr lirinė, demokracinė dhe humanizmin nė vendin e tij dhe kudo nė botė dhe i dėshirojmė shėndet e fat.

Ju faleminderit!Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


#7

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi