Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia » Shkrimtarė shqiptarė »
LASGUSH PORADECI

Share

Shko tek faqja : Previous  1, 2

+ Pėrgjigju Diskutimit

avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 1st March 2008, 14:09

Durimi

Tashi me gas, tashi me lot,
Tashi dhe nj'herė,
Duro durimin si pėr-mot
E si pėrher.

Mendo mendimin zemėrak,
Ndaj vjen tė sjellė
Sa leu e zjeu e shfreu me gjak
Nė zemėr fellė;

Sa pati shkrirė aq ėmbėlsi
Dyke kėnduar,
E vaj e zi e shkrumb e hi
Tė pambaruar;

Dyke pėrflakur plot me gas,
Plot afsh tė ndritur,
Njė mall tė math qė mė vjen pas,
Kujtim-zhuritur;

Vjen ku pėrplaset pėrmi dhé,
Nėr ulėrimė,
e greminuar si rrufe,
Kjo jeta ime;

Ku mban shtrėgatėn me sa mund,
Dhe kėsaj radhe,
E hapur krejt, gjer mu nė fund,
Ah plag'e madhe;

Fund e gjehenė e ang i zi,
Jetė pas jete,
Yll-dashuri! Hon-lemeri
Qė mbaj me vete!

Edhe mendoj mendim me lot,
Me pėrvėlime,
Duroj durim tė mbushur plot
Me zemrėn t'ime.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 1st March 2008, 14:10

Gremina

Ti sot as qesh as qan,
Ri larg e qetė.
Nė shpirtin t'ėnd ti mban
Njė faj pėr jetė.

Njė dashuri me gas,
Siē fryri era,
E zure shpejt nė ēas,
E le pėrhera.

U ngrove-ashtu sa mund,
As shumė-as pakė,
S'tė ndriu pėrdrejt nė fund
E bardha flakė:

Mė ndriu e griu e shkriu
Ah mua zjarri!
U mvarrėsh un'i ziu
Mi buzė varri!

E nuk mė dhemb aspak
Njė vdekje-e gjallė,
Ndaj qava lot me gjak,
Si nė pėrrallė;

Ndaj hoqa rėndė-ashtu,
Gjer nė greminė,
Llaftarėn qė mė zu
Pėr dashurinė;

Pėr dashurinė-o Zot,
Qė shemb njė burrė,
Qė s'e pat ndjerė dot
Gruaja kurrė;

Qė lind e ndritur krejt,
Bukuriplotė!
Me dritėn drejt-pėr-drejt
Nga drita jote!

Qė qesh e qan e zjen,
E s'jep tė qetė,
E zjen e bren e shfren,
E s'vdes pėrjetė.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 1st March 2008, 14:10

Ē'u mbush Mali

Shqipėri! moj nėna ime,
Mė ke rritur me thėrrime!
Shqipėri! tė qofsha falė,
Tė kam nėnė e mė ke djalė
********
Ē'u mbush mali me dėborė,
Ē'u mbush deti me pamporė,
Seē u mbush e shkreta Vlorė
Plot me krushq e me dasmorė,
S'janė Toskė e Malėsorė
Me flamur tė kuq nė dorė
Si dhėndurė me kurorė.
Ē'u zbardhė malet, ē'u zbardhė:
Nga ēdo anė seē na ardhė
Shqipėtarėt gunė-bardhė,
Seē na ardhė palė-palė
Duke rutulluar malė
Kush mė kėmb'e kush mė kalė
Kush mė shpejt, kush mė ngadalė;
Kush i lum e kush i gjorė
Kanė zbritur mun nė Vlorė,
Mun nė Vlorėn e lirisė,
N'atė thelb tė Shqipėrisė.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 1st March 2008, 14:11

Lodra e Dashurisė

Kėrkova
Lumturinė,
Gjer mė sot,
Gjith mė tė kot.

Shijova
ēupėrinė,
Njė mot.
Me shpirtin plot.

Kullova
Djalėrinė
Me lot,
Qė s'thahen dot.

Kuptova
Dashurinė
Qė lot -
Kur shemb! o Zot!Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 1st March 2008, 14:15

Mitrush Kutelit

...Pa m'i prit edhe Mitrush Kutelit

...Pa m'i prit edhe kėtonė,
Iskėra tė zemrės s'onė.
Prit-m'i shok n'ato mėrgime
Fjalėzat me regėtime,
Nga buēim'i zemrės s'ime.
Zemra ime buēim-shkretė
Zjen e bren e s'gjen tė qetė,
Plaset e pėrplaset vetė,
Vdes pėrkohė-e lind pėrjetė.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 1st March 2008, 14:17

Kujtimi

Edhe nė mungove,
Edhe nė ndryshove,
Edhe nė dredhove,
Nė mė gjarpėrove:

Kujt j-a dhč mungimin?
Kujt ja dhč ndryshimin?
Kujt j-a dhe dredhimin?
Kuja gjarpėrimin?

Mungime-e ndryshime,
Mungime-e dredhime,
Dh'ato gjarpėrime-
Hon pėr zemrėn t'ime.

Zemr' e mall i parė,
Zemėrėz' e vrarė
Kujton dyke qarė,
Pushton me llaftarė
Lulen e pavdarė,
Trupin e pangarė.

Pa ri pshoj qetuar
Dyke ėndėruar
Ndaj po puth nėr duar-
Si ndaj koh' e shkuar-

Fort i dėshėruar,
Fort i dhėmshėruar,
Fort i lumtėruar,
Ballin dritė-qėruar
Syrin qjell-kulluar,
Gjirin-vajzėruar,
Trupin-qumėshtuarShiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 1st March 2008, 14:18

Vdekja e Noisit

Me zjarr ju flas... me zjarr
Nė gjirin tim kam hapur varr...
Qė t'i jap shpresė- edhe t'ja marr...

Un' ik liqerit zemėrak
Fatlum dh' i pastėr si zėmbak,
Po zemra ime kullon gjak:

Se vijnė- urtuar zogjtė-e mi,
Dh'u jap ushqim me dashuri-
Njė dashuri pėr llaftari:

Pa nis ah! Gjirin ta godas...
Dh'e hap ah! gjirin pėr njė ēas...
Dh'i nginj ah! zogjtė- e vdes me gas!...

Ahere - helmohet e buēet
Pas mallit tim liqer-i shkret,
E rrit tallazin posi det.

Ay e tund , ay e shkund,
Ay e hap sa me tė mund,
Gjer mun nė gjit,gjer mu nė fund.

E shpirtin dyke ma pėrcjellė
Mė thotė ah! shih sesa 'sht'i fellė...
Ky gjir'i em qė tė pat pjellė...

Me zjarr ju flas...
Me zjarr...Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 1st March 2008, 14:19

Vallja e Yjeve

Yjtė-e ndezur si fingjill,
Qė vėrtiten palė-palė,
Prej mosgjėje zunė fill
Plot me jetė-e mall tė valė.

Zunė fill me dashuri
Qė kur bota zu tė ngjizet,
Pa sikush pėr shok tė ti
Pėrvėlohet edhe ndizet.

Ndizet ēas edhe pėr ēas,
E si kurrė s'ka tė shuar,
Pa pushim i vete pas
Me njė sulm tė llaftaruar.

E si kurrė nuku mund
Ylli yllin qė t'a kapė
Rrotull qiejve pa fund
Venė-e-vinė-e-venė prapė...

.......................................
.......................................
.......................................
.......................................

Do tė venė fluturim
Kudo janė-e kudo s'janė,
Nėpėr qjell qė s'ka mbarim,
As fillim, as fund, as anė.

Kur mi tė, kur nėnė tė,
Kur me hire-e kur pa hire,
Do pėrėajnė gjithėnjė
Hapėsirė...shkretėtire...

Ata ikin varg-e-varg
Me njė etje tė pashuar:
Sesą fellė-e sesą larg
Shoq me shoq u pat larguar!...

Kłsh j-u fali-aq dėshėrim,
Dh'aqė zjarr e aqė flakė,
Dh'i gatoj me aq durim
Yjtė-e lum e varfanjakė?

Se do njė, si pėr ēudi,
Ku prej syresh rreh tė ftohet,
Shoq i vet, nga mall'i ti,
Mė me zjarr zė pėrvėlohet...

Dh'i vjen qark mė me vėrtik
E me dhembje mė tė nxehtė,
E si ik...si gjithė ik...
E pushton me zjarr tė vetė:

Sa mė pak e shmbėllen:
Aq mė shumė-e ndjek dėshira...
Pa nga malli qė s'e gjen,
Dridhet gjithė hapėsira.

...Kur po ja! Se qė pėrtej
Ndriten erėrat nga pakė:
Yll-i ēdukur nėpėr qiej
Vetėtiu e mori flakė:

J-a pat shtėnė me njė ēas,
Mun nė mes nė kraharuar,
Shoq' i vet q'i sillej pąs
Me njė sulm tė llaftaruar;

Q'e kish flakėn mun nė gji,
Q'e zhuritte dashurija,
qė ēkėlqente me zili
Rrotull rrezeve tė tija.

Yll i mjerė e yll i lum!
Yll i lum e yll i mjerė!
Sapo drita t'u pėrgjum,
Sheh njė shoq nėpėr skėterė;

Ay vin... e gjith vin...,
Gjith mė pranė... -e gjith mė pranė...-
Sesą ndrin e vetėtin!...
Sesą ndjen njė gas pa anė!...

Sesa ndritesh pėrsėri!
Sesģ ndizesh pėrsėpari!
Sesģ djek me dashuri
Posi yll margaritari!...

Dashuri! Heu! Mall i ri!
Dashuri! kėng' e durimit!
Ti liri! Ti robėri!
Ti valim i shkrepėtimit!

........................................
........................................
........................................
........................................

Yjtė-e ndezur aqė larg.
Lozin vallen e dėshirės
Dyke ndritur varg-e-varg
Nėpėr terr tė errėsirės.Shiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net


#29

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 2 e 2)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi