Forumi Zeri YT! » Shkencat Ekzakte » Kuriozitete »
A e dini se...

Share

avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 8th February 2016, 23:25

*
POPULAR

Ne Londer, pergjysmohet numri i perdoruesve te makinave: nga 137.000 ne vitin 2000 ne 64.000, ne 2014! Ndersa numri i ciklisteve trefishohet nga 12.000 ne 36.000!!!!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 17th March 2016, 11:54

Gratė, me memorje tė hekurt

Gratė kanė memorje tė hekurt dhe nuk gabojnė kurrė datat e pėrvjetoreve ose tė debateve tė bėra muaj mė parė.
Por nėse deri mė sot burrat ishin tė bindur se ky ishte 'ves' i partnereve tė tyre, tani vjen konfirmimi shkencor se bėhet fjalė pėr njė virtyt.
Nė njė studim tė kryer nga shkencėtarėt e Universitetit e Cambridge ndaj 4500 tė rriturve nė moshėn 49 deri 90 vjec, u zbulua se gjinia femėrore ishte superiore pėrsa i takon memorjes.
Gratė ishin nė gjendje tė kujtonin me detaje edhe ngjarjet nė shkollė fillore, ndėrsa meshkujt kishin harruar shumė prej tyre.
Testi

Duke pėrdorur njė test nė kompjuter tė quajtur “CANTAB Paired Associates Learning”, iu kėrkua pjesėmarrėsve se nė cilėn prej gjashtė imazheve tė bardha ishte njė figurė gjeometrike specifike.
Hap pas hapi figurat shtoheshin dhe vihej re gjithnjė e mė tepėr se femrat mbanin mend mė mirė se meshkujt, tė cilėt mund tė themi me plot gojė se u 'mundėn' nė kėtė garė nga kundėrshtaret e tyre.

Ps.Nuk me kujtohet burimi nga e kame marr'Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 17th March 2016, 14:11

Meshkujt jan egoistShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i vlerėsuar
Anėtar i vlerėsuar

Posted prej 17th March 2016, 17:49

Ushqimi i vetėm qė nuk prishet ėshtė mjalti.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i mirėnjohur
Anėtar i mirėnjohur

Posted prej 17th March 2016, 19:30

shirat u larguanShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm

Posted prej 17th March 2016, 21:05

gjysma e 1000 eshte 500Shiko profilin e anėtarit


avatar

Posted prej 20th March 2016, 19:33

.....Vellai i kryeministrit te Kosoves ka kerkuar azil ne GjermaniShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 21st March 2016, 09:25

Disa kuriozitete tė ēuditshme nga Bota

Nje mashkull harxhon mesatarisht 3350 ore duke u rruajtur e qethur.
Bethoveni para se te kompozonte fuste koken ne uje te ftohte.

Ajsbergu me i madh i matur deri me sot ka qene me gjatesi 200 milje dhe gjeresi 60 milje, ai ka pasur nje siperfaqe me te madhe se Belgjika.

Vetem mushkonjat femra piskojne.

Lindjet vjetore ne Indi, e kalojne popullsine e Australise.

96% e sallatorit, eshte uje.

Ne 1 kg limon ka me teper sheqer se ne 1 kg luleshtrydhe.

Ajnshtajni deri ne moshen 9-vjeēare nuk fliste normalisht.

Nje shqiponje mund ta shohe prehen e saj qe 3000 metra larg.

Fluturat shijojne me ane te kembeve.

Nje njeri qesh mesatarisht 13 here ne dite.

Ne trupin e njeriut muskuli me i forte eshte gjuha.

Femrat i perpelitin syte 2 here me shume se meshkujt.

Nė tokė ekzistojnė 4 oqeane dhe 56 detėra qė sė bashku e formojnė “Detin Botėror” I cili pėrfshin 71% tė sipėrfaqės sė pėrgjithshme tė tokės (316 mil.km2)

Druri i cili e mban rekordin e trshėsisė nė botė ėshtė “Baobabi”, i cili gjendet nė Tan- ganike me moshė rreth 30 shekuj. Ky dru perimetrin e trungut e ka 47 m, lartesinė 22 metra, ndėrsa perimetrin e kurorės 145 metra.

Gjarpėri i ujit qė jeton nė veriperėndim tė Australisė rreth shkėmbinjėve tė ujit, ėshtė shtaza mė helmuese nė botė. Helmi i tij ėshtė 100 herė mė i fortė se helmi i gjarpėrit Australian nė tokė i quajtur “Tapana e Shkretėtirės” e qė konsiderohet gjarpėri mė helmues tokėsor.

Peshkun trashanik “Siluris Glanis”- shkencėtarėt erdhėn nė pėrfundim se pėrkundėr kokės sė madhe, ėshtė peshku mė budalla nė Botė, sepse nė pranverė ku bėnė nxehtė, nė breg tė lumit rriten shelgjet dhe nė ujė bien thuprat e kėtij druri sė bashku me gjethet, peshku trashanik me ngutėsi i pėrbin duke menduar se bie ushqimi I tyre i preferuar. Nė lukth kėto fije tė shelgjes lėshojnė alkool qė e bėn peshkun tė humbur.

Qelizėn i pari e zbuloi shkencėtari anglez Robert Hooke me 1665 i cili edhe ia dha emrin. Ky ėshtė zbulimi mė i madh nė mjekėsi, sepse qeliza ėshtė njėsia themelore kryesore e ēdo organizmi tė gjallė.

Armata e shtetit tė Vatikanit ėshtė armata mė e vjetėr nė botė. Zyrtarisht ėshtė themeluar mė 21 janar 1506, por fillimet e saj shėnohen qė nė vitin 1400. Pėrveē se ėshtė armata mė e vjetėr nė Botė, ajo ėshtė edhe ndėr mė tė voglat, me vetėm 83 ushtarė. Uniformat e tyre kanė qenė tė dizajnuara nga artisti gjenial Mikelanxhelo.

Libri ėshtė botuar nė kohėn e humanizmit dhe tė kundėrreformės, kur u krijuan kushtet qė feja katolike tė mėsohej e tė predikohej nė gjuhėt kombėtare. Mesharin e gjeti Gjon Nikollė Kazazi nga Gjakova mė 1740. Ky libėr pėrmban: Librin e Orėve dhe Librin e Meshės. Me kėtė vepėr filloi Letėrsia Shqiptare e Rilindjės.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Administrator
Administrator

Posted prej 24th March 2016, 23:19

*
POPULAR

E njejta femer aktore ne te gjitha rastetShiko profilin e anėtarit http://www.zeriyt.net/


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 5th April 2016, 08:25

Delet

Nė Zelandėn e Re ka 4 milionė njerėz dhe 70 milionė dele.

Thėllėza

Thėllėza ėshtė nė gjendje qė tė jetojė pa ushqim 30 ditė .

Flutura

Flutura mė e madhe nė botė ėshtė ajo e Braziliane Erebius Agripina qė ka gjatėsi tė krahėve tė hapura 20-25 cm. Fluturat shijojnė me ane te kėmbeve.

Struci

Syri i njė struci ėshtė mė i madh se truri i tij.

Macja

Nė trurin e maceve ka 32 muskuj. Nė fytyrėn e njė maceje ndodhen 146 muskuj. Shkencėtarėt britanik kanė llogaritur se macet, tė cilat ata i mbajnė nė shtėpi pėr 1 vit asgjėsojnė 50 milion minj dhe 20 milion zogj tė vegjėl.

Miu

Minjtė mund tė durojnė pa ujė me tepėr se devetė.

Ariu

Njė ari i rritur mund tė vrapojė po aq shpejt sa njė kalė.

Delfini

Delfinėt flenė me njė sy hapur.

Peshkaqeni

Peshkaqenėt nuk sėmuren.

Majmuni

Thuhet se nė Kostarikė ėshtė zbuluar njė majmun me gjatėsi 4.3 metra. Sipas kėtij zbulimi del se King Kongu i njohur nė film mund tė ketė qenė i vėrtetė! Nė krahun e njė majmuni ka rreth 25 milionė qime.

Kali

Kuajt flenė nė kėmbė, ata mund tė qėndrojnė deri nė 1 muaj nė kėmbė.

Shqiponja

Njė shqiponjė mund ta shohė gjahun deri nė 3000 metra larg.

Milingona

Hyrja e folesė sė milingonės drejtohet pėrherė nga Veriu.

Milingonat e ndjejnė tėrmetin qė mė parė dhe dalin menjėherė nga foletė.

Krokodili

Krokodili, vazhdon e zgjatet(rritet) deri nė ditėn e fundit tė jetės. Krokodili me gjatėsinė rekord, ėshtė gjetur ne Amerike, dhe ishte i gjate 7,2 metra.

Lotėt e krokodilit : Prej kohėsh njerėzit kishin vėne re se krokodilėt pasi hanin gjahun e kapur nė ujin e detit fillonin e lotonin. Kjo dukuri tė linte pėrshtypjen se kjo kafshė qante prenė e ngrėnė. Prandaj dhe lindi shprehja “lotėt e krokodilit” qė personifikon hipokrizinė e njerėzve tė ligj. E vėrteta ėshtė se krokodilit nuk i vjen keq pėr kafshėn e ngrėnė, por ėshtė gjėndra e kripės ajo qė prodhon lotėt. Dhe pikėrisht pasi krokodili ka kollofitur kafshėn se bashku me ujin e kripur fillon veprimin e saj gjėndra e kripės qė ndalon sasinė e tepėrt tė kripės e cila del jashtė nė formėn e pikave tė lotėve.

Elefanti

Elefanti me gjithė peshėn e tij tė rėndė mund tė vrapojė me shpejtėsi rreth 40 km/h duke ia kaluar edhe njeriut. Elefantėt i tremben lepujve dhe qenve qofshin kėta edhe tė vegjėl.

Kėrmilli lėviz me shpejtėsi prej 0,05 km/h, rreth 100 herė mė ngadalė se njeriu. Breshka konsiderohet se ecėn ngadalė por ajo arrin 0,37km/h. Macja ecėn me shpejtėsi 50 km/h. Miu arrin shpejtėsi rreth 10 km/h.

Bleta

Pėr te prodhuar njė kilogram mjaltė, njė bletė i duhet tė thithė nektarin e 12 milion luleve dhe pėr kėtė tė pėrshkojė njė rrugė me gjatėsi rreth 300.000 kilometra. Bleta ėshtė i vetmi insekt i zbutur nga njeriu.

Breshka

Breshka mund tė ecė me 10 km nė orė. Breshka mund tė arrijė me lehtėsi 100 vjet jetė.

Peshku

Peshqit e harrojnė ēdo gjė qė ndodh vetėm pas 10 min.

Trimmatom nanus ėshtė peshku mė i vogėl nė botė me gjatėsi 8.6 mm mashkulli dhe 8.9 mm femra.

Zogu

Zogu nuk e ka shqisėn e tė nuhaturit dhe tė shijes.

Qukapiku

Qukapiku nė njė ditė ha mesatarisht 3000 kandrra.

Mushkonja

Vetėm mushkonjat femra thumbojnė.

Derri

Bartės i rekordit pėr derrin mė tė dhjamosur nė histori e ka amerikani Eber Big Boy i cili jetonte nė shtetin Carolina. Ai kishte derrin qė peshonte 863,6 kg. Derri mundė tė dhjamoset aq shumė sa nė dhjamin e tij mund tė jetojnė minjtė, pa i kuptuar fare ai.

(gazeta-Shqip.com)Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 16th June 2016, 14:24

A e dini se lakuriqi ėshtė kafsha mė e rrezikshme nė botė?

Nėse keni menduar se kafsha mė e rrezikshme nė botė ėshtė krokodili, peshkaqeni apo njė kafshė tjetėr, e keni gabim. Tė paktėn kėshtu thotė njė studim, i cili mė tė rrezikshmin e nxjerr lakuriqin e natės.

Gjitari fluturues ėshtė cilėsuar nga specialistėt si njė nga mė tė rrezikshmit pėr shkak tė kontaktit qė ai ka me kafshėt e tjera.

Sipas kėtij studimi, lakuriqi i natės ėshtė nė gjendje tė transmetojė tek tė gjitha kafshėt e tjera me tė cilat ka kontakt viruset qė merr.

Nga studimet e bėra ėshtė arritur nė pėrfundimin se lakuriqi i natės mund tė transmetojė virusin e tėrbimit dhe virusin e etheve hemorragjike, gjatė kafshimit qė u bėnė kafshėve tė tjera, si lopėt apo delet.

Mė pas nga kėto kafshė virusi transmetohet tek njerėzit.Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 29th September 2016, 13:15

Femra qė ka lindur mė shumė fėmijė ėshtė njė ukrainase. Ajo ka lindur 69 fėmijė, nga tė cilėt vetėm dy i kishin vdekur gjatė lindjes.Shiko profilin e anėtarit


#13

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi