Forumi Zeri YT! » Shkencat sociale » Historia » Krimet e regjimit komunist nė Shqipėri »
Nexhmije Hoxha tregon pėrralla: Nuk na dilnin rrogat!

Share

avatar
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv

Posted prej 9th February 2016, 00:32

*
POPULAR

Nexhmije Hoxha tregon pėrralla: Nuk na dilnin rrogat!

Nexhmije Hoxha ka vazhduar tė tregojė tė pavėrteta nė intervistėn e dhėnė pėr emisionin "Dritare" tė Rudina Xhungės.
Sipas vejushės sė diktatorit, Enver Hoxha kishte vendosur njė rrogė tė ulėt si pėr veten ashtu edhe pėr tė, sipas doktrinės leniniste.
Kėshtu Nexhmija tregon se fillimisht Enveri mirrte 36 mijė, kurse vetė mirrte 22 mijė dhe se mė tej rroga ishte bėrė 16 mijė pėr Enverin dhe 11 mijė pėr tė.

Ajo thotė mė tej se Enveri i uli rrogat e zyrtarėve tė lartė, pasi njė zyrtar i PPSH-sė nuk duhet ta kishte rrogėn mė tė lartė se gjysma e rrogės sė punėtoritShiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi