Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia » Shkrimtarė shqiptarė »
Suzana Zisi

Share

#1

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 18th March 2008, 04:52


Suzana Zisi, u lind nė Vlorė nė vitin 1967. U diplomua pėr Gjuhė dhe Letėrsi Shqipe nė Universitetin e Elbasanit nė vitin 1990. Qysh atėherė e deri nė vitin 2000, ka botuar krijimet e veta poetike nė faqet e gazetave letrare tė kohės.
Nė vitin 2004 botoi vėllimin e parė poetik “E bardha ėshte pak”. Libri u prit mirė nga kritika dhe lexuesit. Ai u pėrzgjodh ndėr 5 vėllimet poetike mė tė mira, nga Juria e Konkursit Kombėtar “Penda e artė” nė vitin 2005.
Nė vitin 2006, botoi vėllimin e dytė poetik “ Imazhet kanė ftohtė”, me parathėnie tė studiuesit dhe poetit tė mirėnjohur, Agim Vinca. Nė librin e saj tė dytė, Suzana, prezanton njė botė tė veēantė poetike, nėpėrmjet njė ndjeshmėrie filozofike dhe universale moderniste, e cila e shpalos trajtėn e saj, pėrmes metaforave dhe simboleve individuale.
Nė vitin 2009, shtėpia botuese "ODYSSEAS" nė Athinė (Greqi), boton nė gjuhėn greke, vėllimin poetik “ΣΤΙΣ ΕΡΗΜΟΥΣ ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΣ .”,(Nė shkretėtirat e heshtjes), pėrkthyer nė greqisht nga poeti dhe perkthyesi i mirenjohur Niko Kacalidha.
Ne maj 2011, botoi vellimin e katert poetik “TĖ JESH... FJALĖ” - Shtepia Botuese “OMBRA GVG”, Ne kete liber, poetja rikonfirmon edhe nje here qe nuk eshte rastesisht ne udhen e poezise por, rrugeton me dinjitet dhe profesionalizem ne udhen e veshtire te artit poetik.
Shumė nga krijimet poetike tė Suzanė Zisit, janė prezantuar jo vetėm nė revista e gazeta letrare shqiptare por edhe nė prestigjioze tė huaja. Disa poezi tė saj, nė vitin 2008, janė botuar nė revistėn letrare franceze “Le capital des mots”. Sė fundmi ajo ėshtė prezente edhe nė revista letrare sllovene dhe kroate. Nė poezinė shqipe pas viteve 90, Suzana Zisi ka spikatur gjithmonė e mė shumė si njė zė i vecantė poetik, modern dhe elegant.Jeton nė Gjirokastėr dhe punon nė Universitetin “Eqrem Ēabej” tė kėtij qyteti.


Ėndėrr ...

Mbrėmė,
gjithė natėn
isha me ty...
T’i kėputa
venat…
T’i zbėrtheva
eshtrat…
T’i gjakosa
flokėt…
Tė putha
nė sy.
Mbrėmė,
gjithė natėn,
isha
me ty.
Por,
nė mėngjes,
s’munda
tė tė rikrijoja…
S’mė dilnin
gjymtyrėt.
S’mė mjaftonin
flokėt.
Buzėt
e kafshuara,
fytyra
e plogėt.
Dhe,
ika…
Ika,
mora malet…!
Zjarri,
qė kam brenda,
as shuhet…
As falet...!!!

#2

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 18th March 2008, 04:55

Dashuria ju ka harruar

Mos e kėrkoni
puthjen!
S’keni pėr ta gjetur!
Kėtu,
thellė
e kam tretur…!
Mos e kėrkoni
ndjenjėn,
kyēur
nė shpellėn
e mungesės!
Mos e kėrkoni
arsyen!
Shtatė pashė nėn dhe’,
ka mbetur…
Mos e kėrkoni
moshėn!
Me zero
e kam shumėzuar.
Mos e kėrkoni
Dashurinė!
Ju ka harruar...!!!

#3

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 18th March 2008, 04:58


M’i mori era...

Rrėnqethjet,
e mėngjesit
tė brishtė.
Klithjet,
e pasioneve
tė ndaluara.
Lotėt,
e fėmijėrisė
sė largėt.
Pendesėn,
pėr “fajet”
e shkuara.
Ecejaket,
nė kėrkim
tė shpirtit.
Alegorinė,
e telefonatave
tė ndėrprera.
Letrat ,
qė dot s’i shkrova…
M’i mori era...!

#4

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 18th March 2008, 05:01


Pa kohė...

Nė Atlantik,
u zhyta
nė magjinė
e ekzistencės
joreale.
Nė Bermude,
u njėsova
me tė fshehtat
magnetike.
Ligjet e fizikės,
i shumėzova
me ligjet morale.
E,
dolėn
jashtė kohe:
Njerėzit,
Jeta,
Paranojat biblike...!
S’ka mėngjese,
vjeshtė,
shekull.
S’ka nocione,
fundi
e fillimi.
Mbete
vetėm ti...
Mbi botė.
Pa kohė.
Pafundėsisht,
imi…!

#5

Musafir

avatar
Vizitor

Posted prej 18th March 2008, 05:04


Pa kohė...

Nė Atlantik,
u zhyta
nė magjinė
e ekzistencės
joreale.
Nė Bermude,
u njėsova
me tė fshehtat
magnetike.
Ligjet e fizikės,
i shumėzova
me ligjet morale.
E,
dolėn
jashtė kohe:
Njerėzit,
Jeta,
Paranojat biblike...!
S’ka mėngjese,
vjeshtė,
shekull.
S’ka nocione,
fundi
e fillimi.
Mbete
vetėm ti...
Mbi botė.
Pa kohė.
Pafundėsisht,
imi…!

avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 14th February 2014, 01:42

Dehu pėrjetėsish me mua...

Edhe pse tė ndiej gjarpėrisht mbi lėkurė
duke depertuar thellė…thellė nė asht,
Mė mungon:
Si sharku - bariut nė dimrin me borė,.
Si klorofili - pranverės sė ēmendur.
Si dielli – nudos, nė verė.
Si gjethja e kuqe - vjeshtės…


I ulėras ekzistencės me klithma tė ēmendura pasioni…
Duke grricur shpirtin tim dhe tėndin,
Dashurinė qė nuk mjafton as edhe pėr njė “vakt’
nė kupėn e praruar tė Zotit…

Shndėrruar nė “eliksir” jete,
Derdhem:
gojės ,
.......buzėve,
..............dėshirės,
.........................etjes…

Dehu pėrjetėsish…me mua…

Por…bėje tani, tani…se
gjaku shpertheu kapilarėt
dhe…
nisi rrugėtimin e vdekjes...


©SUZANA ZISI
Vellimi poetik “Te jesh…fjale”Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 14th February 2014, 01:43

Fjalė...
Thėnė ashtu siē duhet.
Hieroglif qė flet shumė.
Gėrmė pas gėrme bėhet varg.
Rrėnjėt kapen fort tek unė.
(Degėt e heshtura,
tė atyre qė kurrė nuk i thashė,
blerojnė tek ti).
Agoninė,
qė pėrtypin kukuvajkat rrugės,
Mos e prek!
Dimri e ngroh nė muzgun e gjumit tė tij…
Kur tė thahen njomėshtirat degė,
trokit me grushta kraharorin tim.
Mund ta gjesh aty tė strukur,
Atė qė kurrė nuk njohu zgjim.
Shtrydhe, qė tė pikojė
etjen pėr njė kėngė tė harruar,
apo thjesht, pikėllim…
Qumėsht dėshirash,
mbetur nga shtatėzania e fundit me dritėn,
Qė…
ēuditerisht,
kish shijen e dashurisė,
e, kurrė nuk pikoi kur duhej,
nė “tė zezėn” e syve…
Kam frikė ti shfaqem hijes.
Veten, e mas me metrin e memecėrisė...
Degė tė njoma thyer nga era,
Si vargjet e mia kėputen mėngjeseve tė fjalės…
(Qė duhet thėne sė mbari,.jo sė prapthi)
Hieroglif i vogėl qė flet shumė
e gėrmė pas gėrme, bėhet poezi…
Rrėnjėt kapen kaq fort tek unė.
Degėt e heshtura,
tė atyre qė kurrė nuk i thashė
Blerojnė tek ti…


© Suzana ZisiShiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 14th February 2014, 01:43

Ndjemė... Falmė... Pėrqafomė...

Unė,
nuk tė nderova me timin emėr.
Ėshtė mbytur nė lotin e fjalės,
“poetja jote brilante”, e fėmijėrisė sime tė vogėl.
Unė thinjat t’i shtova baba,
gabime bėra sa desha.
Me rrudhat e tua shtrirė dashurisė,
qava e qesha...

Ndjemė baba!
Nuk dita tė jem “pasqyra jote e madhe”,
shkėputur prej qiellit “sa njė gogėl”.
Falje, nuk kėrkova kur “gėnjeshtrat,
si qilim,
mbi besimin tėnd i shtrova.
Kur vuajtjen dhe lodhjen tėnde,
gotave tė konjakut i harrova.

Sot,
kur netėt e mia,
gdhihen mbi fytyrėn e bijės sime tė njomė,
kujtoj dridhjet e tėndes zemėr.
Unė e di mirė baba,
ti kurrė nuk mė ke mohuar,
e asnjėherė turpėruar prej timit emėr...

Edhe pse rinisė tėnde, pleqėri “ēmenduria”
ime i dha,
Ndjemė!
Falmė!
Pėrqafomė...!

Unė tė dua baba...Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar elitė
Anėtar elitė

Posted prej 28th February 2014, 16:01

Ata…

Ata,
pėr njėri- tjetrin,
janė kalimtarė.
Duhen,
grricen,
ēirren,
puthen si tė marrė…
Riprodhojnė veten.
Janė
bashkautorė.
Imja
ėshtė kjo kėmbė,
Jotja
ėshtė kjo dorė.
E,
grricen pėrsėri.
Puthen si tė marrė…
Ata,pėr njėri-tjetrin,
kalimtarė…!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 9th February 2016, 22:53

Ėndėrr ...

Mbrėmė,
gjithė natėn
isha me ty...
T’i kėputa
venat…
T’i zbėrtheva
eshtrat…
T’i gjakosa
flokėt…
Tė putha
nė sy.
Mbrėmė,
gjithė natėn,
isha
me ty.
Por,
nė mėngjes,
s’munda
tė tė rikrijoja…
S’mė dilnin
gjymtyrėt.
S’mė mjaftonin
flokėt.
Buzėt
e kafshuara,
fytyra
e plogėt.
Dhe,
ika…
Ika,
mora malet…!
Zjarri,
qė kam brenda,
as shuhet…
As falet...!!!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 9th February 2016, 22:53

Dashuria ju ka harruar

Mos e kėrkoni
puthjen!
S’keni pėr ta gjetur!
Kėtu,
thellė
e kam tretur…!
Mos e kėrkoni
ndjenjėn,
kyēur
nė shpellėn
e mungesės!
Mos e kėrkoni
arsyen!
Shtatė pashė nėn dhe’,
ka mbetur…
Mos e kėrkoni
moshėn!
Me zero
e kam shumėzuar.
Mos e kėrkoni
Dashurinė!
Ju ka harruar...!!!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 9th February 2016, 22:53

M’i mori era...

Rrėnqethjet,
e mėngjesit
tė brishtė.
Klithjet,
e pasioneve
tė ndaluara.
Lotėt,
e fėmijėrisė
sė largėt.
Pendesėn,
pėr “fajet”
e shkuara.
Ecejaket,
nė kėrkim
tė shpirtit.
Alegorinė,
e telefonatave
tė ndėrprera.
Letrat ,
qė dot s’i shkrova…
M’i mori era...!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 9th February 2016, 22:53

Pa kohė...

Nė Atlantik,
u zhyta
nė magjinė
e ekzistencės
joreale.
Nė Bermude,
u njėsova
me tė fshehtat
magnetike.
Ligjet e fizikės,
i shumėzova
me ligjet morale.
E,
dolėn
jashtė kohe:
Njerėzit,
Jeta,
Paranojat biblike...!
S’ka mėngjese,
vjeshtė,
shekull.
S’ka nocione,
fundi
e fillimi.
Mbete
vetėm ti...
Mbi botė.
Pa kohė.
Pafundėsisht,
imi…!Shiko profilin e anėtarit


avatar
Anėtar
Anėtar

Posted prej 9th February 2016, 22:54

Pa kohė...

Nė Atlantik,
u zhyta
nė magjinė
e ekzistencės
joreale.
Nė Bermude,
u njėsova
me tė fshehtat
magnetike.
Ligjet e fizikės,
i shumėzova
me ligjet morale.
E,
dolėn
jashtė kohe:
Njerėzit,
Jeta,
Paranojat biblike...!
S’ka mėngjese,
vjeshtė,
shekull.
S’ka nocione,
fundi
e fillimi.
Mbete
vetėm ti...
Mbi botė.
Pa kohė.
Pafundėsisht,
imi…!Shiko profilin e anėtarit


#15

Sponsored content


Posted

Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi