Forumi Zeri YT!identifikimi

Zeri i çdo shqiptari ne internet


Tekste kengesh shqiptare

Share

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Aurela Gace - Hape veten

Hape veten ti,
dhe dashuro jeten
vijme ne kete bote vetem
hape veten ti

kur humb nje dashuri,
nuk kthehet perseri…

Ti nuk me sheh,
s’di a me njeh,
tek une vetem dyshon
nje hije te mbulon

pse nuk e di
na ke ne sy
me tremb kjo xhelozi
kam ankth e dritheri

Ti fantazon s’e kupton
nuk e ndjen,
sa here me therret.

Se me nuk kam faj se kam mall
jam e gjall
prandaj te fal
e fundit fjale.

Hape veten ti shpirtin pa kufij
kthehu teje, dhe dashuro jeten
vijme ne kete bote vetem
hape veten ti
gjer ne marrezi
te dua
kete mall qe djeg ne gji
nje det nuk mund ta pij
perendine ke
endrrat pse i le te treten
pusho ne krah tani
harrove veten ti

dhe trokit ne dere
eja dhe me merr me vete
nje dite dashuri
vec kohen do ta ngrij…

Ndjej, ti me ndjen
jo, s’me genjen
nuk ka mister ne sy
jam une kjo nate dhe ti,
qaj si femij
lutem per ty
u ftoh kjo dashuri
nuk ka me ngrohtesi
eshte iluzion ti kujton se mbaron,
nje here, per here

se more dal nga dal
dhe s’ke mall si per djall
pa nje ‘me fal’
e fundit fjale

(refreni)
Hape veten ti shpirtin pa kufij
kthehu teje, dhe dashuro jeten
vijme ne kete bote vetem
hape veten ti
gjer ne marrezi
te dua
kte mall qe djeg ne gji
nje det nuk mund ta pij
perendine ke
endrrat pse i le te treten
pusho ne krah tani
harrove veten ti
dhe trokit ne dere
eja dhe me merr, me vete
nje dite dashuri
vec kohen do ta ngrij…

hape veten hape ti(2x)
hape shpirtin pa kufij(2x)
dashuroje jeten ti(2x)
dashuron ne marrezi(2x)
hape veten hape ti
hape shpirtin pa kufji
1 2 3 4
dashuroje jeten ti
dashuro ne marrezi…..

Hape veten ti shpirtin pa kufij
kthehu teje, dhe dashuro jeten
se vijme ne kete bote vetem
hape veten ti
gjer ne marrezi
te dua
kete mall qe djeg ne gji
nje det nuk mund ta pij
perendine ke,
endrrat pse i le te treten
pusho ne krah tani
harrove veten ti

dhe trokit ne dere
eja dhe me merr me vete
atehere kete dashuri
vec kohen do ta ndiej…

Hape veten hape ti…

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Aurela Gace - Jetoj

Dua te me duash
Dua te mos luajsh
Nje rrefren i humbur
Qe mes njerezve e kerkoj.
Beso e mos beso
Me gjysmen e vetvetes
Na shkoj jeta

Vetem race e heshtur
Mban nje fryme te mekur
E skam nje floke te prekur
Skam nje dore qe ta shterngoj
Te rosh apo te mos rosh
Te kjo dileme e vjeter
Nisi jeta,mmmmmmmm

(refreni)(2x)
E sa kam deshire te pres
Kur ke se ke te presesh
Ke nje ender ke nje shpres(2x)
E dua te pres dike te vij
Ne dere pa trokitur
Te mos mbetet asnjeri (2x)
Ti eja nje mik te me trokas
Te trembi heshtjen time
Vetem sdua ta humbas(2x)
E dua nje dore qe ta shtrengoj
Te mbaj ne doren time
Dhe te them se po jetoj

Dua te me duash
Dua te mos luash

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Aurela Gace - Jetojme te njejten kohe

E ja nis e lind nje dite e re
Por shtrati yne e kafja ska ndryshuar
Nje femije qe qesh ka ardhe ne jete
Lotet nje tjeter zemer kane pushtuar

Cdo mengjes si i hutuar
Shume i dehur nga mesnata
Coroditur neper endrra
Ne nje stine
Nje stine te tjetersuar
Po leme mbrapa
Ti me zgjon se iku nata
Pershperit prane zemres sime
Ti me shuaj

(refreni)
Me shuaj etjen shkretetire
Zbrazeti e hapesire
Qe perdite nga pak e vuajme
Vetem ti po pret
Qe te me japesh si perhere
Ajo gje ne shpirt me merr
Si te cmendur prane na sjell
Dhe jetojme te njejten kohe
Te njejten ndjenje
Te njejten ndjenje qe shesht

Dhe ja nis nje tjeter dite e re
Shoh syte e tu, veshtrimin e friesuan
Nje femije qe qesh ka ardh ne jete
Lotet nje tjeter zemer kane pushtuar

Cdo mengjes si e hutuar
Shume e dehur nga mesnata
Coroditur neper endrra
Ne nje stine
Nje stine te tjetersuar
Po leme mbrapa
Ti me zgjon se iku nata
Pershperit prane zemres sime
Ti me shuaj

(refreni)
Me shuaj etjen shkretetire
Zbrazeti e hapesire
Qe perdite nga pak e vuajme
Vetem ti po pret
Qe te me japesh si perhere
Ajo gje ne shpirt me merr
Si te cmendur prane na sjell
Dhe jetojme te njejten kohe
Te njejten ndjenje
Te njejten ndjenje qe shesht

Shuaj etjen shkretetire
Shuaj etjen shkretetire
Zbrazeti hapesire
Ne, ne jetojme
Shuaj etjen shkretetire
Zbrazeti hapesire

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Aurela Gace - Lypesi

Cdo njeri nga ne
Ka pasur larg nje femijeri
Qe me dhimbje e kujton
Por se cndjen femija
Asnjeri nuk mund ta dije
Kur dhe buka i mungon

Ti qe poshte nje ure
Nete dimri po kalon
Dhe ne shi dhe ne debore
Ti qe kalimtarve
Pak lemoshe po u erkon
Roje ne nje semafor

Lulen e zgjedhur une ta dhuroj
Jo nuk e kam vjedhur
E di, sbeson

Merre ti merre
Eshte djerse nga puna jone
Jo nuk e kam vjedhur
Me ne lendo

Ti qe dite per dite
E enderrove femijerine
Femijerine se preke kurre
Ti qe fale moshen
Per te mbajtur gjithe shtepine
Ti u bere foshnje- burre

Aurela: - Sa vjec je ti ?
Femijet: - 10
Aurela: - Po shkon ne shkolle?
Femijet: - Jo.
Aurela: - Jo ? Po mire eshte me mire qe
te lypesh apo te shkosh ne shkolle?
Femijet: - Ne shkolle.
Aurela: - Po mire, pse nuk shkon ne shkolle atehere ?
Femijet: - Nuk kemi lee.
Aurela: - Ske lee?... Po ti tjetri nga je ti ?
Femijet: - Nga Berati.
Aurela: - Nga Berati ? Po ku ke fjetur mbreme ?
Femijet: - Tek stadiumi.
Aurela: - Po sa femije jeni ju ?
Femijet: - Gjashte.
Aurela: - Gjashte ? Po me cfare hani ju ?
Femijet: - Ja lypim eshtu.
Aurela: - Lypni ?!

Lulen e zgjedhur
Ti ma dhuron
Jo nuk e ke vjedhur
E di, besoj

Merre, ti merre
Eshte djerse nga puna jone
Jo nuk e kam vjedhur
Me ne lendo

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Aurela Gace - Ndjej

Dua te me duash
Dua te mos luash
Nje refren i humbur
Qe mes njerezve e erkoj
Beso e mos beso
Me gjysmen e vetvetes
Na shkoi jeta… mmm

Dhe therras e heshtur
Mban nje fryme te mekur
E skam nje floe te prekur
Skam nje dore qe ta shtrengoj
Te rrosh a te mos rrosh
Te kjo dileme e vjeter
Nisi jeta... mmm

(refreni)
E sa kam deshire te pres
Kur ke se e te presesh
Ke nje enderr ke nje shprese
... ke nje shprese

E dua te pres die te vij
Ne dere pa trokitur
Te mos mbetet asnjeri
... mos mbetet asnjeri

Ti eja nje mik te me trokas
Te trembi heshtjen time
Vetem sdua ta humbas
... sdua ta humbas

E dua nje dore qe ta shtrengoj
Ta mbaj ne doren time
Dhe te them se po jetoj

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Aurela Gace - Sjam tribu

Tek ky vend ku jemi rritur
Ne nje djep te bere me dru
Kemi lindur kemi vdekur
Varret tona jane ketu

Me kanose syrgjynose
Me dergove sdi se ku
E kemi ikur kemi ardhur
Trojet tona jane ketu

Ma tymose ma nxirose
Ma plagose qiellin blu
Jemi gdhire e jemi ngrysur
yjet tona jane ketu

Sa bajloze ketu dergove
Mbret e krajla me ushtri
Por shqiptar me mbeti emri
Edhe vendi Shqiperi

Sjam tribu sjam tribu
Ne keto troje sjam tribu
Kam lindur ne kete toke
Dhe do vdes ketu

Sjam tribu sjam tribu
Ne kto male mbi kto gure
Kam lindur shqiptar
Dhe do vdes keshtu

Brez pas brezi hapur shkembin
Me parmenden bere me dru
Kemi mbjelle e kemi korrur
Rrenjet tona jane ketu

Morem drite nga faqe dielli
Trullin tone e bete me mur
Shpendin e lirise se qiellit
Permbi gjak e bete flamur

Sjam tribu sjam tribu
Ne keto troje sjam tribu
Kam lindur ne kete toke
Dhe do vdes ketu

Sjam tribu sjam tribu
Ne kto male mbi kto gure
Kam lindur shqiptar
Dhe do vdes keshtu

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Aurela Gace - Tundu bejke

O natene pa gdhire mire
Do takonem me barine
Bej te fle gjumi sme ze
Culja moj bie embele
E degjon e gezon xhani
I bije djale cobani

Duke u tundur zbret nga zalli
Me shami lidhur tek balli
Tundu moj bejke e bardhe tundu
Natene me hene duku
Bejke e bardhe bore e malit
Ti je moj ilaci cobanit

O kur mer uje tek burimi
Me dukesh si lule prilli
Tundu moj bejke e bardhe tundu
Natenee me hene duku
Bejke e bardhe bore e malit
Ti je moj ilaci cobanit....

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Aurela Gace - Superxhiro

Everything is a superxhiro

Superxhiro, superxhiro
Sa zgjohem a laj syte
Superxhiro, superxhiro
Kur bie te mbyll syte
Superxhiro, superxhiro

Superxhiro
Sa zgjohem a laj syte
Superxhiro
Kur bie te mbyll syte

Superxhiro, superxhiro

(refreni)
Superxhiro nga mengjesi
Superxhiro gjer ne mbremje
Superxhiro a ja jaaa

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Aurela Gace - Bullafiqja

Kam nje problem, kam nje problem
Po kam turp qe tua them
Edhe pse e vogel shume ne moshe
Jam teper e shendoshe
Nuk ngjitem dot ne kat te gjashte
E shkreta mbeta jashte

(Te ja, te japim nje recete)

Therras mamane duke qare
Te vije te me marre

(Ti ke, ti ke nevoje te mbash diete)

(refreni)
Mami ngordha per te ngrene
Dua kackavall
Nuk ben
Dua cokollate
Ben dem, ha sallate
Po hamburger, po sanduice
Pak sallam, po nje salcice

(Ne do vehten te dobesosh)
(Do darkosh vetem me kos)
(Do te flesh me barkun bosh)

Obobo mos qofte e thene
Qe te rri nje nate pa ngrene
Ka probleme sa te duash
Po kot perse te vuash
Mire problem matematika
Po cduhet gjimnastika
Mire kur zgjidh nje ekuacion
Po kalucin kush kalon

(Ti fa. Ti fajin e ke vete)

Ja dhe zgjidhe nje problem
Po litarin kush kercen

(Ti, ti ha sa per 10 vete)

(refreni)
Mami ngordha per te ngrene
Dua kackavall
Nuk ben
Dua cokollate
Ben dem, ha sallate
Po hamburger, po sanduice
Pak sallam, po nje salcice

(Do te flesh me barkun bosh)

Nisa ta provoja mbreme
Rashe te fle nje nate pa ngrene
Po u ngrita ne mesnate
Boshatisa nje dollap
Hengra nje byrek me peta
Martadell nja 30 feta
Dhe dy copa mish te pjekur
Nje pure qe kishte mbetur
Pas atyre pata fat
Makarona plot nje pjate
Hengra edhe buen thate
Oh cu enaqa

descriptionErmira Babaliu

more_horiz
Mikja ImeErmira Babaliu

A te kujtohet ty pranvera
Kur ne shetisnim bashe te dy
Me thoshe ti ngahera
vdekja me ndan nga ty
Me thoshe ti ngahera
vdekja me ndan nga ty

Vajti moj varferi e mjere
Djemte te shumte ti i ke
Paret si dua s'kane me vlere
Zemra e mire eshte flori per ne
Paret si dua s'kane me vlere
Zemra e mire eshte flori per ne

Dhembjes kush dashuroi nje here
Ti je prej meje sa te rrosh
Qofsha dhe ne pallate t'arta
O mikja ime ty s'te harroj
Qofsha dhe ne pallate t'arta
O mikja ime ty s'te harroj
web:www.teksteshqip.com

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Lulet E MajitErmira Babaliu

Nje dite te bukur maji une ty te takova
tek po rrije futur nen nje lule
lulet e majit per ty i enderrova
lumturine ne shpirt veç ti ma fute.

Por tani je vyshkur me s'ke ere
lulet e tua per mua s'kane me vlere
nuk je ti lulja e bukur e dites se Majit
por je lulja e kenges sime te vajit

Me kujtohen ditet kur rinia
sa here rrembehet ajo nga dashuria
ishe e vogel atehere vajza ime
s'mendoje tjeter vecse per enderrime

S'me harrohen ditet kur rinia
sa here rrembehet ajo nga dashuria
ishe e vogel atehere vajza ime
s'mendoje tjeter veçse per enderrime

Por tani je vyshkur me s'ke ere
lulet e tua per mua s'kane me vlere
do te kujtoj perhere moj lulja ime
ndonese je kaq larg kesaj zemres sime.

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Dashuria JoneErmira Babaliu

Gjithemone une pran teje kalova
Mos kujto seune ty te harrova
Do te mbetesh ti perhere pjese e zemres sime
Qe brengat largoja pran teje
Tash tjetri ty te perkethele
Dhe mua me le zog te mjere
Do te kthehesh ne qerdhe ndonjhere
Por atehere sdo te kete vend per shtgetare

refreni
Zemra ime e ndjen se sdo te kthehesh
Edhe pse e di se mua me plagose
Athua dashuria jone
2x
Ne shtegun e pakthim shkoi pergjithemone


I vetem po rri ne kete nate
E vetem me dhembjen qe e ndjeje
Ngadale po e shoh hijen tende
E cila ne pakthim po shkon
Tash tjetri ty te perkethele
Dhe mua me le zog te mjere
Do te kthehesh ne qerdhe ndonjhere
Por atehere sdo te kete vend per shtgetare

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Pa Dashuri Pa XheloziErmira Babaliu

Porsi qirri po me tretet jeta
lotet e mija skane mbarrim
une shume kerkova por nuk gjeta
pak dashuri pak xhelozi....

Lerrme ne prere moj te te marre
dhe te ta heq ate merzi
na pret te gjitheve nje kryq mbi varr
pa dashuri, pa xhelozi

Pa pranvera pa gezim...
verrtitem rrugeve kot me kot
ajo qe desha me sme do
dhe kot nje tjeter sdashuron

Te pakten hidhme nje veshtrim
me thuaj ca me te vertete
se ti e di qe shpirti im
per ty u tret ne kete jete....

Te pakten falme nje shkendi
dhe te shohesh si do djeg
edhe nje mal edhe nje pyll
edhe nje pyll edhe nje det....

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
EjaErmira Babaliu

Vrapoje ti e skuqur ne fytyre
kur une te thashe te dua
e mban mend????
as vete se di sesi te thirra LIDA
dhe koha me kthehu emrin tend

EJa, ti eja eja
te dua, te dashuroj
eja, ti eja eja
buzeqeshjen tende kerkoj

Dhe ja ku erdhe ti
prap toke u ulem
e me veshtroje mua me habi
ti nuk e di sa shume te dua LIDA
buzeqeshjen kthema perseri

EJa, ti eja eja
te dua, te dashuroj
eja, ti eja eja
buzeqeshjen tende kerkoj

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Te KerkojErmira Babaliu

Me kot zgjas koken dhe veshtroj
e di ti sonte nuk do te vish
me kot e lodhur deshiroj
vetem me mua ti te rrish
mungesa jote kaq merzitje
persa valle mua me trazon
se dua jeten vec ne pritje
ore dhe pritje kaq vone....

Me lot ne sy ne qiell veshtroj
dhe hena qenka e vetmuar
ca pika shiu mbi xham pikojne
lotet e saj per te kujtuar
cndizet hena gjithe furi
nga yjet plot me drite rrethuar
vetmuar qan ajo tani
te gjitha yjet i jane larguar

Ashtu sic hena po ndricon
po zbardh paspak ne pezulli
ashtu pa ty sjam e qete
prandaj te kerkoj ty pa pushim
prandaj zgjas koken dhe veshtroj
e di ti sonte nuk do te vish
me kot e lodhur te kerkoj
sepse nuk dua te quhesh hic...

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Ne S'me Do, Me PerveloErmira Babaliu

E mban mend sa te kam dashur???
tani me sme do...
gjithe premtimet i harrove
dhe nje tjeter dashuron

Mos pande se sgjej nje tjeter
qe ta ket syrin e zi
vec buzeqeshja jote e embel
me dogji me beri hi...

U vyshken lulet e majit
ato celen perseri
te vjetrat i mbuloj bora
tani vjen beharri ri

Me duaj mua te shkreten
dhe me shpirt me dashuro
behu zjarr si zjarr rrufeje
ne sme do me pervelo...

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Nje Jete Nga Jeta ImeErmira Babaliu

Nga gezimi ndejta zgjuar ate nate
kur krahet e mia dhe zemren time
i ngrohu nje femije

Ndjeva vehten te me flase
si s'kam folur ne jeten time
dhe me gjuhe te zemres fliste
ky femije

Tek shterngoja plot me mall
ate jete nga jeta ime
ndjeva dashurine qe rritej
si nje enge nje poezi

Ja si lind nje poezi
ja si lind ne zemer enga
hyn mes nesh dhe nje femije
Â…sjell dashuri

Tek nje foshnje une e ti
fort i kemi lidhur enderrat
çel, tek buzeqeshje tij
Â…motiv i ri

Valle kush do ta dije,
sa jeton nje dashuri?

Le ti marre rrahje zemres
dhe ti jape jete endrres
dhe tek çdo njeri
jeton nje dashuri... jeton

(Gjithe enga perseritet dy here)

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Te KerkojErmira Babaliu

Me kot zgjas koken dhe veshtroj
e di ti sonte nuk do te vish
me kot e lodhur deshiroj
vetem me mua ti te rrish
mungesa jote kaq merzitje
persa valle mua me trazon
se dua jeten vec ne pritje
ore dhe pritje kaq vone....

Me lot ne sy ne qiell veshtroj
dhe hena qenka e vetmuar
ca pika shiu mbi xham pikojne
lotet e saj per te kujtuar
cndizet hena gjithe furi
nga yjet plot me drite rrethuar
vetmuar qan ajo tani
te gjitha yjet i jane larguar

Ashtu sic hena po ndricon
po zbardh paspak ne pezulli
ashtu pa ty sjam e qete
prandaj te kerkoj ty pa pushim
prandaj zgjas koken dhe veshtroj
e di ti sonte nuk do te vish
me kot e lodhur te kerkoj
sepse nuk dua te quhesh hic...

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Ti E Vrave DashurineElita 5

Me kot ti kerkon meshiren
Dhe pse vishesh me te bardha
Shpirti im me thote se ti
Nuk je prape ajo e para.
Shpirti im me thote se ti
Nuk je prape ajo e para

Tash vjen edhe ti me lutesh
Kerkon falje hic pa turp
Nuk e di ku merr guximin
Qe serisht te kthehesh tek une

(refren)
Se ti e vrave dashurine
Edhe shkove pas nje horrit
Paqe mes nesh s'mund te shtijne
As ushtaret e UNPROFOR-it
(x 2)

Se ti ndenjat tua i nxorre
mall pa vlere ne treg te zi
dashuria humb kuptimin
kur hyjne zemrat ne llogari

Jo, jo nuk po t'i dua,
lot' e rende t'i shoh ne sy,
se ka vajza plot Tetova
e nuk mbahet veç me ty

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Vjedhesi I EndrraveElita 5
Ti je endrra ime e vjeter
une model per dashurine
heshtje botes neper shekuj
perbi dhimbjet tona rine(2here)

Endrren une e vjodha
qe ta kem per vete
ne muzg te nje vere
qe se fshin harimi
do ta vare nu murr
si pikture moderne
serish do te kthehem
tia nis nga fillimi (ref 1 her)

Ne udhekryq te harruar
jane ishujt e vetmis
sfidon veren e kesaj bote
kenga ime e dashurise(2 here)

Endrren une e vjodha
qe ta kem per vete
ne muzg te nje vere
qe se fshin harimi
do ta vare nu murr
si pikture moderne
serish do te kthehem
tia nis nga fillimi (ref 1 her)

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi