Forumi Zeri YT!identifikimi

Zeri i çdo shqiptari ne internet


Tekste kengesh shqiptare

Share

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Stine - Mos me thuaj jo

Yeah, dont stop baby, dont stop (dont stop)
S.T.I.N.E, cmon ma, cmon ma
mos me thuaj jo

Mos me thuaj jo, oh baby

Nje moment pa sigurie
ti vendose mos te me shije
e tani rri vetem une
pse te dua shume
situaten e ndryshove
ti jo me mua nuk me meritove
tani une rri pa gjume
cdo moment e komplikon me shume

Ngado qe shkoj, ngado qe shkoj,
e perjetoj e perjetoj
ngado qe shkoj, e perjetoj

Cdo moment qe me ty e kaloj

Ngado qe shkoj, ngado qe shkoj,
imagjinoj, imagjinoj
ngado qe shkoj, imagjinoj

Nje jete te re me ty te filloj

(refreni)
Mos me thuaj jo, mos me thuaj jo
mos me kundershto, baby
boten time ti kuptoje
(3x)
Mos me thuaj jo, mos me thuaj jo
mos me kundershto,
zemren tende ti degjoje

Nga deshira per te vazhduar
une pas teje i verbuar
jo se kam te lehte
edhe pse me ty jam une i sinqerte
nje moment emocionohem
por shume momente per ty mendohem
une nuk jam cilido
prandaj te lutem mos me thuaj jo

Ngado qe shkoj, ngado qe shkoj,
e perjetoj e perjetoj
ngado qe shkoj, e perjetoj

Cdo moment qe me ty e kaloj

Ngado qe shkoj, ngado qe shkoj,
imagjinoj, imagjinoj
ngado qe shkoj, imagjinoj

Nje jete te re me ty te filloj

(refreni)
Mos me thuaj jo, mos me thuaj jo
mos me kundershto, mos me kundershto
Mos me thuaj jo, mos me thuaj jo
mos me kundershto,
Mos me thuaj jo, mos me thuaj jo
mos me kundershto, mos me thuaj jo

Dont stop baby dont stop
S.T.I.N.E cmon, cmon

Mos me thuaj jo, mos me thuaj jo
mos me kundershto, mos me kundershto
baby, baby
Mos me thuaj jo, mos me thuaj jo
mos me kundershto, mos me kundershto

(2x)
Mos me thuaj jo, mos me thuaj jo
mos me thuaj jo, mos me kundershto (mos me kundershto)

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Besa - Unik

Degjoje ti shpirtin se bute do te flas
ti ndjenjen mos shuaj se koha nuk fal
kur dielli vret driten e nuk buzeqesh
cdo gje ka mbaruar pa fryme do te mbes

Nga hapesira po dal
dua ndihme te mbetem gjalle
frymen tek ti do e mbaj
do ndal heshtjen qe sdi te fale

(refreni) (2x)
Degjoje ti shpirtin se bute do te flas
ti ndjenjen mos shuaj se koha nuk fal
kur dielli pret driten e nuk buzeqesh
cdo gje ka mbaruar pa fryme do te mbes

Une jam nje ishull
nuk jam shume larg
jam toka qe enderronim bashke
nis te qaj ne pafajsi
kerkoj ne qiej te zhdukem tej

(refreni)
Degjoje ti shpirtin se bute do te flas
ti ndjenjen mos shuaj se koha nuk fal
kur dielli pret diten e nuk buzeqesh
cdo gje ka mbaruar pa fryme do te mbes

o o o do mbes (2x)

Iki befas nje dite
zeri shpirtit me thote prit
rend pa frike e kerkoj
te jem e lire

yeah yeah yeah

(refreni) (4x)
Degjoje ti shpirtin se bute do te flas
ti ndjenjen mos shuaj se koha nuk fal
kur dielli pret driten e nuk buzeqesh
cdo gje ka mbaruar pa fryme do te mbes

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Genta Ismajli - Krejt e din

Pak po ma thua ti
pak une vet e di
shkak e qe vi edhe une me ty

Pak krejt e kena prit
pak e hiq se kena dit
shkak edhe neve na ka nxit

(refreni)(2x)
Ti je hala kush je ti e dina na
e qa ke bo krejt u pa
ket krejt e din

A thu kom faj qe jom i gjall prej natyres
jom i vetmi vec me 1 ngjyr te ftyres
je gat per madh me plot njerz vec 1 emer
njeri pa mushkri ntana ant krejt zemer
zemer maje nmend un jom e verteta
me shkru per mu nuk ka fleta as gazeta
neper dit nje dit mu bo qe se ke dit
e ki dit qe smun me mble
e ki dit qe smun me mshit
kush jom une e kush je ti
cdo shqiptar e din kush e boni e kush rrin
kjo u pa cysh nfillim
po flas me ven per krejt senet jo per 1sen
ktu osht e verteta e futja ti qe rren
un jom jasht nuk jom mrena aha ahhaa
fiton e drejta jo rrena aha aha
bin senet neper ven aha aha
keq per ata qe skan ven ahhhaaaaaaaaaa

(refreni)(2x)
Ti je hala kush je ti e dina na
e qa ke bo krejt u pa
ket krejt e din

RR- ta boj rrafsh kur je gabim
A-ambasador i karakterit tim
M-madheria jeme ska ven per fjal
UESH-une e boj shtet kjo ka me dal
dridhet-dridhet veni kur vjen mbreti
dridhet-dridhet toka prek termeti
dridhet-dridhet shteti prej slezeti
gge-genta, getti, shtet en veti

(refreni)(3x)
Ti je hala kush je ti e dina na
e qa ke bo krejt u pa
ket krejt e din

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Ardit Gjebrea - Flas me henen

Flas me henen... i vetem,
te kam pritur sa nete
mi trego ti gjithe te fshehtat,
por, ajo vetem hesht!...

ma verbove ti naten
dhe u trete ngadale...
mi rrembeve te gjithe endrrat,
dhe zhgenjimin e le pas

Nje rreze nga larg
me prek... dritherij...
ne bote erdhi hena
e plote me magji!

E shtangur njerezia
e sheh me zili
tek endet e praruar
atje ne pafundesi!...
endet e praruar.

Se di, se kuptoj,
cfare ndodh ne kete jete,
dashuron valle njeriu
a jeton permbi rete!...

Mos luaj me henen,
ajo te genjen,
vetem gjysmen e saj ta fal,
dhe tjetren ta fsheh!
Ta fsheh, nuk ta fal
dhe prap luan... ajo te genjen

flas me henen... i vetem,

sa here ty ste shoh,
nuk ndrin lart ne qiell
me jep ti sa dhimbje
trishtimin me sjell...

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Ardit Gjebrea - Jon

Linde ne nje kohe te deshperuar
Me dhimbje, Jon
Kur anijet si fantasma
Neper det me aventura
Klithnin: Liberta!

Dhe syte i kish aty gjithe Shqiperia,
Ajo dinte si duronte
Po i shkuleshin filizat
Deti u be mal me njerez,
E toka det me lot

Dhe ty per here te pare te puthte drita
Ti linde, Jon
Nuk e dije cish gezimi
As dhimbja as mjerimi
Qe flake, godet e rrudh nje toke

Sot me gjithe foshnjet ne bote ti je njesoj
Si ata ti qesh e luan
Kjo eshte vetem nisja juaj
Por do rritesh do kuptosh
Se fatet sjane njesoj

Bekimin merr nga mua
O shpirt i patrazuar
Nje fjale te thene ma degjo
Zinxhire te praruar ty kane per te ofruar
Por prape do jesh skllaveri

(refren)
Jon, ky emer marre nga deti
Jon, me kenge vale tund djepin
Jon, dhe ti e ndjeve aromen
Ta kesh per jete me vete

(2x)
Jon, po te lundrosh me kete emer
Jon, dhe te takohesh me vellezer
Jon, do te mjaftojne dy duar
Te thuash se je, ti je, je Jon

Bekimin merr nga mua
O shpirt i patrazuar
Nje fjale te thene ma degjo

Me skllav jo nuk te dua
Nga vetja i mohuar, Jon, Jon

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Ardit Gjebrea - Makina e memories
Makina e memories vrapon ne kujtime
Ne castet e jetes qe endem te dy
Dhe ditet rreshqasin e syrit i fshihen
Dhe rendin e rendin, humbasin diku

Makina e memories si era
Humbet neper mjegull, mbi te fluturoja
Me sy te pergjumur kerkoj nga dritarja
Diku te ndaloja.
Ti mblidhja kujtimet, aty ti fiksoja
Mundohem mundohem, ti gjej neper vite
Kujtimet kalojne
po kujtimet kalojne

(refreni)
Dhe ti qeshje, ti kendoje
Psheretije ne heshtje dhe qaje
Me lotet qe te ndrinin ne sy
Dhe me flisje, enderroje
Dhe tregoje, tregoje
Te vertetat trillime qe jetuam te dy
dhe kujtimet kalojne (3x)

Fragmente kujtimesh me dalin perpara
Ne skena qiellore me diell a me shi
capitem i lodhur te ulem mes tyre
Ato me largohen...largohesh dhe ti

Fragmente sensuale qe era
Si gjethet e vjeshtes i shkundi nga pema,
Piktura qe koha ngjyrosi ne mendje
Sikur ti ndaloja...
Ti mblidhja te gjitha ne krahe ti mbuloja
Mundohem mundohem ti gjej neper vite
Kujtimet kalojne
...po kujtimet kalojne

(refreni)
Dhe ti qeshje, ti kendoje
Psheretije ne heshtje dhe qaje
Me lotet qe te ndrinin ne sy
Dhe me flisje, enderroje
Dhe tregoje, tregoje
Te vertetat trillimet qe jetuam te dy

Me afroje, me largoje
Me humbisje dhe prape me takoje
Me puthje ne buze si femije
Me therrisje dhe me prisje
Dhe kerkoje, kerkoje
Te vertetat trillime ti jetojme perseri
po kujtimet kalojne
Dhe kujtimet kalojne
Dhe kujtimet kalojne
Kalojne, kalojne, kalojne

Makina e memories vrapon ne kujtime
Ne castet e jetes qe endem te dy
Dhe ditet rreshqasin e syrit i fshihen
Dhe rendin e rendin, humbasin diku

Dhe kujtimet kalojne(3x)

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Ardit Gjebrea - Ti nuk ke me ndjenja

(8x)
Ti nuk ke me ndjenja
nuk ke me ndjenja fare

Naten neper shtreter defren
afshe ndezur pa fund
perserit mes epshit
te njejtin refren.
Ti i mashtrove te gjithe
cdo i marre te besoi
ne ate zjarr qe digjet
dhe veten shkatron.

Puthje, vetem puthje pasion
me dy buze qe tradhtojne
peshperit Te Dua
dhe zemrat pushton
ti me veshtrim engjellor
bukuri qe tundon
ti kujtdo i jepesh
askujt si takon.

(refreni) (4x)
Ti nuk ke me ndjenja
nuk ke me ndjenja fare
veten edhe zemren
e shet o mekatare

Naten neper shtreter defren
afshe ndezur pa fund
perserit mes epshit
te njejtin refren.
Ti i mashtrove te gjithe
cdo i marre te besoi
ne ate zjarr qe digjet
dhe veten shkatron.

Puthje, vetem puthje pasion
me dy buze qe tradhtojne
peshperit Te Dua
dhe zemrat pushton
ti me veshtrim engjellor
bukuri qe tundon
ti kujtdo i jepesh
askujt si takon.

(refreni) (6x)
Ti nuk ke me ndjenja
nuk ke me ndjenja fare
veten edhe zemren
e shet o mekatare

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Pirro Cako - Per nje cast me ndali zemra

Per nje cast me ndali zemra, sishe ti,
Shpirtin sonte ma trazove perseri
Me kujtohet sa shume prisja
Qe te ndjeja eren tende
Kthehu dhe nje here te te shihja

Endrra gjumin ma eputi e me zgjoi
Mbi nen krese ta ndjeva frymen, ku je ti
Puthjet ende jane te nxehta
Sna i ftoh dot largesia
Eja mos u fshih vetem ne endrra

(refreni)
Une dhe ti
Lusnim naten qe edhe pak te zgjaste
Te mos kish agim
Edhe dielli fare te mos lindte
Vetem une dhe ti
Lusnim naten qe pafund te zgjaste
Te mos kish mbarim
Edhe dielli ate dite te shuhej
Ndarje te mos kish
Nese mijera kilometra sot na ndajne

Mos me thuaj humbi dashuria
Me te madhe e ben largesia
Eja zemer netet ti percjellim si dikur

Dashuria nis me ty ,me ty mbaron
Je kuptimi qe merr dita sa fillon
Puthjet ende jane te nxehta
Sna i ftoh dot largesia
Eja, mos u fshih vetem ne endrra

(refreni)
Une dhe ti
Lusnim naten qe edhe pak te zgjaste
Te mos kish agim
Edhe dielli fare te mos lindte
Vetem une dhe ti
Lusnim naten qe pafund te zgjaste
Te mos kish mbarim
Edhe dielli ate dite te shuhej
Ndarje te mos kish
Nese mijera kilometra sot na ndajne

Mos me thuaj humbi dashuria
Me te madhe e ben largesia
Eja zemer netet ti percjellim si dikur

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Elsa Lila - Pyes lotin

Te flisja gjuhet e gjithe botes
e te mos ndjeja dashurine
do isha si nje gur i heshtur
kembane harruar ne vetmi.

Te gjithe pasurine e ndaja
te mos shihja varferi
te digjej trupin do ta falja
e le te behej hi.

Se endrrat edhe shpresat
pa dashurine jane thjesht nje iluzion
ndaj dua o njeri, ti fal pak dashuri
pa te cfare eshte kjo bote, a e kupton?

(refreni)
Se loti qe pikon, nje zemer lendon
i vogel na duket, i madh sa nje glob
o bote e di se cte mundon
se ka njerez sot dhe duan vetem lot
snjohin dashurine, snjohin miresine.

Te flisja gjuhet e gjithe botes
e te mos ndjeja dashurine
do isha si nje gur i heshtur
kembane harruar ne vetmi.

Te gjithe pasurine e ndaja
te mos shihja varferi
te digjej trupin do ta falja
e le te behej hi.

(refreni)
Se loti qe pikon, nje zemer lendon
i vogel na duket, i madh sa nje glob
o bote e di se cte mundon
se ka njerez sot dhe duan vetem lot
snjohin dashurine, snjohin miresine.

Dashuria, endrra, shpresa
ke te zgjidhja nga te tria
dhe nje nate lotin pyeta
mu pergjigj... Dashuria

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Elsa Lila - Larg urrejtjes

Vjen si klithme zemre,
mos urre ne jete
Larg nga ne urrejtjen
te urrej

Cdo dite qe zbardh
me pret nje mall
shkruaj dashuro, ne shpirt
se nga dashuria
erdhem ne kete bote dhe ne
sot e shohim mjegull
harrese

Ne syte e enderres, ylber
i shpreses
vjen e me sharron
kaltersine
si vjen rrotull toka
perreth diellit, rrezearte
edhe ne rreth miresise
marrin drite prej saj

Cdo dite qe zbardh
me pret nje mall
shkruaj dashuro, ne shpirt
se nga dashuria
erdhem ne kete bote dhe ne
sot e ndjej te strukur larg
dua ti bej strehe

(refreni)
Vjen klithme zemre,
mos urre ne jete
Lard nga ne urrejtjen
te urrej.
Vjen deshire zemre,
dashuro ne jete.

Sa mu lodh kjo fjale,
ky shpirt

Nese nje cast, troket nga larg
nje kujtim qe thote, urrej
varken e harreses
merre hidhe larg, te lundroje
vala ja nis kenges, harron
ne fund te detit, gremis
urrejtjen
qe aspak mos te kete,
ne kete jete
ne fjalor te zemres
te mos jete urrejtja fjale
dua vete une te lexoj
dashuro dhe pak

(refreni)
(Vjen si klithme zemre) o je
(mos urre ne jete)
mos urre, mos urre ne jete
(Larg nga ne urrejtjen)
larg nga ne
(te urrej)
te ndjej
(Vjen deshire zemre) o je
(dashuro ne jete)
dashuro ne jete

Sa mu lodh kjo fjale,
ky shpirt

sa mu lodh kjo fjale
sa mu lodh
sa mu lodh ky shpirt
e sa mu lodh
sa mu lodh (3x)

Vjen klithme zemre,
mos urre ne jete
Lard nga ne urrejtjen
te urrej.
Vjen deshire zemre,
dashuro ne jete.

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Eranda Libohova - Bota iluzion


Fjale dashurie, det mrekullie
Nga ty sa shpesh degjoja
Ku e dija une kuptimin e tyre
Vetem doja dashurine une te ndjeja…

Fjalen "Te Dua" nga buzet e tua
Me the te lutem shqiptoje
Nuk je hije ti qe me ndjek ti mua
E verteta ti je bota ty te dua

Fluturoja me avionin
Qe e lindi imagjinata
Ku e dija une kufirin
Ku eshte dita, ku eshte nata

Le te vdisja asgja sdoja
Bota ish ne krahet e mia
Vetem fjale kisha degjuar
Eshte e cmendur dashuria

(refreni)
Castin jetoj, sdua te mendoj
Jeta eshte nje film, eshte si nje loje

Jeten jetoj ndonjehere dhe kot
I trazuar shpirti eshte dhe lot
E gjithe bota iluzion eshte
Iluzion…

Fjale dashurie, det mrekullie
Nga ty sa shpesh degjoja
Ku e dija une kuptimin e tyre
Vetem doja dashurine une te ndjeja…

Nuk je hije qe me ndjek ti mua
E verteta ti je bota, ty te dua

Fluturoja fluturoja…
Dhe te vdisja asgje sdoja
Vec fjale kisha degjuar
Eshte e cmendur dashuria

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Eranda Libohova - Martesa jone

Qysh ne vegjli ne u deshtem
njeri-tjetrin perqafum
Zemrat tona kurre pa ja nda
perher njera-tjetren dashurun

Martesa jone eshte e lumtur
kur eshte gezimi dashuris
O zemer kendo pa pushuar
kenget e bukra tlumturis

Si nje enderr madheshtrendit
ne sot me deshirum
zemrat tona kur pa ja nda
perher njera-tjetren e kerkun a

Martesa jone eshte e lumtur
Kur eshte gezimi i dashuris
O zemer kendo pa pushuar
Kenget e bukura te lumturis

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Eranda Libohova - Me ke prek ne tel

Gjitha shoqet jane martu
Une beqare u pata betu
Jam betu e jam betu
Po per mua ndryshe qenka shkru

Diten kur ti pash un ata sy
Mendja po me rrin vetem te ty
Si ta marr un zemren pak nga pak
Po mendoj si te ze ne lak

(refreni)
Ti me ke prek ne tel
Me ke prek ne damar
Le te dale ku te dale
Nuk e le pa te marre

Me ke prek ne tel
Me ke prek ne damar
Vetem per mu ke lindur
Nuk te le beqar

Gjitha shoqet jane martu
Une beqare u pata betu
Jam betu e jam betu
Po per mua ndryshe qenka shkru

Tinez te shikoj edhe kur del
Vdes per flokun tend kacurrel
Enderren time jo mos ma fik
Kam vendosur te te marr dhe pie

(refreni)(3x)
Ti me ke prek ne tel
Me ke prek ne damar
Le te dale ku te dale
Nuk e le pa te marre

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Ermal Fejzullahu - Goca nga Tirana

Here te pash Shqiperi un erdha kur isha femij si cdo kosovar me emocione trazuar
Degjova shum histori dhe pash shum bukuri por nje goc Tirane me kishte pushtuar

Neper vite ishin permalluar pa e ditur deri sa nje dit jemi takuar pa pritur si dy te rritur

O sa shum qe qenke rritur dua ta puth syrin e dritur , oooo , e bukur sikur zana
Dua te puth , te puth me mall , ti me ben te ndihem gjall te duaaa
Goca nga Tirana

(3x)
O sa shum qe qenke rritur dua ta puth syrin e ndritur , ooo, e bukur sikur zana
dua te puth te puth me mall ti me ben te ndihem gjall te duaa
Goca Nga Tirana

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Burn - Nje hap perpara

Sweed Company
BurnDy fjale, akoma pa dale
mire ne teme, po ju them
qe ajo cka dua te kem
si emblem, me teper e vertete
jo e rreme, nuk jam ai qe duhet
por une duhet te jem, ne skene
jam i thjeshte si ne jeten e perditshme
megjithese bej monotone
dhe pak te merzitshme
per cdo opinion pa lidhje
pa fakte te mbeshtetur
nga njerez qe krijojne urrejtje
akoma pa gjetur, rrugen e duhur
per te hyre ne kete art, ose biznes
di te pres, per me teper
di se si te bej kthese
Sweeds-at ne proteste
me burn ne krah, me hip hop
hardcore ku permblidhet gjithshka
paragjykimet qe i krijojne per rrymat tona
sbashkohen, te thene nga njerez
qe smarrin mundimin te angazhohen
fillojne nga para e para tek e dyta
jo nga e dyta tek e para
ndryshe nga ju, jemi nje hap perpara

(refreni)(2x)
Zgjohu shiko, se jam nje hap perpara teje
kerko, te besh dhe ti perpara
kurre mos mendo
te jesh dhe ti si une, prandaj ti lufto
ti lufto

Asgje me shume, asgje me pak
se nje karriere plot mundime,
shqetesime vec per te hapur nje dere
vetem njehere, ky shans
per te perfshire respekt
ne kete jete, ne kulturen hip hop
kete here, te rikthyer perseri
si gjithmone te angazhuar
nga njerez pa moral
e te degjeneruar,
qe jane te disinformuar,
per cfare me kenge ne percjellim
te pakten themi te verteten
qe pa dyshim e kemi
nese disa po perpiqen
te na bejne mesime hip hopi
te rritur neper gurore
pervec te jene vete zoti
per ta jetuar te tashmen
nuk mund te kemi te ardhme
sikur festoni per te tjeret
qe cdo dite me ju tallen
dhe vazhdojne te tallen
me tekstet qe ju rreponi
mos me thoni valle
luften imagjinare kerkoni
pra mos mendoni te mbijetoni
me gjerat qe ju krijoni
jeni zero para atyre
qe mendoni se i kaloni

(refreni)(2x)
Zgjohu shiko, se jam nje hap perpara teje
kerko, te besh dhe ti perpara
kurre mos mendo
te jesh dhe ti si une, prandaj ti lufto
ti lufto

Zgjohu shiko, se jam nje hap perpara teje
kerko, te besh dhe ti perpara
kurre mos mendo
te jesh dhe ti si une, prandaj ti lufto
ti lufto

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Djemte e Detit - Mos qaj

Jo mos qaj ti o njeri i vetmuar
Se jeta doren ty nuk ta dha
I lene ne mes te rruges
Ti dhimbjen mban ne krah
Ne qiell je

I zhytur ne mendime
Per endrrat pa mbarrim
Per ty si shpetimtar
Vec droga kish kuptim

(refreni)
Mos qaj, mos qaj
Mos qaj per vdekjen o njeri
I lene, (i lene), menjane
Ky ishte fati yt i zi

Jo tani asgje ti me smendon
As zemren se degjon, larg vetes je
Rri pret i shtrire ne trotuar
Qe vdekja te te marre me lot ne sy

I zhytur ne mendime
Per endrrat pa mbarrim
Per ty si shpetimtar
Vec droga kish kuptim

(refreni)
Mos qaj, mos qaj
Mos qaj per vdekjen o njeri
I lene, (i lene), menjane
Ky ishte fati yt i zi

Mos qaj, mos qaj
Mos qaj per vdekjen o njeri
I lene, (i lene), menjane
Ky ishte fati yt i zi

Jo mos qaj ti o njeri i vetmuar
Se jeta doren ty nuk ta dha

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Fatmira Brecani - Kercimtarja


Ra tupani filloi vallja
Po nis vallen kercimtarja
Se permban me as gezimin
Zogu n’qiell e ndal fluturimin
Kercimtarja fton dasmoret
Lum ai djal qe ia merr doren
Eja eja tkercejme bashke
Vallja vjen e shkon si flak

Kercimtare, kercimtare
Hije t’ka vallja shqiptare
Prek ijet, merr shamine
Me Kosoven e Shqipnine

O moj flutura valltare
Ne ket’ toke me shtojzovalle
Cila je ti motra jone
Nuk jam flutur, jam shqiponje
C’ka po t’thon sharkia e dajre
Sa t’ket dasma, kemi valle
C’ka thote zemra e ciftit t’ri
Sa t’ket valle ka rini

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Francesk Radi - Humba pranveren

I vetem jam nga nena larg
Bregun shikoj, po kthehem prape

Kjo zemra ime sa su ca,
sot e kuptoj,
Fshiva lotet dhe mora rrugen
kur nata ra.

Sa iluzione njeriu ka,
jete e veshtire
Vitet ikin, mu zbardhen floet,
si bora e bardhe

Syte e mi jane te perlotur,
sa mall qe kam
Te trishtuar, te plagosur,
zemren e kam.

(refreni)
Erdha, erdha, mos ma mbyll deren,
pritem, pritem, humba pranveren
Djalin, vajzen dhe nenen time
do ti puth me mall.

Nuse, nuse, tu celen syte
erdha, erdha, sa je merzitur
Vetem, vetem, se shtyva jeten,
hapma porten ooo
hapma porten ooo

Mesnata iku drita ra,
nje lot pikoi
Putha letren ku malli digjej,
do kthehem prap.

Syte e mi jane te perlotur,
sa mall qe kam
Te trishtuar, te plagosur,
zemren e kam.

(refreni)
Erdha, erdha, mos ma mbyll deren,
pritem, pritem, humba pranveren
Djalin, vajzen dhe nenen time
do ti puth me mall.

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Francesk Radi - Telefonate zemrash

Sot ke ditelindjen bija ime
por une jam larg e nuk vij dot
Ne cast me celin plot kujtime
c te them me pare ne telefon

Kujtoj me mall diten kur linde
castin kur vura emrin tend
une te quajta Saranda,
sa ty i bukur eshte ky vend
sa ky qytet te rrosh ti Sara
lotet si deti Jon.

Tani qe flas me ty o babi
ne duar mbaj fotografin
bashke me ne eshte edhe mami
me puth ajo me puth dhe ti

Zerin degjoj ne telefon,
dhe si me duket nuk e di
prap me puth, me perqafon
tamam si ktu ne fotografi
kur ta mbyllesh telefonin
une do te degjoj perseri.

A mund ta shuajme diellin e zjarrte
A mund te shterrim nje oqean
Ashtu nuk treten ndjenjat e tyre
le te jene sado larg.

Nje dite do kthehem perseri
dhe bashke do te jemi ne te tre
do te bejme fotografi
me ngjyra malli nuk do te jete.
Nje premtim do bejne syte
ndarje me asnjehere

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Greta Koci - Thuaj djalit

Je i pari per mua
edhe dua edhe sdua
ne bange kur ulem
ti me ngacmon kot
sme le rehat
kete po ben ti edhe sot

Vjen e iken per mua
hedh ca fjale kur si dua
bukur ti fshihesh
kur zysha te thote
se ne vjeshte te duhet te vish mot

(refreni)(2x)
Hajde foli mesuese djalit o
hajde foli djalit skam ku shkoj
djali nget me duar flet me goje
hajde hajde hiqma
me sduroj

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi