Forumi Zeri YT!identifikimi

Zeri i çdo shqiptari ne internet


Tekste kengesh shqiptare

Share

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Greta Koci - Eja zemer

Te thashe o djale
por ti nuk me pergjigjesh
rri larg nga zjarri
nese sdo qe te digjesh
rri larg nga dallga
nese sdo qe te mbytesh

Eja, eja zemer
tretur nga kjo enderr
eja, ti eja
eja ndize zjarrin
eja merr nektarin
eja, ti eja

Te thashe o djale
po ti prape nuk dorezohesh
rri larg nga drita
nese sdo te verbohesh

Eja, eja zemer
tretur nga kjo enderr
eja, ti eja
eja ndize zjarrin
eja merr nektarin
eja, ti eja

Te thashe o djale
por ti prape po me thua
Se njohu friken
kush u dashurua

Te thashe o djale
po ti prape po me thua
Me ndali zemra ne buzet e tua
Eja, eja zemer
tretur nga kjo enderr
eja, ti eja
eja ndize zjarrin
eja merr nektarin
eja, ti eja

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Irma Libohova - Oroskop 92


Fatin tim une degjoja,
Cdo mengjes ne horoskop,
Dhe qiellin lart me kot veshtroja,
Anje yll sgjeja dot.
Shenja ime ishte lart,
E zhdukur
E kerkoja neper nate,
Kish humbur
anje gje nuk kisha
Vec endrra te brishta vajze.
Shpesh un them me veten time
Jo skam fat ne horoskop,
A mos esht faj i nje ditelindje
Nuk e di, mbase po
E shkruar esht ne yllesi
Ndaj trishtimin tutje un e hodha
Dhe e lumtur do tjem
Ndoshta nje dit do tndizet,
Vall sekretin e kam
Tek zoti i madh ne Yje.
Horoskopin degjojm,
Horoskopin degjojm,
Ora tete pa pese fatin tone kerkojm
Edhe pse tjetra vjen
Ne kaluam me shpejt
Ne tek ty shpresojm
Ne tek ty shpresojm
Koha iken gjithcka
Pse sma thua ne sy
Horoskopi yn 92
Na ra na na na na...
Horoskopin degjojm,
Horoskopin degjojm,
Ora tete pa pese fatin tone kerkojm
Edhe pse tjetra vjen
Ne kaluam me shpejt
Ne tek ty shpresojm
Ne tek ty shpresojm
Edhe pse cdo njeri
Neser valle si do te jete
Nuk esht me sekret..

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Jehona Sopi - Pervjetori

Serish acar e dimri ky plaku i vjeter
Plaget e zemres si njeh
Serish nje shall kapele
Por shikimi eshte tjeter
Lotet si lumi i fsheh
Dhe serish nje darke nje pervjetor
Kur me the s’te dua per ne eshte vone.

(refreni)
Muaj i mallkuar isht janari
Ra e u fundos margaritari
Thell ne zemer vend per mua s’pate fate
T’hidhura paska kjo jete.

Prej kur nuk zgjohemi bashk
Dashuri ime e vjeter
Vetem udhetoj perseri
Druaj qe dora jote perkdhell dike tjeter
S’dua ta shoh as ta di.
Sa batica e zbatica qe
Dhe mbaruam si shumica ne...

(refreni)
Muaj i mallkuar isht janari
Ra e u fundos margaritari
Thell ne zemer vend per mua s’pate fate
T’hidhura paska kjo jete.

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Joana - Zemren ndeze

Te them une ty cdo dite
Te dua nuk kam frike
Me ty e sigurt jam
Puthjen tende kam
Ti me njeh
Te mendoj edhe kur fle
Ti e di e jotja jam
Dita dites ty te ndjej me prane
Zemer me prane ti je motivi qe kam
Ti je gjithshka qe besoj
Ti je fjala qe degjoj
Kuptoj, dita dites ty me shume te ndjej
Pranoj, cdo dite me shume te adhuroj

(refreni)(2x)
Zemren ndeze, zemren ndeze
me ty, me ty une jam edhe kur ste kam

Prane, zemer me prane
Ti je motivi qe kam
Ti je gjithshka qe besoj
Ti je fjala qe degjoj
Kuptoj, dita dites ty me shume te ndjej
Pranoj, cdo dite me shume te adhuroj

(refreni)(4x)
Zemren ndeze, zemren ndeze
me ty, me ty une jam edhe kur ste kam.

Zemren ndeze, zemren ndeze
me ty, me ty une jam edhe kur ste kam.

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Leonora Jakupi - Po vritet pafajsia

A vritet pafajsia
Cfare faji ka Drenica
Pse tremben nga femija
Qe therret Azem Galica

Drenica lind vec trima
Ju i lini femijet jetima
Eshte nje komb qe don lirine
Dhe Kosova eshte Shqiperi
Qielli digjet, bota varet
Po ku je Adem Jashari
Na vrane baben, na vrane motren
Na percelluan, na dogjen votren

(refreni)
Mos ma prek ti shkia Drenicen
Se kam gjalle Azem Galicen
Mos ma prek truallin shqiptar
Mijera vjet, jam vete e pare

Dhe loti vjen tek gjaku
Dhe gjaku vjen tek loti
Ja foshnjat po i vrasin
Po kullat jo nuk lozin

Drenica lind vec trima
Ju i lini femijet jetima
Eshte nje komb qe don lirine
Dhe Kosova eshte Shqiperi
Qielli digjet, bota varet
Po ku je Adem Jashari
Na vrane baben, na vrane motren
Na percelluan, na dogjen votren

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Leonora Jakupi - Zemra prape te kerkon

Zemra te kerkOn

Vitet shkuan shpirti im
sdi a me kujtOn
nuk kam asnje lajm nga ti
me dO a sme dO

tek une ska ndryshuar gje
nuk zuri vend askush
deren hapur ti e ke
eja pO te dush

(refreni)
zemra prap te kerkOn
zemra prap ty te dOn
deren e ke te hapur
se pa ty nuk shkOn

te therras nje mije here
te betOhem ne nder
vetem ty une te pata
therras eja menjehere

Sa te tjere me kan bezdise
per mua sish asnje
vetem ty te kam une
be jam duke bere

tek une ska ndryshuar gje
nuk zuri vend askush
deren hapur ti e ke
eja pO te dush

(refreni)(3x)
zemra prap te kerkOn
zemra prap ty te dOn
dezen e ke te hapur
se pa ty nuk shkOn

te therras nje mije here
te betOhem ne nder
vetem ty une te pata
therras eja menjehere

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Malda Susuri - Dashuri e hidhur

Nje shikim e pres, me padurim
te enderroj, o engjelli im
qe smund te kem, duhet ta pranoj
si mundem valle, nga mendja te largoj
me ndjen ta thuaj, keq veprova
e pabesuar qe nga ti u largova
per njeri tjetrin ne zjarr do te hynim
ca do te na beje ndarja, nuk e dinim
tash nuk mundem, shok te kam
ndryshe rrah zemra, kur te shoh prane
enderrat tona mbeten ne gjume
zemrat thyhen atehere kur duhen shume

(refreni)(2x)
Jeten pa ty, te dy e kemi
ndoshta ne afshin bashke do jemi hi
e hidhur per ne, per ne ishte dashuria
mos i harro puthjet e mia

Ishte dashuria

Me ndjen ta thuaj, keq veprova
e pabesuar qe nga ti u largova
per njeri tjetrin ne zjarr do te hynim
ca do te na beje ndarja, nuk e dinim
tash nuk mundem, shok te kam
ndryshe rrah zemra, kur te shoh prane
enderrat tona mbeten ne gjume
zemrat thyhen atehere kur duhen shume
nje shikim e pres, me padurim
te enderroj, o engjelli im
qe smund te kem, duhet ta pranoj
si mundem valle, nga mendja te largoj

(refreni)(4x)
Jeten pa ty, te dy e kemi
ndoshta ne afshin bashke do jemi hi
e hidhur per ne, per ne ishte dashuria
mos i harro puthjet e mia

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Nertila Koka - Sagapo, te dua

Befas une te pyeta
Tek te sodisja ty me endje
Si i thone te dua
Ne gjuhen e nenes tende

Fare mire e dije
Por nga une e prisje
Sagapo te thashe, te dua
Fjale dashurie

(refreni)
Sagapo, te dua
Sagapo, te dua
Te dua sagapo
Zemra prane te do

Jo jo
Jo nuk ka rendesi ku do jetojme
Si ne Dropull a ne veri
Bashke do jemi une dhe ti

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Nora Istrefi - Negativ

Neuroza une nuk dua
sdua asnje bertime
termostatin e ke tkrisur

Disponimin tim ne gjendje je
ta besh cope e grime
tere durimin ma ke grisur

Gris e gris
jam e re, e re
gris e gris
sjam e re e pre
perseris
Takt me mua ske
ne ambis
je,o djalo ne ambis, o je

(refreni)
Negativ
eshte pergjigje e vetme per ty
negativ
sot e pergjithmone
negativ
eshte shikimi qe kam ne sy
vdekur eshte
dashuria jone
Negativ
eshte pergjigje e vetme per ty
negativ
sot e pergjithmone
negativ
kjo kaptine po mbyllet me dry
vdekur eshte
dashuria jone

Neuroza une nuk dua
sdua asnje bertime
termostatin e ke tkrisur

Disponimin tim ne gjendje je
ta besh cope e grime
tere durimin ma ke grisur

Gris e gris
jam e re, e re
gris e gris
sjam e re e pre
perseris
Takt me mua ske
ne ambis
je,o djalo ne ambis, o je

(refreni)
Negativ
eshte pergjigje e vetme per ty
negativ
sot e pergjithmone
negativ
eshte shikimi qe kam ne sy
vdekur eshte
dashuria jone
Negativ
eshte pergjigje e vetme per ty
negativ
sot e pergjithmone
negativ
kjo kaptine po mbyllet me dry
vdekur eshte
dashuria jone

Negativ
eshte pergjigje e vetme per ty
negativ
sot e pergjithmone
negativ
eshte shikimi qe kam ne sy
vdekur eshte
dashuria jone
Negativ

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Niku - Me ngadale

(oh no, ouu)
(aha, Stine, Stine)
(Anjeza, Niku baby
)

Jam i dehur pak
paksa kam ardhur ne qejf
dhe ambjenti eshte ndezur
nga muzika qe bucet
sjam i qete,
sa te gjej une vajzen qe kerkoj
si gjahtar me gote ne dore
gjithe mbremjen po kaloj
te shikoj kur ti kercen
trupin bukur leviz
syte aty une i ngjis
floket e tu i leviz
o vajze
stili yt tashme
te gjithin me ka corientuar
nderkohe qe ti kercen
dhe pisten tashme ke pushtuar

(2x)
Jam e mire, e veshtire
kam deshire, te jem e lire
nuk harroj e nuk mungoj
dhe fundjaven me shoqet e mia
dua ta kaloj

(2x)
Je e bukur, je mire
je pak e veshtire
mua me pelqen shume
je e embel, embelsire
kam deshire
qe sot deshirat
une ti ndaj me ty
kete siguri
ma japin thjeshte
ato syte e tu blu

(2x)
Ndihem mire, kur kercej
ndihem mire, gjithandej
ndihem mire une edhe ti
pse duhet ti besoj djalo
fjalet qe me thua ti

(2x)
Je e bukur, je mire
je pak e veshtire
mua me pelqen shume
je e embel, embelsire
kam deshire
qe sot deshirat
une ti ndaj me ty
kete siguri
ma japin thjeshte
ato syte e tu blu

(2x)
Me ngadale e, me ngadale
siguria jote po me ben
qe te ndryshoj djale.
Me ngadale, djalo ti
nuk jam aq naive, djalo
sa cmendon ti

Vajze, ke frike te thuash
lere veten te lire
nqs ti ke deshire
atehere cdo gje do shkoj mire
prandaj, me ler ombrella jote
te jem une sot per ty
mos mendo per te tjerat
jemi vetem ne te dy
ne te dy dhe nata
po te doje le te dihet
kjo muzike mos te pushoje
ky zjarr mos te fiket
me kupton eshte ky zjarri
qe ti ndeze brenda meje
dhe askush nuk mund ta fike vajze
jo pervec teje

(Anjeza, ohh Niku 2 Die 4)
(aha S, S, S, S.T.I.N.E)
(2006 yo, yeah)
(yeah, yeah)

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Mirsa Kercelli - Djaloshi im

Me perkedhel me pasion
djaloshi im
edhe shpirtin ma pushon
ne perqafim
me puth ne balle me ledhaton
pa pushim
vetem me ty jam
djaloshi im

Une te dua (te dua)
sa here qe me shikon (shikon)
ti gjithmone do te jesh
enderr qe smbaron

Me ben te ndihem (te ndihem)
porsi nje princeshe
ti je princi
ti djaloshi im

(refreni)
Djaloshi im eshte
nje gezim ne zemren time
jeta sna shkon kot
se me mbush me dashuri
dhe ja ku jam sot
shume e lumtur pa dyshim
sepse e dua
vetem djaloshin tim

Me dashuri jeten ma shton
djaloshi im
edhe zemren vec ma con
pa pushim
puthja jote me freskon
o shpirti im
gezohem qe jam me ty
djaloshi im

Buzen ta puth (ta puth)
se te dua (te dua)
shume te dua
je yll per mua
jeta ime (e ime)
shpirti im (shpirti ime)
te dashuroj
ti djaloshi im

(refreni)(2x)
Djaloshi im eshte
nje gezim ne zemren time
jeta sna shkon kot
se me mbush me dashuri
dhe ja ku jam sot
shume e lumtur pa dyshim
sepse e dua
vetem djaloshin tim

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Mirsa Kercelli - Pune e madhe

Per inatin tim me tjetren ti po shkon,
e shoh mir qe aktron,
kur doren ja shtrengon,
mllefi ta prish mendjen,
inat ke ne gjak,
nese ty sta nin,
mua aq me pak.

Pun e madhe qe sjemi nje,
pun e madhe qe sjemi me bashk,
pun e madhe qe ne u ndam,
ejjj dot gjej nje tjeter.

pun e madhe qe ma ste kam,
pun e madhe qe zdot kam un prap,
pun e madhe shum per mu,
se dot gjej nje tjeter.

Per inatin tim ti shtiresh se e don,
zbeht e perqafon,
sa her qe ju shoh,
tani je shum posht,
urrejtjen e ke mbi,
gjestet te flasin,
je si femi

Pun e madhe qe sjemi nje,
pun e madhe qe sjemi me bashk,
pun e madhe qe ne u ndam,
ejjj dot gjej nje tjeter.

pun e madhe qe ma ste kam,
pun e madhe qe zdot kam un pran,
pun e madhe shum per mu,
se dot gjej nje tjeter.

Pun e madhe qa menon ti zemer,
duhesh me dit se qifti jem,
nuk ngihet me ni femen,
per emen nuk e boj,
kerkon nuk e ngoj,
kerkush nuk um shtin,
po thjesht kam nevoj,
per gjini tbut,
i la anash krejt punt,
jam i smut edhe non stop,
per ta i unt,
i shti hunt gjithka,
me kqyr najsend,
e me mujt e kisha bo,
ka njoh nsecilin vend,
jam i papershtashem,
ski qka bohesh xheloze,
nuk jam i gatshem per lidhje serioze,
nfillim lule tblej,
e ta mati pulsin,
nuk do me ta fitu zemren,
po me ta SHIJU** trupin.

Pun e madhe qe sjemi nje,
pun e madhe qe sjemi me bashk,
pun e madhe qe ne u ndam,
ejjj dot gjej nje tjeter.

pun e madhe qe ma ste kam,
pun e madhe qe zdot kam un prap,
pun e madhe shum per mu,
se dot gjej nje tjeter.

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Mirsa Kercelli - Indiferent

Me mundon arsyen tma thuash
Ne te dy tani mbetem si dy te huaj
Me shqetson e shpirtin pesh ma qon
Ti kur hesht, pse nuk flet
Asgje midis nesh ,nuk mbet

(refreni)(2x)
Pse me rri indiferent
Pse nuk flet per qdo segment
Flet per gjerat qe si dua
E aspak nuk flet me mua

Ti po hesht e kurr nuk flet per lidhjen tone
E une mendoj se nese do ta kem shum vone
Me shqetson e shpirtin pesh ma qon
Ti kur hesht, pse nuk flet
Asgje midis nesh ,nuk mbet

(refreni)(5x)
Pse me rri indiferent
Pse nuk flet per qdo segment
Flet per gjerat qe si dua
E aspak nuk flet me mua

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Mira Konci - Fatit i besoj

Ma jep doren ti, ne ate dore te rri
qe te shoh aty, si eshte ky fati im

Labirinte shoh, vija rugesh plot
ku te shkoj se di

Te kjo rruge ketu, kjo zemra jote rreh
lerme te hyj per jete aty te mbese

celma zemren ti, jashte asaj po pres
mos me ler te vdes

Fat i bardhe, a fat i zi, eshte tek dora jote
mbyllur zemra jote rri, si duroj se di

(refren)(2x)
Pra me thuaj kujt ti besoj tani
dores tende, ku fatin kerkoj
Me jep nje fjale ti, e shpirtin ma sheron
gjithe bota le ta dije, une fatit i besoj

Ma jep doren ti, nate dore te rri
tek cdo vije e saj shkruhet ky fati im

Labirinte shoh vija rrugesh plot
aty fshihesh ti

Te kjo rruge ketu, kjo zemra jote rreh
ti me ler te hyj, bashke me ty te qesh

celma zemren ti, jashte asaj po pres
mos me ler te vdes

Fat i bardhe, a fat i zi, eshte tek dora jote
mbyllur zemra jote rri, si duroj se di

(refren)(2x)
Pra me thuaj kujt ti besoj tani
dores tende, ku fatin kerkoj
Me jep nje fjale ti, e shpirtin ma sheron
gjithe bota le ta dije, une fatit i besoj

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Parashqevi Simaku - Fustanin qe te solla mbreme

Fustanin qe ta solla mbreme,
a se vesh moj per hatrin tim.
Fustanin qe ta solla mbreme,
a se vesh moj per hatrin tim

Aman a se vesh moj per hatrin tim,
se jam rriture jetim,
Aman a se vesh moj per hatrin tim,
se jam rriture jetim

Fustanin o me lule shume,
a se vesh moj per hatrin tim.
Fustanin o me lule shume,
a se vesh moj per hatrin tim.

Aman a se vesh moj per hatrin tim,
se jam rriture jetim
Aman se jetim jam rriture,
me kulac moj te siture.

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Produkt 28 - Larg

Ne kinemane e harruar
E shoh jeten bardhe e zi
Nje buzeqeshje te cilter qe sma jep dot njeri
Ate buzeqeshje qe me rriti
Ata sy qe me mesonin,
qortonin,tregonin,ndeshkonin
dhe prap me mbronin
Do ti shtregoj fort,se fati na tradhetoi
Gervishti dhe nje enderr,pakez jeten e copetoi
Nuk po kerkoj asgje,vec nje minute me shume
Te me shohesh dhe nje here,te shohesh veten tek une,
Te shohesh se jam rritur dhe koken lart e mbaj,
Te me shohesh qe gjej force,me ke mesuar te mos qaj
Se ndoshta keshtu duhej,por sme duket e drejte
Dalengadale edhe me ditet,qe kohapo I tret.
E di Zoti deshmi mbaj,i shpirtit qe do mbaj
Do ta bej ashtu te bute ne cast kerkon ta mbaj,
se eshte njeriu im dhe e ndjej qe po renkon
ndja kerkoj ne bote une fjale,por as ajo nuk me ndihmon.

A do jemi,neser bashke a do te jemi?
Jam,shoh,vetem te mos jesh.
A do kemi,dite te tjera a do te kemi?
Jam,shoh,driten do te gjesh.
Sa premtime iken,sot eshte shume vone
Jam,shoh,forcen do te kesh.
Fati deshi ti nuk je ne rrugen qe une e nisa
Jam,shoh ne cdo hap do jem...

Sonte erdha vone,por ti zgjuar spo me prêt
Sonte erdha vone,vec nje ore po me flet
Po flasin edhe muret,edhe fotot qe kam prane
Pershperisin disa kujtime qe me lotet u thane
Ketu lame,cka thame,ti pse hesht dhe une hesht
Pse nuk vjen kur kam frike,
Kur kam ftohte jo mos ik,
Papritur nje jehone,nga larg afron ngadale
Nje dallge e madhe,qe Brenda meje kthehet
Me vale,vale qe me mbron,ngroh,ledhaton
Me ndihmon te degjoj,ate ze qe me pershkon
“jam me ty bir dhe kujtimet marrin jete,
muret me nuk po flasin dhe dy shpirtra ndizen lehte”
Dhoma eshte e ngrohte,dhimbja zhduket ne vaj
Ora tani ndalet,frymen tende ne dore mbaj
Dhe malli me perthan shuhet,buleza jete perseri
Nuk mjafton te jesh prap ti...

Sa here rrezohem,sa here do lendohem
Besoj se do jesh aty
Sa here frike do kem dhe bota me tremb
Dhe prap ti do jesh aty
Sa here do kerkoj nje shpatull ku dhe lotet do ti thaj
Nga larg vjen nje zed he Brenda meje
Ngrohte ngjall…..

A do jemi,neser bashke a do te jemi?
Jam,shoh,vetem te mos jesh.
A do kemi,dite te tjera a do te kemi?
Jam,shoh,driten do te gjesh.
Sa premtime iken,sot eshte shume vone
Jam,shoh,forcen do te kesh.
Fati deshi ti nuk je ne rrugen qe une e nisa
Jam,shoh ne cdo hap do jem...

A do jemi,neser bashke a do te jemi?
Jam,shoh,vetem te mos jesh.
A do kemi,dite te tjera a do te kemi?
Jam,shoh,driten do te gjesh.
Sa premtime iken,sot eshte shume vone
Jam,shoh,forcen do te kesh.
Fati deshi ti nuk je ne rrugen qe une e nisa
Jam,shoh ne cdo hap do jem...

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Produkt 28 - Shqipe

Fluturo ti shqipe,
mbi qiellin shqiptar
lirine e vendit tim nga
krahet e tua e kam marre
krenarine nga kalldremet e
Gjirokastres mora
dhe bucita me jehone
lajmin ne Malesi cova
te degjoj Vlora kuqe
si flamuri yne me gjak
nga ai shesh i bekuar
ku un liri kam mare
nga Shkodra je me lote,
nga Dibra bujare
le te bucase jehona
me me te bukren toke Shqiptar
Hapi krahet shqipe se
shpirti me eshte mbushur
me shqiptare pi raki
me ty kembekryq jam ulur
po degjoj song labe
jehonen e malsis
o sa mir me ken shqiptar
me ken prej Shqiperise
o sa mire me i thon botes
une vi nga Shqiperia
ktu kam gjuhen time
kam zakonet e mia
o sa mire me ken shqiptar
un gjith jeten do ta them
un kam lindur ktu shqiptar
do jem gjithmone shqipe!

(refreni)(2x)
hapi krahet ti,fluturo tani
hapi krahet shqipe permbi Shqiperi
hap krahet shqipe fluturo
hap krahet shqipe shko lajm co

Jom burr shqiptar
nga sokaku i Beratit
e kam gjakun kuq e zi
nga skapari rakine pi
shqipe ti e di, jeten per ty jap
shqipe ti e di, shpirtin ta kam fale
per kte toke tbetuar
ushtart e shqiponjes
nga Plava dhe Gucia
Myzeqe dhe Malesia
nga Ulqini,Tivari,
Prishtina e Gostivari
nga Tetova Kumanova
gjithe ushtaret sot i mblodha
per ty shqipe dhe vallen do ta hedh
mbi male do kercej
dhe mbi fusha do defrej
ndaj le te fryhet Vjosa
yo le te derdhet Buna
kuq e zi te lyhet Bota
nen kte flamur perhumba
ndaj cohu shqiptar
dhe mbaje koken lart
ndaj cohu shqiptar
te jesh nket toke krenar
per kte toke kte qiell
dhe kurre mos t´a harrosh
je bir i shqipes dhe
per te do fluturosh,cohu!

(refreni)(2x)
hapi krahet ti,fluturo tani
hapi krahet shqipe permbi Shqiperi
hap krahet shqipe fluturo
hap krahet shqipe shko lajm co

(3x)
hapi krahet ti,fluturo tani
hapi krahet shqipe permbi Shqiperi
hap krahet shqipe fluturo
hap krahet shqipe shko lajm co

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Redon Makashi - Dikur luaja me ndjenjen e saj

Mbizotronte nje qetesi
Ne kete nate gjithcka pushonte
Kisha shume nevoje per te
E ne ato caste me mungonte

Ne keto rruget pa njeri
Ku asgje nuk egzistonte
Mu kujtua ajo vajze
Zeri i saj kur me thonte:
"Te dua shume
Mos me ler vetem
Kam shume frike te rri pa ty
eshte bote e eger"

Dhe pastaj me perqafonte
Dhe pas vetes me pushtonte
E ndjeja doren e saj
Gjithe trupin me pershkronte
Hej nje bote tjeter na priste me pas
I kam nder mend
Lotet e saj
Dashuronte si e cmendur... si e marre

Nuk mundem ta imagjinoj
Se ty te kam humbur vertet
Dikur une luaja me ndjenjen e saj
E sonte vuaj vete
Me duket se asnjehere
Sdo dashuroj me kaq fort
E jane kujtimet qe me shkaterrojne

Nuk mundem ta imagjinoj
Se ty te kam humbur vertete
Dikur une luaja me ndjenjen e saj
Tani e vuaj vete...
Tani e vuaj vete...

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Redon Makashi - Vitet e shkolles

Dua qe sa here te mendoj
vitet e shkolles une te kujtoj
dhe atehere do te them me sinqeritet
se jane vitet me te bukura ne jete.

Do t‘kalojne vitet por, ne s‘do te harrojme
vitet e shkolles dhe pse te tjera do te shkojne
do te kemi prane te tjere miq dhe shoke
por shoket e shkolles s‘do ti harrojme.

Per jeten e bukur shkollore
do t‘kemi gjithmone emocione
mos i harroni keto kujtime
qe mban jeta jone.

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Ritfolk - Drejt fatit tim

Ooo merrme o fllad
e si nje gjethe leshome ti larg
Ooo lerme trishtim
me ler te endem drejt fatit tim

Makina ecen me shpejtesi
plepat lemon i embeli fllad
drejt horizontit nxitoj une tani
ku me therret shpirti im endacak
Fotografia e nenes ne xhep
dhe nje cigare e shtypur aty
o nene po iki diku atje tej
ku te mesohem te rroj dhe pa ty

(refreni)
Ooo merrme o fllad
e si nje gjethe leshome ti larg
Ooo lerme trishtim
me ler te endem drejt fatit tim

Kjo vese e henes syt po mi lag

Kjo hene e vogel sa pika e veses
te tjere qytete ndrico kete nate
rruge e panjohur eshte liria
ku me therret shpirti im endacak
ne cdo qytet ku une te ndaloj
vec i panjohur dua te jem
nje kalimtar pa lidhje me turmen
dua qetesi cdo lidhje me tremb

(refreni)
Ooo merrme o fllad
e si nje gjethe leshome ti larg
Ooo lerme trishtim
me ler te endem drejt fatit tim

Kjo vese e henes syt po mi lag

Ooo merrme o fllad
e si nje gjethe leshome ti larg
Ooo lerme trishtim
me ler te endem drejt fatit tim

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi