Forumi Zeri YT!identifikimi

Zeri i çdo shqiptari ne internet


Tekste kengesh shqiptare

Share

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Rovena Dilo - Ante i tokes time

Mjaft, se pashe me pashe
i rashe botes qark
une, vetem me veten
shtegtar i ngrate
bota me josh si magji
por dua te kthej nga vij

Se, shpesh e me shpesh
ndjej qe malli me mbyt
se, dua pak ajer
te ngopem me fryme
Cdo nate ne gjume
shoh shtepine
ne pragun e saj
te shlodh trupin tim

(refreni)
Ante i tokes sime
atdhe, te prek dhe jam perendi
po kamvec nje zemer
po deshe ti, do rilind per ty,
Ante

Ante i tokes sime
atdhe te prek dhe jam perendi
po tek ti kam zemren
rrenjet tek ti
kur te shoh rilind, Ante

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Rovena Dilo - Dorezohem

Ti nje dite do me kerkosh
te jetoj vetem per ty
e une do ta bej
ti nje dite do me ndalosh
te largohem nga ketu
me nje puthje me burgos
e une do te rri.

Ti me pushtove menjehere
asnje lufte te me sfidoje
kali i trojes nuk tu desh
brenda zemres te kaloje.
Vetem ti,je sunduesi im i heshtur
ke fituar dhe ke mbetur
si mendimi me i bukur
si deshira me e cmendur qe une kam.

Ti nje dite do me kerkosh
te jetoj vetem per ty
e une do ta bej

Ti po me mbylle syte nje dite
do te ndjek un pas pa frike
jam e bindur kur ti hap
me ty do jem prape.

Ti me pushtove menjehere
asnje lufte te me sfidoje
kali i trojes nuk tu desh
brenda zemres te kaloje.
Vetem ti,je sunduesi im i heshtur
ke fituar dhe ke mbetur
si mendimi me i bukur
si deshira me e cmendur qe une kam.

Dorezohem para teje pa nje kusht
pa fjalet qe vec ti mi thua
pa gjerat qe ti ben per mua
smund te jem
e lire pa ty si mund te jem?
lirine pa ty perse ta kem?

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Rovena Dilo - Une dhe koha

Une kohes i kerkoja:
-Falme gjithsesi!
Se shpirti im naiv besonte
Dhe qielli pas stuhise
Kerkon te gjeje qetesi
Te ngopet pak me diell
Asgje me shume.

Kohen sot une bej ta ndal
Se sme mjafton, jo
Por koha, jo, nuk ka asnje stacion
Ajo thinjet pak nga pak, nga zbrazetia
Nje jete qe hiqet zvarre

Kembana e nje shprese binte diku larg.
Mos ishte iluzion, se dija!?
E lodhur si nje hije, kohen ndiqja pas
Luftova te jetoj ne cdo cast,

Me lendonte ne qenien time
Verberia e nje jete kurrizdale
Qe me qeshte duke qare

A jam viktime e saj?
A skisha lindur valle?

(refreni)
Kerkoja fatin dhe vrapoja si e marre
Kerkoja fatin, bota ishte e perdale
Kerkoja fatin, vetem shpresa ishte gjalle
Kerkoja fatin

Kerkoja fatin dhe vrapoja si e marre.
Kerkoja fatin
Kerkoja fatin

Une vetes i kerkova:
-Vitet leri pas
Dhe endrrat cmendurisht i zgjova
Te ardhmen e shikoja dhe asaj i flas
Une dua te fitoj, ti jepme fat

Mbijetonte ne qenien time
Shprese e re, qe sishte zgjuar, jo me pare
Me buzeqeshte duke qare

A jam viktime e saj?
A nuk kam lindur valle?

(refreni)
Kerkoja fatin dhe vrapoja si e marre
Kerkoja fatin, bota ishte e perdale
Kerkoja fatin, vetem shpresa ishte gjalle
Kerkoja fatin

Kerkoja fatin, vetem shpresa ishte gjall.
Kerkoja fatin, dhe vrapoja si e marre
Kerkoja fatin
Kerkoja, kerkoja, kerkoja FATIN!

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Rovena Stefa - Adrese pa emer

Adrese pa emer
esht vendi im o zemer
a ste treguan ku gjendet mikja e vjeter
te shkruva nje leter me doren time
vetem qe je ti shkaku i vdekjes sime

Dashnia vdes nese zemra te pushon,
Une o shpirt jam qe jeten e flijon
Urime zemer per nusen e re
as pak mos u prek edhe pse kam vdek

Ne telefon mos kerko numrin e vjeter,
se un sjam me aty esht dikush tjeter,
harroje emrin qe sekziston me ,
se kush ka vdekur jo sesht thirr me.

Dashnia vdes nese zemra te pushon,
Un o shpirt jam qe jeten e flijon
Urime zemer per nusen e re
as pak mos u prek edhe pse kam vdek

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Sabri Fejzullahu - Pranvera ne Prishtine

A tkujtohet dite e pare,
shi kur binte ne Prishtine?
Une e ti si dy kengtare
peshperitnim per dashurine!

Une te doja, ti me doje
lugut tgjelber te Germise;
Yjt e qiellit na benin roje
e lisat gjelbronin prej lakmise!

(refreni)
Sharrohet dashuri e pare
kur pranvera ishte ne Prishtine!
Une e ti si dy kengetare
thurnim vargje per ardhmerine!

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Sabri Fejzullahu & Ledina Celo- Ma ke prish gjumin e nates

Ku te kam pare moj bukuri
flokun e arte, synin e zi
ma ke prishe gjumin e nates
moj e rrituna ne carshi

Mos kujto se eshte e lehte
dhe me merr ti me dy fjale
une per vete sjam e qete
nuk e di cme djeg nje zjarr

Po ma thuaj zjarrin e zemres
mos me ler kaq shume te pres
nuk e di a te besoj
fjala jote me trazoj
Po ma thuaj zjarrin e zemres
mos me ler kaq shume te pres
nuk e di a te besoj
ste besoj

(refreni)
Do sjell krushq djemt e Prishtines
flamurtare o prej Dukagjinit
nje trumpak o ta sjell prej Shkodre
krushq te pare o moj Kastriote

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Sabri Fejzullahu - Do te kemi Shqiperi

Do te kemi Shqiperi,
Kur te bien ne dashuri,
Nje vajzushe nga Vlora,
Djaloshi nga Bajgora.
Nje vajzushe nga Vlora,
djaloshi nga Bajgora.

Do ta kemi Shqiperine,
kur te marr nuse ne Janine,
nje i lindur ne Koplik
te punoje ne Kacanik.
Nje i lindur ne Koplik
te punoje ne Kacanik.

Do te kemi Shqiperine,
kur n’Ulqin, Presheve, Smokthine
cuna e cupa shqipetare,
te nxene nga nje abetare.
Cuna e cupa shqipetare
te nxene nga nje abetare.

Do te kemi Shqiperi,
kur ne Durres, Struge, Cameri,
te nisemi me veture,
te pime kafe per mature
Te nisemi me veture
te pime kafe per mature

Do te kemi Shqiperi,
kur nga jug e nga veri,
do te shkojme rend e rend,
ne nje shfaqje a gazmend.
Do te shkojme rend e rend
nga nje shfaqje a gazmend.

Dhe kur t’luajme po ato valle,
dhe te kemi po ato halle,
me nje gjak e shpirt te ri
do te jemi Shqiperi.
Me nje gjak e shpirt te ri
do te jemi Shqiperi.

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Shkurte Fejza - Feston Kosova

Te pritem, te pritem, me kange e me valle,
Ti ishe per neve, andrra me e madhe,
Ti sgjindesh, kurre skerkohesh, ti sfalesh, por fitohesh,
Shume bij per ty rane, shume nana per ty kjane.

Feste, feste, ka Kosova, sot jane gezu nanat,
Sot ne DARDANI, po bien tupanat,
Feste, feste, ka Kosova, sot jane gezu nanat,
Sot per Pavaresi, po bien tupanat.

Te pritem, te pritem, me dhemje ne zemer,
Ti per neve ishe, ma i shtrenjti emer,
Ti sgjindesh, kurre skerkohesh, ti sfalesh, por fitohesh,
Shume bij per ty rane, shume nana per ty kjane.

Feste, feste, ka Kosova, sot jane gezu nanat,
Sot ne DARDANI, po bien tupanat,
Feste, feste, ka Kosova, sot jane gezu nanat,
Sot per Pavaresi, po bien tupanat

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Shkurte Fejza - Te dua Kosove

Te dua Kosove, po si te mos dua
sa shume lote u derdhen, permbi varre tua.
Kur nje dite e prite, tash e 500 vjete
ku me gjak tu rriten edhe femija ne djep
Je shume me e bukur moj Kosova nane
Trimat qe dhane jeten, thelle ne gji i mbane

Te dua Kosove, per kullat dhe malet
Dashunia e jote, nuk blihet por falet
dhe ashtu perhape, si rrezja ne voter
si buka dhe kripa, kur shtrohet ne sofer
Je shume me e bukur moj Kosova nane
Trimat qe dhane jeten, thelle ne gji i mbane

Je shume me e bukur moj Kosova nane
Trimat qe dhane jeten, thelle ne gji i mbane

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
ELITA 5

Harroje vetmine

nëse sonte ndihesh vetëm
dhe ke frikë te shofish endrra
shuaj dritën ndize zemren
do t'me gjesh mua brenda

nëse sonte ndihesh vetëm
dhe ke frikë te shofish endrra
shuaj dritën ndize zemren
do t'me gjesh mua brenda

te lindi kenga e dashurisë
qe kurrë për ty sdo t'këtë mbarim
kjo do perjete
mbetet kujtim

me ty asgjë nuk do t'ndroj
vet me fal dot mua
çdo vajzë tjetër qe takoj
m'bën me tepër te te dua

me ty asgjë nuk do t'ndroj
vet me fal dot mua
çdo vajzë tjetër qe takoj
m'bën me tepër te te dua

te lindi kenga e dashurisë
qe kurrë për ty sdo t'këtë mbarim
kjo do perjete mbetet kujtim

kjo për jeteeeee..
mbetet kujtimi im

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Sweed Company - Nje hap perpara

Sweed Company
Burn

Dy fjale, akoma pa dale
mire ne teme, po ju them
qe ajo cka dua te kem
si emblem, me teper e vertete
jo e rreme, nuk jam ai qe duhet
por une duhet te jem, ne skene
jam i thjeshte si ne jeten e perditshme
megjithese bej monotone
dhe pak te merzitshme
per cdo opinion pa lidhje
pa fakte te mbeshtetur
nga njerez qe krijojne urrejtje
akoma pa gjetur, rrugen e duhur
per te hyre ne kete art, ose biznes
di te pres, per me teper
di se si te bej kthese
Sweeds-at ne proteste
me burn ne krah, me hip hop
hardcore ku permblidhet gjithshka
paragjykimet qe i krijojne per rrymat tona
sbashkohen, te thene nga njerez
qe smarrin mundimin te angazhohen
fillojne nga para e para tek e dyta
jo nga e dyta tek e para
ndryshe nga ju, jemi nje hap perpara

(refreni)(2x)
Zgjohu shiko, se jam nje hap perpara teje
kerko, te besh dhe ti perpara
kurre mos mendo
te jesh dhe ti si une, prandaj ti lufto
ti lufto

Asgje me shume, asgje me pak
se nje karriere plot mundime,
shqetesime vec per te hapur nje dere
vetem njehere, ky shans
per te perfshire respekt
ne kete jete, ne kulturen hip hop
kete here, te rikthyer perseri
si gjithmone te angazhuar
nga njerez pa moral
e te degjeneruar,
qe jane te disinformuar,
per cfare me kenge ne percjellim
te pakten themi te verteten
qe pa dyshim e kemi
nese disa po perpiqen
te na bejne mesime hip hopi
te rritur neper gurore
pervec te jene vete zoti
per ta jetuar te tashmen
nuk mund te kemi te ardhme
sikur festoni per te tjeret
qe cdo dite me ju tallen
dhe vazhdojne te tallen
me tekstet qe ju rreponi
mos me thoni valle
luften imagjinare kerkoni
pra mos mendoni te mbijetoni
me gjerat qe ju krijoni
jeni zero para atyre
qe mendoni se i kaloni

(refreni)(2x)
Zgjohu shiko, se jam nje hap perpara teje
kerko, te besh dhe ti perpara
kurre mos mendo
te jesh dhe ti si une, prandaj ti lufto
ti lufto

Zgjohu shiko, se jam nje hap perpara teje
kerko, te besh dhe ti perpara
kurre mos mendo
te jesh dhe ti si une, prandaj ti lufto
ti lufto

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Tingulli 3 - Vesa

Vesa jone eshte ma e mira nbote
me u nervozu te gjun me shishe e me got
e ti duhesh me i thon veses qe je ma e mira
edhe me ja plotesu veses 300 deshira
se vesa kurr per kurgjo nuk e ka von
se eshte shume ebukur ton i kan thon
ne shkoll nuk shkon se profesori e ngacmon
te gjitha punet i kryn veq me nje telefon
e ka kerrin ma te shtrejt ma te bukurin ne qytet
edhe shoferin qe e shoqron per mos me met vet
kur ka kohe muzik ngon e ka nje gramofon
adelinen kishe don se ajo femrave jav lemon
se tingulli3 pak po e tepron femrat po i ofendon
ne rruge kishe nuk don ne shpi tinxa i ngon
se tingulli3 ofendon dikend qe tjetri te meson
edhe pse babi kritikon po rvesa bon qka don

(refreni)
Vesa qajo vesa qe besa ka shpresa
qe pa u dok naper kthesa per me ardhe te banesa
Vesa ishte e veshtir vesa tash eshte shume e mire
vesa kurr me nuk gabon ne tjeter rrug tash shkon

Ne nje dit babi nxen vesen me CD ne dor
nuk e rre po e bon kishe dy minuta hor
tani babi merr CD per me gjujt ne borllog
e leshon provon fillon me u bo petagog
por mas nje kohe babi nuk don me pranu
qe pres CD-se se veses ka fillu jeten me kuptu
aj nuk ka qef qe vesa me ja nis me dit
edhe pse ajo e ngon ka 10 here ne dit
keshtu babi mundohet me morr fshehtesi
qohet ne nje dit e shkon ne CD shop shtepi
ety kur shkon vesen e takon aj vesen e mashtron
nga kendi tjeter e veshtron
por babi qe shume kohe eshte tu mendu me ju drejtu
bohet real i thot vesa keshtu duhesh me vazhdu
se tash je e lire se e kuptova mire
se tingulli3 eshte per ty e vetmja keshill dhe deshir

(refreni)
Vesa qajo vesa qe besa ka shpresa
qe pa u dok naper kthesa per me ardhe te banesa
Vesa ishte e veshtir vesa tash eshte shume e mire
vesa kurr me nuk gabon ne tjeter rrug tash shkon

Tash masi babi vesen e ka kuptu
vesa prap tap ja ka nis me urtu
se kenget shume i ka analizu
dhe nga ato ka mesu se femnat tona ja kan nis mu tranu
dhe vesa fillon me drru shume ne jete
nuk del ma me kerr po me biciklet
tash nuk i don 300 por veq 3 deshira
per ti tingulli3 eshte ma e mire
keshtu vesa ndrron te gjitheve ju duket qudi
tash e gjihte qyteti vesen e ka lakmi
tani edhe babi me shume e don
me mendon qe vesen diqka ta angazhon
aj supozon qe te provon te kendon
por vesa nuk don se realisht tregon
un jam per te degjuar secilin version
vetem ata kur tingulli3 jan ne mikrofon

(refreni)
Vesa qajo vesa qe besa ka shpresa
qe pa u dok naper kthesa per me ardhe te banesa
Vesa ishte e veshtir vesa tash eshte shume e mire
vesa kurr me nuk gabon ne tjeter rrug tash shkon

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Tuna - Bileta

Sonte nga banesa jote shkoj,
zbathur jam qe fqinjet mos ti zgjoj
dhe ne ulesen para nje taksist,
me shpetoi nje fjale, nje fjale e piste
dashuria ka ca muaj ngec,
taksimetri sonte le te ece
eshte hera e fundit e as e pare,
qe neperkembem si kulete.

Ti je vrases, e une nje e gjore
vetem zotin e pata deshmitar

(refreni)
Rezervo, rezervo ne harrese nje dhome
rezervo nese do, se kjo dashuria jone
per dite te lumtura, vulen e zeze e ka.
Rezervo ne hakmarrje ate dhome
rezervo, nese do, neper te kuqe ti kalo
per dite te lumtura, dije me bileta ska.

Eshte i hapur ndonje stacion, qe punon 24 ore,
sporteli i fatit ju lutem ndjes, me jepni pak, pakez shprese
ka bileta per mekatare, ka bileta edhe per tradhtare
bileta te fatit ska vec per ata, qe dashururuan si te marre.

Kur te arka e jetes parkon,
cast i lumtur, ti pyet sa kushton.

(refreni)
Rezervo, rezervo ne harrese nje dhome
rezervo nese do, se kjo dashuria jone
per dite te lumtura, vulen e zeze e ka.
Rezervo ne hakmarrje ate dhome
rezervo, nese do, neper te kuqe ti kalo
per dite te lumtura, dije me bileta ska,
me bileta ska, me bileta ska.

Rezervo, rezervo ne harrese nje dhome (2x)
rezervo, rezervo, per dite te lumtura, vulen e zeze e ka.
ne hakmarrje ate dhome
rezervo, nese do, neper te kuqe ti kalo
per dite te lumtura, dije me bileta ska.

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
West Side Family - Hou cike

Sot eshte festa
une i kam 2 ftesa
je dhe ti baby i bukur
me te gjitha te vertetat
me gjithe qe dua shume ,
nate me ty ta kaloj
te shikoj ,te veshtroj
asnje fjale nuk po guxoj

Se ti di te vesh ne faj vetem me 1 shikim
je ne qender te vemendjes ,je shpirti im
qe te ka krijuar zoti nga enderrat e mia hou
mendet e mia mi shkaterroi fantazia
Ty te kem nje nate ,nje mije nete me ke vajze do
shpirti im shume te do,trupi im te deshiron
Me shume me shton kureshtjen kur ftohte me refuzon
me bisht te syrit me shikon,pa hormonet mi harbon
eh,te dua shume ,po te pyes a me do ti?
qe rimelin te ta heq,buzekuqin te ta fshij
pastaj une e ti ,nate e gjate ne nje shtrat
duke i zbuluar njeri-tjetrin
te fshehtat tona pak nga pak
drita qetesin ta thyente
deshire e ndonje britme

(Ref)(2x)
Oh cike cike luje nga nje cike
oh luje belin cike nga nje cike
oh cike cike luje belin cike
Oh nga nje cike

(2x)
Sa me pelqen mua,menyra seksi ti kercen
sa me pelqen mua, menyra jote si defren
sa me pelqen mua, se si rripin ti e nxjerr
sa me pelqen mua

cike
ca i pelqen kesaj cike??

Menyra , venger njerezit i shikon
menyra jote sexy tangat expozon
floket e tu te gjata qe me eren ngaterrohen
nje mije fantazi me ty flene edhe zgjohen

Hou

Ti e di sa do doja te te kisha
i fshehte ne dhomen tende i padukshem te isha
oh kemisha,me gjunjet e prisha
dhe mbulesa jote e fundit te kalonte neper gishta
Po kur me kalon afer ,oh sa shume me turbullon
me shkakton emocion,cdo hormon ma ngacmon
duket beli yt i holle shume eksravagante
sillesh arrogante per te qene interesante
Por ndryshe me shfaqesh oret e vona kur defrehesh
nga pasjonet e ethshme ti shpirti im rrembehesh
psheretima oh nga zjarri yt me dilte ohooo...cike cike
oh cike cike

(Ref)(2x)
Oh cike cike luje nga nje cike
oh luje belin cike nga nje cike
oh cike cike luje belin cike
Oh nga nje cike

(2x)
Sa me pelqen mua,menyra seksi ti kercen
sa me pelqen mua, menyra jote si defren
sa me pelqen mua, se si rripin ti e nxjerr
sa me pelqen mua

(2x)
Sa me pelqen mua,menyra seksi
sa me pelqen mua, menyra jote
sa me pelqen mua, se si
sa me pelqen mua

Oh cike cike luje nga nje cike
sa me pelqen mua

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Zanfina Ismajli - As i fundit e as i pari

Zemer mos me pyet per ne te dy
jo jo sdua te kem asnje kujtim
e di shume mire do te me kaloj
jam mir jam keq , vetem do jetoj hopa

Do gjej nje motiv te haroj
ti me beso per here te fundit do ndryshoj
ti nuk e din nuk e din ti sa shume te kam duruar
dhe te dua kurse tani nuk ka mbaruar.

As i fundit as i pari jo jo sje ti hej
dhe pse do tme marre malli me mire pa tyy mashallah.

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
West Side Family - Kena lind per qejf

Nuk kena drita nuk kena ujna po kena gotat plot me raki
Nuk kena shpina nuk kena puna po kena mendjen me bo dashni

Kina lind per qef ne kina lind per qef
Aheng ene alkool nga mbremja ne mengjes
Nuk kina makina kina kala me karroca
Shyqyr zotit kina plot cuna ene goca
Kina majtofona me degju muzike
Skina haber fare ne per politike
Shyqyr zotit skina stresa ene pare
Dime me gezu jeten vetem me nje dare
Kur nuk kina lekat thesat ne i hapim
E kena mbush tironen made in Ke-Gabi
Skena pretendime me mire nga te gjithe jemi
Sa degjojme orkestren sna ma mo veni

Hajde dhe ti gaxhojo jeten ta gezojme
Hajde dhe ti kollare streset ti harrojme
Hajde dhe ti mi goce se sna ma mo veni
Ta gezojme kete jete se tgjithe ne nje ven do veni

(refreni)(2x)
Skena para kena lind ne per sevda
E bojm qefin badjava
Jena per marshalla

Na kenaq ne qefi na kenaq gezimi
Na kenaqen syte kur futboll luan brazili
Kur vje ora lajmeve na bertet komshiu
Uleni muziken ta degjojme nje lajm njeriu
A e dini qe erdhen zgjedhjet vazhdon lufta ne irak
Smaj men gjo ku di une mduket se kam qene tap
Mu po me zi koka dhe ju beni gallat
Eshte rrit inflacioni dhe ju oho rahat
N’dyqan jane shtuar taksat eshte rritur cmimi naftes
I gjithe problemi juaj eshte si me gjet lekt e dasmes
Vertet ju kam zili sa rehat qe jeni
Hic mos ki merak e di lala ku o problemi

(refreni)(2x)
Skena para kena lind ne per sevda
E bojm qefin badjava
Jena per marshalla

(2x)
Skena para kena lind ne per sevda
E bojm qefin badjava
Jena per marshalla

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
West Side Family - Mesazh

Zgjohem ne mengjes me afshin tend
Gjysma e vetes sime me mungon
Sdu ta pranoj po e pranoj
nuk jam nuk je nuk ekzistojm

Dhe trupi do me ftohet ne kete nate
Ku jane prekjet e tua te me ngrohin prap
Tani nuk jam,nuk jemi ne
Sa ftohte kete nate,sa ftohte kete nate

Ne cdo hap qe hedh (ne mendjen time je ti)
dua ty te harroj (po prap je ti)
sdua ta pranoj veten time nuk e di
dhe kur cdo gje e vogel ndodh ne cdo veprim pa ti
ndodhem nje moment midis teje dhe meje
nuk e di ne me doje a ne me urreje
se je ti ne keto vargje, ne keto nota
se je ti ,pa ty, nuk ka kuptim te te harroja


Cdo moment qe mar fryme(je ti)
Cdo moment qe jetoj(je vtem ti)
Je gjithcka,cfare kam
Plotesim i shpirtit tim
ja cfare dua
sdu ta humbas je vetem ti

(refreni)(2x)
Dua te shof dy syte e trembur,
dua te puth buzen e cmendur
dua te te shoh,
dua te te puth ty si atehere

vetem nje moment degjo
dua te shoh,te njoh dua te di
je ti qe komplikon
je ti qe thua jo,
je ti qe thua po
dakort, po nuk mundem,
dakort te jem gjithmone
je ti qe ben jeten time
kompleks e
ndonjehere nuk me kupton
ndonjehre skupton as veten
po prap te urrej, te dua ne 1 kohe ,
kakohe qe te njoh babe,
dua te njoh babe

e Cdo moment qe mar frym
Cdo moment qe jetoj
Je gjithcka,cfare kam
Plotesim i shpirtit tim
ja cfare dua
sdu ta humbas je vetem ti

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
West Side Family - Ne krahet e tua

Ngrihesh fillon ecen,
kur gjunjet ty s`te mbajne,
ti qan e brenda vetes, qesh
per te mos u pare heyyy,
je derrmuar ti tani po zvarritesh,
por ke kemb te forta
ke filluar qe te rritesh.

Furtun ke para vetes,
po mbahesh perseri
ti se di cdo te thote,
po ke rrugen ne marrezi,
ne mes mbaron gjithcka
si nje film qe sapo pritet,
ky film po vazhdon e s`te fshijne dot me vitet
te shtrengoj fort te prek te puth, ti e di
une rrugen prap vazhdoj po kam lot ne syt e mi
me dhemb zemra qe s`te kam
po shpirt un ty te kam
cdo dite prap me ty lind
dhe eshte fal teje qe une jam
me ler te jem tii nese neser s`do te jesh
me ler te shoh ne sy nese sy nuk do te kesh
me merr me jep forc ne rrugen time te di
gjithe rruget e zemres time ecin...
me cojne te tek ti...

(refreni)
Ne krahet e tua te jem
kur un force mos te kem,
do te vij e do te mbaj shpirt
gjer sa dhimbja te shkoj tej...

Syte e tu do te jene
erresire te mos ndejsh
do te flas me zerin tend
te kam jet te kam per jet...

Ne krahet e tua te jem
perqafimin do ndjej
do jetoj me frymen tende
sa dhe fundi frik te kete

Dhe ne enderra me vjen
per cdo nate shpiriti ndjen
doren tende ne trupin tim
me perkedhel e me flet
per jeten tone...

Ne krahet e tua do jem...

Flete te bardha shoh ne librin,
e jetes sime
si nje shpirt i burgosur
qe mban frymen me kujtime
me ndodh te jem pa ty
neper turma i harruar
nje njeri qe nuk jam me
po dikur kam existuar.

Jete kam,
nga buza jote me ty prane
un e ti ishim dikur
perjetsishte te pandare.

Kur qeshje qeshje dhe afroheshe prane meje,
flisje, humbisja ne puthje me dehje
rrembeje qenien time gjithcka,ishim diku
do te jemi prap bashke kurre mos thuaj kurre
fati gjithmone ecen, per ku jo nuk e di,
por di qe rruget e zemeres sime
me cojne tek ti...

(refreni)
Ne krahet e tua do jem,
kur force mos te kem,
do te vij e do te mbaj shpirt,
gjer sa dhimbja te shkoj tej...

Syte e tu do te jene,
erresire mos te ndjesh,
do te flas me zerin tend,
te kam jete te kam per jete.

Ne krahet e tua do jem,
perqafimin do ndjesh,
do jetoj me frymen tende,
sa dhe fundi frike te kete.

Dhe ne endrra me vjen,
per cdo nate shpiriti ndjen,
doren tende ne trupin tim,
me perkedhel embel me flet
per jeten tone.

Ne krahet e tua do jem...

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
West Side Family - Tirona

Tirona e Re,
Lapraka, Kombinati, Ali Demi

Tirona eshte pikenisje, ku fillon mundesia
Aty kam te ardhmen, kam endrrat e mia.
Atje ku ngjitur jane xhamia edhe kisha
Ku ndahen dhe pajtohen Nano e Berisha.

Aty ku ty te jepet nje tjeter mundesi,
Kam shoke, kam lagje, kam rruge, kam shpi

Tirona cfare eshte?
Me i madhi paradoks,
Ku robi ble te gabi me Rolex ne dore.
Ku sllonat sydelfinat
Ne balte bejne parade,
krahas kjoskave te renume
eshte nje super pallat.
Aty ku lana qelbet
dyqanet prane ku shesin
ku ndjejne kenaqesine
presionin edhe stresin
Ku ka intelektuale
por ka dhe katunare
ku lupsat e te papunet
flasin me celular
mundesi me 1000 rruge
eshte per ne tirona
ku bashke me zhgenjimet
realizohen enderrat tona
ku te gjithe ne themi:
Tirona zemra jone,
ti per ne, ti per ne
je gjithmone kampion
kur te hyj ne kombinat
ne qytetin tone
nje tabele:
"Shyqyr, mireseerdhet ne Tirone"

(refreni)
Tirona, ne zemrat tona
me jete e me sllona
E cmendur, sido te jesh,
ti je e jona.
Tirona, ke endrrat tona
Jeton oret e vona,
E dehur, si do te jesh,
Ti je e jona.

(Edi Rama)
Zhurme, zhurme (shume shume zhurme)
Shume zhurme, shume zhurme (shume shume zhurme)
Sa zhurme (zhurme, shume shume zhurme)
Shume zhurme (shume zhurme, shume shume zhurme)
Kjo eshte Tirona jone
Tirona e kontradiktes
E luftes e paqes
Erresires dhe e drites
Mashtrimit, te vertetes
Shpifjes, interesit
E qejfit dhe e stresit
E ahengut dhe biznesit

Aty ku Kryetari bertet me megafon.

Gjithcka mund te ndodhe,
Jetojme ne Tirone.
Njerzia bejne plazh
Aty ku thahet liqeni
Ku provinciali thote:
"Jom prej Ali Demi".
Aty ku truk perdori
jo vetem grate,
por dhe pallatit.
Ku Mjaft!, thote rinia.

"Po boll mo se na plaset".

Kafe muhabet, si turqit lashte,
Nen kumbllat e kuqe, moda ben sfilate.
Se ska vetem hash, por ka edhe hash
Qarkullim parash,Emancipim grash,
Shopping nga rruge e "Durrsit"
O burra nga Blloku,
Atu ku gju per seks,
thithet dhe smogu.
Ku qente e kazanet,
mes ministrive i gjen
atje ku ka dhe mbret,
ka dhe
president.

(Edi Rama)
Te gjitha do ti gjeni ne
qytetin tone,Ku nje tabele e shtremer thote:
"Mireserdhet ne Tirane"

(refreni)(2x)
Tirona, ne zemrat tona
me jete e me sllona
E cmendur, sido te jesh,
ti je e jona.
Tirona, ke endrrat tona
Jeton oret e vona,
E dehur, si do te jesh,
Ti je e jona.

Zhurme, zhurme (shume shume zhurme)
Shume zhurme, shume zhurme (shume shume zhurme)
Sa zhurme (zhurme, shume shume zhurme)
Shume zhurme, ehe

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
flm.Mary qe solle ketu ketop kenge te bukura

descriptionRe: Tekste kengesh shqiptare

more_horiz
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi