Forumi Zeri YT! » Shkencat Ekzakte » Kuriozitete »
Bota ne rrezik! Mund te mbijetojme vetem nese gjejme nje planet tjeter

Share

avatar

Posted prej 11th February 2016, 06:47

Njerėzimi ėshtė nė rrezik! Ky ėshtė paralajmėrimi i Profesor Stephen Hawking i cili ka thėnė se ka disa rreziqe qė na kėrcėnojnė , si lufta bėrthamore, ngrohja globale dhe viruset gjenetike.

Ai ka thėnė se pėrparimi i mėtejshėm nė shkencė dhe teknologji nuk do tė ndalojė dot rreziqet.

Profesori gjithashtu thotė se njerėzimi mund tė mbijetojė nėse do tė gjejė njė tjetėr planet pėr tė jetuar.

"Edhe pse mundėsia qė planeti tė shkatėrrohet shpejt ėshtė e ulėt, duhet qė nė 1 mijė vitet e ardhshme tė gjendet njė tjetėr planet pėr tė jetuar. Deri nė kėtė kohė duhet tė kemi siguruar tokėn tjetėr, nė tė kundėrt raca njerėzore do shfaroset”, ka thėnė Prof Stephen Hawking.

Ėshtė ironike qė njė figurė e shquar nė shkencė identifikon progresin shkencor si burimin kryesor tė kėrcėnimeve tė reja.

Kohėt e fundit paralajmėrimet e Prof Stephen Hawking kanė qenė tė shumta, ndėrsa ideja kryesore e tij ėshtė gjetja e njė planeti tjetėr qė tė zhvillohej jeta njerėzore.Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi