Forumi Zeri YT! » Mė pranė njėri tjetrit » Natyra dhe bukuritė shqiptare »
PLAZHI I GJENERALIT

Share

avatar

Posted prej 12th February 2016, 15:13

PLAZHI I GJENERALITAi ishte njė gjeneral italian i Luftės sė Dytė botėrore, i cili kishte ardhur nė Shqipėri nė fillim tė viteve 40, kur Italia pushtoi Shqipėrinė. Gjatė ekspeditave nė zonėn e Kavajės pikėrisht nė fshtin Bardhor – ku edhe sot ndodhet njė nga burgjet e shtetit shqiptar - ai ndeshi nė njė gji tė mrekullueshėm rreth 400 metra tė gjerė, qė puthej nga njė det thellėsisht blu i cili copėzohej nga pjesė shkėmbore duke krijuar njė vijė tė thėrrmuar ujė-tokė e cila mbyllej me dy kepa majtas-djathtas,
nė formėn e njė patkoi. Ky xhep i bruztė-blu, ishte i veshur me shkurre tė blerta e kodra tė buta qė e mahnitėn ushtarakun. Dhe jashtė kontekstit tė luftės ai e ndau me mendjen e tij se ky ishte njė gji i mrekullueshėm pėr tė bėrė plazh. Pak kohė pasi u kthye nė Itali, mori familjen e tij dhe e mėsyu gjirin edhe njėherė, por kėsaj radhe me jaht, nga deti.
Kanė kaluar mė shumė se gjashtėdhjetė vjet qė atėherė, por edhe sot e kėsaj dite, ky gji vazhdon tė quhet Plazhi i Gjeneralit, pėr shkak tė frekuentimit qė i bėri ushtaraku i dikurshėm, pėr vite rresht, derisa mbaroi lufta. Tashmė ai s’mund tė quhet ndryshe, ndonėse numri i atyre qė e frekuentojnė ėshtė shumė mė i madh se thjesht njė familje e pasur e kohėrave tė luftės. Megjithatė, e ka sėrish njė lidhje tė vogėl, sepse vazhdon tė jetė njė vend shumė i pėlqyer edhe prej ushtarakėve shqiptarė (ish-presidenti Aleksandėr Moisiu), apo edhe prej figurave tė njohura shtetėrore qė e kanė vizituar tė paktėn njė herė kėtė vend mbresėlėnės, pa llogaritur persona te tjerė publikė qė kėtu kanė piketuar pėr ēdo verė folenė e tyre tė pushimeve. Plazhi i Gjeneralit ėshtė pjesa mė e bukur dhe mė tėrheqėse nė tė gjithė rivierėn kavajase tė pėrbėrė prej 30 km vijė bregdetare, i cili tė bėn ta dashurosh qė nė momentin qė tė shfaqet befas nė horizont, sapo ke kaluar kodrat e Kryevidhit. Kepat shkėmborė qė e rrethojnė, janė konglomeratikė dhe e kanė mbushur bregun me zaje tė vegjėl shumėngjyrėsh qė formojnė njė mozaik tė mahnitshėm i cili harmonizohet me blunė e ujit, tė gjelbrėn e shkurreve dhe tė verdhėn e rėrės sė plazhit. Bota ujore ėshtė pasur me peshq tė llojeve tė ndryshėm dhe me njė specie tė veēantė breshke detare e cila ka zgjedhur pikėrisht kėtė plazh tė vogėl pėr tė mbarėshtuar llojin e saj. Panorama e gjirit ėshtė fantastike, ajo tė krijon njė ndjesi tė plotė qetėsise e ēlodhjeje, tė bėn ta dashurosh natyrėn. Vitet e fundit kėtij gjiri i ėshtė qėndisur nė kurriz tė kodrave njė kompleks i vogėl turistik i cili para sė gjithash ka respektuar natyrėn, duke pėrdorur vetėm struktura prej druri, qė nga vilat e vogla, apartamentet e deri tek verandat e restorantit qė ofrojnė kuzhinė deti e peshk tė freskėt pėr pushuesit e shumtė. Ēdo gjė ėshtė plotėsisht nė harmoni dhe e vendosur aty ku duhet tė jetė duke i shtuar vetėm bukuri dhe aspak ngarkesė pesisazhit. Genci dhe Nardi, dy djemtė qė kanė ngritur kompleksin, janė tė lumtur qė tashmė rruga e asfaltuar ka ardhur deri nė rrėzė tė kodrave, duke lėnė vetėm pak metra rrugė toke, qė vjen deri tek gjiri. Ata thonė se edhe mė pėrpara njerėzit kanė ardhur me qejf pėr tė shijuar kėtė bukuri por tani qė rruga ėshtė e shtruar, natyrisht qė kėnaqėsia ėshtė mė e madhe. Ēdo pranverė Genci sistemon pjesėn e rrugės nga kodrat deri tek plazhi, qė thotė se e ka hapur vetė. Nuk ka kėnaqėsi mė tė madhe sesa tė shohėsh pushues tė lumtur e sidomos kur ata e shprehin kėtė gjė edhe ndaj stafit.Plazhi ėshtė i tė gjithėve por nga harmonia e plotė mes ēdo elementi pėrbėrės, tė krijohet pėrshtypja se ėshtė oborri i njė familjeje tė madhe ku gjėrat janė sistemuar me kujdes. Ky ėshtė njė vend qė vizitohet shumė nga “Vip-at” shqiptarė – tregon Genci. - Ka qėlluar qė kanė ardhur rastėsisht ose me dikė tjetėr qė e dinte mė parė dhe kanė mbetur tė habitur se si ėshtė e mundur qė Kavaja ka edhe plazhe tė tjerė pėrveē Golemit e Malit tė Robit, e pėr mė tepėr, plazhe aq tė bukur. Pastaj kur marrin vesh historinė e gjeneralit, ndjehen tė vonuar. Dhe pėr tė kompensuar vonesėn, vijnė sėrish, kėtė herė me familjet ose miqtė. Mė pas, bėhen tė pėrhershėm. Edhe ne ramė dakord me kėtė pjesėn e fundit. Sepse na ndodhi e njėjta gjė kur e vizituam. Nė fillim “ua sa bukur”, pastaj “si ėshtė e mundur, kaq afėr dhe kaq pak e njohim”, e mė pas: “po, po, sigurisht qė do tė vijmė mė shpesh kėtej e tutje”. Nėse rruga ishte e mirė, vetėm 10 km nga rruga kombėtare Durrės-Rrogozhinė, plazhi ishte i mrekullueshėm, ambienti shumė miqėsor dhe mikpritės, kuzhina e shkėqlyer e mbi tė gjitha, panorama e paharrueshme, atėhere pse tė mos e vizitonim mė shpesh Plazhin e Gjeneralit?Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi