Forumi Zeri YT!identifikimi

Zeri i çdo shqiptari ne internet


Share

descriptionzemerEvolucion apo krijim?

more_horiz
Τeoria e evolucionit na mëson:

Ne erdhëm nga asgjëkundi.
Ne nuk po shkojmë asgjëkundi!
Nuk ka asnjë qëllim në asgjë që shohim rreth e rrotull.
Jeta është pa kuptim.
Njerëzit nuk janë të veçantë në asnjë farë mënyre.


Nga ana tjetër, teoria e krijimit na mëson:

Ka një krijues.
Ne na ka bërë dikush.
Ai e projektoi dhe e bëri universin për një qëllim.
Qëllimi ishte ta shfaqte natyrën e tij të dashur tek qëniet që janë në gjëndje ta vlerësojnë atë.
Njerëzit janë shumë të veçantë. Ata janë krijuar sipas imazhit/ shëmbëlltyrës së Perëndisë.
Kjo tokë është projektuar për të qënë shtëpia e tyre.
Gjithë krijimi i Perëndisë ka vlerë, por njerëzit janë krijuar për një qëllim të veçantë për t’u kënaqur në një marrëdhënie të ngushtë/ intime me krijuesin e tyre.

Shprehni mendimin tuaj dhe cilen teori mbeshtetni.

Edituar për herë të fundit nga Andi në 8th February 2016, 05:54, edituar 1 herë gjithsej

descriptionzemerRe: Evolucion apo krijim?

more_horiz
Ne nuk erdhëm nga asgjëkundi,sepse nga asgjëja nuk mund të vje asgjë

Shkrimet thonë se perendia e krijoi njeriun eparë prej dheut,por i dha frymën e cila e mbushi gjallëri,prandaj erdhëm prej dheut,të rrëpatemi mbi dheun dhe do të shkojmë nëntokë.

E tërë ajo që shohim rreth e rrotull e ka kuptimin e jetës,unë nuk kuptoj qfarë kuptimi më të shtrejtë se jeta ka!Ajo që na rrethon,po mos të ishte e tëra nuk do të kishte jetë:Po të mos ishte qielli nuk do të kishte ajr,po mos të ishte toka nuk do të mund rrinim pezull,po mos të ishte uji nuk do mundenim të jetonim,po të jetonim në shkëmbij,do na mungonte buka.....

Jeta e ka kuptimin më të madhim mbi gjithqka,po një jetë që jetohet njerëzisht,ndërtohet me punë e jetohet me moral.Nuk ka njeri që para vdekjes të mos i dhimbset jeta,sepse ajo është mbi të gjitha.Njeriu është qenja më e veqantë mbi rruzullin e tokës,më e fuqishmja e natyrës,intelegjencen krijuesi ia dha njeriut,instiktin kafshës.Atëherë e pranuam apo jo,kemi një krijues të plotfuqishëm,as një mundësi nuk kishte as nuk ka në jetë që krijohet vetvetiuPerendia e krijoj njerëzimin sipas shëmbëlltyrës së tij,e pajisi me trup,mendje,sy, gojë fuqi ,menjëfjalë me gjitha mundësitë për jetën,qdonjëri që do të i afrohet e të kenë mardhenje me te,e ka pranë,megjithatë perendia i dha mundësinë njeriut,të rroj sipas vullnetit të lirë dhe vet të zgjedh rrugën në të cilën do të ecën.Prandaj unë zgjedh rrugën dhe teorinë e cila ofron me krijuesin.

descriptionzemerRe: Evolucion apo krijim?

more_horiz
jeta eshte evolucion ,keshtu qe nuk mund te thom se krijim .

descriptionzemerRe: Evolucion apo krijim?

more_horiz
Kam lexuar shume edhe shkencen,por asgje nuk krijohet vetvetiu!

descriptionzemerRe: Evolucion apo krijim?

more_horiz
shaban ,cdo krijim eshte evulocion ,keshtu me duket edhe shkenca edhe teologjija mbrojn tezen e vet ,asnjera pa tjetren nuk po ecin perpara ,dhe ne fund te dyja mesohen kudo nper bote ne shkolla ,keshtu me duket te hyjm ne hulumtime te thella mbesim asme njeren as me tjetren .

descriptionzemerRe: Evolucion apo krijim?

more_horiz
PO anaa,por shkenca thotë Njeriun e krijoj natyra,po natyrën kush?Njeriu!

Koncept i pa qartë,nga se ose duhet njeriu të ketë krijuar natyrën,ose natyra njeriun.

Teologjia ka një koncept më të qartë,ajo thotë:Krijuesi perendi krijoj gjithqka në qiell dhe tokë
prandaj kjo e dyta më duket hecën më mirë.

descriptionzemerRe: Evolucion apo krijim?

more_horiz
Mbeshtes teorine e krijimit

descriptionzemerRe: Evolucion apo krijim?

more_horiz
po ashtu mendoj edhe une!

descriptionzemerRe: Evolucion apo krijim?

more_horiz
Besoj se duhet te ndajme fene nga shkenca.
Normal qe evolucionin e pranon shkenca por feja jo, kurse krijimin e pranon feja por shkenca jo. Keshtuqe besoj se duhet ti leme te ndara.
Une per vete do te isha i mendimit se sado qe shkenca te ece perpara cdohere do te gjeje nje pengese ose dicka te pashpjegueshme nga aftesite e saj dhe ne kete moment hyn ne loje feja. Pra njera eshte ceshtje subjektive tjetra me objektive. Njera kerkon pyetjen Si? (shkenca), tjetra Pse? (feja), sado shume Si -ve tu ktheje pergjigje shkenca do te dalin Pse te tjere te cilet nuk do te arrije ti gjeje shume shpejt dhe derisa te gjendet pergjigja do te jete feja qe do te sundoje.... dhe Pse do te dalin gjithnje si rrjedhoje edhe feja do te jete gjithnje, se perndryshe feja do te shkaterrohej. Keshtuqe njera do mbeshtese evolucionin tjetra krijimin.
Normal qe nje student mjekesie do te pranoje evolucionin, por nuk eshte e thene se nuk beson.

Pershendetje!

descriptionzemerRe: Evolucion apo krijim?

more_horiz
shkenca dhe feja janë të ndara,por që rreth jetës disa gjëra shkenca i lë pa përgjigjeje të plotë,ndryshe shkenca është e arritur dhe asgjë nuk mund të i mohohet,por shkenctarë të mëdhenj kanë thënë se diqka që ne nuk na shkon,është e varur te krijuesi.
Disa shkenctarë edhe nuk pranojnë fare krijuesin,por njeriu është krijue dhe përparësi iu është dhënë vullneti i lirë të gjykoj dhe veproj sipas vullnetit të tij.

descriptionzemerRe: Evolucion apo krijim?

more_horiz
Teorine e evolucionit.Fakti qe ne nuk mund ti japim pergjigje disa pse-ve s'do te thote se u krijuam brenda nje dite.Ne menyre te ngjashme mund te themi se SIDA eshte nje ndeshkim qe krijuesi drg per mekataret,e pse te perpiqemi kot te gjejme kure...etj Njeriu duhet te besoje vetem ne forcen e natyres dhe te intelektit te tij per te permiresuar dhe ndricuar boten rreth vetes(gjithmone ky eshte mendimi im)

descriptionzemerRe: Evolucion apo krijim?

more_horiz
Ekziston dhe teoria e trete Roswell

descriptionzemerRe: Evolucion apo krijim?

more_horiz
nga krijimi jo evolucioni

descriptionzemerRe: Evolucion apo krijim?

more_horiz
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi