Forumi Zeri YT! » Mė pranė njėri tjetrit » Natyra dhe bukuritė shqiptare »
ULQINI, NJĖ RRĖFIM PĖR QYTETIN DHE NJERĖZIT

Share

avatar

Posted prej 12th February 2016, 16:35

ULQINI, NJĖ RRĖFIM PĖR QYTETIN DHE NJERĖZIT

Mė 1961 Ulqini renditej ndėr vendet e para tė rajonit, pėrsa i pėrket tė ardhurave tė turizmit, kurse sot ndėr tė fundit. Kėtė fakt nuk e ndryshon as e dhėna tjetėr, se Ulqini ėshtė qyteti me sipėrfaqen mė tė madhe afėr detit. Problemet e turizmit nė Ulqin nisin qė nga mungesa e pėrvojes nė regjistrimin e taksės turistike, mungesa e njė plani hapėsinor dhe strategjik pėr Ulqinin, mungesa e koordinimit mes qeverisjes vendore dhe asaj qendrore, mungesa e investimeve tė huaja, aftėsimi i personelit si dhe krijimi i grupeve tė punonjėsve nė pritje tė turistėve.
Keto tė dhėna u referuan nė konferencen e katėrt shkencore ndėrkombėtare me temė “Perspektiva e zhvillimit ekonomik rajonal nėn optikėn e zhvillimeve ekonomike lokale dhe ndikimi i sektorit tė turizmit nė to“.

Turizmi shfaq cilėsinė e tij dhe nė funksionimin e hotelerisė. Para viteve ‘80, u ėshtė dhėnė pėrparėsi investimeve ruse, sipas njė vije politike denigruese tė qeverisjes vendore tė asaj kohe nė Malin e Zi. Kjo dėmtoi biznesmenėt ulqinakė, duke i kuafizuar ata nė maksimum, deri nė mbylljen e aktivitetit. Sot shihet tė jetė pėrmirėsuar ky sektor, por ndėrtimet e ulqinakėve nė hoteleri ende nuk janė nė nivele pėr tė pritur fluksin e madh tė turistėve me tė cilin pėrballet qyteti.
Vetė kryetari i komunės, Nazif Cungu, nė konferencėn e sipėrpėrmendur thekson faktin se pret aporvimin nga qeveria qendrore pėr ndėrtimin e njė hoteli tė madh nė Ulqin Nė njė hotel tė nivelit mesatar, qėndrimi sė bashku mė dy vakte nė ditė, pėr njė person kushton 28-30 euro.
Po tė pyesėsh ulqinakėt se me ēfarė jetojnė, ata shprehen: “Me tė ardhurat gjatė sezonit turistik tė verės dhe me bujqėsi“. Por teksa viziton tregun e fruta-perimeve nė Ulqin mėson nga fermerėt apo shitėsit, se dominojnė prodhimet e importit dhe ēmimet janė pak mė tė larta se nė Shkodėr. Ėshtė paradoksale kur thuhet nga specialistėt se 1 ha tokė bujqėsore nė Ulqin, pėr nga rendimenti ėshtė e barazvlefshme me 1 ha tokė nė Vojvodinė, dhe tė mendosh se Ulqini ka 12 mijė ha tokė, nuk ėshtė e vėshtirė tė nxjerrėsh konkluzionet pėr zhvillimin e bujqėsisė nė kėtė qytet.

Jeta nė Ulqin nis pas orės 9 tė mėngjesit. Mjaft dyqane hapen dhe mė vonė pėr t’u mbyllur disa prej tyre nė orėn 23.00. Shėrbimi ėshtė tejet i kulturuar, sidomos ndaj vizitorėve, por dhe ēmimet nuk tė befasojnė mė nivele tė larta. Ende janė tė pranishme investimet kinėze, kryesisht tek mallrat industrial, e vetėm sė fundmi ėshtė kėrkuar kontroll mbi cilėsinė e tyre.
Nė raport me qytetet bregdetare nė Shqipėri, Ulqini tė befason mė pastėrtinė nė ēdo cep tė tij. Si duket nė ketė drejtim kultura e krijuar meriton vlerėsimin maksimal. Nė Ulqin dėgjon tė komunikohet nė dy gjuhė. Nė dyqane punonjėset pasi identifikojnė pėrkatėsinė, komunikojnė nė gjuhėn qė flet klienti. Numri i popullsisė nė Ulqin ka shkuar nė 27 mijė banorė. Nėse dikur shqiptarėt zinin 85% tė popullsisė, sot ata zenė 80% tė saj. Emigrimi dhe ulja e numrit tė lindjeve, janė dy arsyet kryesore qe e kanė ndryshuar ketė raport.
Nė Kalanė e Ulqinit mund tė hyhet nga veri-lindja ose nga gjiri nėpėr portėn kryesore. Kėtu gjendet Tregu i Robėrve, ku dominon Kulla e Balshajve (shek. XII), nė tė cilėn ėshtė e vendosur Galeria e Arteve.
Pėrballė galerisė gjendet Muzeu Etnografik. Kah jugu, afėr detit, pėrballė njėra-tjetrės, janė dy ndėrtesa madhėshtore: Pallati i Ballshajve dhe Pallati e Venedikut. Nė anėn pėrėndimore tė qytetit tė vjetėr ėshtė kisha ortodokse e Shėn Nikollės. Nė periudhėn e sundimit osman, kisha ishte e shndėrruar nė xhami, por nė vitin 1890 pėrsėri u kthye nė kishė, nė kujtim tė dėshmorėve tė luftės sė vitit 1878.
Xhamija e Pashės, u ndėrtua nė vitin 1719. Nė afėrsi tė xhamisė janė hamamet turke, tė vetmet objekte tė kėtij lloji nė Malin e Zi. Nė pjesėn veriore tė qytetit janė dy kisha tė tjera. Njėra prej tyre, sikurse edhe ajo nė qytetin e vjetėr, mban emrin e Shėn Nikollės dhe ėshtė e ndėrtuar nė pėrfundim tė administratės turke nė Ulqin.
Nė kala takon Ismajl Bushatin, njė pasardhės i familjes sė madhe tė Bushatlinjve tė Shkodrės. Ai konsiderohet sot si heroi i kalasė sė Ulqinit. Nė vitin 1979, kur ra tėrmeti i madh, qeverisja malazeze donte tė pėrfitonte nga fatkeqėsia natyrore pėr tė nxjerrė shqiptarėt jashtė kalasė. Ismajli nuk u thye para presionėve dhe pėrballjeve tė vazhdueshmė mė policinė, as para joshjeve qe kapnin vlerėn e 5000 eurove sot, tė cilat askush nga tė larguarit nuk i pėrfitoi. Ai qėndroi aty 2 vjet pa ujė dhe drita, sė bashku mė familjen e tij, dhe nuk e lėshoi kalanė. Mė pas u la i lirė tė jetonte, pasi u konsiderua i pathyeshėm dhe kėmbėngulės. Sot nė kalanė e Ulqinit jetojnė 35 familje. Nė brendėsi tė saj ka disa restorante, tė cilat kanė ruajtur traditėn e hershmė, njė kusht i domosdoshėm qė e kėrkojnė dhe vetė turistėt.
Sa i takon jetės sė natės, ajo merr gjalleri vetėm nė stinėn e verės. Tani nė pranverė daljet vijojnė deri nė orėn 22.00. Mė pas qyteti boshatiset nga njerėzitShiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi