Forumi Zeri YT! » Mė pranė njėri tjetrit » Natyra dhe bukuritė shqiptare »
KRUJA

Share

avatar

Posted prej 12th February 2016, 17:43

KRUJA

Vetem nĖ Lagjen e Vjetėr Tė Krujės, te duket se ora e se tashmes Ka mbetur nĖ Mesjetė. Gra QE thurin DHE endin nĖ vegjė, burra QE gdhendin drurin, punojnė bakrin, ildisin veshjet Kombėtare DHE, nĖ SAJE Tė traditės SE Vjetėr, mbajnė jeten nĖ kohėt modern. Artizanati i harruar Rikthehet nĖ keto Kohe modern, Me shume se sa PĖR vendasit, Per Tė huajt.
Edhe PSE qyteti i Krujės Eshte i Ftohtė, rruga PĖR Nga Kalaja zhurmonte Nga njerėzit DHE bisedat. Dėgjoje turistė Tė Huaj Tė shumtė QE nĖ Konfederates e gomave pyesnin kureshtarė PĖR gjėra te ndryshme Tė vjetra si DHE PĖR Punime Artizanati apo veshje tradicionale tėrheqėse, nĖ larmi ngjyrash, te ekzpozuara kėndshėm. Pazari i Vjetėr i Krujės plagė sic thirret Nga vendasit, Pazari i Derexhikut, shtrihet nĖ Tė DY Anet e Rrugės Se Vjetėr Tė shtruar me kalldrėm QE Tė con per ne kala. Ky pazar Ka ekzistuar QE nĖ Kohen e Skėnderbeut. NE Derexhik, macja kalonte tjegull tjegull MBI nĖ Nje largėsi MBI 7 kilometra Nga fshati Zahari Deri nĖ Picrrakė. Keshtu Thone gojėdhanat PĖR pazarin e Vjetėr Tė Krujės, nĖ kulmin e lulėzimit Tė tij, pikėrisht nĖ Kohen e Skėnderbeut. E tere rruga, QE lidhte DY fshatrat, nĖ Kahe Tė kundėrta Tė Qytetit, pėrbėhej Nga dyqane nĖ Anet e SAJ.
Sic tregojnė, Pazari i Derexhikut Ka patur shume dyqane QE shtriheshin Nga Qendra e Qytetit e Deri nĖ hyrjen e Kalasė, por Tani ndodhen Rreth 30 dyqane, te cilat e kane pothuajse Tė njėjtėn strukture Ndėrtimi, lartėsi Tė njėtrajtshme, CATI me tjegulla Tė vjetra. Brenda Muret DHE Tavani Tė veshura me dru, si DHE qepenat Nga Ana e Rrugės, ku reklamohen mallrat DHE Objekte tėrheqėse. Derexhiku Ka ardhur gjithnjė Duka u zvogėluar, pak e Nga pak, Per Tė mbetur sot Vetem Nje rrugicė QE bashkon Kohe krejtėsisht te ndryshme. Pazari i Vjetėr i rezistoi pushtimit turk PĖR 500 Vjet, Per Tė Qene nder qendrat kohėrave rėndėsishme Tė zhvillimit tregtar. Nje Pjese e mire e Pazarit, Eshte djegur nĖ Kohen Kur Shqipėria sundohej Nga Ahmet Zogut. Superioritet mua, Per vite me Radhe, mbeti Nje relike e Qytetit DHE shfrytėzohej si Nje Pike turistike. I Vetmi restaurim QE i Eshte bere Pazarit, ishte me Rastin e 500-vjetorit Tė vitlindjes SE Skėnderbeut, pikėrisht nĖ Vitin 1968. Por, kush viziton qytetin Historik Tė Krujės, Me shume se sa historinė, Se pari bėjė Tė sjellė ndėrmend pazarin e Vjetėr Ku sėrish Tregtia po Gelon. Rruga QE Tė con nĖ Kalanė e Skėnderbeut, Eshte i Vetmi Kalim PĖR Tė Hyre nĖ historinė e lashtė Tė Qytetit, ashtu DHE nĖ hulumtimin e traditės SE Vjetėr Tė artizanatit shqiptar. NE Derexhik Koha Ka mbetur tek Skėnderbeu. NE kthinat e dyqaneve, sendet flasin me Konfederates e Vjetėr. Dyqanet NE, QE Ende ruajnė arkitekturėn e Vjetėr, gjen sende Nga kohėrave vjetrat e Deri tek kostumet Popullore MBI 20-vjeēare, plagė Pjese Tė gomave. Tregtohen bizhuteri Artikuj Tė vjetra, foto Tė Marubit, ore Tė shekullit Tė XVIII-XIX, monedha Tė kohėrave te ndryshme, e gjithėfarė lloj sendesh QE PĖR ish-poseduesit e gomave NUK KANE MĖ vlerė. Me shume se sa Nje rrugicė, Derexhiku ngjason me Nje krijohen nė territore ku reliket e kane gjetur Vendin e duhur pe t'u ruajtur. Qėndrojnė aty me vite, nĖ pritje Tė Nje koleksionisti apasionant PĖR Kulturen shqiptare.
Zeja QE mban gjallė krutanėt. Sipas tregtarėve, te huajt jane Tė vetmit QE interesohen DHE blejnė keto "vjetėrsira" .Vendasit i shohin me interes, por rrallė blejnė ndonjė tė dėrguar. Te Gjitha mallrat, QE tregtohen nĖ pazarin e Krujės, Jane Tė banorėve Nga zonat pėrreth. Aty i sjellin DHE i shesin PĖR Pese para tek tregtarėt. Po PĖR Pese para Shiten Edhe kostumet e vjetra Popullore. Tregtohen veshje Tė Gruas Nga zona te ndryshme Tė vendit, si e Zadrimes, e Matit, Shqiperise Se Mesme, Madje Edhe Tė trevave Tė Jugut. Te Gjitha keto lloj vjeshjesh jane origjinale. tregtarėve Sipas, Tregtia Ka Rene Pasi Jane Tė rrallė vizitorėt e Huaj nĖ KETE rrugicė. Por, NUK Eshte Vetem KY shqetėsimi PĖR tregtarin krutan. Para DISA Vitesh, ai KA tregtuar Nje mall mė te mire. Veshjet Kombėtare Ishin kohėrave mbajtura DHE Tė Nje Kohe kohėrave hershme. "Kush kishte PĖR t'i shitur, i Shiti vite mė parė, ndėrsa Tani Kane mbetur shume pak Nga keto kostume". Modelet e qilimave, hekura i marrin DHE i thurin Sipas motiveve Tė vjetra, ku Veēorisė Eshte gėrshetimi i ngjyrės Se Zezė kohėrave kuqen. Sipas gomave, This Eshte AJO QE pėlqehet Nga klientėt DHE jo e Reja. Vetem nĖ Derexhik NUK KA kuptim moderniteti. Madje, Kete e Dinė mire Edhe vete krutanėt. Para tre vjetėsh, nĖ KETE pazar, Eshte provuar Tė hapen dyqane parfumerie apo butikė. Por, menjėherė Tė zotėt e gomave i Kane mbyllur. NE Rast se Derexhiku ekzsiston Edhe sot, This Ka ardhur PĖR faktin e Vetem Qe e vjetra Ketu sfidon Tė rene. Rikonstruksioni i gomave gjithmonė behet dukė ruajtur Kete Vije Ndėrtimi dhe karakteristika, ndaj DHE e Parė Nga Lart, Pazari i Vjetėr Eshte Pjesa MĖ harmonike DHE tėrheqėse e Qytetit.
Artizanati, Profesion nĖ zhdukje.
Punimi me Dorė Eshte e vetmja zeje QE mban shumicėn e familjeve Tė kėsaj zone. Kohėt modern harruan traditėn. NE keto Kohe, te rralla Jane Vajzat Qe Mund Tė qindisin plagė Tė thurrin Nje qilim. Vetem nĖ Lagjen e Vjetėr Tė Krujės, te duket se ora e se tashmes Ka mbetur nĖ Mesjetė. Gra QE thurin DHE endin nĖ vegjė, burra QE gdhendin drurin, punojnė bakrin, ildisin veshjet Kombėtare DHE, nĖ SAJE Tė traditės SE Vjetėr, mbajnė jeten nĖ kohėt modern. Artizanati i harruar Rikthehet nĖ keto Kohe modern, Me shume se sa PĖR vendasit, Per Tė huajt. Tė Gjithe, me keqardhje, Thone QE mjeshtrat Jane larguar DHE NUK punojnė me mua. Shume Prej gomave, pohojnė QE Eshte shume e veshtire DHE e lodhshme Tė punosh nĖ artizanant, nĖ Nje Kohe Kur Puna e gomave NUK vlerėsohet. Aq me teper QE Tregtia KA RENE DHE Tė paktė Jane ATA Tė interesuar QE vijnė e blejnė, gjė QE KA shkaktuar DHE largimin e mjeshtrave apo DHE largimin e te Rinjve DHE Tė rejave Nga profesionet artizanale. Shume Nga Punimet artizanale jane prodhime kallpe, plagė DHE imitime. Puna krijuese aplikohet Vetem nĖ Raste Kur njerėzit Duan gjėra Tė cilat i kane Parė nĖ foto e Vende te ndryshme, Pra Te porositura. Artizanatet QE ushtrohen aktualisht Nga mjeshtrat e punės me Dorė Jane Punimet nĖ gur, kockė, mermer, tapetet DHE qilimat nĖ mbushur te leshtė, SI DHE Punimet ne baker e dru, kryesisht Objekte PĖR mobilimin e shtėpisė. Dėshira, mjeshtre nĖ punimin e qilimave DHE tapeteve nĖ mbushur TE leshtė, - thotė se Puna i Ka ecur mire DHE Ndryshe Nga mė parė, Edhe ne Shqipėri njerėzit Kane filluar Tė preferojnė PĖR mobilimin e shtėpisė qilimat DHE tapetet. Por AJO shqetėsohet Pasi Mendon Se Te rinjtė DHE Tė Rejat e Qytetit Tė SAJ NUK KANE Dėshirė Tė ushtrojnė profesionin e artizanatit ndaj KY Eshte Nje shqetėsim PĖR ATE vete. A Tė Vije Nje Kohe QE UNE NUK bėjė Tė Mund Tė punoj unė, DHE kush bėjė ta trashėgojė Kete Profesion?!. Bujari, mjeshtėr nĖ punimin e Gurit, kockės DHE mermerit, i Cili Ka Rreth 30 Vjet Qe ushtron Kete Profesion, thotė se NUK e Ka Tė trashėguar por i Ka lindur Nga pasioni DHE gjithashtu Pėr Fėmijėt e tij ai shprehet se: "per Tani Tani , une mendoj QE PĖR ta Eshte Shume e rėndėsishme Tė studiojnė, DHE profesionin QE uNE KAM le ta trashėgojnė Nese bėjė Tė Kene Dėshirė. NUK Eshte se UNE KAM fitime Tė Medha ekonomike me punėn QE Bej, Madje Eshte Shume e lodhshme, DHE bėjė Tė fitoja Me shume po Tė ushtroja profesionin tim Tė Vjetėr si marangoz, por une e Kam nisur KETE si Pune Tė dyfishtė Nga Dėshira DHE pasioni . Tanimė Puna mjeshtėrore artizanale, NUK Tė JEP Dorė PĖR Tė pėrballuar Kerkesat e jetesės DHE ATA QE e ushtrojnė e bėjnė KETE gjė Vetem ngase NUK KANE mundėsi Tjeter punėsimi. "Tė Vjen keq Tė dėgjosh Dicka Tė Tille, Pasi Tė KESH Parė Nje galeri Tė Tere me Vepra artizanale Tė bukura, por ... Edhe PSE me shume mangėsi DHE Probleme PĖR Tė cilat NUK e vret mendjen Njeri, Pazari i Derexhikut, grumbullon, pasuron tregun me mallra te ndryshme Tė vjetra DHE te reja, si DHE Pret e pėrcjell vizitorė Tė shumtė .Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi