Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia »
Vajtimi i Ajkunės

Share

avatar

Posted prej 12th February 2016, 21:36

Vajtimi i Ajkunės

Drita ā dalė e dritė s'po ban,
ka le dielli e nuk po nxeh!
Ēa ka ba Gjeto Basho Muji?
Djalin n'dhe Muji e ka shti. . .
A dredhė Muji e nė shpi ka shkue,
nana e djalit po e pyet:
- Mujo, djalin ē'ma ka gjetė?
N'Lugjet t'Verdha, a thue ka mbetė? . . .
Qyqe vetėm rrugėn paska marrė,
kanė zanė, vend yjt vajin me e ndie!
atėherė nana hanėn ka mallkue:
T'u shkimtė drita ty, o mari hanė,
qė s'ma ēove atė natė njė fjalė,
n'Lugje t'Verdha, shpejt me dalė,
bashkė me hy n'nji varr me djalė!. . .
Kur ka shkue te varri i djalit,
ka pa ahin treqir vjeē,
ahi ishte rrema - rrema,
nji ma t'bukrin mbi varr po e shtin,
Mirė po pshtetet pėr degė t'ahit,
pikon loti mbi varr tė djalit.
Kanė lanė kangėn zogjtė e malit,
kanė lanė kangėn me vėshtrue!
- Po a s'e din se kush ka ardhė,
qė nuk ēohesh pėr m'u falė,
more i miri i nanės - o?
Amanet, o more bir,
dil nji herė ksi burgut t'errėt,
fol me nanėn qė t'ka rritė,
s'm'ke lanė kurrė kaq shumė me pritė. . .
more Omer i nanės - o!
A thue gjokun me ta prue?
Dil njė herė pėr me lodrue,
bjer ndėr gurra me u freskue,
kėrko majat bashkė me zana,
se ty varrim tė ruen nana,
more i miri i nanės - o! . . .Shiko profilin e anėtarit


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi