Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia » Enciklopedia letrare »
Mimoza Duda, Kosturi... Kėngetare e talentuar nga Andon Pango

Share

avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 13th February 2016, 11:01

MIMOZA DUDA , KOSTURI… KĖNGĖTARE E TALENTUAR nga Andon Pango


MIMOZA DUDA , KOSTURI…
Nga Andon Pango
Folkloristika, sidomos ajo zagorite, nė kohėn e sotme, ka ndikim edhe nga krijimtaria e Ēajupit. Njė nga pėrfaqėsueset dinjitoze tė kėngės zagorite dhe mė gjerė, e cila origjinohet nga kjo trevė, ėshtė kėngėtarja e talentuar MIMOZA DUDA, KOSTARE… Tekstet e fuqishme dhe intepretimi i nivelit, krijojnė atė “duet” fantastik, i cili shfaq nė pėrmasa njė bukurim tė veēantė. Evidentimi i kėsaj vlere, nėpėrmjet teksteve tė kėngėve e dėshmon qartėsisht kėtė. Kush e mban tė gjallė kėngėn, kėtė magji tė madhe tė tė shprehurės me melodi tė botės shpirtėrore njerėzore, e cila sjell, nė mėnyrė pėrmastive gėzimin, lumturimin, shpresėn, besimin dhe shpreh, katėrcipėrisht, dėshirėn pėr vijimin e jetės? Vetkuptohet kėngėtarėt e talentuar tė saj, vetė kėngėtari popull, i cili pėrjeton “shtysėvijimin“ e bukur jetėsor, pėrcjelljen nė breza… Njė zė i bukur pėrfaqėsues i kėngės, pra ky i kėngėtares sė talentuar, Mimoza Kosturi.
Ka pėrfunduar studimet e larta nė Akademinė e Arteve, pėr Kanto, nė vitin 1992… Qysh e vogėl ėshtė shquar nė artin e interpretimit tė kėngės, duke ngjasuar me tė ėmėn e saj, Tefta Duda, e cila shquhej pėr zėrin e saj brilant nė vitet‚ 70 tė shekullit qė lamė pas… Mimoza, duke u arsimuar dhe duke u perfeksionuar nė interpretimin e kėngės, arriti tė shkėlqejė nė shumė koncerte tė suksesshme, brenda dhe jashtė vendit. Ajo ėshtė njė Kryepėrfaqėsuese e denjė edhe e kėngės sė trevės sė saj tė magjikshme. Kur bashkohen dy magji, sikundėrse thuhet perėndimisht, krijojnė Kryemagjinė… Kėngėt e saj janė plot dritė, plot diell, nė to shkėlqen agimi i mėngjeseve dhe prania e gjithė bukurive tė jetės njerėzore, dritimi i hėnės pesėmbėdhjetshe dhe refleksionet ylberore. Ambientet, ku ka koncertuar Mimoza, janė drituar, janė bukuruar edhe mė shumė nga kjo kėngėtare, e cila i ka tė gjitha bukuritė nė natyrėn dhe personalitetin e saj. I ka provuar kėngėt dhe kėnduar ato tė pėrpunuara nė koncerte tė bukura e tė suksesshme brenda dhe jashtė Shqipėrisė, tė shoqėruara me orkestra, kore dhe instrumente tė praruar. Plotėsia e saj “mbushet“ me frymėmarrje tė pamatė me kėngėt e trevės sė saj, me motivet ēajupiane, produkte a po “improvizime“ tekstive kėtij mjeshtri tė madh tė penės kombėtare . Ja tharmi i substratit tė kreaturės sė saj.
1. Kėnga e nėnės
Udhė e gjatė mė kish marrė,
Gji e zemėr mė kish tharė,
Nėnė, moj e mira nėnė !…
Det i thellė e i pamatur dhembshurie,
Sa mė prite atė natė, ti e dije,
Nėnė, moj e mira nėnė !…
Era vjen mė thotė dy fjalė,
Ulėrinte si e marrė,
Nėnė, moj e mira nėnė !…
Det i thellė e i pamatur dhembshurie,
Sa mė prite atė natė, ti e dije,
Nėnė, moj e mira nėnė !…
Erdha tė gjeta tė gjallė,
Nėnė, moj e mira nėnė !…
Tė putha gjirin e tharė,
Po dot nuk ta nxora mallė-ė,
Nėnė, moj e mira nėnė !…
2. Ē’ka bari qė s’mbin nė qafė ?!
Ē’ka bari qė s’mbin nė qafė?!
Nga lotėt qė derdhin gratė…
Ju tė ligj e hu sakatė,
Amanet ju lėmė gratė.
Amanet ju lėmė gratė,
Se marrim rrugėn e gjatė.
Se marrim rrugėn e gjatė.
Dhe vallė a kthehemi prapė.
3. Legjenda e urės…
Atje tek ura nė lumė,
Hoj-hoj,
Ustallarėt bėjnė njė mur,
Hoj-hoj, e mjera unė….
Ē’i flet vjerra nuses sė vogėl,
Hoj-hoj,
Shpjeru bukė ustallarėve
Hoj-hoj, e mjera unė….
Ma lini pėrjashta gjinė,
Hoj-hoj,
Se lashė tė vogėl fėminė,
Hoj-hoj, e mjera unė….
4. Nina- nina djalin-o
Nina – nana djalin-o,
Tė voglin e nėnėso…
Ē’i rrit foshnjat ēiliminjtė,
Dashuri e nėnės dhe pėrkėdhelitė…
5. Pėr tė venė nė kadife…
Njė natė fjeta pėrjashta,
Njė natė tė tėrė,
Ē’bukuri qė kishte nata,
Njė magji tė tėrė !
Ish njė natė e pikuar,
Pranė buzės sė kulluar…
Pėr atė qiell,
Pėr atė dhe,
Pėr tė venė nė kadife…
Pėrkėdhele veshur, mėndafsh kadife.
E veja si Afėrdita,
Rrinte kryq i heshtur
Siē e hante natėn dita,
Ngjallja nė tė qeshur.
Nga tė tjerat ishte ndryshe
Ish si piramidė Egjipti,…
Pse mė iku goja,
Botėn e shikoja,
Qenka bota tėrė sekrete,
Tėrė ėndrra, tėrė qejfe…
Pėr atė qiell,
Pėr atė dhe,
Pėr tė venė nė kadife…
Pėrkėdhele veshur, mėndafsh kadife.
« O boboo, me vete thashė,
O boboo, ē’pėsova,
Nė kėrthizė tė botės rashė,
Humba u harrova,
Se kush vdes, ikėn, harrohet,
Ai qė rron dashurohet… »
Pėr atė qiell,
Pėr atė dhe’,
Pėr tė venė nė kadife…
Pėrkėdhele veshur, mėndafsh kadife .
6. Ē’u ngrita me natė…
Ē’u ngrita me natė…,
Vajta tek burimi.
Lava sytė e zesė,
Me ujė trėndafili.
Mė humbi sahati,
Mė mbeti zinxhiri…
Hesht, mos qaj , moj bijė,
Se ta blen bandilli.
E kishe tė argjendtė,
Ta blen prej floriri…
7. Vogėlushe hane – hane
Vogėlushe hane – hane,
Aman, mike kapedane.
Leshrat si evropiane,
Aman, mike kapedane,
E hollė, qafė sorkadhe,
Tė kam thėnė nazemadhe,
Na trete me ato naze,
Zemrėn se ē’ma more fare,
Aman, mike kapedane…
Na trete me ato naze,
Aman, mike kapedane…
Zemrėn se ē’ma more fare,
Aman, mike kapedane…
8. O Ēajup, o vend i bukur…
O Ēajup, o vend i bukur,
U ula tė putha nė ballė,
O bahēe e luleve,
Fusha e rrethuar me male,
Tė bukur klime qė ke.
Ujėt e ftohtė, si bora,
Ilaēi i sėmundjeve.
Pi pak qumėsht dhe ke pirė
Erė tė trėndelinave.
Ta ka ėnda qė tė rrish,
Mu nė mes tė luleve.
9. Vito, pėllumbesha….
Vito, erdhe si pėllumbi,
Erdhe mė zgjove nga gjumi,
Ē’bėn kėshtu Vito tė thashė,
Pse mė zgjove, unė sa rashė,
Vito, Vito pėllumbesha,
Nė krahėt e tua fjetsha.
Vesė e yjeve ka rėnė,
Do na lagė, s’kemi ē’bėjmė,
Po lėsho flokėt e gjata,
Tė mos ftohemi nga nata,…
Vito, Vito pėllumbesha,
Nė krahėt e tua fjetsha.
Vetėm mos mė vra me supe,
« Mos mė thuaj, ik tutje…, ».
Me flokėt e tu mbulomė,
Nė fryftė e rarė borė.
Vito, Vito pėllumbesha,
Nė krahėt e tua fjetsha.
Nė flokėt e tua,
Tė vėshtron njė fshat i tėrė,
Atje gjumi mė bėn mirė,
Atje shkofsha djalėrinė.
Vito, Vito pėllumbesha,
Nė krahėt e tua fjetsha.Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi