Forumi Zeri YT! » Art, Kulturė dhe Tradita » Letėrsia » Enciklopedia letrare »
“DHIMBJA INDIVIDUALE, DHIMBJE E PĖRBOTSHME”

Share

avatar
Anėtar i vjetėr
Anėtar i vjetėr

Posted prej 13th February 2016, 17:09

Kristaq  F. Shabani
“Lodrimi i madh i vdekjes”
neoroman dramė
 


Kumtesė,
 “Lodrimi i madh i vdekjes” neoroman- dramė  i  shkrimtarit Kristaq  F. Shabani
Nga  Prof. Dr. Resmije Kryeziu
 
Gjatė jetės ballafaqohemi me gėzime dhe hidhėrime. Nėse gėzimet na pėrsėriten mėsohemi me to dhe nuk dimė ta  ēmojmė vlerėn qė ka njė buzėqeshje, njė fjalė e mirė, njė pėrkėdheli. Dhembja e pėrsėritur na topit dhe nga tretja e ngopur nuk mund ta pėrballojmė  atė  dhe e bindim veten ta harrojmė, ta fshijmė nga mbamendja atė qė na ka lėnduar, dhe atėherė, fatkeqėsisht, dhembjet na ripėrsėriten.
Me romanin, “Lodrimi i madh i vdekjes”  Kristaq F. Shabani, arrin qė, duke e personalizuar dhimbjen me personazhe reale, kėtė dhimbje ta bėjė tė pėrbotshme.
 Kėta njerėz qė janė bartės tė dhimbjes sė tyre reale, kėshtu si janė paraqitur nė kėtė vepėr, ata nuk janė mė personazhe, por duke qenė pjesė e dhimbjes, dhimbje  qė nuk ėshtė mė vetėm dhimbja e tyre, me dhimbjen e tyre shndėrrohen nė bartės tė dhimbjes, nder njerėzit, kohėt dhe meridianėt, duke e shndėrruar dhimbjen e tyre nė dhimbje tė tė gjithėve.
Kjo formė e tė shkruarit, sado qė i zgjeron horizontet e pėrjetimit letrar, duke ua veshur petkat e bashkėkohėsisė dhe tė kohėve qė do tė vijnė, faktin jetėsor e shndėrron nė artefakt letrar dhe pėr ne qė e njohim kėtė realitet, i besojmė asaj qė lexojmė, ndėrsa ata qė janė jashtė kėtij qarku, tė cilit ne i takojmė, kėto fakte, edhe pa ditur qė janė realitet, si realitet do t’i pranojmė. Dokumentet historike, qė janė dėshmi e ravijėzimit tė shtigjeve tė krijimit, ne na pėrkujtojnė se ajo ēka ka ndodhė me shqiptarėt e Kosovės nė fund shekullin e njėzet s’ėshtė rastėsi, apo ēmenduri e njė individi por, platformė vrastare e politikave, sa antishqiptare aq edhe antinjerėzore. Se kush tha se Hegeli kishte thėnė : “ nėse nuk pajtohemi me fakte – vaj halli pėr faktet”. Autori Kristaq F. Shabani, na pėrkujton me njė ftohtėsi se vetėm duke i vlerėsuar faktet nga e kaluara duhet tė nxjerrim mėsime pėr tė sotmen dhe pėr tė ardhmen.
“Lodrimi i madh i vdekjes” , ėshtė roman qė ėshtė realizuar mbi pėrvojėn e romanit modern dhe postmodern, qė ėshtė menduar, para sė gjithash, si mjeshtri e kombinuar, si njė lloj i veēantė, qė bashkon strukturat letrare dhe jo letrare nė njė shprehje artistike gjuhėsore, tė bazuar nė mundėsitė e pakufishme  tė kombinimeve tė elementeve tė ndryshme, reales dhe joreales, faktit dhe materialit tė stisur.
 Stili i tij letrar nuk ėshtė njė gjerdan i zbukuruar, por gjuhė  qė nė vend se tė na kėnaq na detyron tė mendojmė. Kjo vepėr mund tė cilėsohet si vepėr postmoderne, nė shtratin e sė cilės rrjedhin nė mėnyrė tė barabartė  format e ekstremit stilistik pluralist, ku, pa ngurim, luhet me zhanre, duke i ndėrlidhur shenjat e ndryshmeė semiotike nė tėrėsinė letrare. Ky pėrkufizim stilistik nuk e pengon lexuesin dhe nuk kėrkon nga ai qė pėr ta lexuar dhe kuptuar kėtė vepėr qė tė jetė njohės i shtigjeve bashkėkohore tė letėrsisė , pėrkundrazi, pikėrisht kjo formė e tė shkruarit atė e bėnė bashkėpjesėtar, dėshmitar tė fakteve tė pakontestueshme qė u kanė ndodhur tė tjerėve, pavarėsisht a janė ata bashkėkohės tė personazheve qė janė subjekte tė vėrtetė tė atyre fakteve apo lexues tė panjohur dhe tė painformuar pėr ato fakte, tė cilėt  janė objekt i kėsaj vepre. Kjo mėnyrė e tė shkruarit i fshin kufijtė e kohės dhe hapėsirės duke u bėrė pjesė e gjithė njerėzimit dhe pėrmbajtje e ndėrgjegjes njerėzore, pavarėsisht ku gjenden ata.
Nė fillimet e kėtij romani qė s’ėshtė roman, tregimi qė s’ėshtė tregim, punimi shkencor qė nuk ėshtė punim shkencor, e qė prapė  ngjason tė jetė me karakteristika tė tė gjitha atyre qė u thanė se nuk u takon, ēuditėrisht nė vete ka shumėēka qė i pėrkufizon kufijtė dhe logjikėn apo jologjiken e ekzistencės njerėzore; ballafaqohemi me reflektime qė secili, veē e veē, dhe tė gjithė bashkėrisht, na ndėrgjegjėsojnė pėr huqet dhe sukseset e shtegtimit tė njeriut nga stadet mė tė ulėta te civilizimit deri te paroksizmi i politikės, nebulozat e filozofisė. Nė tė gjithė kėtė tentativė tė zbėrthimit tė kuptimeve tė dritėhijeve tė ekzistencės njerėzore qėndron  etaloni themeltar i  gjakimit pėr harmoni. Kjo harmoni qė niset nga shtatėrrokėshi muzikor qė nis e pėrfundon me bazėn e pentagramit, sikur lypset qė nė kėtė thjeshtėsi pėrmbajtjesore, e nė tė njėjtėn kohė qetėsi  universi, tė kėrkohet vendi pėr rriten dhe ruajtjen e gjenit tonė kombėtar qė u bėri ballė vorbullave historike gjithmonė duke e pasur parasysh pyetjen, ku ishim, a ishim vėrtet pjesė e kėtij amalgami njerėzor qė ndėr shekuj ndėrroi ngjyrė duke u pėrzier me kultura qė si lumenj na vėrshuan. Ku nisi dhe ku u tret dhe prapė u ngjall ai fill i humbur nė mugėtira tė kohėve  nė kėrkim tė vendit tė merituar nė agimet e civilizimeve. Sa plagoma apo shekuj drite u larguam nga shtegu fillestar- janė dilema qė drithėrojnė nė faqet e kėtij libri tė ēuditshėm tė autorit  Kristaq F. Shabani; tė gjitha kėto pyetje sė bashku nuk japin shpjegime por na qėllojnė, si flakė rrufesh, duke na detyruar tė mendojmė se: kush ishim, ku ishim, kush jemi dhe kah po shkojmė. A mos kemi humbur, a mos e kemi gjetur vetveten nė njė vend tė njėjtė e prapė ndryshe. Tė gjitha kėto janė pyetje qė nuk ofrojnė pėrgjigje, tundime qė na detyrojnė tė reflektojmė pėr veten tonė, nėse nuk dėshirojmė tė humbim nder rrudha, hone tė harresės sė historisė. Kėto valė shqetėsimi qė si oqean i tėrbuar i mbamendjes njerėzore e rrahin autorin duke e pėrplasur, por  duke mos e vrarė, sikur kanė qėllim qė ai shqetėsim tė bartet te lexuesi dhe siē thotė filozofi spanjoll Miguel de Unamuno: “ Populli im tė dua aq shumė,  sa me kėnaqėsinė mė tė madhe do tė ta hapja zemrėn dhe nė tė do tė tė fusja kripė qė kurrė tė mos jesh i qetė”. Kripa e veprės sė Kristaq F. Shabanit, faqe pas faqe, na i pėrplas para syve tė vėrtetat qė sa tė lėndojnė aq tė detyrojnė t’i hapėsh sytė nė kėrkim tė sė vėrtetės. Krijuesi nuk jep pėrgjigje, ai shpalos tema, tė cilat ngrehin pyetje qė secili nga ne duhet ta gjejė pėrgjigjen e vet.
Kjo materie edhe emėrtimin e ka tė ēuditshėm, “Lodrimi  i madh i vdekjes”, neoroman dramė, dhe , pikėrisht ky emėrtim ėshtė udhėrrėfyes drejt shpalosjes sė mistereve tė ekzistencės njerėzore nė pėrgjithėsi dhe kombėtares nė veēanti. Kjo formė e shprehjes, sikur lė mundėsi qė pa humbė nga kuptimi  romani tė lexohet qoftė nga gjysma, qoftė nga fillimi, pėr arsye se si pėrsėritet shtatėnotėsi muzikor, pėrsėritet dhe jeta e njeriut qė modifikohet me pak, e ajo “pakės” nė jetėn e njeriut mund tė prodhojė sa shumėsi qoftė tė mira, qoftė tė kėqija. Kjo formė e tė shkruarit nuk kėrkon pėlqim apo nuk ka synim pėlqimin. Kjo vepėr synon tė na shqetėsojė dhe nga ky shqetėsim intelektual tė na shtyjė nė aventurėn e zbulimit tė sė vėrtetės, sa pėr qenien njerėzore aq edhe pėr veten tonė.
Emrat qė pėrdoren nė kėtė vepėr kanė rastisė tė jenė tė vėrtetė. Emrat e atyre qė kanė pėsuar nė kėtė rrugėtim tė golgotės shqiptare, kėtė i dinė familjaret e njerėzve tė pėrmendur, qofshin ata  tė gjallė apo qė kanė pėsuar. Pėr lexuesit qė nuk i njohin kėta emra nuk kanė ndonjė  kuptim tė madh, por pėrjetimet e tyre e bartin emrin tyre. Dhe, siē thotė Zhak Derrida nė studimin e tij, nga Levi Strosi deri te Rusoi : “Emri shėmbėllen shenjėn pėr njohje. Gjatė identifikimit tė tė tjerėve, gjegjėsisht duke i klasifikuar ata, ne e bėjmė edhe klasifikimin dhe identifikimin e vetes sonė”. Nė kėtė vepėr , emrat e pėrveēėm qofshin ata burra apo gra dallojnė, e pėrbashkėta e tė gjithė atyre ėshtė dhimbja, flijimi apo qėndresa. Pse autori i pėrmend emrat ? Sado qė kėta emra janė tė vėrtetė pėr ata qė e njohin ngjarjen dhe mjedisin, ku ajo ngjarje ka ndodhė, pėr lexuesit qė njihen pėr herė tė parė me kėtė ngjarje, emri ėshtė edhe njė vulė nė pėrforcimin e faktit, pėr tė cilin bėnė fjalė ngjarja. Edhe kjo mėnyrė e shprehjes tė sė vėrtetės ėshtė e mirėqenė nė kuadėr tė formės sė pėrzgjedhur tė trajtimit tė kėsaj materie letrare. Pėrdorimi i emrave tė vėrtetė tė njerėzve pėrputhet me metodėn e postmodernizmit, ku pjesė, ngjarje nga historia trupėzohen nė vepėr si pjesė tė romanit.
Gjatė leximit tė veprės “Lodrimi i madh i vdekjes”    na pėrkujtohet ndjeshmėria qė lindet nga leximi i veprave tė antikes greko-romake. Ngjarjet qė nė tė kaluarėn e historisė sė njerėzimit kanė lėnė gjurmė tė pashlyeshme nė histori dhe memorien e njerėzimit, ngjasojnė me ngjarjet qė janė subjekt i kėsaj vepre. Luljeta Sharani ėshtė njė Hekubė e kohės tonė dhe jo vetėm aq, por shumė mė e fuqishme se Hekuba e Trojės, gruaja e Prijamit, nėna e Hektorit tė vrarė. Vaji i saj qė nė letėrsinė botėrore ēmohet si njė artikulim sublim i dhimbjes sė nėnės pėr tė birin e vrarė nė luftė ėshtė mė pak i fuqishėm se dhembja e Luljeta Sharanit, Hektori kishte mundėsi tė luftojė pėr jetėn e tij. Tė bijtė dhe bashkėshorti i Luljeta Sharanit nuk e patėn atė mundėsi dhe pikėrisht ekzekutimi i tyre rėndon shumė mė tepėr se vdekja e njė luftėtari nė fushėbetejė. Ne nuk i kemi njohur kėta personazhe pikėrisht pse ishin njerėz tė rėndomtė qė e kishin vetėm njė faj – fajin se janė shqiptarė dhe se janė tė gjallė. Ballafaqimi me njė faj tė kėtillė, pėr sa mund tė jetė faj tė jetosh dhe tė jesh ai qė je, e spikatė egėrsinė e vrasėsve qė e kishin humbur njerėzoren. Pėr ata qė nuk i kanė njohur kėta njerėz, viktima tė pafajshme, tmerri se pafajėsia e tyre u ka sjellė vdekjen ėshtė tmerr i pafund. Pikėrisht kjo ngjarje e pėrkufizuar nė kėtė mėnyrė dhe kėtė formė, synon dhe ia arrin qė t’i tejkalojė caqet e hapėsirės fizike, ku ka ndodhė kjo, duke u bėrė lament pėr viktimat e pafajshme dhe klithmė e fuqishme nė mbrojtje tė njerėzores dhe akuzė e pashlyeshme pėr tė gjithė ata qė ndonėse e kanė humbur njerėzoren pretendojnė tė qeverisin me tė tjerėt, pavarėsisht se nė ē’vend, pavarėsisht se nė ē’kohė. Duke i stigmatizuar vrasėsit autori nuk e mbron vetėm familjen Sharani veē tė gjithė ata qė kanė qenė viktima vetėm e vetėm se kanė qenė  gjallė dhe shqiptarė , i mbron edhe tė gjitha viktimat qė janė apo mund tė janė nė botė, ku mizoria e jonjerėzores e lufton njerėzoren. Nė kėtė vepėr qė ėshtė njė vepėr qė i shqyen kufijtė e romanit tradicional, idenė e tij, pėrkushtimin pėr mbrojtje tė njerėzores e mbėshtesin qoftė  fjalimet e Klintonit dhe Blerit,qė u paraprinė  shpėtimtarėve lidhur me luftėn e Kosovės,  qoftė shkrimet e Naxhije Doēit, Aristidh P. Kolja tė gazetarit Kristos Telidhis, apo kolonelit Hajro Limaj e shumė dokumente tjerė, qė janė pjesė pėrbėrėse tė kėtij libri ngase, nė kėtė luftė pėr mbrojtje tė njerėzores, nuk ėshtė vetėm autori i kėtij libri, por janė tė gjithė ata qė nė veprat e tyre, qofshin ato tė vogla apo tė mėdha, pulson ideja e mbrojtjes sė njerėzores.
Nėna Terezė thotė: “ Pėr ta mbrojtur oqeanin duhet ta shpėtojmė pikėn e ujit”, apo si e nisė Hemingueji romanin e tij Pėr kė bien kambanat : “ Nėse njė njeri vdes njerėzimi ėshtė mė pak pėr njė njeri e duke qenė ti pjesė e njerėzimit me atė njeri vdes njė pjesė jotja, prandaj mos pyet pėr kė bien kambanat”, mos pyet pėr kė kėndohen sallat nga minaret e xhamive, ato kambana dhe ato salla bien pėr ty  dhe kėndohen pėr ty njeri.   Nėse duam tė jemi NJERI, nėse duam jetėn ta bėjmė mė njerėzore, tė mundohemi qė tė ketė sa mė pak kambana tė vdekjes.
Maj, Prishtinė 2014.Shiko profilin e anėtarit http://www.pegasiworld-al.com


Mesazh (Faqja 1 e 1)

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi